з питань судового контролю за виконанням рішення
м. Вінниця
29 грудня 2020 р. Справа № 120/1506/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського Олександра Ванадійовича, розглянувши в письмовому провадженні звіт про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Вінницької міської ради, Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання протиправними та нечинними рішень, зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Вінницької міської ради, Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання протиправними та нечинними рішень, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 10.06.2020 позов задоволено частково. Визнано протиправною та нечинною частину першу Додатку 5 "Вимоги до графічних матеріалів" до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 04.04.2013 № 753 "Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 15.09.2011 №2231". Визнано протиправним та скасовано пункт 13 рішення 48 сесії 7 скликання Вінницької міської ради від 27.12.2019 № 2109 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянам, відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, встановлення земельного сервітуту". Зобов'язано Вінницьку міську раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, та прийняти мотивоване рішення з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи. В задоволенні решти вимог відмовлено.
07.08.2020 рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.06.2020 у справі №120/1506/20-а набуло законної сили.
На виконання вказаного судового рішення судом 02.09.2020 видано виконавчий лист.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 06.11.2020 встановлено судовий контроль за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.06.2020 у справі №120/1506/20-а. Зобов'язано Вінницьку міську раду подати протягом 30 днів з дня отримання вказаної ухвали звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.06.2020 у справі №120/1506/20-а за позовом ОСОБА_1 до Вінницької міської ради, Виконавчого комітету Вінницької міської ради у Вінницькій області про визнання протиправними та нечинними рішень, зобов'язання вчинити дії.
08.12.2020 на адресу суду надійшов звіт про хід виконання судового рішення. У поданому звіті зазначено, що з метою виконання рішення від 10.06.2020 та ухвали від 06.11.2020 виконкомом міської ради прийнято рішення №2531 від 26.11.2020, яким схвалено підготовлений департаментом земельних ресурсів міської ради проєкт рішення "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянам, відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою". Вказано, що відповідно до п. 1.1 Додатку до рішення вирішено надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Вінниці ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 між ділянками з кадастровими номерами 0520681000:09:001:0106 та 0520681000:09:001:0103 орієнтовною площею 0,1000 га у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за рахунок земель комунальної власності згідно з рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 10.06.2020 у справі №120/1506/20-а та ухвалою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду. Вищезазначений проєкт рішення, як вказано у звіті, подано до секретаріату міської ради для включення до проєкту порядку денного чергової сесії міської ради. Відповідач зазначає, що для повного виконання рішення суду Вінницькій міській раді необхідно винести порушене питання на розгляд чергової сесії міської ради, відтак необхідний додатковий час для надання звіту про виконання судового рішення. З огляду на викладене відповідач просить суд врахувати інформацію щодо часткового виконання рішення суду та встановити новий строк для подання звіту.
14.12.2020 представник ОСОБА_1 подав заперечення на звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду. В заперечені позивач вказує, що у своєму звіті про хід виконання рішення суду відповідачі не надають доказів того, що ними дійсно було направлено проект рішення №2531 від 26.10.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою позивачеві до секретаріату Вінницької міської ради, а також не надаються докази про включення проєкту рішення до порядку денного чергової (найближчої) сесії. На переконання сторони позивача, рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.06.2020 у справі № 120/1506/20-а не виконано у строк, визначений судом в ухвалі з питань встановлення судового контролю, а сам звіт не може бути прийнятий судом. З огляду на викладене представник позивача просить суд відмовити в прийнятті звіту та встановити Вінницькій міській раді новий строк для подання звіту про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.06.2020 у справі №120/1506/20-а протягом десяти днів з моменту проведення чергової (найближчої) сесії Вінницької міської ради.
Дослідивши поданий звіт та заперечення сторони позивача, суд вважає за необхідне розглянути звіт про виконання рішення суду в письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін.
Суд, надаючи оцінку поданому суб'єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання рішення суду, виходив з такого.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) установлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Таким чином, питання встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу, вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб'єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання останнім рішення суду.
Суд наголошує, що стаття 129-1 Конституції України передбачає, що судове рішення є обов'язковим до виконання, а держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку, у зв'язку з чим, відповідач зобов'язаний прикласти усіх зусиль для виконання судового рішення.
З поданого стороною відповідача звіту та доданих до нього доказів суд встановив, що виконавчим комітетом Вінницької міської ради прийнято рішення №2531 від 26.11.2020, яким схвалено підготовлений департаментом земельних ресурсів міської ради проєкт рішення "Пр надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянам, відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою". Відповідно до п.1.1 Додатку до вказаного рішення Вінницька міська рада вирішила надати дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Вінниці ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 між ділянками з кадастровими номерами 0520681000:09:001:0106 та 0520681000:09:001:0103 орієнтовною площею 0,1000 га у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за рахунок земель комунальної власності згідно з рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 10.06.2020 у справі №120/1506/20-а, ухвалою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, вимогою державного виконавця № 01-18-61146 від 10.11.2020 та листком департаменту правової політики та якості міської ради від 16.11.2020 № 01-00-010-68281. Водночас до звіту не надано доказів, що проєкт рішення №2531 від 26.11.2020 дійсно було направлено до секретаріату Вінницької міської ради, а також не надано доказів про включення проєкту рішення до порядку денного чергової (найближчої) сесії.
Відповідно до ч. 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
В період часу з дня встановлення судового контролю (06.11.2020) до дня подання звіту про виконання рішення суду (08.12.2020) Вінницькою міською радою було проведено дві чергові сесії 20.11.2020 та 04.12.2020, однак дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Вінниці ОСОБА_1 так і не надано. Станом на 29.12.2020 докази виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.06.220 у справі №120/1506/20-а у суду відсутні.
Враховуючи ту обставину, що рішення суду від 10.06.2020 не виконано, суд дійшов висновку про необхідність встановлення відповідачу нового строку подання до суду звіту про виконання рішення суду протягом десяти днів з моменту проведення чергової (найближчої) сесії Вінницької міської ради.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 382 КАС України, -
Встановити Вінницькій міській раді новий строк для надання звіту про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.06.2020 у справі №120/1506/20-а за позовом ОСОБА_1 до Вінницької міської ради та Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання протиправними та нечинними рішень, зобов'язання вчинити дії протягом десяти днів з моменту проведення чергової (найближчої) сесії Вінницької міської ради.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович