29 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/20490/20
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Попової О. Г.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправну бездіяльність Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області щодо не встановлення, не нарахування та не виплати мені надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 30.11.2015 року з дня встановлення доступу до інформації із ступенем секретності "цілком таємно" та "таємно" по 25.03.2016;
- визнати протиправні дії Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області в частині встановлення мені, ОСОБА_1 , з 25.03.2016 надбавки в розмірі 10 відсотків до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області щодо не встановлення, не нарахування та не виплати мені надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 29.12.2016 по 31.10.2017 по день припинення доступу до інформації, що має ступені секретності «Цілком таємно» та «Таємно»;
- визнати протиправну бездіяльність Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області щодо не встановлення, не нарахування та не виплати мені надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 09.11.2017 з дня коли знову встановлено доступ до інформації із ступенем секретності "цілком таємно" та "таємно" по 31.03.2020 по день звільнення з органів Національної поліції;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області встановити, нарахувати та виплати мені ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 30.11.2015 з дня встановлення доступу до інформації із ступенем секретності "цілком таємно" та "таємно" по 25.03.2016;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області встановити, нарахувати та виплати мені ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 25.03.2016 року по 28.12.2016 з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управлінні Національної поліції в Житомирській встановити, нарахувати та виплати мені надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 29.12,2016 по 31.10.2017 по день припинення доступу до інформації, що має ступені секретності «Цілком таємно» та «Таємно»;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області встановити, нарахувати та виплати мені ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 09.11.2017, з дня коли знову встановлено доступ до інформації із ступенем секретності "цілком таємно" та "таємно" по 31.03.2020 по день звільнення з органів Національної поліції.
В обґрунтування позову вказує, що перебуваючи на службі в органах внутрішніх справ, його посада передбачала забезпечення дотримання режиму секретності та контроль за збереженням державної таємниці в підпорядкованих підрозділах. Володіння відомостями за окремими показниками про зміст, організацію, результати здійснення комплексу або окремого оперативно-розшукового заходу, що здійснюється для пошуку і фіксації фактичних даних про вчинення особливо тяжких або тяжких кримінальних правопорушень, а тому розпорядженням начальника Управлінням Служби безпеки в Житомирській області було надано допуск до державної таємниці за Формою 2 (два), а в подальшому, наказами начальника ГУНП в Житомирській області, слідчого Управління ГУНП в Житомирській області - доступ до відомостей, що мають ступінь секретності "цілком таємно" та "таємно".
Вказує, що наказом ГУНП в Житомирській області від 31.03.2020 року № 80 о/с його було звільнено з органів Національної поліції за п.2.ч.1. ст.77 (через хворобу). Однак, при звільнені позивачу були виплачені не всі належні суми грошового забезпечення, а саме: надбавки за службу в умовах режимних обмежень, у зв'язку з чим він звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 262 КАС України.
Через відділ документального забезпечення суду 22.12.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування якого зазначив, що для отримання надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, особа не тільки повинна проходити службу в умовах режимних обмежень, за своїми функціональними обов'язками вона повинна постійно працювати з відомостями, що становлять державну таємницю, а саме: займатися розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів та інших матеріальних носіїв секретної інформації. Позивачем не надано жодних доказів того, що у спірні періоди ним здійснювалась постійна робота з відомостями, що становлять державну таємницю. В Головному управлінні НП в Житомирській області були дослідженні журнали обліку вихідних та підготовлених документів, карток обліку видачі документів (справ), у період вказаний перебування ОСОБА_1 на посадах ГУНП в Житомирській області та встановлено, що секретні документи та інші матеріальні носії секретної інформації за вищевказані періоди позивачем не створювались, на виконанні або ознайомленні не перебували, відповідні підписи в облікових формах відсутні, тому надбавка за 30.11.2015 року, з дня встановлення доступу до інформації із ступенем секретності "цілком таємно" та "таємно" по 25.03.2016, а також з 31.10.2017 по день припинення доступу та за період 09.11.2017 р до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень не встановлювалась. Дане підтверджується копією листа наявного в матеріалах справи від 18.05.2020 року № Б-22зі/105/13-2020. Крім того, відповідно до п.12 р.ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС від 06.04.2016 №260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799) (надалі порядок №260) керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
У відповідності до положень частини п'ятої статті 262, частини першої статті 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною п'ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, в період з 07.11.2015року по 31.03.2020 року ОСОБА_1 проходив службу на різних посадах Головного управління Національної поліції в Житомирській області.
Наказом ГУНП в Житомирській області від 31.03.2020 року № 80 о/с позивача було звільнено з органів Національної поліції за п.2.ч.1. ст.77 (через хворобу), вислуга років на день звільнення в календарному обчислення складала 26 років 06 місяців 29 днів (а.с.28 зворот).
В квітні 2020 року позивач звернувся до ГУНП в Житомирській області, з метою отримання інформації щодо кількості створених (підготовлених) та опрацьованих ним документів зі ступенем секретності «таємно» та «цілком таємно» у відповідності до «Журналу обліку підготовлених документів» за формою 36 та «Журналу обліку вхідних документів» за формою 39 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», зі змінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 №939, просив повідомити чи була йому встановлена надбавка за роботу в умовах режимних обмежень та чи виплачувалась вона починаючи з 07.11.2015, якщо так, то на підставі якого наказу і в якому розмірі, а також просив надати розширену довідку із зазначенням всіх складових (основних та додаткових) видів грошового забезпечення.
21.05.2020 року Головне управління Національної поліції в Житомирській області листом від 18.05.2020 року № Б-22зі/105/13-2020 повідомило позивача, що на підставі наданого висновком Управління Служби безпеки України в Житомирській області від 29.01.2010 № 1090 та розпорядженням від 05.12.2019 № 216д допуску до державної таємниці за формою 2 (два), наказами ГУНП від 30.11.2015 № 13о/с дск, від 09.11.2017 № 117о/с дск та наказом СУ ГУНП в Житомирській області від 30.05.2019 № 12д, Вам надано доступ до інформації із ступенем секретності «Цілком таємно» та «Таємно». Наказами Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області від 31.10.2017 № 37о/с дск та СУ ГУНП в Житомирській області від 02.04.2020 № 8д було припинено доступ до Інформації із зазначеними ступенями секретності. Під час перебування на посаді заступника начальника відділу поліції - начальника слідчого відділу Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області (наказ від 07. 11.2015 № 40о/с, від 29.12.2016 № 336 о/с) на підставі подання начальника цього ж підрозділу від 16.03.2016 № 182, наказом Головного управління від 25.03.2016 № 19 о/с дек вам була встановлена надбавка в розмірі 10 відсотків до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень. Згідно наданої слідчим управлінням Головного управління в Житомирській області інформації, (від 13.05.2020 № 4822/24-52020) у період проходження служби з листопада 2017 по квітень 2020 на посадах, включених до номенклатури посад працівників СУ ГУНП в Житомирській області, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до держаної таємниці) Вами накладалися письмові резолюції: у грудні 2018 року на п'яти секретних документах; у січні 2019 року на трьох секретних документах; у жовтні 2019 року на двох секретних документах; у листопаді 2019 року на чотирьох секретних документах; у грудні 2019 року на одному секретному документі; у січні 2020 року на одному секретному документі (а.с.14-15).
В червня 2020 року позивач звернувся до ГУНП в Житомирській області з листом, в якому серед іншого просив у разі не нарахування та не виплати йому надбавки до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень за період часу, коли він мав доступ до державної таємниці для роботи з інформацією, що має ступень секретності «Цілком таємно» та «Таємно», встановити та виплатити вказану надбавку у розмірі 15 відсотків до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень.
Листом від 12.06.2020 № 127зі/105/05/42-2020 ГУНП в Житомирській області повідомило позивача, що відповідно до документів, які зберігаються в Житомирському ВП ГУНП в Житомирській області встановлено, що під час перебування на посаді включеній до номенклатури посад працівників Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області, перебування на якій потребує оформлення допуску та надання доступ до державної таємниці, в період з березня 2016 року по листопад 2017 року, ОСОБА_1 накладалися письмові резолюції на 64 документах з грифом секретності «таємно». У зв'язку з чим, на підставі подання від 04.03.2016 № 4478/201/01/2016 за підписом начальника Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області підполковника поліції Сороки М.С. наказом Головного управління від 25.03.2016 № 19 о/с дек ОСОБА_2 встановлена надбавка в розмірі 10 відсотків до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень.
Позивач, вважаючи, що при звільнені йому були виплачені не всі належні суми грошового забезпечення, а саме надбавки за службу в умовах режимних обмежень, у зв'язку з чим він звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає наступне.
За змістом частин 1 та 4 статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Правові засади організації, та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року № 580-VІІІ (далі - Закон № 580-VІІІ).
За правилами частини 1 статті 3 Закону №580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно частини 1 статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно до статті 60 Закону №580-VIII проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Суспільні відносини, пов'язані з віднесенням інформації до державної таємниці, засекречуванням, розсекречуванням її матеріальних носіїв та охороною державної таємниці з метою захисту національної безпеки України регулює Закон України від 21 січня 1994 року № 3855-ХІІ «Про державну таємницю» (далі - Закон № 3855-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 23 Закону № 3855-ХІІ залежно від ступеня секретності інформації встановлюються такі форми допуску до державної таємниці: форма 1 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності «особливої важливості», «цілком таємно» та «таємно»; форма 2 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності «цілком таємно» та «таємно»; форма 3 - для роботи з секретною інформацією, що має ступінь секретності «таємно», а також такі терміни дії допусків: для форми 1 - 5 років; для форми 2 - 10 років; для форми 3 - 15 років.
Відповідно до частини другої статті 22 Закону № 3855-ХІІ допуск до державної таємниці із ступенями секретності «особливої важливості», «цілком таємно» та «таємно» надається дієздатним громадянам України віком від 18 років, які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-дослідної діяльності або навчання, наказом чи письмовим розпорядженням керівника органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи або організації, де працює, перебуває на службі чи навчається громадянин.
Відповідно до частини четвертої статті 22 Закону № 3855-ХІІ допуск до державної таємниці керівникові органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації надається наказом чи письмовим розпорядженням посадової особи, що призначає його на посаду, а у разі, коли орган державної влади, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація не підпорядкована іншому органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємству, установі, організації або не належить до сфери їх управління, допуск до державної таємниці надається зазначеному керівникові наказом чи письмовим розпорядженням керівника органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, яка є замовником робіт, пов'язаних з державною таємницею. Керівникам центральних органів виконавчої влади, які призначаються на посаду Кабінетом Міністрів України, до державної таємниці надається розпорядженням Кабінету Міністрів України.
Відповідно до частини сьомої статті 22 Закону № 3855-ХІІ надання допуску передбачає: визначення необхідності роботи громадянина із секретною інформацією; перевірку громадянина у зв'язку з допуском до державної таємниці; взяття громадянином на себе письмового зобов'язання щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена; одержання у письмовій формі згоди громадянина на передбачені законом обмеження прав у зв'язку з його допуском до державної таємниці; ознайомлення громадянина з мірою відповідальності за порушення законодавства про державну таємницю.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 3855-ХІІ переоформлення громадянам допуску до державної таємниці здійснюється: у разі закінчення терміну дії допуску до державної таємниці за необхідності подальшої роботи з секретною інформацією; у разі потреби підвищення громадянину форми допуску за необхідності роботи з секретною інформацією вищого ступеня секретності; у разі необхідності проведення додаткової перевірки, пов'язаної з можливим виникненням обставин, передбачених пунктами 2 і 4 частини першої та частиною другою статті 23 цього Закону.
За приписами частини другої цієї статті скасування раніше наданого допуску до державної таємниці можливе у разі виникнення або виявлення обставин, передбаченихстаттею 23 цього Закону, а також після припинення громадянином діяльності, у зв'язку з якою йому було надано допуск, втрати громадянства України чи визнання його недієздатним.
Частиною п'ятою статті 26 Закону № 3855-ХІІ передбачено, що громадянина, якому скасовано допуск до державної таємниці, якщо виконання трудових чи службових обов'язків вимагає доступу до державної таємниці, а переміщення на інше робоче місце чи іншу посаду неможливе, може бути в передбаченому законодавством порядку переведено на іншу роботу або службу, не пов'язану з державною таємницею, чи звільнено.
Відповідно до статті 30 Закону № 3855-ХІІ у разі коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватися відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розміри та порядок надання якої встановлюються Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог закону Кабінет Міністрів України постановою від 15 червня 1994 року № 414 затвердив Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414 (далі - Положення)
У пункті 1 Положення зазначено, що воно визначає види, розміри і порядок надання компенсації працівникам органів законодавчої, виконавчої та судової влади, органів прокуратури, інших органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (далі - особи, які працюють в умовах режимних обмежень).
Згідно з пунктом 2 Положення особам, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок) залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «особливої важливості», - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно», - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно», - 10 відсотків.
Відповідно до пункту 5 Положення такими, що постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю, вважаються особи, які за своїми функціональними обов'язками або на час виконання робіт згідно з укладеними договорами займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв державної таємниці, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом захисту державної таємниці.
Згідно з пунктом 6 Положення персональний склад осіб, які працюють в умовах режимних обмежень, та розмір надбавки визначаються керівником відповідного органу законодавчої, виконавчої та судової влади, органу прокуратури, інших органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, де працюють ці особи.
Надбавка до посадових окладів (тарифних ставок) виплачується лише за наявності дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, наданого відповідно до законодавства про державну таємницю.
Умови, за яких державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації можуть отримати дозвіл на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, встановлено у статті 20 Закону № 3855-ХІІ.
Надання допуску до державної таємниці, передбачає визначення необхідності роботи громадянина із секретною інформацією. Зокрема, така необхідність виникає, якщо виконання службових/посадових обов'язків вимагає доступу до державної таємниці.
Тобто, якщо обсяг функціональних обов'язків за певною посадою, зокрема в державному органі, передбачає, що під час їх виконання в особи виникне чи може виникнути необхідність доступу до державної таємниці (як-от ознайомлення з документами та/чи іншими матеріальними носіями інформації, засекреченими у встановленому законодавством порядку), така особа з огляду на таку службову необхідність повинна отримати у встановленому порядку допуск до державної таємниці відповідної форми, яка відповідно до статті 22 Закону № 3855-ХІІ залежить від ступеня секретності.
Відсутність у посадової особи допуску до державної таємниці (встановленої форми) унеможливлює виконання нею посадових обов'язків, відтак і саме перебування на посаді, яка за обсягом покладених на неї завдань вимагає доступу до державної таємниці і умовою призначення на яку (перебування на якій) є наявність/необхідність оформлення допуску до державної таємниці.
Робота в умовах режимних обмежень покладає на особу, якій у встановленому порядку надано допуск до державної таємниці встановленої форми, певні зобов'язання та обмеження. Якщо така робота зумовлена виконанням професійних обов'язків (зокрема за відповідною посадою у державному органі), це означає, що в умовах режимних обмежень особа працює постійно, у зв'язку з чим у неї відповідно до статті 30 Закону № 3855-ХІІ виникає право на отримання компенсації.
За змістом пункту 2 Положення, компенсація надається у виді надбавок до посадових окладів (тарифних ставок) у відсотковому відношенні, розмір якого залежить від ступеня секретності інформації, до якої оформлено допуск. Зокрема, за допуск до відомостей та їх носіїв, що мають ступінь секретності «цілком таємно» встановлюється п'ятнадцяти відсоткова надбавка.
Виплата надбавки у відповідному розмірі до посадового окладу особі, яка працює в умовах режимних обмежень, здійснюється на підставі наказу керівника відповідного органу, у якому особа працює/проходить службу. Водночас умови, за яких особа має право на отримання такої надбавки, а також її розмір визначають Закон № 3855-ХІІ та прийняте урядом на його виконання Положення.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що положення статті 30 Закону № 3855-ХІІ, пунктів 2, 5 Положення слід розуміти так, що необхідною умовою отримання компенсації у зв'язку з виконанням робіт, які передбачають доступ до державної таємниці, є наявність в особи допуску до державної таємниці (на підставі якого надається доступ до державної таємниці), а також виконання робіт/завдань та/або посадових обов'язків, які вимагають доступу до державної таємниці чи з огляду на поставлені завдання передбачають виникнення необхідності у такому доступі.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, наказами ГУНП від 30.11.2015 № 13 о/с дск, від 09.11.2017 № 117о/с дск та наказом СУ ГУНП в Житомирській області від 30.05.2019 № 12д, ОСОБА_1 надано доступ до інформації із ступенем секретності «Цілком таємно» та «Таємно» (а.с.17, 19, 20).
Наказами Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області від 31.10.2017 № 37о/с дск та СУ ГУНП в Житомирській області від 02.04.2020 № 8д було припинено доступ до Інформації із зазначеними ступенями секретності (а.с.18, 22).
Під час перебування на посаді заступника начальника відділу поліції - начальника слідчого відділу Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області (наказ від 07.11.2015 № 40о/с, від 29.12.2016 № 336 о/с) на підставі подання начальника цього ж підрозділу від 16.03.2016 №182, наказом Головного управління від 25.03.2016 № 19 о/с дск ОСОБА_1 була встановлена надбавка в розмірі 10 відсотків до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень (а.с.41).
Згідно довідки НП в Житомирській області №608/29/01-2020 від 09.06.2020 виданої ОСОБА_1 , надбавка за роботу в умовах режимних обмежень за період з 07.11.2015 по 31.03.2020 виплачувалась позивачу в період з 25.03.2016 по 28.12.2016 в розмірі 10% від посадового окладу (а.с.39).
Суд зазначає, що виплата надбавки у відповідному розмірі до посадового окладу особі, яка працює в умовах режимних обмежень, здійснюється на підставі наказу керівника відповідного органу, у якому особа працює/проходить службу. Водночас умови, за яких особа має право на отримання такої надбавки, а також її розмір визначають Закон № 3855-ХІІ та прийняте урядом на його виконання Положення № 414.
За такого правового врегулювання положення статті 30 Закону № 3855-ХІІ, пунктів 2, 5 Положення № 414 слід розуміти так, що необхідною умовою отримання компенсації у зв'язку з виконанням робіт, які передбачають доступ до державної таємниці, є наявність в особи допуску до державної таємниці (на підставі якого надається доступ до державної таємниці), а також виконання робіт/завдань та/або посадових обов'язків, які вимагають доступу до державної таємниці чи з огляду на поставлені завдання передбачають виникнення необхідності у такому доступі.
Щодо останнього, то для вирішення питання про те, чи умови праці особи передбачають роботу з відомостями та їх носіями, які становлять державну таємницю, необхідно насамперед з'ясувати обсяг функціональних обов'язків цієї особи за посадою та умови (вимоги, критерії), яким повинна відповідати особа для того, щоб бути призначеною на цю посаду та/або виконувати роботу/завдання, пов'язані з доступом до документів, інших матеріальних носіїв інформації, що становить державну таємницю. Це можна встановити, зокрема, на підставі посадових інструкцій, внутрішніх відомчих документів та/або підзаконних нормативних актів, які містять вимоги для зайняття певної посади у відповідному органі або регламентують порядок виконання робіт/завдань, що вимагають доступу до державної таємниці.
Якщо особа отримала у встановленому порядку допуск до державної таємниці, працює, зокрема, в державному органі, і характер умов її праці, з огляду на займану посаду, передбачає режимні обмеження, пов'язані з доступом до державної таємниці, керівник відповідного органу зобов'язаний призначити їй надбавку у розмірі, визначеному Положенням № 414, про що видати відповідний розпорядчий документ.
Факт невиплати надбавки за роботу в умовах режимних обмежень не є і не може бути свідченням невиконання роботи, пов'язаної з доступом до державної таємниці.
У цій справі встановлено, що у позивача за посадами, які він обіймав був допуск до державної таємниці, оскільки такі посади передбачають необхідність отримання такого доступу, про що видані відповідні накази про доступ позивача до інформації із ступенем секретності «Цілком таємно» та «Таємно».
При цьому, відповідач у листах від 18.05.2020, 12.06.2020 та у відзиві на позов зазначив, що в період з березня 2016 року по листопад 2017 року, ОСОБА_1 накладалися письмові резолюції на 64 документах з грифом секретності «таємно». У період проходження служби з листопада 2017 по квітень 2020 на посадах, включених до номенклатури посад працівників СУ ГУНП в Житомирській області, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до держаної таємниці) позивачу накладалися письмові резолюції: у грудні 2018 року на п'яти секретних документах; у січні 2019 року на трьох секретних документах; у жовтні 2019 року на двох секретних документах; у листопаді 2019 року на чотирьох секретних документах; у грудні 2019 року на одному секретному документі; у січні 2020 року на одному секретному документі.
Таким чином, факт наявності у позивача допуску до державної таємниці ("Цілком таємно"), його праця в державному органі, характер її умов та займана ним посада, яка передбачала режимні обмеження, пов'язані з доступом до державної таємниці, є підставою для призначення йому надбавки у розмірі, визначеному Положенням, з видачею відповідного розпорядчого документа.
Відповідачем не доведено, що в спірні періоди позивач не виконував роботи в умовах режимних обмежень та не мав права на надбавку за роботу з державною таємницею в розмірі 15 %.
Посилання відповідача, що позивачем не надано жодних доказів того, що у спірний період ним здійснювалась постійна робота з відомостями, що становлять державну таємницю, суд не бере до уваги, оскільки за змістом пункту 2 Положення № 414 компенсація надається у виді надбавок до посадових окладів (тарифних ставок) у відсотковому відношенні, розмір якого залежить від ступеня секретності інформації, до якої оформлено допуск. Зокрема, за допуск до відомостей та їх носіїв, що мають ступінь секретності «цілком таємно» встановлюється п'ятнадцятивідсоткова надбавка.
Вказана правова позиція узгоджується з висновком Верховного суду у постанові від 27 травня 2020 року у справі №806/2056/18.
Також не заслуговують на увагу твердження відповідача, що відповідно до п.12 р.ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС від 06.04.2016 №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції, оскільки положеннями Закону № 3855-ХІІ та Положення №414 врегульований порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці.
Оцінивши зібрані докази, які долучені до матеріалів справи встановив, що ОСОБА_1 на підставі наказів Головного управління МВС України у Житомирській області у спірні періоди було надано доступ до державної таємниці - для роботи з інформацією, що має ступінь секретності "таємно" та "цілком таємно" у відповідності до покладених функціональних обов'язків, а з врахуванням Положення про види, розмір і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414 ступінь секретності "цілком таємно" - надбавка до посадового окладу встановлюється в розмірі 15 відсотків.
Відповідачем протилежного не доведено і не спростовано, накази про надання доступу до таємниці, на момент проходження служби позивачем були чинні. Отже, надбавка до посадового окладу позивачу належить в розмірі 15 %.
Відповідач безпідставно та необґрунтовано у спірні періоди не призначив відповідним розпорядчим документом та не виплачував ОСОБА_1 надбавку до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі, визначеному законодавством.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи відсутність документально підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (Старий Бульвар, 5/37, Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 40108625) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправну бездіяльність Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області щодо не встановлення, не нарахування та не виплати ОСОБА_1 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 30.11.2015 року по 25.03.2016.
Визнати протиправні дії Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області, в частині встановлення ОСОБА_1 , з 25.03.2016 надбавки в розмірі 10 відсотків до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень.
Визнати протиправну бездіяльність Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області щодо не встановлення, не нарахування та не виплати ОСОБА_1 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 29.12.2016 по 31.10.2017.
Визнати протиправну бездіяльність Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області щодо не встановлення, не нарахування та не виплати ОСОБА_1 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 09.11.2017 по 31.03.2020 день звільнення з органів Національної поліції.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області встановити, нарахувати та виплати ОСОБА_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 30.11.2015 по 25.03.2016.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області встановити, нарахувати та виплати ОСОБА_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 25.03.2016 року по 28.12.2016 з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язати Головне управлінні Національної поліції в Житомирській встановити, нарахувати та виплати ОСОБА_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 29.12.2016 по 31.10.2017.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області встановити, нарахувати та виплати ОСОБА_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 09.11.2017 по 31.03.2020.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 29 грудня 2020 року.
Суддя О.Г. Попова