21 грудня 2020 року о/об 17 год. 30 хв.Справа № 280/8402/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (надалі - відповідач, ВЧ НОМЕР_2 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 , виражені у поданні до Пенсійного фонду України недостовірних, помилкових даних щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сум фактичного заробітку/доходу та страхового стажу ОСОБА_1 ; 2) зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 надати до Пенсійного фонду України виправлені дані щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сум фактичного заробітку/доходу та страхового стажу ОСОБА_1 в порядку, визначеному Розділом V Наказу Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та за період з 29.03.2019 по 29.09.2019, а саме: за березень 2019 року кількість календарних днів у розрахунковому періоді зазначити в 3 календарні дні, заробітну плату, на яку нараховано єдиний соціальний внесок - 1018,28 грн., страховий стаж - 3 дні та дані щодо сплаченого ЄСВ за ОСОБА_1 виходячи з суми заробітної плати у розмірі 1018,28 грн.; за квітень 2019 року кількість календарних днів у розрахунковому періоді зазначити в 30 календарних днів, заробітну плату, на яку нараховано єдиний соціальний внесок - 10522,35 грн., страховий стаж - 30 днів та дані щодо сплаченого ЄСВ за ОСОБА_1 виходячи з суми заробітної плати у розмірі 10522,35 грн.
У позовній заяві зазначено наступне. Старший солдат військової служби за контрактом ОСОБА_1 з 29.03.2019 по 29.09.2019 проходив військову службу у ВЧ НОМЕР_2 на посаді оператора-розвідника взводу управління 1 артилерійського дивізіону. ОСОБА_1 , має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням УБД серії НОМЕР_4 від 10.05.2016. З 29.09.2019 ОСОБА_1 звільнений з військової служби та виключений зі списків ВЧ НОМЕР_2 на підставі наказу командира ВЧ НОМЕР_2 від 30.09.2019 за №197-РС. 11.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до Південного відділу сприяння зайнятості Запорізького міського центру зайнятості (надалі за текстом позовної заяви - Центр зайнятості) по питанню сприяння у працевлаштуванні. З 19.11.2019 позивачу було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю, як застрахованій особі без урахування страхового стажу, відповідно до ч.2, ч.4 ст.22, ч.3 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 26.11.2019 на строк 360 календарних днів. З урахуванням відомостей, отриманих Центром зайнятості з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж за останні 12 місяців, що передують реєстрації ОСОБА_1 у Центрі зайнятості складає 5 місяців. Тому, ОСОБА_1 . Центром зайнятості була призначена допомога по безробіттю як застрахованій особі без урахування страхового стажу, відповідно до ч.2, ч.4 ст.22, ч.3 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Проаналізувавши дану ситуацію було встановлено, що ВЧ НОМЕР_2 були подані недостовірні дані до Пенсійного фонду України щодо сум фактичного заробітку/доходу, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхового стажу ОСОБА_1 . Так, ВЧ НОМЕР_2 у березні 2019 року замість даних про страховий стаж у кількості 3 трудових днів була подана інформація, відповідно до якої страховий стаж ОСОБА_1 складає 0 трудових днів. У квітні 2019 року замість даних про страховий стаж у кількості 30 трудових днів ВЧ НОМЕР_2 була подана інформація, відповідно до якої страховий стаж ОСОБА_1 складає 7 трудових днів. Крім того, у квітні 2019 року ВЧ НОМЕР_2 були надані дані щодо сум фактичного заробітку/доходу ОСОБА_1 у розмірі 1018,28 грн., а страховий внесок був меншим, ніж мінімальний страховий внесок. Зазначені висновки зроблені на основі аналізу листа від Запорізького міського центру зайнятості №5349/01-22 від 20.10.2020, листа від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 19.10.2020, Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення, винагороду за цивільно-правовим договором) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним страхуванням №2400 від 16.10.2020, з яких чітко вбачаються протиправні дії ВЧ НОМЕР_2 , виражені у поданні до Пенсійного фонду України недостовірних даних щодо сум фактичного заробітку/доходу, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхового стажу ОСОБА_1 .
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.26-27), в якому зазначено наступне. Командування ВЧ НОМЕР_2 у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, директивами Міністерства оборони та начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України, іншими правовими актами. Починаючи з січня 2016 року грошове забезпечення військовослужбовцям нараховується та виплачується в поточному місяці за минулий згідно наказу Міністерства оборони України №80 від 17.02.2016 «Про бюджетну політику на 2016 рік» (зі змінами). Крім того, виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира ВЧ НОМЕР_2 , який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків відповідно до інструкції «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої Наказом Міністра оборони України №260 від 11.06.2008. Згідно наказу Міністерства фінансів України №441 від 11.04.2016 «Про внесення змін до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами) страхувальники зобов'язані подавати звітність за червень 2016 року у липні 2016 року. Також, відповідно до розділу IV «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування обчислення виплат (доходу), на які відповідно до Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховується єдиний внесок. Оскільки нарахування грошового забезпечення проводиться в поточному місяці за минулий (в червні 2016 року за травень 2016 року) всі нараховані суми відображені в меморіальному ордері №5-1 за поточний місяць, наприклад нараховані суми в травні 2016 року відображені в меморіальному ордері за червень 2016 року і відповідно ці данні відображені в звітності за червень 2016 року, яка подавалась в липні 2016 року. Отже, згідно вищевикладеного можемо повідомити, що в таблиці 6 додатка 4 за квітень 2019 року відображені всі нараховані суми в квітні 2019 року. В квітні 2019 року було нараховане грошове забезпечення за березень 2019 року, оскільки ОСОБА_1 було зараховано до списків ВЧ НОМЕР_2 29.03.2019, то йому нараховано грошове забезпечення за 3 дні березня в сумі 1018,28 грн., відповідно у вересні 2019 року було нараховане грошове забезпечення за серпень та вересень 2019 року, оскільки ОСОБА_1 був звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу військової частини 29.09.2019. Відповідно у звітності за вересень 2019 року відображено суми грошового забезпечення за серпень і вересень 2019 року відповідно.
Відповідач проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 23.11.2020 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін та призначено судове засідання на 21.12.2020.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Згідно з Посвідченням серії НОМЕР_5 , виданим 10.05.2016, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.10).
У листі Запорізького міського центру зайнятості від 20.10.2020 за №5349/01-22 на адресу представника позивача зазначено наступне: «… 11.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до Південного відділу сприяння зайнятості Запорізького міського центру зайнятості по питанню сприяння у працевлаштуванні. З 19.11.2019 йому надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю, як застрахованій особі без урахування страхового стажу, відповідно до ч.2, 4 ст.22, ч.3 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 26.11.2019 на строк 360 к.д. … З урахуванням відомостей, отриманих з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж за останні 12 місяців, що передують реєстрації ОСОБА_1 у Південному відділі сприяння зайнятості Запорізького міського центру зайнятості складає 5 місяців. Оскільки сплата страхового внеску у квітні 2019 за березень 2019 є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховано до страхового стажу як неповний місяць, тому страховий стаж за останні 12 місяців, що передують реєстрації ОСОБА_1 у центрі зайнятості складає 5 місяців. Тому, допомога по безробіттю ОСОБА_1 призначена як застрахованій особі без урахування страхового стажу, відповідно до ч.2, 4 ст.22, ч.3 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». ...» (а.с.11).
У Довідці ВЧ НОМЕР_2 про заробітну плату (грошове забезпечення, винагороду за цивільно-правовим договором) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від 16.10.2020 за №2400, виданій ОСОБА_1 , зазначено: «… Місяці розрахункового періоду: березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2019 року; Кількість календарних (на вимогу Фонду соціального страхування України - робочих) днів у розрахунковому періоді, за винятком календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин: березень 2019 року - 3 дні, квітень 2019 року - 30 днів, травень 2019 року - 31 день, червень 2019 року - 30 днів, липень 2019 року - 31 день, серпень 2019 року - 31 день, вересень 2019 року - 29 днів; Заробітна плата (грошове забезпечення, винагорода за цивільно-правовим договором), на яку нараховано єдиний внесок та/або страхові внески: березень 2019 року - 0 грн., квітень 2019 року - 1018,28 грн., травень 2019 року - 10522,35 грн., червень 2019 року - 21044,70 грн., липень 2019 року - 10522,35 грн., серпень 2019 року - 11522,35 грн., вересень 2019 року - 20693,96 грн.; Сума страхових внесків та/або єдиного внеску, сплачена застрахованою особою, гривень: березень 2019 року - -, квітень 2019 року - -, травень 2019 року - -, червень 2019 року - -, липень 2019 року - -, серпень 2019 року - -, вересень 2019 року - -; … На виконання наказу Міністерства оборони України №30 від 25.01.2019 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2019 рік» грошове забезпечення нараховується та виплачується в поточному місяці за минулий. Грошове забезпечення за березень 2019 року виплачено в квітні 2019 року. …» (а.с.14).
Судом досліджено: лист Головного управління Пенсійного фонду України від 19.10.2020 за №0800-0603-8/54826 (а.с.12); Індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 (а.с.15).
Позовна заява не підлягає задоволенню враховуючи вище викладене та через наступне.
У ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено: «1.Платниками єдиного внеску є: 1) роботодавці: … підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб: військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, у тому числі тих, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов'язок і військову службу"; …; осіб, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту; …».
Як зазначено в абз.3 п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування та сплата єдиного внеску за платників, зазначених у абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та /або введення воєнного стану.
Згідно з п.1 розділу ІІІ «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого 14.04.2015 наказ Міністерства фінансів України №435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.05.2018 за №511), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за №460/26905, страхувальники, крім зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у частині подання Звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду. Звітним періодом є календарний місяць. Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів подається за формою №Д4 згідно з додатком 4 до цього Порядку.
У ч.4 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено: «… Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. …».
Відповідно до п.8 розділу І «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого 07.06.2018 наказом Міністерства оборони України №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197, грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі військової частини на грошове забезпечення військовослужбовців. Грошове забезпечення виплачується: щомісячні основні та додаткові види - в поточному місяці за минулий; одноразові додаткові види - в місяці видання наказу про виплату або в наступному після місяця, в якому наказом оголошено про виплату (з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України). Грошове забезпечення виплачується за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні на підставі наказу командира (начальника, керівника) (далі - командир). (…).
Враховуючи матеріали справи та наведені норми права, суд не вбачає протиправності дій відповідача щодо порядку виплати позивачу грошового забезпечення, не нарахування на виплати та не утримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у період березень-вересень 2019 року.
На думку суду, позивачем нормативно та документально не доведено вчення відповідачем «протиправних дій, виражених у поданні до Пенсійного фонду України недостовірних, помилкових даних щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сум фактичного заробітку/доходу та страхового стажу ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Суд не може зобов'язати відповідача вчинити дії, які не ґрунтуються на нормах права.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Позивачем не надано до суду доказів понесення судових витрат по справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Відмовити у задоволенні позовної заяви у повному обсязі.
У стягненні з відповідача на користь позивача судових витрат - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено у повному обсязі 28.12.2020.
Суддя О.О. Прасов