07 вересня 2020 року Справа № 160/7216/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турової О.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
01.07.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якій позивач просить стягнути суму податкового боргу в розмірі 63925,12 грн. з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовної заяви зазначається, що станом на дату подання цієї позовної заяви до суду в інтегрованих картках платника податків Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 обліковується податковий борг на загальну суму 63925,12грн., який виник внаслідок несплати відповідачем в установлені законом строки сум самостійно задекларованих грошових зобов'язань з орендної плати з фізичних осіб, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, з військового збору та з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, а також нарахованої контролюючим органом у зв'язку із несвоєчасністю сплати відповідачем цих зобов'язань на підставі п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пені і сум узгоджених грошових зобов'язань (штрафних санкцій), нарахованих контролюючим органом відповідно до податкових повідомлень-рішень №0237181316 від 26.12.2017р., №0005065450 від 28.01.2019р., №25255450 від 28.05.2019р., №0011075450 від 10.12.2018р. та №0011095450 від 10.12.2018 р., які відповідачем оскаржені не були. На наявний у відповідача податковий борг позивачем в порядку ст.59 Податкового кодексу України виставлено податкову вимогу про сплату боргу від 31.03.2016р. №465-04. Станом на час звернення до суду з позовом означений податковий борг відповідачем не погашений і не списаний, тому позивач звернувся до суду з позовом про його стягнення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу прийнята до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/7216/20 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами з 06.08.2020 року у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Крім того, вищезазначеною ухвалою суду було витребувано у Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 докази сплати до бюджету сум податкового боргу у сумі 63925,12грн.; докази оскарження в адміністративному чи судовому порядку податкових повідомлень-рішень № 0237181316 від 26.12.2017 в сумі 300 грн., №0005065450 від 28.01.2019 в сумі 2501,50 грн., № ,,25255450 від 28.05.2019 в сумі 50 грн., №0011075450 від 10.12.2018 в сумі 9469,90 грн. та № 0011095450 від 10.12.2018 р. в сумі 482,90 грн.
Копія ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року направлена на адресу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку та отримана останнім 21.07.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, наявним в матеріалах справи.
При цьому, станом на 07 вересня 2020 року відповідач своїм правом подати відзив на позов не скористався, крім того, ним не надано витребувані ухвалою суду від 06 липня 2020 року докази, а також будь-які заяви, клопотання, повідомлення, в яких би останній виклав своє бажання надати до суду їх в більш пізній термін.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ч.1 ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 243, 250, 257, 258, 262 КАС України, а також з урахуванням того, що з 03.08.2020р. по 04.09.2020р., включно, суддя Турова О.М. перебувала у відпустці, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, а повне судове рішення складено першого робочого дня.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) є фізичною особою-підприємцем, зареєстрованим 05.09.2000р., про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 26.12.2005р. зроблено запис номер 22110170000000732; відповідача взято на облік контролюючим органом ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Західно-Донбаське управління, Покровська ДПІ (Покровський р-н), 05.09.2000 року за №43145015.
Згідно з п.п.16.1.3, п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.36.1-36.3 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 288.7 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
За змістом приписів ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 216.6 статті 216 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямів подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених у статтях 225 та 229 цього Кодексу.
Відповідно до п.222.1.1 ст.222 Податкового кодексу України суми податку перераховуються до бюджету платниками акцизного податку протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період.
Статтею 223 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю; платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 цього Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5-1, 215.3.5-2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу.
Згідно з п.177.1 ст.177 Податкового кодексу України доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Абзацом 1 пункту 177.11 статті 177 Податкового кодексу України передбачено, що фізичні особи - підприємці подають річну податкову декларацію у строк, визначений підпунктом 49.18.5 пункту 49.18 статті 49 цього Кодексу, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.
За приписами п.161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
При цьому, п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Водночас, відповідно до приписів п.56.1, п.56.2 ст.56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня.
Згідно з п.56.3 ст.56 Податкового кодексу України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Відповідно до п.56.15 ст.56 Податкового кодексу України скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
За приписами п.п.56.17.1 п.56.17 ст.56 Податкового кодексу України процедура адміністративного оскарження закінчується, зокрема, днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у строк, передбачений абзацом першим пункту 56.3 цієї статті.
Абзацом 8 п.56.17 ст.56 Податкового кодексу України визначено, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків, крім випадку, передбаченого підпунктом 108-1.2.2 пункту 108-1.2 статті 108-1 цього Кодексу.
Приписами п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України встановлено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. При цьому нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Як слідує з наданої позивачем довідки-розрахунку податкового боргу ФОП ОСОБА_1 на суму 63925,12грн., такий борг виник у зв'язку із несплатою відповідачем у встановлені законом строки сум грошових зобов'язань з:
- орендної плати з фізичних осіб у розмірі 44481,29грн., яка складається з своєчасно несплачених сум самостійно задекларованих грошових зобов'язань - 40473,86грн., пені у розмірі 2065,16грн. та несплаченої штрафної санкції на суму 1942,27грн.;
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 17014,03грн., яка складається з своєчасно несплачених сум самостійно задекларованих грошових зобов'язань - 16865,85грн., пені у розмірі 88,18грн. та несплаченої штрафної санкції, застосованої відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0237181316 від 26.12.2017р., у сумі 60,00грн.;
- військового збору у розмірі 1153,33грн., яка складається з своєчасно несплачених сум самостійно задекларованих грошових зобов'язань - 1153,33грн.;
- акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 5127,12грн., яка складається з своєчасно несплачених сум самостійно задекларованих грошових зобов'язань - 4443,10грн., пені у розмірі 134,94грн. та несплачених штрафних санкцій, застосованих відповідно до податкових повідомлень-рішень форми «Ш» №0005065450 від 28.01.2019р., №0005045450 від 28.01.2019р. та №0025255450 від 07.05.2019р., на загальну суму 549,08грн.
При цьому судом встановлено, що контролюючим органом при розрахунку податкового боргу ФОП ОСОБА_1 з орендної плати з фізичних осіб допущено арифметичну помилку у розрахунках, оскільки за наданою таблицею із зазначенням сум заборгованості з цього податку та підстав їх виникнення встановлено, що сукупна сума заборгованості відповідача з орендної плати з фізичних осіб, за наданих відповідачем даних, становить не 40630,64грн., а 28645,18грн., з яких своєчасно несплачені суми самостійно задекларованих грошових зобов'язань становлять 25071,32грн., а пеня - 1631,59грн., при цьому, хоча в наданій позивачем таблиці з розрахунком не зазначено час та підставу виникнення у ФОП ОСОБА_1 заборгованості зі сплати штрафної санкції з орендної плати з фізичних осіб на суму 1942,27грн., однак,у розрахунку така сума зазначена та вона підтверджена наданими позивачем документальними доказами.
Водночас, з матеріалів справи встановлено, що податковий борг ФОП ОСОБА_1 з орендної плати з фізичних осіб у сумі 25071,32грн. виникла у зв'язку із несплатою відповідачем у встановлені законом строки сум самостійно задекларованих грошових зобов'язань відповідно до поданих ним податкових розрахунків з земельного податку (орендної плати) відповідно до умов Договору оренди земельної ділянки №14 від 13.04.2007р. та Договору оренди землі від 03.04.2018р., а саме: згідно з податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік (звітна) від 08.02.2017р. №9013608096 з щомісячною часткою до сплати - 1283,55 грн. в загальній (річній) сумі 15402,54грн. (за якою позивачем не сплачено у повному обсязі зобов'язання за червень (сплачено частково лише 683,93грн. з 1283,55грн.), липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2017 року); податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік (звітна) від 07.02.2018р. №013784093 з щомісячною часткою до сплати - 1283,55 грн. в загальній (річній) сумі 15402,54 грн. (за якою позивачем не сплачено у повному обсязі зобов'язання за січень, лютий, березень 2018 року); податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік (звітна) від 05.02.2019р. №9012373893 з щомісячною часткою до сплати - 1283,55 грн. в загальній (річній) сумі 15402,54 грн. (за якою позивачем не сплачено у повному обсязі зобов'язання за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2019 року).
Крім того, у зв'язку із несвоєчасною сплатою ФОП ОСОБА_1 сум самостійно задекларованих грошових зобов'язань з орендної плати з фізичних осіб згідно з податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік (звітна) від 02.02.2016р. №9008691380 (з щомісячною часткою до сплати - 691,94 грн. в загальній (річній) сумі 8303,25 грн.) та згідно з податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік (звітна) від 08.02.2017р. №9013608096 з щомісячною часткою до сплати - 1283,55 грн. в загальній (річній) сумі 15402,54грн. (зобов'язання були сплачені з порушенням граничних термінів їх сплати) контролюючим органом відповідно до приписів п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нараховано на такий борг пеню у загальному розмірі 1631,59грн. (відповідно до наданого позивачем розрахунку податкового боргу).
Також судом встановлено, що контролюючим органом ФОП ОСОБА_1 було донараховано штрафні санкції з орендної плати з фізичних осіб на загальну суму 1942,27грн. згідно з податковими повідомленнями-рішеннями форми «Ш» №0011075450 від 10.12.2018р. на суму 1893,98грн. та №0011095450 від 10.12.2018р. на суму 48,29грн.
Таким чином, загальна заборгованість ФОП ОСОБА_1 з орендної плати з фізичних осіб складає 28645,18грн. (25071,32грн. + 1631,59грн. + 1942,27грн.).
Судом також встановлено, що заборгованість ФОП ОСОБА_1 з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, у сумі 16865,85грн. та з військового збору у сумі 1153,33грн. виникла у зв'язку із несплатою відповідачем у повному розмірі та у встановлені законом строки сум самостійно задекларованих ним грошових зобов'язань відповідно до поданих ним податкової декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік (звітна) від 27.01.2017р. №9268382243 та додатку до неї - розрахунку податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою, податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік (звітна) від 24.01.2018р. №9297029572 та додатку до неї - розрахунку податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою, а також податкової декларації про майновий стан і доходи за 2018 рік (звітна) від 05.02.2019р. №9309686098 та додатку до неї - розрахунку податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою.
Крім того, з матеріалів справи слідує, що на суму податкового боргу позивача з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, попередніх періодів, який виник у зв'язку із несвоєчасною сплатою ФОП ОСОБА_1 сум самостійно задекларованих ним грошових зобов'язань відповідно до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік (звітна) від 27.01.2017р. №9268382243 (зобов'язання були сплачені з порушенням граничних термінів їх сплати), контролюючим органом відповідно до приписів п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нараховано на такий борг пеню у загальному розмірі 88,18грн. (відповідно до наданого позивачем розрахунку податкового боргу).
Також судом встановлено, що контролюючим органом ФОП ОСОБА_1 було донараховано штрафні санкції з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, згідно з податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» №0237181316 від 26.12.2017р. на суму 60,00грн.
Таким чином, загальна заборгованість ФОП ОСОБА_1 з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, складає 17014,03грн. (16865,85грн. + 88,18грн. + 60,00грн.), а заборгованість відповідача з військового збору становить - 1153,33грн.
З матеріалів справи також встановлено, що заборгованість ФОП ОСОБА_1 з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у сумі 4443,10грн. виникла у зв'язку із несплатою відповідачем у повному розмірі та у встановлені законом строки сум самостійно задекларованих ним грошових зобов'язань відповідно до поданих ним декларацій акцизного податку (вид платника акцизного податку - 212.1.11) за 1 місяць 2018 року (звітна), за 2 місяць 2018 року (звітна), за 3 місяць 2018 року (звітна), за 4 місяць 2018 року (звітна), за 5 місяць 2018 року (звітна), за 6 місяць 2018 року (звітна), за 7 місяць 2018 року (звітна), за 8 місяць 2018 року (звітна), за 9 місяць 2018 року (звітна), за 10 місяць 2018 року (звітна), за 11 місяць 2018 року (звітна), за 12 місяць 2018 року (звітна), за 1 місяць 2019 року (звітна), за 2 місяць 2019 року (звітна), за 3 місяць 2019 року (звітна), за 4 місяць 2019 року (звітна), за 6 місяць 2019 року (звітна), за 7 місяць 2019 року (звітна), за 8 місяць 2019 року (звітна), за 9 місяць 2019 року (звітна), за 10 місяць 2019 року (звітна).
Крім того, з матеріалів справи слідує, що на суму податкового боргу позивача з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів попередніх періодів, який виник у зв'язку із несвоєчасною сплатою ФОП ОСОБА_1 сум самостійно задекларованих ним грошових зобов'язань відповідно до податкових декларацій акцизного податку (вид платника акцизного податку - 212.1.11) за 7 місяць 2017 року (звітна), за 8 місяць 2017 року (звітна), за 9 місяць 2017 року (звітна), за 10 місяць 2017 року (звітна), за 11 місяць 2017 року (звітна), за 12 місяць 2017 року (звітна) та за 1 місяць 2018 року (звітна), за 2 місяць 2018 року (звітна), за 3 місяць 2018 року (звітна), за 4 місяць 2018 року (звітна), за 5 місяць 2018 року (звітна) (зобов'язання були сплачені не у повному розмірі та з порушенням граничних термінів їх сплати), контролюючим органом відповідно до приписів п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нараховано на такий борг пеню у загальному розмірі 134,94грн. (відповідно до наданого позивачем розрахунку податкового боргу).
Також судом встановлено, що контролюючим органом ФОП ОСОБА_1 було донараховано штрафні санкції з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у загальному розмірі 549,08грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» №0005065450 від 28.01.2019р. на суму 500,30грн., податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» №0005045450від 28.01.2019р. на суму 38,78грн. та податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» №0025255450 від 28.05.2019р. на суму 10,00грн.
Таким чином, загальна заборгованість ФОП ОСОБА_1 з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів складає 5127,12грн. (4443,10грн. + 134,94грн. + 549,08грн.).
З огляду на приписи п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, вищеозначені самостійно задекларовані відповідачем грошові зобов'язання є узгодженими.
Щодо грошових зобов'язань відповідача, які були визначені контролюючим органом відповідно до вищевказаних податкових повідомлень-рішень, судом встановлено таке.
Актом про результати камеральної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОК НОМЕР_1 ) з питання своєчасності сплати узгоджених грошового зобов'язання за результатами річного декларування за 2016 рік з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування №32135/04-36-1316/ НОМЕР_1 від 11.12.2017 року встановлено порушення відповідачем термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, визначених в податковій декларації, згідно з п.п.49.18.5 п.49.18 ст.49 та п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України.
Зазначений Акт про результати камеральної направлено на податкову адресу відповідача та отримано останнім 15.12.2017 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.
Згідно з п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі зазначеного акта перевірки позивачем сформовано податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0237181316 від 26.12.2017р. в сумі 60,00грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення направлено на податкову адресу відповідача та отримано останнім 05.01.2018 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.
Актом про результати камеральної перевірки з питання своєчасності сплати узгоджених грошових зобов'язань по орендній платі за землю фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОК НОМЕР_1 ) №68891/04-36-54-08/ НОМЕР_1 від 28.11.2018р. встановлено порушення відповідачем вимог, визначених п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України, в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати згідно з податковими деклараціями №9018890206 від 19.02.2015 р. та №9008691380 від 02.02.2016р.
Зазначений Акт про результати камеральної перевірки з питання своєчасності сплати узгоджених грошових зобов'язань по орендній платі за землю фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОК НОМЕР_1 ) направлено на податкову адресу відповідача та отримано останнім 01.12.2018 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.
На підставі зазначеного акта перевірки позивачем сформовано податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0011075450 від 10.12.2018р. в сумі 1893,98грн. та податкове повідомленням-рішенням форми «Ш» №0011095450 від 10.12.2018р. в сумі 48,29грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення направлено на податкову адресу відповідача та отримано останнім 18.12.2018р., про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.
Актом про результати камеральної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОК НОМЕР_1 ) з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за лютий 2018 року №24330/04-36-54-50/ НОМЕР_1 від 02.05.2019р. встановлено несвоєчасне погашення відповідачем узгоджених податкових зобов'язань по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за лютий 2018 року.
Зазначений Акт про результати камеральної перевірки направлено на податкову адресу відповідача та отримано останнім 11.05.2019 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.
На підставі зазначеного акта перевірки позивачем сформовано податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0025255450 від 28.05.2019р. в сумі 10,00грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення направлено на податкову адресу відповідача та отримано останнім 08.06.2019р., про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.
Актом про результати камеральної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОК НОМЕР_1 ) з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за вересень, листопад 2016 року, лютий-грудень 2017 року, січень-лютий 2018 року №1464/04-36-54-50/ НОМЕР_1 від 17.01.2019р. встановлено несвоєчасне погашення відповідачем узгоджених податкових зобов'язань по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за вересень, листопад 2016 року, лютий-грудень 2017 року, січень-лютий 2018 року
Зазначений Акт про результати камеральної перевірки направлено на податкову адресу відповідача та отримано останнім 19.01.2019 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.
На підставі зазначеного акта перевірки позивачем сформовано податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0005065450 від 28.01.2019р. в сумі 500,30грн. та податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0005045450 від 28.01.2019р. в сумі 38,78грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення направлено на податкову адресу відповідача та отримано останнім 31.01.2019р., про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.
При цьому доказів оскарження відповідачем вищеозначених податкових повідомлень-рішень суду не надано, а, отже, визначені ними грошові зобов'язання є узгодженими. Через несплату цих узгоджених грошових зобов'язань у встановлені законом строки вони набули статусу податкового боргу.
Також, матеріалами справи підтверджено, що контролюючим органом відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України на наявний у відповідача податковий борг нараховано пеню.
Таким чином, станом на час розгляду справи Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 має податковий борг у загальній сумі 51939,66грн. (28645,18грн. +17014,03грн. + 1153,33грн. + 5127,12грн.)
Згідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Враховуючи, що вищевказана сума податкових зобов'язань відповідача є узгодженою та не сплаченою у встановлений законодавством строк, як наслідок ця сума є податковим боргом у розумінні приписів п.п.14.1.175 п.14.1 cт.14 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З урахуванням приписів вказаної статті Податкового кодексу України, контролюючим органом була виставлена податкова вимога форми «Ф» №465-04 від 31.03.2016р. про сплату відповідачем наявного у нього на той час податкового боргу у сумі 1285,74грн.
Згідно з п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Оскільки після надіслання відповідачу податкової вимоги форми «Ф» №465-04 від 31.03.2016р. податковий борг останнього погашено не було, а загальна сума боргу, навпаки, лише збільшилася, нова податкова вимога позивачем не виставлялася.
На момент звернення позивача до суду податковий борг непогашений і не списаний.
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Приписами пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
За приписами п.п.97.4.3. п.97.4 ст.97 Податкового кодексу України особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків, є: стосовно фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, - така фізична особа.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про те, що позивачем - суб'єктом владних повноважень, було доведено правомірність своїх вимог щодо стягнення з відповідача наявної у нього заборгованості по узгодженим грошовим зобов'язанням з орендної плати з фізичних осіб, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, з військового збору та з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, у загальній сумі 51939,66грн., натомість відповідачем не було надано суду доказів сплати податкового боргу у встановлені законодавством строки, а також докази оскарження податкових повідомлень-рішень, якими відповідачу нараховано штрафні санкції за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань за цими податками.
Водночас, позивачем не доведено правомірність нарахування відповідачу податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб на суму 11985,46грн., а тому у задоволенні позовних вимог щодо її стягнення з відповідача слід відмовити.
Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Оскільки витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, не здійснювались, тому підстави для розподілу таких витрат відсутні, а судові витрати на сплату судового збору позивачу - суб'єкту владних повноважень відповідно до приписів ст.139 КАС України не відшкодовуються.
Керуючись статтями 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015, місцезнаходження: вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49600) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) суму податкового боргу у розмірі 51939,66грн. (п'ятдесят одна тисяча дев'ятсот тридцять дев'ять гривень 66 копійок).
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 07 вересня 2020 року.
Суддя О.М. Турова