Ухвала від 28.12.2020 по справі 160/17225/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

28 грудня 2020 року Справа №160/17225/20

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турова О.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

23.12.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України в частині не обрахування вислуги років служби ОСОБА_1 у відповідності до законодавства на підставі постанови КМУ №393 від 17 липня 1992 р.; не врахування при призначенні пенсії відсотку від суми грошового забезпечення у відповідності з розрахунком, встановленим п. а) ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме 3% за кожний рік служби понад 20 років; ненаданні у зв'язку з цим статусу ветерана органів внутрішніх справ; встановлення обмеження у вигляді 70 відсотків від суми грошового забезпечення при призначенні пенсії; виключення із суми грошового забезпечення складових, які є невід'ємними складовими формули розрахунку грошового забезпечення при призначенні пенсії та не можуть бути виключені або змінені;

- зобов'язати Міністерства внутрішніх справ України перерахувати вислугу років служби ОСОБА_1 у відповідності з постановою КМУ №393 від 17 липня 1992 року, з встановленням - 31 ріку 1 місяця 18 днів; встановити максимальний розмір пенсії - 90 відсотків від суми грошового забезпечення, у відповідності до гарантій законодавства і Конституції України; надати статус ветерана органів внутрішніх справ у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний статус»; виготовити та направити до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку, згідно додатку № 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року, з врахуванням складових грошового забезпечення, а саме - посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років - 50%, підвищення посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за престижність педагогічної праці та премії у відсотковому значенні на час звільнення, які є невід'ємними складовими формули розрахунку грошового забезпечення при призначенні пенсії та не можуть бути виключені або змінені.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.12.2020 року зазначена вище справа розподілена судді Туровій О.М.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України.

Так, частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

З матеріалів позовної заяви слідує, що позивачем додано до позовної заяви оригінал квитанції про сплату №91360 від 03.12.2020 року про сплату судового збору у розмірі 840,80 грн. Однак, судовий збір сплачено не у повному розмірі.

Так, з поданої позовної заяви слідує, що позивачем заявлено п'ять позовних вимог немайнового характеру, а саме: 1) визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині не обрахування вислуги років служби позивача у відповідності до законодавства на підставі постанови КМУ №393 від 17 липня 1992 р., а також зобов'язанні останнього перерахувати вислугу років служби у відповідності з постановою КМУ №393 від 17 липня 1992 року, з встановленням - 31 ріку 1 місяця 18 днів; 2) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії відсотку від суми грошового забезпечення у відповідності з розрахунком, встановленим п. а) ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме 3% за кожний рік служби понад 20 років; 3) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання позивачеві статусу ветерана органів внутрішніх справ та вдповідно зобов'язати останнього надати його позивачеві; 4) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо встановлення обмеження у вигляді 70 відсотків від суми грошового забезпечення при призначенні пенсії, а також зобов'язати відповідача встановити максимальний розмір пенсії - 90 відсотків від суми грошового забезпечення; 5) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо виключення із суми грошового забезпечення складових, які є невід'ємними складовими формули розрахунку грошового забезпечення при призначенні пенсії та не можуть бути виключені або змінені та, відповідно, зобов'язати останнього виготовити та направити до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку згідно з додатком № 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року, з врахуванням складових грошового забезпечення, а саме - посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років - 50%, підвищення посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за престижність педагогічної праці та премії у відсотковому значенні на час звільнення, які є невід'ємними складовими формули розрахунку грошового забезпечення при призначенні пенсії та не можуть бути виключені або змінені.

Відповідно до п.3 ст.6 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до положень статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” встановлено з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 2102,00 грн.

Приписами пп. 1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою встановлено ставку судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840,80 грн.).

Таким чином, за заявлені позивачем п'ять немайнових вимог повинно бути сплачено судовий збір у сумі 4204,00 грн. (840,80*5= 4204,00 грн.)

Враховуючи вищевикладене, позивачем сплачено судовий збір не у повному обсязі, а тому позивачеві слід доплатити судовий збір у сумі 3363,20 грн. (4204,00 - 840,80грн. = 3363,20 грн.) на реквізити суду:

Отримувач коштів: УК у Чечел.р.м.Дніпра/Чечел.р/22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989253

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)

Код банку отримувача (МФО) 899998

Рахунок отримувача UA 238999980313131206084004008

Код класифікації доходів бюджету 22030101

Призначення платежу*;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Крім того, приписами п.4 ч.5 ст.160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Суд зазначає, що обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, саме для чого законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України. Суд також зауважує, що цей обов'язок не може бути перекладено на суд, оскільки саме позивач є зацікавленим в ефективному захисті своїх прав та ефективному здійснені судочинства за його позовною заявою.

Як слідує з позовних вимог, частина з них, хоча і спрямована до Міністерства внутрішніх справ України, проте фактично стосується не надання останнім довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а стосується безпосередньо розрахунку пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення суми грошового забезпечення 70%, в той час як позивач вважає, що таке відсоткове значення має становити 90%.

При цьому, призначення та перерахунок пенсії належить до повноважень органів Пенсійного фонду України, водночас, відповідний орган Пенсійного фонду України у якості відповідача у цій справі, позивачем не зазначений.

Таким чином, ОСОБА_1 слід подати уточнену позовну заяву та її копії відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі, із зазначенням до кого саме вона заявляє свої вимоги стосовно невірного, на її думку, визначення відсоткового значення суми грошового забезпечення, яке враховується при призначенні та перерахунку пенсії, та, відповідно, про зобов'язання встановити відсоткове значення суми грошового зобов'язання, що враховується при призначенні та перерахунку пенсії, у розмірі 90%.

За приписами ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Зважаючи на те, що позовна заява ОСОБА_1 подана без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне залишити цю позовну заяву без руху.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Встановити позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду:

- оригіналу документа про доплату судового збору за подання до суду цієї позовної заяви у розмірі 3363,20 грн.;

- уточненої позовної заяви та її копій відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі, із зазначенням до кого саме вона заявляє свої вимоги стосовно невірного, на її думку, визначення відсоткового значення суми грошового забезпечення, яке враховується при призначенні та перерахунку пенсії, та, відповідно, про зобов'язання встановити відсоткове значення суми грошового зобов'язання, що враховується при призначенні та перерахунку пенсії, у розмірі 90%.

Роз'яснити позивачеві, що відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адмінстративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали направити особі, що звернулася з позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Турова