28 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/12863/20
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати дії Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України протиправними, які полягають у незастосуванні п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, при обчислені йому, починаючи з 01.03.2018 по 31.12.2018 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які на них нараховувались та відповідно одноразових видів грошового забезпечення з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених Законом станом на 01 січня календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” від 07.12.2017 №2246-VІІІ на 01.01.2018;
- зобов'язати Північне регіональне управління Державної прикордонної служби України вчинити дії щодо перерахунку йому, починаючи з 01.03.2018 по 31.12.2018 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які на них нараховувались та відповідно одноразових видів грошового забезпечення з урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” від 07.12.2017 №2246-VІІІ на 01.01.2018, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти;
- визнати дії Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України протиправними, які полягають у не застосуванні п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, при обчислені йому починаючи з 01.01.2019 по 31.12.2019 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які на них нараховувались та відповідно одноразових видів грошового забезпечення з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених Законом станом на 01 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 23.11.2018 №2629-VІП “Про Державний бюджет України на 2019 рік” на 01.01.2019;
- зобов'язати Північне регіональне управління Державної прикордонної служби України вчинити дії щодо перерахунку йому, починаючи з 01.01.2019 по 31.12.2019 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які на них нараховувались та відповідно одноразових видів грошового забезпечення з урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” від 23.11.2018 №2629-VІІІ на 01.01.2019, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти;
- визнати дії Житомирського прикордонного загону Державної прикордонної служби України протиправними, які полягають у не застосуванні п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, при обчислені йому, починаючи з 01.01.2020 по 17.06.2020 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які на них нараховувались та відповідно одноразових видів грошового забезпечення з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених Законом станом на 01 січня календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” №294-IX від 14.11.2019 на 01.01.2020;
- зобов'язати Житомирський прикордонний загін Державної прикордонної служби України вчинити дії щодо перерахунку йому починаючи з 01.01.2020 по 17.06.2020 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які на них нараховувались та відповідно одноразових видів грошового забезпечення з урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” від 14.11.2019 №294 -IX на 01.01.2020, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти;
- зобов'язати Північне регіональне управління та ІНФОРМАЦІЯ_2 виплатити недоплачені йому протягом 2018, 2019 та 2020 років суми грошового забезпечення з урахуванням проведеного перерахунку (основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення) відповідно до п.1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 №704 виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених Законом станом на 01 січня календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” №2246-VІІІ від 07.12.2017 на 01.01.2018, Законом України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” від 23.11.2018 №2629-VІII на 01.01.2019 та Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” №294 -IX від 14.11.2019 на 01.01.2020;
- зобов'язати Житомирський прикордонний загін Державної прикордонної служби України з урахуванням проведеного перерахунку здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільнені з військової служби;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 видати йому новий грошовий атестат станом на 03.06.2020 з урахуванням проведеного перерахунку за 2018,2019 та 2020 роки для обчислення розміру пенсійного забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби України, останнім його місцем військової служби було Північне регіональне управління Державної прикордонної служби України, а починаючи з 01.01.2020 по 17.06.2020 зарахований та перебував на фінансовому забезпеченні в Житомирському прикордонному загоні.
Позивач вважає, що відповідачами при нарахуванні грошового забезпечення безпідставно не застосовано п.1 примітки Додатку 1 та примітки додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 704 від 30.08.2017 при встановленні і обчисленні, починаючи з 01.03.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019 та з 01.01.2020 по 17.06.2020 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.
Вказує, що звернувшись до відповідачів із відповідними заявами, в яких просив провести перерахунок грошового забезпечення відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 704 від 30.08.2017 та виплату недоплачених протягом 2018-2020 років сум грошового забезпечення, отримав відмову відповідачів, а тому звернувся із даним позовом за захистом своїх прав до суду.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 17.08.2020 прийнято до провадження позовну заяву та відкрите провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачам строк для надання до суду відзиву на позов.
28.09.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 14/589 від 23.09.2020 (а.с.36-44) в якому представник управління просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача вважає вимоги позивача безпідставними.
Зауважує, що Північне регіональне управління Державної прикордонної служби України не порушувало вимоги чинного законодавства і чітко дотримувалося положень п.4 постанови №704. Вказує, що постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 уточнено механізм обрахунку розмірів посадових окладів та окладів за військовими званнями, а за загальним правилом застосування нормативно-правових актів у разі існування неузгодженості між підзаконними актами у разі існування неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом, застосовується акт, виданий пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності.
Від Житомирського прикордонного загону Державної прикордонної служби України також надійшов до суду відзив на позов №14/6053 від 29.09.2020 (а.с.47-51), в якому представник загону просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вказує, що у період з 01.01.2020 до 03.06.2020 розрахунок грошового забезпечення здійснювався відповідно до вимог чинного законодавства.
Наголошує, що Житомирський прикордонний загін Державної прикордонної служби України при розрахунку окладів за посадою та військовим званням керується спеціальним законодавством.
Таким спеціальним законодавством для військовослужбовців Державної прикордонної служби України є, зокрема, Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 25 червня 2018 року № 558 (далі - Інструкція № 558).
Зауважує, що підпункт 1 пункту 1 Глави II вказаної Інструкції визначає, що розмір окладу за військовим званням військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) визначається шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний тарифний коефіцієнт, установлений у додатку 14 до Постанови № 704.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що ОСОБА_1 по 03.06.2020 включно перебував на військовій службі в органах Державної прикордонної служби України (а.с.13). Останнє місце військової служби - Північне регіональне управління Державної прикордонної служби України .
Відповідно до наказу Голови Державної прикордонної служби України №368-ОС від 17.04.2020 “По особовому складу” позивач звільнений з військової служби в запас за підпунктом “а” (у зв'язку із закінченням строку контракту) відповідно до пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу” (а.с.12), а наказом начальника Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України “Про особовий склад” №104-ОС від 03.06.2020 виключений зі списків особового складу військової частини, всіх видів забезпечення з 03.06.2020.
Як вказує позивач та не заперечується відповідачами, ОСОБА_1 у період з 01.01.2018 по 31.12.2019 перебував на фінансовому забезпеченні у Північному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України, яке у свою чергу проводило з позивачем грошові розрахунки при звільненні з військової служби.
Починаючи з 01.01.2020 і до дня звільнення відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України №105 від 11.12.2019 “Про зарахування на фінансове забезпечення” позивач зарахований на фінансове забезпечення Житомирського прикордонного загону.
Як вказує позивач, після ознайомлення з грошовим атестатом встановив, що Північним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України та Житомирським прикордонним загоном Державної прикордонної служби України грошове забезпечення йому нараховувалось і виплачувалось невірно, не у повному обсязі, без врахування вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017, а саме: Північне регіональне управління Державної прикордонної служби України не застосувало при нарахуванні мені грошового забезпечення п.1 примітки Додатку 1 та примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” при обчисленні йому починаючи з 01.03.2018 по день звільнення включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених Законом станом на 01 січня календарного року.
Не погоджуючись із обрахунком грошового забезпечення під час проходження військової служби з 01.03.2018 по день звільнення позивач звернувся до відповідачів із відповідною заявою, в якій просив вчинити дії щодо перерахунку його грошового забезпечення у зазначений період.
У відповідь на звернення щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням Північне регіональне управління та Житомирський прикордонний загін листами №11/491 від 28.07.2020 (а.с.25-26) та за №161/11/44/37/Б-175 від 24.07.2020 (а.с.27-28) у такому перерахунку позивачу відмовлено, вказані відмови мотивовані відсутністю на те законодавчо обґрунтованих підстав.
Відповідачами вказано, що розмір посадового окладу та окладу за військовим званням визначено відповідно до вимог п. 4 Постанови №704, в редакції постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018 (далі - Постанова №103).
Так, за змістом наказу №368-ОС від 17.04.2020 (а.с.12) позивача, який перебував у розпорядженні начальника Північного регіонального управління звільнено із посади начальника служби державного нагляду за охороною праці Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України
Відповідно до Додатку 14 постанови №704, за військовим званням "полковник", яке мав позивач при звільненні встановлено тарифний коефіцієнт - 0,84.
Позивач не погоджується із доводами, наведеними відповідачами у листах №11/491 від 28.07.2020 та №161/11/44/37/М-175 від 24.07.2020 звернувся до суду із цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.
Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч.ч.2-4 ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою №704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 попередньої редакції було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з Додатками 1,12,13,14.
Проте, в лютому 2018 року Постановою №103 до Постанови №704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 було викладено у новій редакції, а саме: “ 4.Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з Додатками 1, 12, 13 і 14.”.
Втім, згідно із Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт та відповідно до примітки до Додатку 14 також передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Додатком 1 до Постанови №704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Крім того, згідно з додатком 14 Постанови №704 затверджено схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, відповідно до якої військовому званню "полковник" встановлено тарифний коефіцієнт - 0,84.
Статтями 7, 8 Закону України “Про державний бюджет України на 2018 рік” станом на 01.01.2018 прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762 грн, а мінімальна заробітна плата - 3723 грн. Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1861,50 грн.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2019 році, визначений Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” складає 1921 грн, а мінімальна заробітна плата - 4173 грн, а тому вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 2086,50 грн (50% мінімальної заробітної плати).
Прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2020 році, визначений Законом України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” складає 2102 грн, а мінімальна заробітна плата - 4723 грн, а тому вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 2361,50 грн (50% мінімальної заробітної плати).
Так, з огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку, що для коректного визначення окладу позивача за військовим (спеціальним) званням варто застосовувати мінімальний множник, а саме 50% мінімальної заробітної плати - 1861,5 грн (на 2018 рік), 2086,50 грн (на 2019 рік) та 2361,50 грн (на 2020 рік).
Відтак, при проведенні розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням позивача слід виходити із розрахункової величини 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, оскільки розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідних календарних років, був меншим 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2018-2020 років.
Поряд із цим, слід звернути увагу на те, що рішення Європейського суду з прав людини по справі “Ольсон проти Швеції”, а саме, норма спеціального закону не може розглядатися як право, якщо її не сформульовано з достатньою точністю так, щоб громадянин мав змогу, якщо потрібно, з відповідними рекомендаціями, до певної міри передбачити наслідки своєї поведінки.
Окрім того, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідальність за подолання недоліків законодавства, правових колізій, прогалин, інтерпретаційних сумнівів лежить, в тому числі, і на судових органах, які застосовують та тлумачать закони (рішення у справах “Вєренцов проти України”, “Кантоні проти Франції”).
Разом з тим, суд вважає за необхідне відмітити, що нечіткість Постанови №704, коли Примітки до Додатків 1,14 на які посилається позивач і які, не визнає відповідач, є в свою чергу частинами даного нормативно-правового акта, які представляють державно-владний припис, призначений для спеціального текстового або символічного підкреслення, має супровідний характер.
Виходячи з наведеного та згідно з усталеною практикою Європейського суду, поняття "якість закону" означає, що національне законодавство повинне бути доступним і передбачуваним, тобто визначати достатньо чіткі положення, аби дати людям адекватну вказівку щодо обставин і умов, за яких державні органи мають право вживати заходів, що вплинуть на права осіб (рішення у справах "Олександр Волков проти України", "G.G. та інші проти Болгарії").
Європейський суд з прав людини у рішенні від 10 квітня 2008 року в справі "Вассерман проти Росії" вказав, що засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути "ефективним" як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог частково. Прохальна частина позовної заяви містить одні із вимог, щодо здійснення перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які на них нараховувались та відповідно одноразових видів грошового забезпечення з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених Законом станом на 01 січня 2020 року, починаючи з 01.01.2020 по 17.06.2020 включно, проте, як свідчать матеріали справи позивача виключено зі списків особового складу 03.06.2020, а тому вказаний перерахунок слід здійснити саме по 03.06.2020 включно, підстави для здійснення такого перерахунку по 17.06.2020 відсутні.
Разом з тим, у зв'язку із встановленням судом права позивача на здійснення перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які на них нараховувались та відповідно одноразових видів грошового забезпечення з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати за 2018, 2019 та 2020 роки, суд вважає за необхідне зобов'язати Житомирський прикордонний загін здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та скласти новий грошовий атестат станом на 03.06.2020 із врахуванням проведеного перерахунку позивачу для обчислення розміру пенсійного забезпечення.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями ст.90 КАС України, визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З урахуванням встановлених фактів, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.
Зважаючи на відсутність судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 77, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України (вул. Промислова, 5, м.Житомир,10025. РНОКПП/ЄДРПОУ: 23311352), ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Промислова, 5, м.Житомир,10025. РНОКПП/ЄДРПОУ: 14321914) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати дії Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України протиправними, які полягають у незастосуванні п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, при обчислені ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2018 по 31.12.2018 включно та з 01.01.2019 по 31.12.2019 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які на них нараховувались та відповідно одноразових видів грошового забезпечення з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених Законом станом на 01 січня календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” від 07.12.2017 №2246-VІІІ на 01.01.2018 та Законом України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” від 23.11.2018 №2629-VІІІ на 01.01.2019.
Зобов'язати Північне регіональне управління Державної прикордонної служби України вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2018 по 31.12.2018 включно та з 01.01.2019 по 31.12.2019 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які на них нараховувались та відповідно одноразових видів грошового забезпечення з урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” від 07.12.2017 №2246-VІІІ на 01.01.2018 та Законом України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” від 23.11.2018 №2629-VІІІ на 01.01.2019 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, а також виплатити недоплачені ОСОБА_1 протягом 2018, 2019 суми грошового забезпечення з урахуванням проведеного перерахунку (основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення).
Визнати дії Житомирського прикордонного загону Державної прикордонної служби України протиправними, які полягають у не застосуванні п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, при обчислені ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2020 по 03.06.2020 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які на них нараховувались та відповідно одноразових видів грошового забезпечення з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених Законом станом на 01 січня календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” №294-IX від 14.11.2019 на 01.01.2020.
Зобов'язати Житомирський прикордонний загін Державної прикордонної служби України вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2020 по 03.06.2020 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які на них нараховувались та відповідно одноразових видів грошового забезпечення з урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” від 14.11.2019 №294 -IX на 01.01.2020, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, а також виплати недоплачені ОСОБА_1 протягом 2020 року суми грошового забезпечення з урахуванням проведеного перерахунку (основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення).
Зобов'язати Житомирський прикордонний загін Державної прикордонної служби України з урахуванням проведеного перерахунку (основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення) відповідно до п.1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 №704 виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених Законом станом на 01 січня календарного року (2018, 2019, 2020) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
Зобов'язати Житомирський прикордонний загін видати ОСОБА_1 новий грошовий атестат станом на 03.06.2020 з урахуванням проведеного перерахунку за 2018, 2019 та 2020 роки для обчислення розміру пенсійного забезпечення.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст рішення виготовлено: 28.12.2020.