Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 грудня 2020 р. Справа№200/9844/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в якому просила:
визнати протиправними дії Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника з 15 квітня 2020 року та зобов'язати його здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника з 15.04.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 15 квітня 2020 року звернувся до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
На початку серпня 2020 року позивач отримала пенсію по втраті годувальника у розмірі 6998,54 грн. а звернувшись до відповідача у телефонному режимі, дізналася, що переведення на пенсію по втраті годувальника проведено з 24.07.2020 року, тобто не з дати звернення.
Не погодившись з таким рішенням 10 серпня 2020 року позивач подала заяву до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з вимогою про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника з 15 квітня 2020 року.
Листом від 14.08.2020 року №185-185/П-03-8-0575/20 Великоновосілківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було повідомлено про те, що позивач надала заяву про перерахунок пенсії (перехід на пенсію у разі втрати годувальника) 24.07.2020 року і за результатами розгляду цієї заяви проведено перерахунок пенсії та з 24.07.2020 року, розмір пенсії по втраті годувальника складає 6998,54 грн. Там же було зазначено, що в серпні 2020 року позивач отримв пенсію за період з 01.08.2020 року по 31.08.2020 року в розмірі 6998,54 ірн., та доплату за період з 24.07.2020 року по 31.07.2020 року в розмірі 1264,14грн.
Ухвалою суду від 28.10.2020 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено засідання по справі на 13.11.2020 року.
13.11.2020 року розгляд справи було відкладено на 15.12.2020 року.
У відзиві на адміністративний позов відповідачем зазначено, що для подання заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії пенсіонер повинен звернутися до органу Фонду, у якому перебуває на обліку, особисто та надати оригінали відповідних документів, затверджених Порядком. Зазначені документи перевіряються уповноваженим працівником Фонду, скануються та вносяться до відповідного програмного комплексу з метою подальшого опрацювання та прийняття рішення за результатами розгляду заяви. Окрім того, померлий чоловік ОСОБА_1 перебував на обліку в Волноваському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. Відповідач зазначає, що для відпрацювання заяви Позивача необхідно здійснити запит пенсійної справи з іншого управління. При цьому, заява про запит пенсійної справи теж повинна бути подана Позивачем особисто. 16.07.2020 року Позивач звернулася до управління із заявою про запит пенсійної справи. 24.07.2020 року ОСОБА_1 у встановленому законом порядку подала заяву про перехід на пенсію у разі втрати годувальника. За результатами розгляду даної заяви Позивача переведено на пенсію у разі втрати годувальника та проведено перерахунок пенсії. З 24.07.2020 року пенсії ОСОБА_1 склав 6 998,54 гривень. На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З огляду на те, що позивач та представник відповідача у судове засідання не з'явились, суд приходить висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд з*ясував наступні обставини справи.
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянкою України (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
15.04.2020 року ОСОБА_1 звернулася з заявою про перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про, що свідчить відмітка про прийняття. Як не заперечується сторонами, зазначена заява була подана через бокс вхідної кореспонденції у зв*язку з провадженням заходів по боротьбі з COVID-19. Зазначена заява була зареєстрована належним чином, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції відповідача.
24.07.2020 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою № 2562 про перерахунок пенсії, яка була задоволена вдповідно Рішення від 914430179528.
10.08.2020 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника за період з 15.04.2020 року по 24.07.2020 року.
Листом від 14.08.2020 року №185-185/П-03-8-0575/20 Великоновосілківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було повідомлено про те, що заяву про перерахунок пенсії (перехід на пенсію у разі втрати годувальника) було подано 24.07.2020 року і за результатами розгляду цієї заяви проведено перерахунок пенсії саме з 24.07.2020 року.
Згідно Листа ГУ ПФУ від 17.09.2020 року № 6713-6857/П-02/8-0500/20, 24.07.2020 року позивач звернувся із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, що, відповідно до вимог п. 3 ст. 45 Закону України № 1058. і було зроблено саме з 24.07.2020 року.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розроблений Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 1 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України № 1058-IV) закріплено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 9 Закону № 1058-IV встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно зі статтею 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Згідно з частиною 3 статті 45 цього Закону № 1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
Згідно до Порядоку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1:
Орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок і відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою за формою встановленою додатком 4.
Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати приймання заяви та переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в трьохмісячний термін з дня прийняття заяви.
При прийомі документів орган, що призначає пенсію:
а) перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, а також відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
б) здійснює попередню правову експертизу змісту та належного оформлення наданих документів;
в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформления в трьохмісячний термін з дня подання заяви, прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Після надходження даних про сплату страхових внесків проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з моменту призначення пенсії.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
За змістом пункту 1.5 Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Отже, виходячи з вищевикладеного, можна зробити висновок, що ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про перерахунок пенси по втраті годувальника не особисто, а залишила вказану заяву в боксі для вхідної кореспонденції управління, який було встановлено з метою дотримання заходів щодо запобігання поширенню гострої респіраторної інфекції СОVID-19, спрямованих на виключення особистих контактів працівників управління з відвідувачами, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 року № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SAR-COV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів”, що не заперечується сторонами.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає, що соціальні гарантії мають преюдиційне значення над карантинними обмеженнями, а тому позивач має право на отримання пенсії по втраті годувальника саме з 14.05.2020 року.
Стосовно обов'язку позивача подати заяву про запит пенсійної справи з іншого управління, суд зазначає, що відповідно до Порядку №22-1 даної норми не передбачено.
Положеннями ч. 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державнепенсійне страхування» та п. 4.2. Порядку 22-1 передбачено право органу пенсійного фонду витребувати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Пунктом 1.7 Порядку № 22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Згідно із пунктом 2.8 цього Порядку переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.3 Порядку передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для переведення з одного виду пенсії на інший орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо переведення з одного виду пенсії на інший.
Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, враховуючи дискрецію повноважень відповідача щодо призначення/перерахунку пенсії, з метою уникнення погіршення майнового стану позивача (у разі, коли розмір пенсії позивача після здійснення переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника буде зменшено) позов підлягає задоволенню, шляхом зобов'язання відповідача здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника з 15.04.2020 року.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Великоновосілківського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області (85500, Донецька обл., смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, 103, ЄДРПОУ 42171290) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника з 15 квітня 2020 року
Зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника з 15.04.2020 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Великоновосілківського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області (85500, Донецька обл., смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, 103, ЄДРПОУ 42171290) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) 80 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Строк оскарження підлягає застосуванню з урахуванням приписів Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID - 2019)” від 30.03.2020 року №540.
Суддя В.В. Стойка