21 грудня 2020 року м. ТернопільСправа № 921/603/20
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стопника С.Г.
за участю секретаря судового засідання Касюдик О.О.
Розглянув справу
за позовом Тернопільської обласної ради, вул. М.Грушевського, 8, м. Тернопіль
до відповідача - Тернопільської міської ради в особі Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради, бульвар Т. Шевченка, 3, м.Тернопіль
про визнання незаконним та скасування запису про право власності 35414962 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна: 1980904361101 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, внесений на підставі рішення про скасування запису права власності від 10 лютого 2020 року, індексний номер 51051320 державного реєстратора Рудик Ю.М.
За участі представників:
Позивача: Піган С.Р.
Відповідача: Ахтемейчук Н.М.
В порядку ст.222 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) судом здійснювалося фіксування судового засідання (звукозапис) за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд".
В судовому засіданні 21.12.2020 року, відповідно до ст.240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть справи: Тернопільська обласна рада звернулася до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача - Державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень управління державної реєстрації Тернопільської міської ради Рудик Юлії Михайлівни, про визнання незаконним та скасування запису про право власності 35414962 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна: 1980904361101 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, внесеного на підставі рішення про скасування запису права власності від 10 лютого 2020 року, індексний номер 51051320, державного реєстратора Рудик Ю.М.
Ухвалою суду від 14.09.2020 відкрито провадження у даній справі; постановлено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 02.10.2020 на 09:30 год; запропоновано учасникам справи подати суду: відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше 01.10.2020 - відзив на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України, позивачу - відповідь на відзив (у разі отримання відзиву).
Іншою ухвалою суду від 14.09.2020 частково задоволено заяву Тернопільської обласної ради (вх.№6218 від 11.09.2020) про забезпечення позову та вжито заходів забезпечення позову у даній справі шляхом заборони Тернопільській міській раді (вул. Листопадова, 1, м.Тернопіль, код 34334305), Виконавчому комітету Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 1, м.Тернопіль), органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, у тому числі особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, нотаріусам та іншим органам чи особам, які виконують функції державної реєстрації прав на нерухоме майно (в тому числі Міністерству юстиції України, Державному підприємству "Національні інформаційні системи") вчиняти будь-які реєстраційні дії (в тому числі, але не виключно, щодо внесення записів, внесення змін до записів, скасування записів про державну реєстрацію прав) (окрім реєстраційних дій, пов'язаних з виконанням даної ухвали) стосовно об'єкта нерухомого майна, площею 634,3 кв.м за адресою вул. Руська, 23, м.Тернопіль, реєстраційний номер: 1980904361101.
В підготовчому засіданні 02.10.2020 судом постановлено ухвалу про оголошення перерви до 09.10.2020 до 10:30 год, яку занесено до протоколу судового засідання, з наступним повідомленням сторін про дату, час та місце розгляду справи у відповідності до ст.ст.120, 121 ГПК України.
Ухвалою від 09.10.2020 судом здійснено заміну неналежного відповідача - Державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень управління державної реєстрації Тернопільської міської ради Рудик Юлію Михайлівну (бульвар Т. Шевченка, 3, м.Тернопіль) на належного - Тернопільську міську раду в особі Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради (бульвар Т. Шевченка, 3, м.Тернопіль), та відкладено підготовче засідання на 30.10.2020 на 9:30 год. Зобов'язано позивача надіслати належному відповідачу копію позовної заяви і доданих до неї документів, докази надіслання надати суду, також запропоновано відповідачу подати відзив на позов, оформлений згідно вимог ст.165 ГПК України.
Ухвалою суду від 30.10.2020 відповідно до ч.3 ст.177 ГПК України продовжено строк проведення підготовчого провадження у даній справі на тридцять днів та відкладено підготовче засідання на 27.11.2020 року на 09:30 год.
За клопотанням відповідача, підготовче засідання у справі також відкладалось на 07.12.2020 на 10:30 год.
07.12.2020 судом закрито підготовче провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду по суті на 21.12.2020 на 10:00 год, про що постановлено протокольної форми ухвалу, а присутніх в засіданні представників сторін повідомлено про дату, час та місце розгляду справи під розписку.
Позиції сторін.
Представник позивача в судовому засіданні 21.12.2020 позовні вимоги повністю підтримала з підстав, наведених у позовній заяві, з урахуванням відповіді на відзив (вх.№8680 від 27.11.2020), та посилаючись на долучені до матеріалів справи докази.
Зокрема, вказує на те, що:
- на підставі однієї заяви про скасування 38292103 від 05 лютого 2020 року, державним реєстратором відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради Рудик Юлією Михайлівною у Державному реєстрі прав вчинено 2 дії, а саме: 1) прийнято 10 лютого 2020 року рішення про скасування запису права власності, індексний номер 51051320, на підставі постанови Верховного Суду від 21 січня 2020 року у справі №921/105/19 та скасовано запис про право власності Тернопільської обласної ради за номером 34599596 на нерухоме майно за реєстраційним номером 1980904361101; 2) внесено відомості до Державного реєстру прав - запис про право власності індексний номер 35414962, власник: Тернопільська міська рада, підстава внесення: рішення про скасування запису права власності, індексний номер 51051320 від 10 лютого 2020 року; підстава для державної реєстрації: свідоцтво про право власності серії САВ №051362 від 18 квітня 2007 року, видане виконавчим комітетом Тернопільської міської ради;
- державним реєстратором, не зважаючи на те, що дане свідоцтво про право власності серії САВ №051362 від 18 квітня 2007 року, видане виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, оскаржується в судовому порядку у справі №921/105/19, не маючи жодних законних підстав, обравши не ту форму заяви та рішення (наказ Міністерства юстиції України "Про затвердження Вимог до оформлення заяв та рішень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 21.11.2016 №3276/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.11.2016 №1504/29634), всупереч ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", внесено неправдиві відомості до Державного реєстру прав щодо права власності за Тернопільською міською радою на об'єкт нерухомого майна - приміщення аптеки, загальною площею 634,3 кв.м за адресою м.Тернопіль, вул. Руська, 23, що спричинило в Державному реєстрі прав до недостовірності та неповноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження. А відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень" загальними засадами державної реєстрації прав є гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом.
- на думку позивача, відповідно до пунктів 6 та 8 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 26.10.2011 №1141 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 №484), для внесення таких відомостей до Державного реєстру прав, державний реєстратор Рудик Ю.М. повинна була прийняти заяву про внесення змін до запису Державного реєстру прав. Під час формування заяви про внесення змін до запису до Державного реєстру прав вносяться додатково відомості про: 1) тип змін до запису Державного реєстру прав: технічна помилка в записах; зміна відомостей, наявних у записах. Під час формування заяви обирається один із передбачених цим підпунктом типів змін до запису Державного реєстру прав; 2) реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна; 3) номер запису в Державному реєстрі прав; 4) опис змін; 5) документи, подані для внесення змін до запису Державного реєстру прав: назва документа; серія документа (за наявності); номер документа; дата видачі документа; уповноважений суб'єкт, що видав документ; строк дії документа (за наявності); додаткові відомості про документ (за наявності).
Такі дії державного реєстратора позивач вважає неправомірними, у зв'язку з чим просить суд визнати незаконним та скасувати запис про право власності 35414962 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна: 1980904361101 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, який внесений на підставі рішення про скасування запису права власності від 10.02.2020, індексний номер 51051320, державного реєстратора Рудик Ю.М.
Представник відповідача в судовому засіданні 21.12.2020 проти позову повністю заперечила з підстав, викладених також у відзиві на позов (вх.8488 від 19.11.2020), запереченнях на відповідь на відзив (вх.№8969 від 07.12.2020).
Так, у відзиві на позов (вх.8488 від 19.11.2020) зокрема, вказується наступне:
- 25 жовтня 1989 року виконавчим комітетом Тернопільської міської ради народних депутатів було прийнято рішення №486 "Про визнання права власності на житлові будинки, які знаходяться на балансі житлово-експлуатаційних контор управління житлово-комунального господарства", згідно з яким визнано право власності на житлові будинки, які знаходяться на балансі житлово-експлуатаційних контор управління житлово-комунального господарства за виконавчим комітетом міської ради народних депутатів. Згідно додатку №1 до вказаного рішення за виконкомом визнано право власності, зокрема на будинок №29 по вул. Леніна (станом на даний час вул.Руська, 23), яке перебуває на балансі житлово-експлуатаційної контори №3;
- як вбачається із реєстраційного посвідчення на цілий житловий будинок, який розташований за адресою: м.Тернопіль, вул. Руська, 23, останній зареєстрований за виконкомом Тернопільської міської ради народних депутатів і знаходиться в оперативному управлінні ЖЕК №3 на праві комунальної власності на підставі рішення виконкому Тернопільської міської ради народних депутатів №486 п.2 від 25.10.1989;
- 05 листопада 1991 року постановою Кабінету Міністрів України №311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)" був затверджений Перелік державного майна України, що передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності);
- 26 грудня 1991 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №311 від 05.11.1991р. виконавчим комітетом Тернопільської обласної ради народних депутатів було прийнято рішення №300 "Питання розмежування майна між комунальною власністю області, районів і м.Тернополя", яким затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності) та орієнтовний перелік майна комунальної власності області, яке передається до власності районів і м.Тернополя. Відповідно до розділу 2 даного рішення, до комунальної власності м.Тернополя передано житлово-експлуатаційні контори з їх майном, житловий та нежитловий фонд міської Ради народних депутатів та майновий комплекс виконкому Тернопільської міської Ради народних депутатів, в переліку яких відображений об'єкт нерухомого майна - аптека №78, за адресою: м.Тернопіль, вул. Руська, 23;
- 18 грудня 1992 року ухвалою Тернопільської міської ради народних депутатів було затверджено перелік підприємств і організацій комунальної власності міста Тернополя, до якого включено, зокрема Державно-комунальні підприємства та Житлово-експлуатаційні контори №1 - №12;
- 15 березня 2007 року виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято рішення №314 "Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою";
- 18.04.2007 року на підставі рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 15.03.2007р. ТОВ "Міське бюро технічної інвентаризації" видано свідоцтво про право власності на приміщення, що розташоване за адресою місто Тернопіль по вул. Руська,23, яке слугувало підставою для оформлення приміщення аптеки за Тернопільською міською радою на праві комунальної власності;
- рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради народних депутатів від 25.10.1989р. №486 п.2 "Про визнання права власності на житлові будинки, які знаходяться на балансі житлово-експлуатаційних контор управління житлово-комунального господарства" станом на дату розгляду справи є чинним, а відтак відсутні правові підстави вважати, що державний реєстратор неправомірно зареєстрував право власності на приміщення аптеки №78 за Тернопільською міською радою згідно реєстраційного посвідчення про право власності на приміщення по вул. Руська,23, в м.Тернополі;
- внесені відомості до Державного реєстру прав щодо права власності є правдивими, повними та достовірними; оскаржувану державну реєстрацію прав проведено згідно постанови Верховного Суду від 21.01.2020 у справі №921/105/19, якою скасовано постанову Західного апеляційного господарського суду від 04.11.2019 і рішення Господарського суду Тернопільської області від 04.07.2019 у справі №921/105/19, котрі скасовували свідоцтво про право власності Тернопільської міської ради на нерухоме майно від 18 квітня 2007 року серія САВ №051362, видане виконавчим комітетом Тернопільської міської ради. З моменту набрання законної сили постановою Верховного Суду від 21.01.2020 у справі №921/105/19 відновилась юридична сила вищезазначеного свідоцтва про право власності на нежитлове приміщення аптеки за Тернопільською міською радою, за адресою: м.Тернопіль, вул. Руська, 23;
- державним реєстратором під час здійснення оскаржуваних реєстраційних дій було дотримано всіх норм Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Постанови Кабінету Міністрів України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 25.12.2015 №1127 (зі змінами), Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" від 26.10.2011 №1141 (зі змінами). На підставі поданих відповідачем документів державним реєстратором було прийняте рішення про скасування запису №51051320 щодо оформлення права власності за позивачем, та відновлено становище об'єкта нежитлового приміщення, яке існувало до того.
Стосовно твердження позивача про те, що відповідно до пунктів 6 та 8 Порядку ведення Державного реєстру прав для внесення таких відомостей до Державного реєстру прав державний реєстратор Рудик Ю.М. повинна була прийняти заяву про внесення змін до запису Державного реєстру прав, то просить суд врахувати, що як аргумент позивач лише зазначає опис заяви (відомості, які вносяться при реєстрації заяв такого типу) і свої припущення щодо порядку здійснення реєстраційних дій на основі даного типу заяв. Проте, при прийнятті заяви такого типу, державний реєстратор позбавляється можливості виконати рішення суду, а це не відповідає засадам державної реєстрації прав відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Крім того, відповідач звертає увагу суду на те, що Тернопільська обласна рада не вказує, яким саме чином оскаржуваний запис, вчинений державним реєстратором, порушує її права та інтереси, зокрема з огляду на Постанову Верховного Суду від 21.01.2020 року, якою скасовано Постанову Західного апеляційного господарського суду від 04.11.2019 року та рішення Господарського суду Тернопільської області від 04.07.2019 року по справі №921/105/19. Просить в позові відмовити.
Позивач у відповіді на відзив (вх.№8680 від 27.11.2020) з приводу наведених тверджень відповідача заперечив. Зокрема, посилаючись на обставини, що встановлювались під час розгляду справи №921/105/19, стверджує, що Тернопільська обласна Рада народних депутатів відповідно до вимог чинного законодавства у 1992 році набула право власності на аптеку №78 у м.Тернополі по вул. Руська, 23. Однак всупереч законодавству і не маючи на це повноважень, виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято рішення від 15 березня 2007 року №314 "Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою", а 18 квітня 2007 року видано Тернопільській міській раді свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії САВ №051362 на приміщення аптеки за адресою м.Тернопіль, вул. Руська (Леніна), буд. 23.
Зазначає, що у п.4.30 постанови Верховного Суду від 21 січня 2020 року у справі №921/105/19 Верховний Суд погодився із висновками судів попередніх інстанцій про наявність правових підстав для визнання недійсним та скасування прийнятого виконавчим комітетом Тернопільської міської ради рішення від 15 березня 2007 року №314 "Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою", яке порушує право власності Тернопільської обласної ради на нежитлове приміщення аптеки № 78 за адресою м.Тернопіль, вул. Руська, 23, загальною площею 634,3 кв.м.
Просить суд врахувати, що на даний час тривають судові процеси щодо визначеності власника нежитлового приміщення аптеки, загальною площею 634,3 кв.м, яке розташоване за адресою м. Тернопіль, вул. Руська, 23. А ч.8 ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" регламентовано, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Твердження відповідача про те, що постановою Верховного Суду від 21 січня 2020 року у справі №921/105/19 відновлена юридична сила свідоцтва про право власності Тернопільської міської ради на нерухоме майно від 18 квітня 2007 року серії САВ №051362 позивач вважає необгрунтованими.
У поданих запереченнях на відповідь на відзив (вх.№8969 від 07.12.2020) відповідач, серед іншого, вказує на те, що відповідно до п.51 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" від 26.10.2011 №1141 (зі змінами) внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав здійснюється за заявою особи, заінтересованої у внесенні/скасуванні відповідних записів, виключно у випадках, передбачених законом. У Державному реєстрі прав під час внесення записів про скасування державної реєстрації прав за допомогою програмних засобів його ведення автоматично поновлюються записи про речові права. їх обтяження, що існували до проведення державної реєстрації прав, що скасована, у разі їх наявності в Державному реєстрі прав. Відповідно до ч.6 ст.27 Закону України підставою для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна є свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дублікат. Звертає увагу суду на те, що станом на 03.12.2020 року свідоцтво про право власності на приміщення, що розташоване за адресою м.Тернопіль по вул. Руська,23, яке слугувало підставою для оформлення приміщення аптеки за Тернопільською міською радою на праві комунальної власності, не скасовано; рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №314 від 15.03.2007р "Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою", на підставі якого видано свідоцтво, також законне та ніким не скасовано.
При цьому, наявність судового процесу не є підставою для відмови в державній реєстрації прав чи зупиненні державної реєстрації прав. Вчинення таких дій можливе лише у випадках зазначених в ст.ст.24, 25 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Відмова в державній реєстрації прав з вищезазначених підстав, які не передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" заборонена.
Державним реєстратором на підставі поданих 05.02.2020 документів було прийняте рішення про скасування запису №51051320, щодо оформлення права власності за позивачем. Однак, при виконанні даного рішення технічно неможливе переведення у стан, що існував до винесення запису про скасування, що унеможливлює виконання пункту 51 Постанови КМУ "Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" від 26.10.2011 №1141 (зі змінами) і постанови Верховного Суду від 21.01.2020 у справі №921/105/19. Враховуючи зазначене, не порушуючи норм законодавства, державний реєстратор Рудик Ю.М., у випадку неможливості автоматичного поновлення права власності за Тернопільською міською радою, застосувала інший технічний алгоритм за принципом скасування, який наявний у програмному забезпеченні Державного реєстру прав. А саме: - реєстрація заяви типу "заява про скасування" та прийняття по ній відповідного рішення; - із використанням рішення про скасування, діючий запис про право власності переведено в неактуальний стан, шляхом виконання операції "скасування державної реєстрації"; - із використанням рішення про скасування, до відповідного розділу внесено новий запис про право власності.
Таким чином, відповідач стверджує, що державним реєстратором дотримані всі вимоги чинного законодавства, що регулюють питання у сфері державної реєстрації права власності щодо скасування запису з одночасною реєстрацією права власності на об'єкт нерухомого майна.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд встановив:
- 15 березня 2007 року виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято рішення №314 "Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою", на підставі якого 18.04.2007 видано свідоцтво про право власності серії САВ №051362, відповідно до якого за Тернопільською міською радою оформлено право комунальної власності на приміщення аптеки, що розташоване за адресою місто Тернопіль по вул. Руська (Леніна), 23, площею 634,3 кв.м.
- 21.02.2019 Тернопільська обласна рада звернулася до Господарського суду Тернопільської області за захистом своїх прав, подавши позовну заяву про визнання незаконними та скасування рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 15 березня 2007 року №314 "Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою" в частині оформлення за Тернопільською міською радою права власності на приміщення аптеки за адресою м. Тернопіль, вул. Руська, 23, площею 634,3 кв.м; скасування свідоцтва серії САВ №051362 від 18 квітня 2007 року, виданого виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, та про визнання права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області в особі Тернопільської обласної ради на нежитлове приміщення за адресою: м. Тернопіль, вул. Руська, 23, загальною площею 634,3 кв.м.
При цьому, зокрема, вказувалось про те, що керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1991 року №311, виконавчим комітетом Тернопільської обласної Ради народних депутатів 26 грудня 1991 року прийнято рішення №300 "Питання розмежування майна між комунальною власністю області, районів і м. Тернополя", а 16 липня 1992 року Тернопільською обласною Радою народних депутатів прийнято рішення "Про комунальну власність області" і до переліку об'єктів комунальної власності області по галузі "охорона здоров'я", включено аптеку №78 в м. Тернополі. Рішенням Тернопільської обласної Ради народних депутатів від 16 липня 1992 року "Про комунальну власність області" встановлено, що комунальна власність області не може відчужуватися, передаватись в оренду, змінювати суб'єкта власності, використовуватись не за призначенням, перепрофільовуватись без згоди на те обласної Ради народних депутатів.
Відтак, стверджувалось, що Тернопільська обласна Рада народних депутатів відповідно до вимог чинного законодавства у 1992 році набула право власності на аптеку №78 у м.Тернополі по вул. Руська 23, а рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 15 березня 2007 року №314 "Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою", на підставі якого Тернопільській міській раді видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії САВ №051362, прийнято всупереч положення Конституції України та частини третьої статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та не передбачено право міських рад та їх посадових осіб приймати рішення про перехід об'єктів загальнодержавної власності у комунальну власність.
- Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 04.07.2019 у справі №921/105/19 задоволено позов Тернопільської обласної ради, пред'явлений до відповідачів: 1. Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, 2. Тернопільської міської ради, - визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 15 березня 2007 року №314 "Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою" в частині оформлення права власності за Тернопільською міською радою на приміщення аптеки за адресою: вул. Руська, 23, площею 634,3 кв.м.; - скасовано свідоцтво про право власності Тернопільської міської ради на нерухоме майно від 18 квітня 2007 року серії САВ №051362, видане виконавчим комітетом Тернопільської міської ради; - визнано право спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області в особі Тернопільської обласної ради на нежитлове приміщення за адресою: м. Тернопіль, вул. Руська, 23, загальною площею 634,3 кв.м.
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 04.11.2019 у задоволенні апеляційної скарги Тернопільської міської ради відмовлено, а рішення Господарського суду Тернопільської області від 04.07.2019 у справі №921/105/19 залишено без змін.
- 09 грудня 2019 року, на підставі рішення Господарського суду Тернопільської області від 04.07.2019 та постанови Західного апеляційного господарського суду від 04.11.2019 у справі №921/105/19, державним реєстратором Тернопільської районної державної адміністрації проведено державну реєстрацію права власності за Тернопільською обласною радою на об'єкт нерухомого майна - приміщення аптеки, загальною площею 634,3 кв.м за адресою м.Тернопіль, вул. Руська, 23, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 1980904361101; внесено відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
- Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 21.01.2020 у справі №921/105/19 касаційну скаргу Тернопільської міської ради задоволено частково - постанову Західного апеляційного господарського суду від 04.11.2019 та рішення Господарського суду Тернопільської області від 04.07.2019 у справі №921/105/19 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Господарського суду Тернопільської області.
За результатами нового розгляду справи №921/105/19, рішенням Господарського суду Тернопільської області від 08.07.2020 в задоволенні позову Тернопільської обласної ради відмовлено.
04 серпня 2020 року Західним апеляційним господарським судом відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Тернопільської обласної ради від 29.07.2020 року №07-893 на рішення Господарського суду Тернопільської області від 08.07.2020 у справі №921/105/19.
В судовому засіданні 21.12.2020 представник відповідача повідомила, що 09 грудня 2020 Західним апеляційним господарським судом відмовлено у задоволенні апеляційної скарги Тернопільської обласної ради, поданої у справі №921/105/19, проте копії відповідної постанови до матеріалів справи не долучено.
Як свідчать матеріали справи, у зв'язку із скасуванням Постановою Верховного Суду від 21.01.2020 рішення Господарського суду Тернопільської області від 04.07.2019 та постанови Західного апеляційного господарського суду від 04.11.2019 у справі №921/105/19, 05 лютого 2020 року представник Тернопільської міської ради Ахтемейчук Н.М. звернулася до управління державної реєстрації Тернопільської міської ради із заявою про скасування за реєстраційним номером 38292103 для скасування запису про право власності/внесення запису про скасування державної реєстрації за номером 34599596 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 1980904361101 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
На підставі вказаної заяви, державним реєстратором відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради Рудик Юлією Михайлівною прийнято 10 лютого 2020 року рішення про скасування №51051320, яким вирішено скасувати запис про право власності/внести запис про скасування державної реєстрації за номером 34599596 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 1980904361101 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (щодо права власності Тернопільської обласної ради на нежитлове приміщення за адресою: м. Тернопіль, вул. Руська, 23, загальною площею 634,3 кв.м).
Згідно долученої позивачем Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №220670145, сформованої станом на 18.08.2020, на підставі постанови Верховного Суду від 21.01.2020 у справі №921/105/19 скасовано запис про право власності Тернопільської обласної ради за номером 34599596 на нерухоме майно за реєстраційним номером 1980904361101; відомості внесено до реєстру 10.02.2020, ОСОБА_1 , Тернопільська міська рада, Тернопільська обл., індексний номер рішення 51051320.
Також, до Державного реєстру прав внесено відомості - запис про право власності індексний номер 35414962; власник: Тернопільська міська рада, розмір частки 1/1; підстава внесення запису: рішення про скасування запису права власності, індексний номер 51051320 від 10.02.2020, Рудик Юлія Михайлівна, Тернопільська міська рада; підстава для державної реєстрації: свідоцтво про право власності серії САВ №051362, видане 18.04.2007, видавник: виконавчий комітет Тернопільської міської ради.
Вказаний запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про право власності індексний номер 35414962 Тернопільська обласна рада просить суд скасувати, як незаконний, з наведених вище підстав.
Суд, на підставі ст.86 ГПК України, давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, дослідивши норми чинного законодавства, що регулюють розглядувані правовідносини, прийшов до висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають, виходячи з такого.
Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
При цьому, застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права (інтересу), за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
Належний спосіб захисту, виходячи із застосування спеціальної норми права, повинен забезпечити ефективне використання цієї норми у її практичному застосуванні - гарантувати особі спосіб відновлення порушеного права або можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Способом захисту свого цивільного права (інтересу) у даній справі Тернопільською обласною радою визначено визнання незаконним та скасування запису про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна за адресою м.Тернопіль по вул. Руська, 23, за Тернопільською міською радою, оскільки на даний час тривають судові процеси щодо визначеності Тернопільської обласної ради як титульного власника такого нерухомого майна.
В силу приписів п.6 ч.1 ст.20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 04.09.2018 року у справі №823/2042/16, якщо позивач не був заявником стосовно оскаржених ним реєстраційних дій, які були вчинені за заявою іншої особи, такий спір є спором про цивільне право незалежно від того, чи здійснено державну реєстрацію прав на нерухоме майно з дотриманням державним реєстратором вимог законодавства та чи заявляються, окрім вимог про скасування оспорюваного рішення, запису в державному реєстрі прав, також вимоги про визнання недійсними правочинів, на підставі яких прийнято оспорене рішення, здійснено оспорений запис.
Згідно з правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 13.02.2019 у справі №910/6090/18 (провадження №12-269гс18), спір про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації речового права на нерухоме майно чи обтяження такого права за іншою особою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є цивільно-правовим, а тому вирішення таких спорів здійснюється за правилами цивільного або господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін.
З огляду на викладене, суд вважає, що даний спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Суд також враховує, що за даними Єдиного державного реєстру судових рішень, ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.09.2020 у справі №500/2507/20 (яка набрала законної сили) відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Тернопільської обласної ради до державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень управління державної реєстрації Тернопільської міської ради Рудик Ю.М. про визнання протиправними дій державного реєстратора та скасування в Державному реєстрі прав запису про право власності 35414962, за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна: 1980904361101, внесеного на підставі прийнятого державним реєстратором нерухомого майна Тернопільської міської ради Рудик Ю.М. рішення про скасування запису права власності від 10.02.2020 року індексний номер 51051320.
Правові та організаційні засади проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Пунктом 1 частини першої ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст.11 зазначеного Закону державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Частиною 1 ст.20 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що заява на проведення реєстраційних дій та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством.
Вимоги до оформлення заяв у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також Вимоги до оформлення рішень державними реєстраторами прав на нерухоме майно затверджені наказом Міністерства юстиції України від 21.11.2016 №3276/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.11.2016 за №1505/29635. Відповідно до затверджених вимог, заяви у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та рішення державних реєстраторів прав на нерухоме майно оформлюються за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
При цьому державний реєстратор, окрім іншого, встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення (пп. 1, 2 ч. 3 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Порядок проведення державної реєстрації прав визначено у ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", з якої, окрім іншого, вбачається, що реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам (ч.4).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 №484) затверджено Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який визначає процедуру функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), його невід'ємної архівної складової частини та наповнення Державного реєстру прав відомостями про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про суб'єктів та об'єкти таких прав.
Так, пунктом 5 зазначеного Порядку (в редакції, чинній на час вчинення оскаржуваного запису) визначено, що у базі даних заяв формуються та реєструються заяви у сфері державної реєстрації прав, у тому числі заяви власників нерухомого майна про заборону вчинення реєстраційних дій, а також реєструються судові рішення щодо заборони (зняття заборони) вчинення реєстраційних дій з обов'язковим присвоєнням програмними засобами ведення Державного реєстру прав кожній окремій заяві (судовому рішенню) реєстраційного номера та фіксуванням дати і часу реєстрації. Реєстраційний номер, дата і час реєстрації заяви (судового рішення) є ідентифікатором відповідної заяви (судового рішення) у Державному реєстрі прав.
Відповідно до п.6 Порядку, формування заяв у сфері державної реєстрації прав у базі даних заяв здійснюється шляхом внесення відомостей, зокрема, про: тип заяви, а саме: про державну реєстрацію прав; про внесення змін до запису Державного реєстру прав; про скасування; про заборону вчинення реєстраційних дій; про відкликання заяви; про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; інший. При цьому, також зазначено, що під час формування заяви обирається один із передбачених цим підпунктом типів заяви.
Підпунктом 1 п.8 Порядку передбачено, що під час формування заяви про внесення змін до запису Державного реєстру прав додатково до відомостей, передбачених пунктом 6 цього Порядку, вносяться відомості про тип змін до запису Державного реєстру прав: технічна помилка в записах; зміна відомостей, наявних у записах. Під час формування заяви обирається один із передбачених цим підпунктом типів змін до запису Державного реєстру прав.
Згідно пп.1 п.9 Порядку під час формування заяви про скасування додатково до відомостей, передбачених пунктом 6 цього Порядку, вносяться відомості про тип скасування: внесення запису про скасування державної реєстрації прав; внесення запису про скасування рішення про відмову в державній реєстрації прав; скасування запису Державного реєстру прав. Під час формування заяви обирається один із передбачених цим підпунктом типів скасування.
З наявних у справі матеріалів вбачається, та як зазначено безпосередньо у рішенні №51051320 державного реєстратора Рудик Ю.М. від 10.02.2020, представник Тернопільської міської ради 05.02.2020 звернулася до державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень управління державної реєстрації Тернопільської міської ради саме із заявою про скасування.
Відтак суд вважає необгрунтованими та взаємосуперечливими твердження позивача про порушення державним реєстратором пунктів 6 та 8 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно під час обрання типу заяви про скасування, та про необхідність прийняття та формування в даному випадку заяви про внесення змін до запису Державного реєстру прав, в той час як із заявою про внесення змін до запису представник Тернопільської міської ради не звертався (про що вказується безпосередньо позивачем у відповіді на відзив вх.№8680 від 27.11.2020).
До того ж, підстав для відмови в державній реєстрації прав чи зупинення державної реєстрації прав відповідно до ст.ст.24, 25 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державним реєстратором не встановлено, оскільки прийнято рішення про скасування №51051320 від 10.02.2020.
Як зазначено в п.26 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав вносяться до Державного реєстру прав виключно на підставі рішення державного реєстратора.
Згідно з п.51 вищезазначеного Порядку внесення записів про скасування державної реєстрації прав здійснюється за заявою особи, заінтересованої у внесенні відповідних записів, а також у порядку, передбаченому статтею 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". У Державному реєстрі прав під час внесення записів про скасування державної реєстрації прав за допомогою програмних засобів його ведення автоматично поновлюються записи про речові права, їх обтяження, що існували до проведення державної реєстрації прав, що скасована, у разі їх наявності в Державному реєстрі прав.
Отже, поновлення записів про речові права, які існували до проведення державної реєстрації прав, що скасована, у разі наявності таких записів в Державному реєстрі прав, повинно відбуватися автоматично, а подання ще однієї заяви для цього не передбачено.
Відповідно до п.52 Порядку, у разі коли в Державному реєстрі прав відсутні записи про речові права, їх обтяження, що підлягають автоматичному поновленню, а відомості про такі речові права, їх обтяження, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, містяться у реєстрах (кадастрах), поновлення записів про речові права, їх обтяження, що існували до проведення державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором шляхом внесення з відповідних реєстрів (кадастрів) відомостей про такі права, обтяження, передбачених пунктами 30-32 цього Порядку разом з відомостями про: реєстраційний номер запису в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек та/або Державному земельному кадастрі; дата і час державної реєстрації у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек та/або Державному земельному кадастрі.
Як пояснив відповідач у запереченнях на відповідь на відзив (вх.№8969 від 07.12.2020), державним реєстратором на підставі поданих 05.02.2020 документів було прийняте рішення про скасування запису №51051320 щодо оформлення права власності за позивачем. Проте, у зв'язку із технічною неможливістю при виконанні даного рішення переведення у стан, що існував до внесення запису про скасування (автоматичного поновлення права власності за Тернопільською міською радою), що унеможливлювало виконання п.51 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно і постанови Верховного Суду від 21.01.2020 у справі №921/105/19, державний реєстратор Рудик Ю.М. застосувала інший технічний алгоритм за принципом скасування, який наявний у програмному забезпеченні Державного реєстру прав. А саме: - реєстрація заяви типу "заява про скасування" та прийняття по ній відповідного рішення; - із використанням рішення про скасування, діючий запис про право власності переведено в неактуальний стан, шляхом виконання операції "скасування державної реєстрації"; - із використанням рішення про скасування, до відповідного розділу внесено новий запис про право власності.
Частиною 3 ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (у редакції, чинній на час вчинення оскаржуваного запису) унормовано, що у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав). Державна реєстрація набуття, зміни чи припинення речових прав у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, проводиться без подання відповідної заяви заявником та справляння адміністративного збору на підставі відомостей про речові права, що містилися в Державному реєстрі прав. У разі відсутності таких відомостей про речові права в Державному реєстрі прав заявник подає оригінали документів, необхідних для проведення державної реєстрації набуття, зміни чи припинення речових прав.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" підставою для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна є свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката.
Відповідно до ч.2 ст.12 вказаного Закону відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії.
Як вже зазначалось вище, постановою Верховного Суду від 21.01.2020 було скасовано постанову Західного апеляційного господарського суду від 04.11.2019 та рішення Господарського суду Тернопільської області від 04.07.2019 у справі №921/105/19 (якими скасовано рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 15 березня 2007 року №314 "Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою" в частині оформлення права власності за Тернопільською міською радою на приміщення аптеки за адресою: вул. Руська, 23, площею 634,3 кв.м.; - скасовано свідоцтво про право власності Тернопільської міської ради на нерухоме майно від 18 квітня 2007 року серії САВ №051362, видане виконавчим комітетом Тернопільської міської ради; - визнано право спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області в особі Тернопільської обласної ради на нежитлове приміщення за адресою: м. Тернопіль, вул. Руська, 23, загальною площею 634,3 кв.м.та , видане виконавчим комітетом Тернопільської міської ради), а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Тернопільської області.
Отже, станом на час внесення запису про право власності 35414962 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна: 1980904361101 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, на підставі рішення про скасування запису права власності від 10.02.2020, індексний номер 51051320 державного реєстратора Рудик Ю.М., свідоцтво про право власності серії САВ №051362 від 18 квітня 2007 року, видане виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, а також рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №314 від 15.03.2007 "Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою", на підставі якого видано свідоцтво, у встановленому порядку не скасовані, а отже, були і станом на дату розгляду справи є чинними (інформації про протилежне суду не подано).
Таким чином, суд не вбачає порушень під час внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №35414962, за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна: 1980904361101 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, на підставі рішення про скасування запису права власності від 10.02.2020, індексний номер 51051320 державного реєстратора Рудик Ю.М., із зазначенням чинного свідоцтва про право власності серії САВ №051362 від 18 квітня 2007 року, виданого виконавчим комітетом Тернопільської міської ради як підстави для державної реєстрації права власності, оскільки такі дії вчинялись державним реєстратором на виконання вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 26.10.2011 №1141, та постанови Верховного Суду від 21.01.2020 року у справі №921/105/19.
При цьому, суд також погоджується із твердженнями відповідача про те, що наявність судових процесів щодо визначеності власника нежитлового приміщення аптеки, загальною площею 634,3 кв.м, яке розташоване за адресою м. Тернопіль, вул. Руська, 23, не можна вважати підставою для відмови в державній реєстрації прав на нерухоме майно за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим чинним документам.
Щодо посилання позивача на п.4.30 постанови Верховного Суду від 21 січня 2020 року у справі №921/105/19, де Верховний Суд погодився із висновками судів попередніх інстанцій про наявність правових підстав для визнання недійсним та скасування прийнятого виконавчим комітетом Тернопільської міської ради рішення від 15 березня 2007 року №314 "Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою", яке порушує право власності Тернопільської обласної ради на нежитлове приміщення аптеки №78 за адресою м.Тернопіль, вул. Руська, 23, загальною площею 634,3 кв.м, то слід відзначити, що такі висновки суду касаційної інстанції не можна вважати встановленою обставиною, оскільки справу №921/105/19 передано на новий розгляд, саме під час якого будуть встановлюватися обставини щодо законності рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 15 березня 2007 року №314 "Про оформлення права власності за Тернопільською міською радою" в частині оформлення за Тернопільською міською радою права власності на приміщення аптеки за адресою м. Тернопіль, вул. Руська, 23, площею 634,3 кв.м; наявності підстав для скасування свідоцтва серії САВ №051362 від 18 квітня 2007 року, виданого виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, та для визнання права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області в особі Тернопільської обласної ради на нежитлове приміщення за адресою: м. Тернопіль, вул. Руська, 23, загальною площею 634,3 кв.м. Тобто, Верховний Суд повністю скасував рішення попередніх інстанцій у справі №921/105/19 і вказану справупередано на новий розгляд в повному об'ємі.
Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Частиною 1 ст.77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищенаведене, виходячи із вищенаведених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позивачем належними та допустимими доказами не доведено наявності правових підстав для скасування запису про право власності 35414962 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна: 1980904361101 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, внесеного на підставі рішення про скасування запису права власності від 10 лютого 2020 року, індексний номер 51051320 державного реєстратора Рудик Ю.М.
Отже, в задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати.
Відповідно до ст.129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Скасування заходів забезпечення позову.
Як вже зазначалось вище, у даній справі ухвалою суду від 14.09.2020 були вжиті заходи забезпечення позову шляхом заборони Тернопільській міській раді (вул. Листопадова, 1, м.Тернопіль, код 34334305), Виконавчому комітету Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 1, м.Тернопіль), органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, у тому числі особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, нотаріусам та іншим органам чи особам, які виконують функції державної реєстрації прав на нерухоме майно (в тому числі Міністерству юстиції України, Державному підприємству "Національні інформаційні системи") вчиняти будь-які реєстраційні дії (в тому числі, але не виключно, щодо внесення записів, внесення змін до записів, скасування записів про державну реєстрацію прав) (окрім реєстраційних дій, пов'язаних з виконанням даної ухвали) стосовно об'єкта нерухомого майна, площею 634,3 кв.м за адресою вул. Руська, 23, м.Тернопіль, реєстраційний номер: 1980904361101.
Відповідно до ч.9 ст.145 ГПК України у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову, суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову.
З врахуванням того, що судом зроблені висновки про відсутність підстав для задоволення позову, в порядку ч.9 ст.145 ГПК України вжиті на підставі ухвали Господарського суду Тернопільської області від 14.09.2020 у справі №921/603/20 заходи забезпечення позову підлягають скасуванню.
В такому разі заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним рішенням суду (ч.10 ст.145 ГПК України).
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 73-79, 86, 129, 145, 194, 232, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. В задоволенні позову Тернопільської обласної ради (вул. М.Грушевського, 8, м.Тернопіль), заявленого до відповідача - Тернопільської міської ради в особі Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради (бульвар Т. Шевченка, 3, м.Тернопіль), про визнання незаконним та скасування запису про право власності 35414962 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна: 1980904361101 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, внесений на підставі рішення про скасування запису права власності від 10 лютого 2020 року, індексний номер 51051320 державного реєстратора Рудик Ю.М. - відмовити.
2. Витрати по сплаті судового збору у даній справі покласти на позивача.
3. Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 14.09.2020 у справі №921/603/20.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано (ч.1 ст. 241 ГПК України).
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення, в порядку визначеному ст.ст.256-257 ГПК України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 28 грудня 2020 року.
Суддя С.Г. Стопник