Ухвала від 28.12.2020 по справі 140/16598/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

28 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/16598/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., одержавши позовну заяву Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтепло» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтепло» про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 23906,25 грн. та пені в сумі 1240,40 грн., разом до сплати 25146,65 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (із зазначенням способу їх усунення) - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

21.12.2020, на усунення недоліків позовної заяви, позивач подав до суду нову редакцію позовної заяви (разом з доказом направлення її копії відповідачу), у якому заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду.

Позовну заяву і додані до неї документи необхідно повернути позивачу без розгляду з таких мотивів та підстав.

Згідно із частинами першою, другою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Пунктом 9 частини четвертої статті 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо: у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

Суд звертає увагу, що Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів у межах цієї справи повторно звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтепло» про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 23906,25 грн. та пені в сумі 1240,40 грн. (разом до сплати 25146,65 грн.), не вказавши у тексті позовної заяви про вказану обставину.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі № 140/15916/20 позовну заяву Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтепло» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені повернуто позивачу без розгляду.

З тексту ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі № 140/15916/20 вбачається, що Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтепло» про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 23906,25 грн. та пені в сумі 1240,40 грн., разом до сплати 25146,65 грн. Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху. 24.11.2020 на адресу суду надійшла нова редакція позовної заяви, у якій заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду. На обґрунтування вказаного клопотання представник позивача зазначає, що неподання позову Волинським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів обумовлено тим, що позивачем тривалий час велася претензійна робота із відповідачем та у зв'язку із недостатністю коштів для сплати судового збору. Крім того вказує, що позов не подавався і через те, що Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів тривалий час працювало дистанційно, що не давало змоги працювати в повному режимі, а відтак пропуск строку звернення до суду зумовлений і обмеженнями, пов'язаними з карантином. Також зазначає, що Волинським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів протягом квітня-листопада 2020 було подано 32 позови, що потягнуло використання усіх передбачених коштів для сплати судових витрат. Замовлення додаткових коштів для оплати судових витрат затягнулося в часі. З наведених підстав представник позивача вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду з поважних причин.

В ухвалі Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі № 140/15916/20 суд зазначив, що відлік строку на звернення до суду для позивача, як суб'єкта владних повноважень, почався з дня виникнення підстав, що дають право на пред'явлення передбачених законом вимог - 16.04.2020, однак адміністративний позов подано до суду 12.11.2020, тобто з пропуском 3-місячного строку на звернення.

Посилання позивача на продовження строків звернення до суду, встановлене пунктом 3 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» КАС України як на підставу поважності пропуску такого строку, не заслуговує на увагу суду, оскільки пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 № 731-IX (далі - Закон № 731-IX) передбачено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X «Прикінцеві положення» Господарського процесуального кодексу України, пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» Цивільного процесуального кодексу України, пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом. Закон № 731-IX набрав чинності 17.07.2020, а відтак, процесуальний строк на початок відліку звернення до суду, який був продовжений, завершився 06.08.2020 і з 07.08.2020 почав свій перебіг тримісячний строк на звернення до суду для суб'єктів владних повноважень, в тому числі і для позивача у даній справі, та закінчився 07.11.2020, в той час як адміністративний позов, як вже вказувалось судом, подано до суду 12.11.2020.

В ухвалі Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі № 140/15916/20 суд дійшов висновку про те, що посилання позивача на відсутність коштів для сплати судового збору, дистанційну роботу суб'єкта владних повноважень в період карантинних обмежень, досудове врегулювання спору не можуть бути поважними причинами для пропуску строку на звернення до суду і судом до уваги не взяті. Суд вказав, що станом на 13.05.2020 (дата надходження листа Луцького міського центру зайнятості) позивач мав в своєму розпорядженні необхідні докази для звернення до суду, в той час як подання адміністративного позову не потребує особистої присутності представника позивача і може бути вчинено дистанційно. Відтак, наведені обставини не можуть бути визнані судом поважною причиною пропуску строку звернення до суду, інших підстав для поновлення строку судом не встановлено.

Суд наголошує, що ухвалу Волинського окружного адміністративного суду про повернення позовної заяви від 30.11.2020 у справі № 140/15916/20 позивач в апеляційному порядку не оскаржив, а повторно звернувся до суду з аналогічним позовом, вказавши ті самі підстави для поновлення строку звернення до суду, оцінку яким уже було надано ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі № 140/15916/20, у зв'язку із чим позовну заяву ухвалою від 09.12.2020 у цій справі було залишено без руху.

При цьому, наведені позивачем у новій редакції позовної заяви інші обставини (зокрема, повернення позовної заяви може позбавити осіб з інвалідністю на отримання сум адміністративно-господарських санкцій, пропущений строк є незначним, юрисконсульт відділення мала значне навантаження) також не можуть бути визнані поважними причинами для поновлення строку звернення до суду, позаяк не свідчать про наявність перешкод чи об'єктивну неможливість своєчасного звернення до суду із зазначеними позовними вимогами.

Отже, оскільки у новій редакції позовної заяви позивач вказав підстави для поновлення строку звернення до суду, більша частина з яких були визнані неповажними ухвалою Волинського окружного адміністративного суду про повернення позовної заяви від 30.11.2020 у справі № 140/15916/20, а інші підстави суд не може визнати поважними, тому у задоволенні клопотання про поновлення строку звернення до суду належить відмовити, а вказану позовну заяву і додані до неї документи - повернути позивачу без розгляду.

Керуючись пунктом 9 частини четвертої статті 169, частиною другою статті 123, статтею 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання про поновлення строку звернення до суду відмовити.

Позовну заяву Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтепло» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені і додані до неї документи повернути позивачеві без розгляду.

Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою і доданими до неї документами, а копію позовної заяви залишити в суді.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя В.М.Валюх