Рішення від 17.12.2020 по справі 280/3072/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17 грудня 2020 року (о 16 год. 40 хв.)Справа № 280/3072/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Артоуз О.О.,

за участю секретаря Поліщука Я.В.,

представника позивача Левадного О.І.

представника відповідача Гаврика С.Є.;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області (72530, Запорізька область, Якимівський район, с. Володимирівка, вул. Миру, 75, код ЄДРПОУ 30907703) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945) про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення: №0001880515 від 12.01.2020, №0001890515 від 12.01.2020, №0001900515 від 12.01.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що пунктом 181.1 статті 181 Податкового Кодексу України № 2755 - VI від 02.12.2010 визначено вимоги щодо реєстрації осіб як платників податку: « У- разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим . розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи. Отже згідно ст. 183 ПКУ, відповідальність особи наступає у випадку не подання заяви про реєстрацію платником ПДВ. При цьому, КП «Довіра» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області у період з 01.10.2018 по 30.09.2019 знаходилося на загальній системі оподаткування, сума перевищення обсягу оподаткованих операцій (1000000 грн.) відбулось за вересень 2019 року та склало 1249744,36 грн., тобто граничний термін реєстрації платником податку, відповідно до п. 183.2 ПКУ - 10.10.2019. В той же час, Реєстраційна заява платника податку на додану вартість подана до контролюючого органу 09.10.2019, тобто з урахуванням ст. 180, ст. 181 та ст. 183 Податкового кодексу України. Підстав для відмови у реєстрації платником ПДВ у контролюючого органу не було. Отже, КП «Довіра» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області не може нести відповідальність, в тому числі і фінансову за незаконні дії податкової. Просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Додаткові письмові пояснення представник позивача надав у відповіді на відзив та в поясненнях.

Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив (вх. №26447 від 09.06.2020), відповідно до якого зазначає, що перевіркою встановлено, що КП «Довіра» Якимівської селищноі ради Якимівського району Запорізької області надавало послуги водопостачання населенню, послуги ямкового ремонту доріг, послуги з благоустрою території, послуги електромонтажних робіт із застосуванням спецтехніки. КП «Довіра» за період з 01.10.2018 по 30.09.2019 знаходилося на загальній системі оподаткування, сума перевищення обсягу оподатковуваних операцій (1000000 грн.) відбулася за вересень 2019 року та склала 1 249 744,36 грн. КП «Довіра» зобов'язане було зареєструватися, як платник податку на додану вартість не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, граничний термін реєстрації платником ПДВ є 10.10.2019. Однак, платником ГІДВ підприємство зареєстроване з 12.11.2019. Таким чином перевіркою встановлено, що КІІ «Довіра» на порушення п. 181.1 ст. 181, п.185.1 ст. 185, п. 187.1, п.187.7 ст.187, п. 188.1 ст. 188, п.200.1 ст.200 ПК України занижено суму податкових зобов'язань внаслідок несвоєчасної реєстрації платником ГІДВ на суму ПДВ 56136 грн. Крім того, перевіркою встановлено порушення щодо нереєстрації податкових накладних в ЄРПН на занижені податкові зобов'язання, з ПДВ, а саме: підприємством не складено та не зареєстровано податкові накладні за жовтень 2019 року на суму 42505 грн., за листопад 2019 року на суму 13 631 грн. За результатами перевірки ГУ ДПС у Запорізькій області винесено податкові повідомлення-рішення від 12.02.2020р. №0001890515, №0001900515, №0001880515. У задоволенні позову просить відмовити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 12.05.2020 відкрито загальне позовне провадження, у справі призначено підготовче засідання на 09.06.2020.

Протокольною ухвалою суду від 09.06.2020 продовжено строк підготовчого провадження строком на 30 днів, відкладено засідання на 11.08.2020.

Протокольною ухвалою суду від 11.08.2020 відкладено підготовче засідання на 02.09.2020.

Ухвалою суду від 02.09.2020 зупинено провадження по справі для надання сторонам часу для примирення, підготовче судове засідання призначено на 13.10.2020.

13.10.2020 представниками сторін подано клопотання про продовження строку зупинення провадження у справі для примирення.

Ухвалою суду від 13.10.2020 продовжено строк зупинення провадження в справі до 24.11.2020.

Ухвалою суду від 24.11.2020 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду на 17.12.2020.

У судовому засідання 17.12.2020 представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити, представник відповідача проти позовних вимог заперечував у повному обсязі, просив у задоволенні позову відмовити.

17.12.2020 у судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.

09.10.2019 Комунальним підприємством «Довіра» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області подано до податкового органу реєстраційну заяву платника податку на додану вартість.

Листом від 15.10.2019 за вих. №7532/10/08-01-02-01-08 Головне управління ДПС у Запорізькій області повідомило КП «Довіра», що проведеним аналізом додатків до реєстраційної заяви встановлено, що за наданими документами неможливо підтвердити здійснення операцій, нарахування (сплати) з постачання товарів (послуг), що підлягає оподаткуванню протягом останніх 12 календарних місяців, відповідно до п.п.181.1 ст. 181 Податкового кодексу України, тобто не надано копій первинних документів у достатньому обсязі, що підтверджують поставку або розрахунок за поставлений товар, у зв'язку з чим не можливо визначити характер здійснених господарських операцій та відповідно визначити, що зазначені операції є об'єктом оподаткування ПДВ - договір, акти виконаних робіт, тощо, у зв'язку з чим запропоновано надати нову реєстраційну заяву за ф. №1-ПДВ, оформлену належним чином відповідно до діючого законодавства та додати до заяви копії відповідних документів, що підтверджують досягнення підприємством загальної суми від здійснення операції постачання товарів (послуг) до територіального управління ГУ за основним місцем обліку підприємства.

08.11.2019 Комунальним підприємством «Довіра» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області подано до податкового органу реєстраційну заяву платника податку на додану вартість та лист за вих.. №84 від 08.11.2019.

У період з 08.01.2020 по 13.01.2020 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи Комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 30907703). За результатами перевірки складено Акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки Комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 30907703) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість від 20.01.2020 № 15/08-01-05-15/30907703 (далі - Акт від 20.01.2020).

За результатами перевірки встановлено порушення:

1) пункту 181.1 статті 181, пункт 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 187.1 статті 187, підпункту 188.1 статті 188, пункт 200.1 статті 200 Податкового кодексу України від 02.12,2010р. №2755-VI, зі змінами та доповненнями в результаті чого, в періоді з 10.10.2019 по 11.11.2019 встановлено заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 56136 грн., в т.ч. за листопад 2019 року в сумі 56136 грн.

2) пункту 49.1 статті 49, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України № 2755 - VI від 02.12.2010, а саме не подано податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2019 року;

3) п.201.1 статті 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями, а саме, 15 - денного календарного терміну реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування (що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість) за жовтень 2019 року на суму 42505 грн., за листопад 2019 року на суму 13631 грн.

В зв'язку з неможливістю вручення та підписання акту документальної позапланової виїзної перевірки головним державним ревізором - інспектором, відповідно пункту 86.2 статті 86 ПКУ складено акт №66/08-01-05-15/30907703 від 20.01.2020 та згідно до вимог пункту 42.2 статті 42 ПКУ примірник акту документальна позапланової виїзної документальної перевірки від 20.01.2020 № 15/08-01-05-15/30907703 направлено засобами поштового зв'язку за податковою адресою КП "Довіра" Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області рекомендованим листом з повідомленням про вручення (№7231500491849) від 21.01.2020, який отримано платником податку 22.01.2020.

Податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Запорізькій області винесено 12.02.2020 у терміни, передбачені пунктом 86.8 статті 86 ПКУ та направлено засобами поштового зв'язку відповідно пункту 42.2 статті 42 ПКУ рекомендованим листом з повідомленням про вручення: №0001890515 на загальну суму ПДВ 28068грн.(в т.ч. штрафних санкцій 28068грн.); №0001900515 на загальну суму ПДВ 170 грн. (в т.ч. штрафних санкцій 170 грн.); №0001880515 на загальну суму ПДВ 70170 грн. (в т.ч. основного платежу 56136грн, штрафних санкцій 14034 грн.), та були отримані платником податків 18.02.2020.

Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Запорізькій області зі скаргою від 27.02.2020 за вих. №34.

Рішенням про результати розгляду скарги від 17.04.2020 за вих. №13758/6/99-00-08-05-01-06 податкові повідомлення рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Позивач, не погодившись з винесеними Головним управління ДПС у Запорізькій області податковими повідомленнями-рішеннями, вважаючи їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Щодо податкового повідомлення-рішення №0001880515 віл 12.02.2020 суд зазначає наступне.

Як слідує з матеріалів справи, перевіркою встановлено, що Комунальним підприємством "ДОВІРА" Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області послуги водопостачання населенню, послуги ямкового ремонту доріг, послуги з благоустрою території, послуги електромонтажних робіт із застосуванням спецтехніки, в 2018 - 2019 є платником податків на загальних підставах.

08.11.2019 року подано реєстраційну заяву (1 -ПДВ), на підставі якої підприємство зареєстроване як платник ПДВ з 12.11.2019.

Проведеною перевіркою за період з 11.10.2019 по 11.11.2019 встановлено заниження показників обсягів операцій КП "ДОВІРА" показників, що оподатковуються за основною ставкою, крім імпорту товарів» на загальну суму 280682 грн., в т.ч.: за жовтень 2019 року (за період з 11.10.2019 по 31.10.2019) в сумі 212526 грн.; за листопад 2019 року (за період з 01.11.2019 по 11.11.2019) в сумі 68156 грн.

Статтею 180 Податкового Кодексу України визначено, що для цілей оподаткування платником податку на додану вартість є, зокрема, будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.

Пунктом 181.1 статті 181 Податкового кодексу України визначено вимоги щодо реєстрації осіб як платників податку: у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

Відповідно пункту 183.10. статті 183 Податкового кодексу України будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Згідно пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом(пункт 187.7 статті 187 ПКУ).

Відповідно пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Згідно підпункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком: товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню; газу, який постачається для потреб населення.

Відповідно пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягаю сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного(податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного(податкового) періоду.

Таким чином на порушення 181.1 статті 181, пункт 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пунктів 187.1, 187.7, статті 187. підпункту 188.1 статті 188 пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України позивачем занижено суму податкових зобов'язань внаслідок несвоєчасної реєстрації платником податку на додану вартість на суму ПДВ 56136грн.. в т.ч. за листопад 2019 року в сумі 56136 грн.

При цьому, суд звертає увагу, що посилання позивача на те, що первинно ним подано реєстраційну заяву до контролюючого органу щодо обов'язкової реєстрації як платника податку на додану вартість (1-ПДВ) 09.10.2019, відтак позивачем виконано вимоги Податкового кодексу України щодо вчасної подачі відповідної заяви, суд не приймає з огляду на наступне.

Порядок реєстрації платників податку на додану вартість визначено, зокрема, Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 року № 1130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2014 року за № 1456/26233 (далі - Положення № 1130).

Згідно Положення № 1130, суд зазначає, що у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує встановлену статтею 181 розділу V Кодексу суму (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник ПДВ у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 розділу V Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи (п.3.3 Положення).

Відповідно до п.3.5 Положення №1130 будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника ПДВ, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника податку на додану вартість за формою № 1-ПДВ (додаток 1):

1) заява подається особисто такою фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи - платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до контролюючого органу за місцезнаходженням (місцем проживання) особи.

2) реєстраційна заява платника ПДВ має бути подана контролюючому органу, зокрема, особами, які підлягають обов'язковій реєстрації згідно з пунктом 181.1 статті 181 розділу V Кодексу (пункт 3.3 цього розділу), - не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, у якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 розділу V Кодексу;

4) реєстраційна заява обов'язково має бути підписана заявником із зазначенням дати;

5) будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ, і у випадках та в порядку, передбачених статтею 183 розділу V Кодексу, не подала до контролюючого органу реєстраційної заяви, несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника ПДВ без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Згідно п. 3.8 Положення №1130 при реєстрації платника ПДВ обов'язково проводиться перевірка його реєстраційних даних з Єдиного банку даних про платників податку - юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб. Відомості про заявника мають бути включені до Єдиного державного реєстру. Дані реєстраційної заяви мають бути достовірними та відповідати відомостям Єдиного державного реєстру. З метою підтвердження достовірності відомостей про відповідність особи вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 розділу V Кодексу, така особа відповідно до підпункту 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 розділу I Кодексу, пункту 73.3 статті 73 розділу II Кодексу подає до контролюючого органу документи, що підтверджують такі відомості.

Суд звертає увагу, що якщо в заяві про реєстрацію не зазначені обов'язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані, її не скріплено печаткою заявника (за наявності), не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заяви від особи, яка реєструється платником ПДВ, відомості про заявника не включені до Єдиного державного реєстру, то протягом 3 робочих днів від дня отримання заяви контролюючий орган звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).

При цьому нова заява може бути подана до контролюючого органу з бажаною датою реєстрації, що була вказана у попередній неприйнятій заяві, якщо особою, яка добровільно реєструється платником ПДВ, ліквідовано недоліки, встановлені абзацом першим цього пункту, та така нова заява подана не пізніше ніж за 3 робочих дні до початку податкового періоду, з якого така особа вважатиметься платником ПДВ та матиме право на податковий кредит і складання податкових накладних.

Судом досліджено реєстраційну заяву платника податку на додану вартість від 08.11.2020, відповідно до якої в графі «бажана дата реєстрації (перереєстрації) платником податку на додану вартість…» відсутня відповідна відмітка дати.

Сторони не заперечують, що перевищення обсягу оподаткованих операцій (1000000 грн.) відбулося у вересні 2019 року та склало 1249744,36 грн., відтак граничний термін реєстрації платником податку є 10.10.2019.

При цьому рішення контролюючого органу від 15.10.2020 щодо не реєстрації позивача платником ПДВ не оскаржене та не скасовано. Також позивачем не оскаржувалося рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 12.11.2019 про реєстрацію позивача платником ПДВ саме з 12.11.2019, а не з жовтня 2019 року. Відтак, посилання позивача на незаконність винесення податкового повідомлення-рішення у зв'язку з незаконністю відмови у жовтні 2019 року у реєстрації платником ПДВ судом не приймаються з огляду на вищевикладене.

Щодо податкового повідомлення-рішення №0001900515 від 12.02.2020 суд зазначає наступне.

Згідно пункту 49.1. статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період, в установлені кодексом строки контролюючому органі, в якому перебуває на обліку цей платник податків. Платник зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню(п.49.2 ст.49 ПКУ).

Пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним(податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця (підпункт а) пункту 202,1 статті 202 ПКУ).

Виходячи з вищезазначеного підприємством на порушення пункту 49.1, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України не подано податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2019 року.

Щодо податкового повідомлення-рішення №0001890515 від 12.02.2020 суд зазначає наступне.

Перевіркою встановлено порушення щодо не реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на занижені податкові зобов'язання з ПДВ. а саме підприємством не складено та не зареєстровано податкові накладні за жовтень 2019 року на суму 42505 грн., за листопад 2019 року на суму 13631 грн.

Згідно пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацом 4 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно абзацу 14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних термінів: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених зі по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вини складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідальність за порушення термінів реєстрації (не реєстрації) податкових накладних передбачено пунктом 1201. 1 статті 1201 Податкового кодексу України, відповідно до якої за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу у відповідних розмірах.

Таким чином, перевіркою встановлено порушення пункту 201.1 статті 201, а саме, 15 - денного календарного терміну реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування (що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість) за жовтень 2019 року на суму 42505грн., за листопад 2019 року на суму 13631 грн.

Таким чином, оскаржувані рішення ГУ ДПС у Запорізькій області є правомірними.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на пункт 3 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), суд дійшов висновку, що відповідач, накладаючи на позивача штрафні санкції, діяв межах наданих повноважень та у спосіб, визначений законом.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовної заяви розподіл судових витрат в порядку статті 139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області (72530, Запорізька область, Якимівський район, с. Володимирівка, вул. Миру, 75, код ЄДРПОУ 30907703) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945) про скасування податкових повідомлень-рішень відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Судове рішення в повному обсязі виготовлено та підписано 21.12.2020.

Суддя О.О. Артоуз