Рішення від 28.12.2020 по справі 240/17324/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/17324/20

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панкеєвої В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в зарахуванні йому періодів роботи з 01.01.2019 по 28.02.2019 до страхового стажу;

- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні йому періодів роботи - з 30.05.2011 по 26.07.2012; з 30.03.2014 по 30.09.2014; з 01.05.2015 по 31.05.2015; з 01.09.2016 по 27.09.2016; з 01.10.2016 року по 24.11.2016, що разом становить 1 рік 10 місяців 20 днів до пільгового страхового стажу;

- визнати неправомірними дії відповідача щодо неврахування йому для обчислення розміру пенсії заробітної плати за період 01.01.2009 по 28.02.2019 роки;

- визнати неправомірними дії відповідача щодо неврахування йому до пільгового страхового стажу періоди роботи на шахті імені Фрунзе (запис в трудовій книжці № 17) з 31.03.2014 по 05.02.2017 із розрахунку 1 рік за 2 роки у відповідності до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";

- визнати неправомірними дії відповідача щодо не врахування йому до пільгового страхового стажу період його участі в антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 09.11.2017 по 04.03.2018, з 21.03.2018 по 26.04.2020 - один місяць служби за три до пільгового стажу роботи;

- зобов'язати відповідача зарахувати йому періоди роботи з 01.01.2019 по 28.02.2019 до його страхового стажу;

- зобов'язати відповідача зарахувати йому періоди роботи - з 30.05.2011 по 26.07.2012; з 30.03.2014 по 30.09.2014; з 01.05.2015 по 31.05.2015; з 01.09.2016 по 27.09.2016; з 01.10.2016 по 24.11.2016, що разом становить 1 рік 10 місяців 20 днів до пільгового страхового стажу;

- зобов'язати відповідача врахувати йому для обчислення розміру пенсії заробітної плати за період 01.01.2009 по 28.02.2019 роки;

- зобов'язати відповідача зарахувати йому до пільгового страхового стажу періоди роботи на шахті імені Фрунзе з 31.03.2014 по 05.02.2017 рік із розрахунку 1 рік за 2 роки у відповідності до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";

- зобов'язати відповідача зарахувати йому до пільгового страхового стажу періоди його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 09.11.2017 по 04.03.2018, з 21.03.2018 по 26.04.2020 - один місяць служби за три до пільгового стажу роботи;

- зобов'язати відповідача перерахувати йому з 09.03.2019 пенсію із врахуванням включених періодів до його страхового/пільгового стажу у порядку та розмірах передбачених ст.14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В обґрунтування позову зазначено, що на виконання рішення суду позивачу призначено пенсію за віком відповідно до п.п.1 п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідачем зараховано страховий стаж згідно трудової книжки по 31.12.2003 (навчання, служба в армії, робота), що становить 21 рік 1 місяць 22 дні, в тому числі по Списку № 1 - 6 років 3 місяці 24 дні. Після 01.01.2004 його страховий стаж за період з 01.01.2004 по 31.12.2008 зарахований згідно відомостей персоніфікованого обліку і становить - 8 років 2 місяці 27 днів. Таким чином, стаж роботи для обчислення його пенсії складає 35 років 4 місяці 19 днів, в тому числі стаж роботи на пільгових умовах за Списком № 1 - 6 років 3 місяці 24 дні.

Однак дії відповідача щодо порядку обчислення його страхового та пільгового стажу, розміру пенсійного забезпечення та умов призначення пенсії позивач вважає протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 07.10.2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

18.11.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало відзив на позов, в якому відповідач заперечує щодо позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 КАС України.

У відповідності до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, на виконання рішення суду від 20.09.2019 ОСОБА_1 з 09.03.2019 призначено пенсію за віком відповідно до п.п.1 п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Не погоджуючись з порядком обчислення його страхового та пільгового стажу, розміром пенсійного забезпечення та умовами призначення пенсії позивач звертався до відповідача з відповідним запитом.

Листом від 18.09.2020 №0600-0308-8/50067 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що до пільгового стажу роботи зараховані наступні періоди: з 07.05.1984 по 08.05.1986, з 07.07.1986 по 27.07.1986, з 28.07.1986 по 10.10.1986, з 13.10.1986 по 31.12.1986, з 02.01.1987 по 30.04.1987, з 02.05.1987 по 31.05.1987, 05.06.1987 по 31.03.1989, з 04.04.1989 по 30.06.1989, з 02.07.1989 по 15.05.1990, з 21.06.1990 по 31.08.1990, з 04.09.1990 по 30.09.1990, з 06.10.1990 по 20.11.1990, з 03.12.1991 по 31.12.1991.

Щодо зарахування до страхового стажу періоду служби в зоні АТО на пільгових умовах повідомлено, що згідно зі ст.57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до п.3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу/прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової службу та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, до вислуги років для призначення пенсії особам зараховується на пільгових умовах, один місяць служби за три місяці, зокрема, за участь у бойових діях у воєнний час.

Згідно з Переліком держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 №63, країна Україна, де проводились бойові дії, відсутня, а отже зарахування в кратності зазначеного періоду проходження служби, в тому числі в складі діючої армії в період бойових дій УБД АТО з 09.11.2017 по 04.03.2018 та з 21.03.2018 по 26.04.2018, до страхового стажу не має підстав.

Відповідно до п.4 ст.24 Закону за кожний повний рік стажу роботи до набрання чинності цим Законом на підземних роботах або на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умова, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Для обчислення пенсії страховий стаж заявника становить 35 років 4 місяці 19 днів, в тому числі стаж роботи на пільгових умовах за списком № 1 - 6 років 3 місяці 24 дні. Розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувалися страхові внески, розмір пенсії визначається на загальних підставах згідно зі статтями 27 і 28 Закону. При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначається коефіцієнт страхового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців) та коефіцієнт заробітку, який обчислюється шляхом ділення, фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період у розрізі за кожний місяць. Розмір пенсії заявника обчислений з урахуванням страхового стажу 35 років 4 місяці 19 днів, в тому числі стаж роботи на пільгових умовах за списком № 1 - 6 років 3 місяці 24 дні.

Коефіцієнт страхового стажу становить 0,35333 ((35р. х 12м. + 4м.): 1200). Пенсія обчислена із заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2008 згідно даних системи персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітку, обчислений шляхом ділення фактичної заробітної плати на середню заробітну плату в Україні за відповідний рік у розрізі за кожен місяць становить 0,96249, а середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 5956,74 грн (0,96249 х 6188,89 грн - середня заробітна плата в Україні за 2016-2018 роки). Розмір пенсії станом на 09.03.2019 становив 2518,94 грн, де: 2104,69 грн. - розмір пенсії за віком (5956,74 грн. х 0,35333); 374,25 грн - підвищення учаснику бойових дій; 40,00 грн - цільова грошова допомога учаснику бойових дій.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2020 встановлено на рівні 1712,00 грн., у зв'язку із цим 01.07.2020 здійснено перерахунок пенсій та підвищень, розмір яких залежить від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З 01.07.2020 розмір пенсійної виплати становить 2824,80 грн, де: 2104,69 грн - розмір пенсії за віком; 428,00 грн "підвищення учаснику бойових дій"; 40,00 грн - цільова грошова допомога учаснику бойових дій; 252,11 "державна адресна допомога (до 165% від 1712 грн). Пенсію обчислено у відповідності до діючих норм пенсійного законодавства.

Вважаючи дії відповідача під час призначення пенсії неправомірними, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При цьому суд відмічає, що "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним; "у межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх; "у спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби; "з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано", тобто використання наданих суб'єкту владних повноважень повинно відповідати меті та завданням діяльності суб'єкта, які визначені нормативним актом, на підставі якого він діє; "обґрунтовано", тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Рішення повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Абз.1 ч.2 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Зі змісту індивідуальних відомостей реєстру застрахованих осіб встановлено наявність інформації про відрахування на рахунок страхувальника сум для пенсії за січень-лютий 2019 року (а.с.26).

Слід звернути увагу, що відповідачем не заперечується факт незарахування вказаного періоду роботи ОСОБА_1 до страхового стажу.

З огляду на наведені дані, що наявні в матеріалах справи, та встановлений факт призначення пенсії з 09.03.2019, суд визнає обгрунтованими вимоги позивача щодо визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в зарахуванні позивачу періодів роботи з 01.01.2019 року по 28.02.2019 до страхового стажу та зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії.

Щодо вимог визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні позивачу періодів роботи - з 30.05.2011 по 26.07.2012; з 30.03.2014 по 30.09.2014; з 01.05.2015 по 31.05.2015; з 01.09.2016 по 27.09.2016; з 01.10.2016 по 24.11.2016, що разом становить 1 рік 10 місяців 20 днів до пільгового страхового стажу та зобов'язання вчинити відповідні дії суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з п.а ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Зі змісту даних персоніфікованого обліку до страхового стажу ОСОБА_1 відносяться наступні періоди роботи на підприємстві ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит”: з 30.05.2011 по 26.07.2012; з 30.03.2014 по 30.09.2014; з 01.05.2015 по 31.05.2015; з 01.09.2016 по 27.09.2016; з 01.10.2016 по 24.11.2016, що становить 1 рік 10 місяців 20 днів (а.с.25-26).

Натомість в індивідуальних відомостях про застраховану особу дані про віднесення вказаних періодів роботи до робіт за Списком №1 судом не встановлено.

Інших доказів на підтвердження права позивача на зарахування таких періодів до пільгового стажу до матеріалів справи не надано, відомості про атестацію робочих місць відсутні.

З огляду на наведене, суд відмовляє у задоволенні позову в цій частині.

Щодо вимог про зарахування заробітної плати для обчислення розміру пенсії.

Згідно з ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату винними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Як встановлено судом і не заперечується сторонами, пенсія ОСОБА_1 обчислена із заробітної плати з 01.07.2000 по 31.12.2008.

Слід звернути увагу, що відомостей про отриману позивачем заробітну плату у 2009 році у даних персоніфікованого обліку судом не встановлено.

Таким чином, заробітна плата, що отримана позивачем згідно даних персоніфікованого обліку за періоди роботи з 2010 по 2018 роки та згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 15.10.2020 №44/2934 за період служби з червня 2017 року по лютий 2019 року має бути врахована при обчисленні пенсії.

Відтак дії відповідача в цій частині слід визнати неправомірними, а право особи захистити шляхом зобов'язання врахувати для обчислення розміру пенсії позивача заробітної плати за період з 01.02.2010 по 28.02.2019.

Що стосується вимоги зарахувати до пільгового страхового стажу періодів роботи на шахті імені Фрунзе з 31.03.2014 по 05.02.2017із розрахунку 1 рік за 2 роки слід зазначити наступне.

Статтею 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

У відповідності до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що однією з умов для застосування ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" є наявність для чоловіків 15 років роботи на підземних роботах за списком №1.

Згідно із статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Змістом дублікату трудової книжки позивача підтверджено стаж роботи проходчиком підземним 5 розряду з 31.03.2014 по 05.02.2017 (а.с.18-19).

Водночас доказів наявності у позивача 15 років роботи на підземних роботах за списком №1, що є основною умовою застосування ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" до матеріалів справи не надано.

З приводу зарахування періодів участі позивача в антнтерористичній операції з 09.11.2017 по 04.03.2018, з 21.03.2018 по 26.04.2020 - один місяць служби за три до пільгового стажу роботи, слід зазначити наступне.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Стаття 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Так, Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014р. "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/2607 відповідно до Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року N 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей.

Пунктом 2.3 розділу 2 даного Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Водночас Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", встановлено, що нарахування страхового пенсійного стажу для військовослужбовців учасників антитерористичних операцій за час їх безпосередньої участі в антитерористичній операції має здійснюватись у потрійному розмірі.

Як свідчать матеріали справи, зокрема довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, ОСОБА_1 в періоди з 09.11.2017 по 04.03.2018, з 21.03.2018 по 26.04.2020 приймав безпосередню участь в антитерористичній операції в Донецькій та Луганській областях (а.с.12).

Аналіз встановлених обставин справи дозволяє зробити висновок про неправомірність відмови пенсійного органу у врахуванні ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу періоди участі в антитерористичній операції, з розрахунку один місяць служби за три місяці відповідно.

Вимога позивача про перерахунок пенсії з моменту призначення, тобто з 09.03.2019 з урахуванням висновків суду щодо зарахування до страхового стажу періодів роботи з 01.01.2019 по 28.02.2019, врахування отриманої позивачем заробітної плат з 2010 року по лютий 2019 року та з урахуванням до пільгового страхового стажу періодів участі в антитерористичній операції є похідною від визнання дій пенсійного органу неправомірними та зобов'язання вчинити відповідні дії.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на наведене, відповідачем не доведено, а позивачем спростовано правомірний характер дій під час призначення пенсії, у зв'язку з чим позовні вимоги слід задовольнити частково.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частово.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд. код НОМЕР_2 ) періодів роботи з 01.01.2019 по 28.02.2019 до страхового стажу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 01.01.2019 по 28.02.2019 до його страхового стажу.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування ОСОБА_1 для обчислення розміру пенсії заробітної плати за період з 01.02.2010 по 28.02.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати ОСОБА_1 для обчислення розміру пенсії заробітної плати за період з 01.02.2010 по 28.02.2019.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу період його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 09.11.2017 по 04.03.2018, з 21.03.2018 по 26.04.2020 - один місяць служби за три.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу періоди його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 09.11.2017 по 04.03.2018, з 21.03.2018 по 26.04.2020 - один місяць служби за три до пільгового стажу роботи.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати ОСОБА_1 з 09.03.2019 пенсію із врахуванням включених періодів до його страхового/пільгового стажу у порядку та розмірах передбачених ст.14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва