Рішення від 17.12.2020 по справі 921/438/20

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17 грудня 2020 року м. ТернопільСправа № 921/438/20

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Шумського І.П.

при секретарі судового засідання Саловській О.А.

розглянув матеріали справи

за позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" (вул. С. Бандери, буд. 38 , м. Тернопіль, 46002)

до відповідача - Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46000)

про визнання укладеним додаткового договору

За участю від:

позивача - Печений О.П.

відповідача - Ярош О.П.

Суть справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" звернулось до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання укладеним додаткового договору до договору від 24.04.2008, зареєстрованого рішенням виконавчого комітету від 24.04.2008 №796 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017, в редакції додаткового договору від 14.05.2020 №378/8.

Свої вимоги позивач обґрунтовує наявністю підстав для укладення додаткового договору №378/8 від 14.05.2020 до договору від 24.04.2008 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017, оскільки Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором від 24.04.2008) містив норму щодо зменшення розміру пайової участі замовника будівництва (забудовника) у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, будівництво яких поза межами його земельної ділянки є необхідним за технічними умовами.

Ухвалою суду від 03.07.2020: прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/438/20 за правилами загального позовного провадження; підготовче судове засідання призначено на 30.07.2020; встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов.

У відзиві б/н, б/д (вх. №4649 від 17.07.2020) відповідачем заперечено проти позову. З приводу цього ним зазначено, що позивачем не доведено факт здійснення будівництва відповідних мереж поза межами наданих йому земельних ділянок та їх кошторисної вартості. Положенням про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя не передбачена можливість корегування вартості пайової участі на кошторисну вартість інженерних мереж, будівництво яких було проведено поза межами наданої земельної ділянки. 15.04.2020 листом №01/366 ТОВ «Тернопільбуд» звернулося з проханням внести зміни до договору від 24.04.2008 на пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста у зв'язку із введенням в експлуатацію (Блок-секція №25,26). На даний лист товариства, міська рада направила ТОВ «Тернопільбуд» для підписання два примірника проекту додаткового договору до договору від 24.04.2008. Дана пропозиція залишилася без розгляду. 14.05.2020 ТОВ «Тернопільбуд» надав для розгляду та підписання свій проект додаткового договору до договору від 24.04.2008. Необхідність прийняття запропонованого додатку до договору товариство мотивувало прийняттям рішення Тернопільської міської ради №7/47/13 від 13.03.2020 та нормами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», які втратили чинність. Даний лист був розглянутий та товариству повідомлено про відсутність правових підстав для його підписання.

З посиланням на зміст ст. 3, 6, 627, 651 ЦК України та ст. 188 ГК України зазначено про неможливість втручання суду в договірні правовідносини сторін. В силу приписів ст. 649 ЦК України та ст. 187 ГК України, необхідною умовою для укладення договору за рішенням суду є наявність відповідної вказівки закону на обов'язковість укладення певного договору, а застосуванню до таких спорів підлягає законодавство, яке є чинним на момент виникнення переддоговірного спору та його вирішення в судовому порядку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» від 17.10.2019 виключено ст. 40 та ч.5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». З огляду на вказане, чинне містобудівне законодавство та договір від 24.04.2008 не передбачають здійснення перерахунку вартості пайової участі у разі будівництва інженерних мереж поза межами наданої земельної ділянки.

Ухвалою суду від 30.07.2020: продовжено строк підготовчого провадження у справі №921/438/20; відкладено підготовче судове засідання на 24.09.2020.

Ухвалою суду від 22.09.2020 підготовче судове засідання у справі №921/438/20 перенесено на 08.10.2020.

Ухвалою суду від 08.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу №921/438/20 до розгляду по суті в судовому засіданні 29.10.2020, в якому оголошувалась перерва до 04.11.2020.

Ухвалами суду від 04.11.2020 та від 19.11.2020 розгляд даної справи відкладався до 19.11.2020 та 03.12.2020 відповідно.

26.11.2020 позивачем заявою №01/1205 від 25.11.2020 (вх. №8670) долучено до матеріалів справи: копію акту приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2019 року; локального кошторису на будівельні роботи №7-1-1 на зовнішню мережу господарсько-побутової каналізації за межами земельної ділянки; схему зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації; оригінал листа КП «Тернопільводоканал» №1212/20 від 08.05.2020.

Також, 26.11.2020 ТОВ «Тернопільбуд» долучено до матеріалів справи додаткові пояснення №01/1206 від 25.11.2020 (вх. №8672). Їх зміст стосується того, що:

- роботи по будівництву зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації об'єкта «Будівництво групи багатоквартиних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі (блок-секція №26 за ГП)» (надалі - об'єкт будівництва) вартістю 343747,20 грн були виконанні в листопаді 2019 року, що підтверджується Актом №б/н приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2019 року на загальну суму 343747,20 грн між ТОВ «Тернопільбуд» та Спеціалізованим будівельним управлінням «Спецбуд». Дані роботи виконуються на виконання пункту 2 «Умови водовідведення» Технічних умов КП «Тернопільводоканал» №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014 за межами земельної ділянки об'єкта будівництва;

- Технічними умовами №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014 передбачено виконання певних робіт, в тому числі і за межами земельної ділянки. Зокрема пункт 2 «Умови водовідведення» зазначено, що місцем підключення до каналізації є каналізаційний колектор, що йде по вул. Куліша. На це вказує також лист КП «Тернопільводоканал» №1212/20 від 08.05.2020. Ці роботи передбаченні технічними умовами;

- будівництво зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації об'єкта виконано за межами земельної ділянки, підтвердженням чому є: виконавча схема; авізо від 02.04.2020 підписаним між ТОВ «Тернопільбуд» та КП «Тернопільводоканал»; акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2019 року; лист КП «Тернопільводоканал» №1212/20 від 08.05.2020; виконавча схема зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації.

- перед початком будівництва зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації об'єкта «Будівництво групи багатоквартиних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі (блок-секція №26 за ГП)» був виготовлений кошторис, яким було передбачено кошторисну вартість будівництва даної мережі в розмірі 343 747,20 гривень. Балансова вартість, яка зазначена у рішенні сесії становить також 343747,20 грн. Тобто мова іде про одну суму. Формулювання в рішенні сесії «балансовою вартістю» зазначається тому що, на виконання рішення сесії дані мережі передаються в комунальну власність та на баланс КП «Тернопільводоканал»;

- 08.08.2017, 22.11.2017, 19.02.2018, 27.07.2018, 20.09.2018 та 06.04.2020 до основного договору були укладенні додаткові угоди, якими було зменшено розмір пайової участі у зв'язку із передачею у комунальну власність інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури на виконання Технічних умов №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014 та п.5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Вищенаведеними додатковими угодами вносилися зміни до п. 1.1. додаткового договору №378/2 від 08.08.2017, до п. 1, п. 3, п.4 Розрахунку величини пайового внеску до додаткового договору №378/2 від 08.08.2017. Відповідно проектом спірної додаткової угоди також вносяться зміни до вищенаведених пунктів основного договору, як і попередніми додатковими угодами, оскільки у випадку зменшення розміру пайової участі є необхідність внесення змін і до пунктів основного договору, зокрема загальної вартості будівництва об'єкту, загального розміру суми пайового внеску та строку сплати пайового внеску.

В судовому засіданні 03.12.2020 представником позивача обґрунтовано подачу заяви №01/1205 від 25.11.2020 та додаткових пояснень №01/1206 від 25.11.2020, у зв'язку з висловленими запереченнями представника відповідача в попередньому засіданні. Враховуючи приписи п.3 ч.1 ст. 42, ст. 46 ГПК України, судом постановлено протокольну ухвалу від 03.12.2020 про прийняття заяви №01/1205 від 25.11.2020 та додаткових пояснень №01/1206 від 25.11.2020.

В судовому засіданні 03.12.2020 представником відповідача висловлено усні сумніви щодо: правильності розрахунку суми пайової участі; обов'язковості технічних умов; побудови самої каналізаційної мережі. Також ним не виключено можливості існування альтернативних способів виконання робіт, вказаних у технічних умовах.

Разом з цим, представником відповідача звернено увагу на те, що рішенням №7/47/13 від 13.03.2020 відбулась безоплатна передача майна у комунальну власність.

В судовому засіданні 03.12.2020 було оголошено перерву до 17.12.2020.

Зміст поданих позивачем письмових пояснень №01/1419 від 17.12.2020 (вх. №9300 від 17.12.2020) стосується того, що 05.05.2020 на електронну адресу «pechenuyo@gmail.com» (електрона адреса Начальника юридичного відділу ТОВ «Тернопільбуд» Печеного Олександра Петровича) за результатами переговорів щодо підписання та укладення додаткового договору по Блок - секціях №25,26 за ГП до договору про пайову участь від 24.04.2008, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету від 24.04.2008 №796, надійшов електронний лист від Відділу квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради з офіційної електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 з проектом Додаткового договору по Блок - секціях №25,26 за ГП до договору про пайову участь від 24.04.2008, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету від 24.04.2008 №796. Позивачем зазначено, що умови (зміст) проекту додаткового договору (редакція відповідача) зокрема пункт 1 та пункт 2 є ідентичними до проекту договору, який надсилався ТОВ «Тернопільбуд» відповідачу для підписання і який позивач просить суд визнати укладеним. В пункті 3 та в пункті 4 проекту додаткового договору (редакція ТОВ «Тернопільбуд») передбачені зміни виключно щодо зменшення розміру пайової участі на суму переданих інженерних мереж в розмірі 343747,20 гривень згідно рішення сесії Тернопільської міської ради №7/47/13 від 13.03.2020.

В судовому засіданні 17.12.2020 представником позивача підтримано позовні вимоги.

Повноважним представником відповідача в судовому засіданні 17.12.2020 проти позову заперечено та долучено письмовий виступ у судовому засіданні 17.12.2020 (вх. №9301 від 17.12.2020). Його зміст тотожний усним запереченням представника відповідача в судовому засіданні 03.12.2020.

Судом також враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66,69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Відповідно до листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України №1-5/45 від 25.01.2006, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.

Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.

Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.

Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів. Для робочого оригіналу звукозапису надано диск CD-R, серійний номер N108XE16D8132981C2.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне:

Рішенням 10 сесії 5 скликання Тернопільської міської ради №5/10/5 від 07.06.2007 "Про створення цільового фонду соціально-економічного розвитку міста Тернополя" вирішено, зокрема: п.1 створити цільовий фонд соціально-економічного розвитку м. Тернополя; п.2 затвердити Положення про цільовий фонд соціально-економічного розвитку м. Тернополя, яке додавалось.

24.04.2008 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради (стороною 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ровекс» (стороною 2) був укладений договір, згідно п. 1.1 предметом якого є перерахування стороною 2 стороні 1 коштів в сумі 4 млн. грн на розвиток інфраструктури міста при проведенні будівництва торгово-громадського комплексу та групи багатоквартирних будинків з закритими стоянками для автомобілів і приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці площею 8,73 га за адресою вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.

Згідно п. 2.1 договору від 24.04.2008 сторона 2 зобов'язалась перерахувати вказані у п. 1.1 договору кошти до 01.01.2010.

Сторона 2 зобов'язується завершити спорудження об'єкту у вказані в технічній документації строки (п. 2.3 договору від 24.04.2008).

Відповідно до п. 2.4 сторона 2 зобов'язується здати в експлуатацію об'єкт з виконаними елементами зовнішнього благоустрою.

30.04.2009 Тернопільською міською радою на 26 сесії 5 скликання прийнято рішення №5/26/8 "Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 07.06.2007 №5/10/5 "Про створення цільового фонду соціально-економічного розвитку міста Тернополя", яким вирішено внести зміни та доповнення до Положення про цільовий фонд соціально - економічного розвитку міста Тернополя, затвердженого рішенням міської ради від 07.06.2007 №5/10/5 і викласти його в новій редакції.

У п. 2.1.10, п. 2.1.11 Положення (додатку до рішення міської ради №5/26/8 від 30.04.2009) зазначено, що дохідна частина фонду формується за рахунок надходжень, зокрема:

- величини пайової участі: (внеску) замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування, відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі (внеску) замовника від загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування, визначеної згідно з державними будівельними нормами, без урахування витрат з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішньо - та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій;

- пайової участі (внеску) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста в розмірі: - 4 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для нежитлових будівель тa/або споруд (крім будівель закладів культури та освіти, медичного та оздоровчого призначення); - 2 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для житлових будинків, будівель закладів культури та освіти, медичного та оздоровчого призначення.

25.03.2010 сторонами підписано додаток до договору від 24.04.2008, яким п. 2.1 договору від 24.04.2008 викладено в наступній редакції: «Сторона 2 зобов'язується перерахувати стороні 1, вказану в п. 1.1 суму коштів в термін до 01.07.2010 в розмірі 500 тис. грн, а залишок суми при здачі об'єкта в експлуатацію єдиним платіжним дорученням до цільового фонду соціально - економічного розвитку міста Тернополя на розрахунковий рахунок сторони 1, який надається стороні 2 перед проведенням оплати.

Рішенням 7 сесії 6 скликання Тернопільської міської ради №6/7/132 від 08.04.2011 «Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя» вирішено: п. 1 затвердити Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя (додаток 1); п. 2 затвердити примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя (додаток 2); п.3 внести зміни до рішення міської ради від 30.04.2009 №5/26/8 «Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 07.06.2007 №5/10/5 «Про створення цільового фонду соціально-економічного розвитку міста Тернополя», а саме: в пункті 2.1.11. додатку до рішення замість цифри « 4» зазначити цифру « 6» та замість цифри « 2» зазначити цифру « 3»; пункт 3.8. додатку викласти в наступній редакції «Пайова участь замовника будівництва об'єкту в місті регулюється у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

У Положенні про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади (додатку 1 до рішення міської ради №6/7/132 від 08.04.2011) зазначено, що його розроблено на підставі Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до наведених у його п. 1.2 термінів: пайова участь замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади (надалі - територіальна громада) - кошти, що підлягають перерахуванню замовником до бюджету територіальної громади для забезпечення розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади до прийняття об'єкта в експлуатацію (надалі - пайовий внесок); замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї або декількох земельних ділянок) і подала в установленому законом порядку відповідну заяву (надалі - замовник); інженерно-транспортна та соціальна інфраструктура територіальної громади - комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій, а також об'єктів соціального та культурного обслуговування населення, призначених для забезпечення стійкого розвитку та функціонування територіальної громади.

Замовник, який має намір здійснити забудову земельної ділянки (будівництво об'єкта будівництва) у Тернопільській міській територіальній громаді, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури громади, крім випадків передбачених п. 1.7 цього Положення (п. 1.3 Положення).

Згідно п. 1.4 Положення пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади полягає у перерахуванні ним коштів до бюджету розвитку територіальної громади.

У п. 2.1 Положення зазначено, що розмір пайового внеску замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади становить: 6 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва - для нежитлових будівель та споруд; 3 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Величина пайового внеску замовника визначається у договорі, укладеному між замовником та виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, відповідно до цього Положення та загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (п.2.2 Положення).

Розмір пайової участі відповідно до п. 2.1, п. 2.2 даного Положення визначається відділом квартирного обліку та нерухомості протягом десяти робочих днів з дня реєстрації управлінням організаційно-виконавчої роботи звернення замовника про укладення договору та доданих до нього документів і оформлюється висновком, що підписується керівником відділу квартирного обліку та нерухомості (п. 3.3 Положення).

Відповідно до п. 3.5 Положення проект договору готується відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради. Договір укладається між виконавчим комітетом та замовником не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення.

Договір підписує міський голова, а у випадку його відсутності, один із заступників, на якого покладено виконання обов'язків. Істотними умовами договору про пайову участь є: а) розмір пайового внеску; б) строк (графік) сплати пайового внеску; в) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади (п. 3.6, п. 3.7 Положення).

Згідно п. 3.8 Положення розрахунок величини пайового внесу, належного до сплати замовником відповідно до цього Положення, проводиться відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради, підписується сторонами одночасно із договором та є його невід'ємною частиною. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Рішенням міської ради №6/7/132 від 08.04.2011 також затверджено Примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади - додаток 2 до рішення.

Додатком №644 від 04.08.2012 до договору від 24.04.2008 сторонами п. 1.1 договору від 24.04.2008 викладено в наступній редакції, а саме сторона 2 перераховує стороні 1 кошти в сумі 4 млн грн на розвиток інфраструктури міста при проведенні будівництва торгово-розважального комплексу з закладами громадського харчування і обслуговування населення та групою багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та творчими майстернями на земельній ділянці площею 8,73 га за адресою вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.

В подальшому, додатком №378/1 від 19.11.2013 до договору від 24.04.2008 сторонами у п. 1.1 договору від 24.04.2008 слова «торгово-розважального комплексу з закладами громадського харчування і обслуговування населення та групою багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та творчими майстернями» замінено словами «групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано - прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту».

23.10.2014 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Ровекс» (стороною 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" (стороною 2) укладено договір про відступлення права вимоги (цесії) за договором від 24.04.2008 (основний договір), згідно п. 1.1 якого стороною 1 передано стороні 2 право вимоги за договором від 24.04.2008, а сторона 2 зобов'язалась провести грошові розрахунки в обсязі та порядку, передбаченому розділом 2 цього договору та стала стороною за основним договором.

За цим договором сторона 2 (позивач у справі) одержує право вимагати від ВК Тернопільської міської ради належного виконання зобов'язань за основним договором, в тому числі тих, які передбачені чинним законодавством України та стосуються основного договору (п. 1.2 договору від 23.10.2014).

Відповідно до п. 1.3 договору від 23.10.2014 право вимоги вважається переданим від сторони 1 до сторони 2 в день укладення цього договору.

В день підписання цього договору, сторона 1 передає стороні 2 документи, що підтверджують права сторони 1 по основному договору та стосуються такого договору (п. 1.4 договору від 23.10.2014).

Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради (відповідачем у справі) взято до уваги укладення вищевказаного договору про відступлення права вимоги, про що вказує наявний в матеріалах справи лист №3900/06-ю від 24.10.2014, адресований ТОВ «Ровекс».

08.08.2017 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ «Тернопільбуд» (сторонами спору) було укладено додатковий договір №378/2 до договору про пайову участь від 24.04.2008, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету від 24.04.2008 №796, (надалі - договір №378/2 від 08.08.2017) у відповідності до п.1.1 якого замовник (ТОВ «Тернопільбуд») зобов'язався взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, виходячи з наміру здійснити будівництво об'єкту.

Вартість будівництва згідно зведеного кошторисного розрахунку становить 615398726,00 грн, в тому числі: вартість будівництва житлових будинків становить 526028961,00 грн, вартість будівництва нежитлових приміщень становить 89369765,00 гривень.

Пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя полягає у перерахуванні ним до бюджету розвитку міста коштів у розмірі, в порядку та на умовах, визначених цим договором (п. 2.1 договору №378/2 від 08.08.2017).

У п. 2.2 договору №378/2 від 08.08.2017 передбачено, що розмір пайового внеску становить 3% від кошторисної вартості будівництва житлових будинків та 6% від кошторисної вартості будівництва нежитлових приміщень, згідно кошторисної вартості, вказаної у п. 1.1 цього договору, визначеної на підставі наданих замовником документів чи встановлених у Положенні про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя нормативів для одиниці створеної потужності.

Зміни до цього договору можуть бути внесені за взаємною згодою сторін, що оформляється додатковим договором до цього договору. Додаткові договори є невід'ємними частинами цього договору і мають юридичну силу у разі, якщо вони вчинені у тій самій формі, що й договір (п. 7.1 договору №378/2 від 08.08.2017).

В якості додатку до договору №378/2 від 08.08.2017 сторонами підписано Розрахунок величини пайового внеску, який стосується погодження 5 (п'яти) позицій: 1 - загальних положень; 2 - величини пайового внеску згідно п. 2.1; 3 - суми пайового внеску при будівництві групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і автостоянками автотранспорту; 4 - строку сплати пайового внеску; 5 - банківських реквізитів, на які підлягають перерахуванню кошти.

Після цього, між сторонами у справі - Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ «Тернопільбуд» було укладено ряд додаткових договорів до договору від 24.04.2008, якими зменшувався розмір пайового внеску позивача у зв'язку з виконанням ним ряду робіт, а саме:

- додатковий договір №378/3 від 22.11.2017, яким було зменшено загальну суму розміру пайового внеску у зв'язку із введенням в експлуатацію адміністративно-торгівельного центру та відповідно частковою сплатою розміру пайового внеску згідно договору;

- додатковий договір №378/4 від 19.02.2018, у відповідності до умов якого на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради №7/19/18 від 24.10.2017 та у відповідності до ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розмір пайового внеску зменшено на суму вартості будівництва зовнішніх мереж водопостачання та господарько-побутової каналізації, збудованих на виконання технічних умов КП «Тернопільводоканал» - загальною вартістю 418764,00 грн., які зараховано як оплату пайового внеску по даному договору;

- додатковий договір №378/5 від 27.07.2018, у відповідності до умов якого на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради №7/22/37 від 02.02.2018 та у відповідності до ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розмір пайового внеску зменшено на суму вартості будівництва тротуарів, збудованих на виконання технічних умов Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради - загальною вартістю 339780,00 грн, які зараховано як оплату пайового внеску по даному договору;

- додатковий договір №378/6 від 20.09.2018, у відповідності до умов якого - загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №6 зменшена на суму коштів 279852,61 грн відповідно до рішення сесії Тернопільської міської ради №7/22/37 від 02.02.2018 та у відповідності до ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;

- додатковий договір №378/7 від 06.04.2020, у відповідності до умов якого на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради №7/42/21 від 20.12.2019 та акту прийняття - передачі основних засобів від 27.12.2019, загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №37,38,39 зменшена на суму вартості будівництва зовнішньої мережі дощової каналізації, збудованої на виконання технічних умов №535 від 19.11.2014 Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради - загальною вартістю 487017,60 грн.

Також, 07.02.2020 Тернопільською міською радою на 46 сесії 7 скликання прийнято рішення №7/46/9 від 07.02.2020 «Про внесення змін в рішення міської ради від 08.04.2011 №6/7/132 «Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя», п.1 якого внесено зміни в рішення міської ради від 08.04.2011 №6/7/132 «Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя», а саме: п. 1.1. в назві рішення замість слів: «м. Тернополя» читати: «Тернопільської міської територіальної громади»; п. 1.2. внесено зміни в додаток 1 до рішення - Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади, виклавши у новій редакції, згідно з додатком 1 (додається); п. 1.3. внесено зміни в додаток 2 до рішення - Примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади, викласти у новій редакції, згідно з додатком 2 (додається).

У п. 1.1 Положення (додатку №1 до рішення №7/46/9 від 07.02.2020) наведено терміни, відповідно до змісту яких: пайова участь замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади (надалі - територіальна громада) - кошти, що підлягають перерахуванню замовником до бюджету територіальної громади для забезпечення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади до прийняття об'єкта в експлуатацію (надалі - пайовий внесок); забудова земельної ділянки (будівництво об'єкта) - розміщення та здійснення будівництва нових об'єктів, реконструкція, капітальний ремонт, впорядкування існуючих об'єктів будівництва, розширення та технічне переоснащення підприємств; об'єкти будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури; об'єкт містобудування - комплекс об'єктів будівництва, об'єднаних спільною планувальною структурою, об'ємно-просторовим рішенням, інженерно-транспортною інфраструктурою в межах територіальної громади, його функціональної зони, планувального, житлового району, мікрорайону (кварталу), приміської зони; замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву (далі - замовник); інженерно-транспортна та соціальна інфраструктура територіальної громади - комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій, а також об'єктів соціального та культурного обслуговування населення, призначених для забезпечення стійкого розвитку та функціонування територіальної громади.

Замовник, який має намір здійснити забудову земельної ділянки (будівництво об'єкта будівництва) у Тернопільській міській територіальній громаді, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури громади, крім випадків, передбачених пунктом 1.5 цього Положення (п. 1.2 Положення).

Згідно п. 1.3 Положення пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади полягає у перерахуванні ним коштів до бюджету розвитку територіальної громади.

Відповідно до п. 2.1 Положення розмір пайового внеску замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади становить: 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2 відсотки вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування - для житлових будинків.

В окремих випадках Тернопільська міська рада своїм рішенням може встановлювати інші розміри пайового внеску в межах, визначених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» та даним Положенням.

Величина пайового внеску замовника визначається у договорі, укладеному між замовником та виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, відповідно до цього Положення, загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта та вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла для Тернопільської області, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування (п. 2.2 Положення).

Згідно п. 3.1 замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до виконавчого комітету Тернопільської міської ради із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують, вартість будівництва об'єкта. Виконавчий комітет Тернопільської міської ради протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва проект договору про пайову участь з розрахунком розміру пайової участі.

Розмір пайової участі відповідно до п. 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 даного Положення, визначається Відділом квартирного обліку та нерухомості протягом десяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про укладення договору та доданих до нього документів (п. 3.2 Положення).

Пункт 3.4 Положення містить перелік документів, які надає замовник для укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської місцевої територіальної громади для юридичних осіб: заява; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; копія статуту (положення) юридичної особи; документи, які підтверджують право власності на об'єкт реконструкції та їх копії; документи, які підтверджують право власності (право користування) на земельну ділянку у випадку нового будівництва, влаштування окремого входу чи добудови та їх копії; оригінал зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва об'єкта; техніко-економічні показники завірені замовником будівництва та проектною організацією, що розрахувала загальну кошторисну вартість об'єкта будівництва; копія ліцензії/сертифікату проектної організації; документи, що надають право на виконання будівельних робіт.

У п. 3.6 Положення зазначено, що невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади. Розрахунок величини пайового внеску, належного до оплати замовником відповідно до цього Положення, проводиться Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради на підставі документів які підтверджують вартість об'єкта будівництва, підписується сторонами одночасно із договором. Відповідальність за достовірність наданих для розрахунку даних несе замовник та проектна організація.

У додатку №2 до рішення міської ради №7/46/9 від 07.02.2020 органом місцевого самоврядування затверджено Примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади.

Перед будівництвом об'єкту, Комунальним підприємством «Тернопільводоканал» були видані (затверджені) Товариству з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" Технічні умови №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014 на підключення групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту до мереж водопостачання та водовідведення по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.

Умовами водопостачання Технічних умов №386/14 від 25.11.2014 передбачено виконання капітального ремонту артезіанської свердловини №30 В.Івачівського водозабору із заміною насосного обладнання з системою захисту та письмовою гарантією заводом-виробником не менше 24 місяців та заміни водопроводу d-150мм по вул. Куліша на водопровід з поліетиленових труб ПЕ 100 SDR 17.0 (10 атм.) для подачі питної води з прокладанням сигнально-попереджувальної стрічки, здійснивши його закільцювання з водопроводом по вул. Київській.

Разом з цим, Умовами водовідведення Технічних умов №386/14 від 25.11.2014 передбачено виконання робіт з встановлення на КНС №10 насосного агрегату водовідведення (1 шт.) з наступними характеристиками: Q=840 м.куб/год, Н=46м вод. cт., з системою захисту та письмовою гарантією заводом - виробником не менше 36 місяців.

Місцем підключення до каналізації є каналізаційний колектор, що йде по вул. Куліша.

Таким чином, зазначеними Технічними умовами №386/14 від 25.11.2014 передбачено виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" ряду робіт по вул. Київській, а також по вул. Куліша, тобто за межами земельної ділянки по вул. Київська - Тарнавського, на якій знаходиться об'єкт будівництва.

До Технічних умов №386/14 від 25.11.2014 додано виконавчу схему зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації об'єкта «Будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі (блок - секція №26 за ГП)».

В матеріалах справи міститься затверджений 20.08.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Тернопільбуд» (як замовником) та Спеціалізованим будівельним управлінням «Спецбуд» (як підрядником) локальний кошторис на будівельні роботи №7-1-1 зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації за межами земельної ділянки об'єкта «Будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі (блок - секція №26 за ГП)» згідно пункту 2 «Умови водовідведення» Технічних умов КП «Тернопільводоканал» №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014 вартістю 343747 грн.

По Акту приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2019 року щодо будівництва зовнішньої каналізаційної мережі підрядником виконано та передано замовнику роботи кошторисною вартістю 343747,20 грн.

Таким чином, Товариством з обмеженою відповідальністю «Тернопільбуд» у 2019 році виконано вимоги Технічних умов №386/14 від 25.11.2014, в частині робіт (що передбачені даними технічними умовами), які виконувались за межами земельної ділянки.

В свою чергу, Тернопільською міською радою 13.03.2020 прийнято рішення №7/47/13 від «Про прийняття зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації ТОВ «Тернопільбуд» до комунальної власності», яким вирішено: п. 1 прийняти безоплатно від Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільбуд» до комунальної власності Тернопільської міської територіальної громади зовнішню мережу господарсько-побутової каналізації об'єкта «Будівництво групи багатоквартиних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі (блок-секція №26 за ГП)» балансовою вартістю 343747,20 грн та передати її у поповнення статутного капіталу Комунальному підприємству «Тернопільводоканал».

Додатком до рішення міської ради №7/47/13 від 13.03.2020 затверджено склад комісії по прийняттю - передачі зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації на вул. Київська - вул. Генерала М.Тарнавського.

На виконання вищенаведеного рішення, 02.04.2020 між ТОВ «Тернопільбуд» та КП «Тернопільводоканал» було підписано Акт прийому-передачі (внутрішні переміщення) основних засобів №1/20, у відповідності до якого ТОВ «Тернопільбуд» передало, КП «Тернопільводоканал» прийняло зовнішню мережу господарського - побутової каналізації об'єкта «Будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська - Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі (Блок-секція №26 за ГП)».

Також, 02.04.2020 між ТОВ «Тернопільбуд» та КП «Тернопільводоканал» було підписано Авізо, із змісту якого вбачається, що балансова вартість вищенаведеної зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації складає 343747,20 грн та знаходиться за межами земельної ділянки об'єкту будівництва.

Зазначена у вищевказаних документах кошторисна та балансова вартість каналізаційної мережі становить одну суму - 343747,20 грн, тобто вживається сторонами в розумінні одного поняття «кошторисної вартості».

В матеріалах справи міститься лист №1212/20 від 08.05.2020, яким КП «Тернопільводоканал» повідомив ТОВ «Тернопільбуд», що мережа, передана згідно рішення Тернопільської міської ради №7/47/13 від 13.04.2020, акту приймання - передачі №1/20 від 02.04.2020, авізо від 02.04.2020, виконана згідно п. 2 умов водовідведення технічних умов №386/14 від 25.11.2014 та згідно виконавчої схеми, в основній частині, знаходиться в межах земельної ділянки забудовника, а частково - за межами земельної ділянки забудовника.

05.05.2020 Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради надіслано на електронну адресу начальника юридичного відділу ТОВ «Тернопільбуд» Печеного О.П. для підписання проект додаткового договору по Блок - секціях №25,26 за ГП до договору про пайову участь від 24.04.2008.

Після цього, ТОВ «Тернопільбуд» листом №01/428 від 14.05.2020 направило міському голові м.Тернополя 2 примірники додаткового договору №378/8 від 14.05.2020 до договору від 24.04.2008 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017, зміст якого відповідає проекту договору, надісланому Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради, однак з доданим у п. 3 додаткової угоди реченням: «Відповідно до рішення Тернопільської міської ради № 7/47/13 від 13.03.2020 та акту прийому-передачі основних засобів від 02.04.2020 №1/20, загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №25,26 зменшується на суму вартості будівництва зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації, збудованої на виконання технічних умов №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014 КП "Тернопільводоканал" - загальною вартістю 343747,20 грн. Загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №25,26 за ГП становить: 683639,67 грн - 328136,40 грн - 343747,20 грн = 11756,07 грн»,

та відповідно скорегованими (зменшеними) у п. 4 додаткової угоди двома останніми реченнями на суму 343747,20 грн.

Позивачем направлено на адресу міського голови м.Тернополя лист №01/428 від 14.05.2020 рекомендованим повідомленням від 14.05.2020 зі штрихкодовим ідентифікатором №4600202723120. Вказане повідомлення містить відмітку про вручення цього листа адресату 03.06.2020.

Відповідач, розглянувши пропозицію позивача з проектом додаткової угоди, повідомив позивача листом №7066/08-ю від 15.06.2020 про відсутність законних підстав для укладення додаткової угоди, у зв'язку із набранням чинності з 01.01.2020 п.13 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні», яким ч.5 ст.30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виключено. Посилаючись на ст. 58 Конституції України, ним зазначено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

За твердженням позивача, наслідком невиконання відповідачем обов'язку щодо укладення додаткової угоди в позасудовому порядку, мало місце звернення позивача з даним позовом до суду.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи сторін, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову, з огляду на таке.

Згідно із частиною 2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, зокрема: з договорів та інших правочинів; безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Положення статті 11 Цивільного кодексу України кореспондуються із положеннями статті 174 Господарського кодексу України, відповідно до якої господарські зобов'язання можуть виникати: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як вже встановлено судом, між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ «Ровекс» 24.04.2008 був укладений договір щодо сплати коштів на розвиток інфраструктури міста при проведенні будівництва торгово-громадського комплексу та групи багатоквартирних будинків з закритими стоянками для автомобілів і приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці площею 8,73 га за адресою вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.

23.10.2014 між ТОВ «Ровекс» та ТОВ «Тернопільбуд» був укладений договір про відступлення права вимоги (цесії) за договором від 24.04.2008, у відповідності до умов якого ТОВ «Ровекс» передало, а ТОВ «Тернопільбуд» прийняло право вимоги за договором від 24.04.2008 і ТОВ «Тернопільбуд» стало стороною за договором від 24.04.2008 замість ТОВ «Ровекс».

В подальшому, 08.08.2017 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та ТОВ «Тернопільбуд» було укладено додатковий договір №378/2 до договору про пайову участь від 24.04.2008 щодо будівництва групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського в м. Тернополі, у відповідності до п.1.1. якого замовник (ТОВ «Тернопільбуд») зобов'язався взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, виходячи з наміру здійснити будівництво об'єкту.

Підпунктом 5 пункту «а» частини 1 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.

Поряд з цим, правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлюються Законом, який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Частиною 2 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором) було встановлено зобов'язання замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Відповідно до частин 1, 3 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності. (ч. 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором).

Відповідно до ч. 8 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

На підставі ч. 1 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» рішенням Тернопільської міської ради №6/7/132 від 08.04.2011 було затверджено Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади.

Відповідно до п. 2.1, п. 2.2, п.3.3, п.3.5, п.3.6, п. 3.7, п.3.8 Положення: розмір пайового внеску замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади становить: 6 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва - для нежитлових будівель та споруд; 3 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків; величина пайового внеску замовника визначається у договорі, укладеному між замовником та виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, відповідно до цього Положення та загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; розмір пайової участі визначається Відділом квартирного обліку та нерухомості; проект договору готується Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради. Договір укладається між виконавчим комітетом та замовником; договір підписує міський голова. Істотними умовами договору про пайову участь є: а) розмір пайового внеску; б) строк (графік) сплати пайового внеску; в) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади, який проводиться Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради, підписується сторонами одночасно із договором та є його невід'ємною частиною.

З цього вбачається, що зобов'язання замовника (забудовника) із пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту виникає в силу Закону, а його зміст (розмір, строк і порядок виконання та ін.) деталізуються у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування відповідно до приписів Закону.

Частиною 5 статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виконання позивачем робіт на суму 343747,20 грн) встановлено, що якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.

Таким чином, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором та виконання названих робіт) було передбачено імперативну норму щодо зменшення розміру пайової участі замовника будівництва (забудовника) у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, будівництво яких поза межами його земельної ділянки є необхідним за технічними умовами.

Згідно з пунктом 13 розділу І Закону України № 132-ІХ від 20.09.2019 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", який набув чинності 17.10.2019, внесено зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Зокрема, виключено частину 5 статті 30 та статтю 40 вказаного Закону.

Пунктами 1, 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 132-ІХ від 20.09.2019 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" передбачено, що пункту 10-13 розділу I цього Закону набирають чинності з 01.01.2020; договори про сплату пайової участі, укладені до 01.01.2020, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання.

Під час розгляду справи судом встановлено факт будівництва позивачем у 2019 році зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації за межами земельної ділянки об'єкта будівництва.

Передача підрядником (СБУ «Спецбуд») цих робіт замовнику (ТОВ «Тернопільбуд») відбулась у 2019 році по акту за листопад 2019 року. Тобто, виконання робіт здійснено позивачем до внесення вищевказаних змін до законодавства.

Підтвердженням прокладання каналізаційної мережі за межами земельної ділянки, на якій знаходиться об'єкт будівництва є Технічні умови №386/14 від 25.11.2014, виконавча схема зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації, авізо від 02.04.2020 (оформлений між ТОВ «Тернопільбуд» та КП «Тернопільводоканал»), акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2019 року, лист КП «Тернопільводоканал» №1212/20 від 08.05.2020.

Кошторисна вартість зазначених мереж склала 343747,20 грн, підтвердженням чому є локальний кошторис від 20.08.2019 та акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2019 року, що оформлені між ТОВ «Тернопільбуд» та СБУ «Спецбуд».

Також матеріалами справи підтверджується і факт погодження органом місцевого самоврядування (в особі заснованого на його власності комунального підприємства) виконання внеску на розвиток інфраструктури міста саме у той спосіб, який зазначений затвердженими позивачу Комунальним підприємством "Тернопільводоканал" Технічними умовами №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014 на підключення водопостачання та водовідведення групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту до мереж водопостачання та водовідведення по вул. Київська-Генерала М.Тарнавського.

Відступів від виконання технічних умов судом у даній справі не встановлено.

Тому, суд вважає доведеним факт понесення у 2019 році Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" витрат на будівництво зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації на суму 343747,20 грн, розташованої за межами земельної ділянки, на якій знаходиться об'єкт будівництва, необхідних за технічними умовами і погоджених КП «Тернопільводоканал», яке являється саме комунальним підприємством Тернопільської міської ради, що на підставі частини 5 статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором) надає позивачу (забудовнику) право на зменшення величини його пайової участі за договором на суму цих витрат.

Судом також встановлений подальший факт передачі каналізаційної мережі у комунальну власність територіальної громади міста Тернополя, на баланс Комунального підприємства "Тернопільводоканал" рішенням від 13.03.2020 №7/47/13 «Про прийняття зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації ТОВ «Тернопільбуд» до комунальної власності».

Тобто, встановлено факт прийняття органом місцевого самоврядування без будь-яких зауважень чи заперечень виконаних позивачем у 2019 році робіт, передбачених Технічними умовами №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014, тобто після внесення згаданих змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

До травня 2020 року, зменшення пайового внеску позивача на підставі ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та договору від 24.04.2008, №378/2 від 08.08.2017 здійснювалось шляхом укладення саме сторонами у справі додаткових договорів.

Позивачем стверджено про існування між сторонами перемовин з приводу укладення додаткової угоди на виконання рішення міської ради від 13.03.2020 в частині зменшення пайового внеску на 343747,20 грн.

Доказом цьому, є надіслання 05.05.2020 Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради на електронну адресу начальника юридичного відділу ТОВ «Тернопільбуд» Печеного О.П. для підписання проекту додаткового договору по Блок - секціях №25,26 за ГП до договору про пайову участь від 24.04.2008.

Представником позивача в судовому засіданні 17.12.2020 звернено увагу на те, що саме Відділ квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради уповноважений на підготовку розрахунку розміру пайового внеску та проекту відповідного договору, спір про укладення якого виник між сторонами у даній справі.

При цьому, за змістом чинного Положення та листа - відмови відповідача від 15.06.2020, повноваження щодо укладення договору з приводу пайового внеску та відповідно внесення до нього змін належить Виконавчому комітету Тернопільської міської ради.

Посилаючись на чинність договорів від 24.04.2008 та від 08.08.2017, Технічні умови №386/14 від 25.11.2014 (отримані до втрати чинності ч.5 ст. 30, ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"), часткове виконання останніх, ТОВ «Тернопільбуд» на виконання вимог частини 5 статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором) 14.05.2020 звернувся до міського голови м. Тернополя з проханням підписати проект договору №378/8 від 14.05.2020 про внесення змін до договору від 24.04.2008 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017 у частині зменшення розміру пайової участі на суму вартості побудованої у 2019 році каналізаційної мережі поза межами його земельної ділянки, які були передані у комунальну власність територіальної громади міста шляхом їх передачі на баланс Комунального підприємства "Тернопільводоканал".

При цьому, зміст проекту додаткового договору (у редакції відповідача надісланій позивачу 05.05.2020) зокрема пункт 1 та пункт 2 є ідентичними до проекту договору, який надсилався ТОВ «Тернопільбуд» відповідачу 14.05.2020 для підписання і який позивач просить суд визнати укладеним. В пункті 3 та в пункті 4 проекту додаткового договору від 14.05.2020 (редакція ТОВ «Тернопільбуд») передбаченні зміни, в порівнянні з проектом відповідача, виключно щодо зменшення розміру пайової участі на суму переданих інженерних мереж в розмірі 343747,20 гривень згідно рішення сесії Тернопільської міської ради №7/47/13 від 13.03.2020.

Однак, позивачу було відмовлено у його зверненні в цілому, з огляду на зміни Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", які набрали чинності з 01.01.2020 (лист Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 7066 від 15.06.2020).

Статтею 5 Цивільного кодексу України визначено дію актів цивільного законодавства у часі. Так, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності (ч. 1). Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи (ч. 2). Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності (ч. 3).

За змістом частини 3 статті 5 Цивільного кодексу України новий акт цивільного законодавства застосовується лише до тих прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності, новий акт не застосовується до вже існуючих правовідносин.

З матеріалів справи вбачається, що правовідносини сторін даної справи у сфері містобудування, пов'язані із зобов'язанням ТОВ "Тернопільбуд" (яким здійснюється будівництво об'єкту будівництва) взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста виникли на підставі договору цесії від 23.10.2014, договору №378/2 від 08.08.2017 та на підставі виконаних позивачем у листопаді 2019 року робіт, тобто до втрати чинності нормами частини 5 статті 30 та статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Вказані зобов'язання позивача продовжують існувати і станом на 17.12.2020.

Отже, зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", які набрали чинності з 01.01.2020 на підставі Закону України № 132-ІХ від 20.09.2019 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", не розповсюджуються на дані правовідносини, як і зміни до Положення про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади (затверджені рішенням Тернопільської міської ради № 7/46/9 від 07.02.2020).

Слід зазначити, що право позивача на зменшення визначеного договором розміру пайової участі на суму вартості побудованих зовнішніх мереж водопостачання та водовідведення, які були передані у комунальну власність територіальної громади міста, виникло на підставі імперативної норми Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (ч. 5 ст. 30), попри його відсутність у договорі від 24.04.2008 та договорі №378/2 від 08.08.2017 та Положенні про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя, затвердженому рішенням міської ради №6/7/132 від 08.04.2011.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч. 7 ст. 179 ГК України).

Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Аналогічною за змістом нормою ст. 181 ГК України передбачено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони. У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайппрограмами тощо). Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими. У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.

Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Стаття 188 Господарського кодексу України визначає, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

За змістом ст. 649 ЦК України та ст. 181 ГК України спори з цього приводу розглядаються судом.

05.05.2020 Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради надіслано на електронну адресу начальника юридичного відділу ТОВ «Тернопільбуд» Печеного О.П. для підписання додатковий договір по Блок - секціях №25,26 за ГП до договору про пайову участь від 24.04.2008.

Повноваження Відділу квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради на підготовку розрахунку величини пайового внеску та проектів відповідних договорів визначені органом місцевого самоврядування у Положенні про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя (затвердженому рішенням міської ради №6/7/132 від 08.04.2011).

Саме цим структурним підрозділом Тернопільської міської ради запропоновано форму та варіант внесення у 2020 році змін до договору від 24.04.2008 та №378/2 від 08.08.2017 щодо зменшення пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури м. Тернополя по Блок секціях 25,26 за ГП.

У додатку до листа №01/428 від 14.05.2020 ТОВ "Тернопільбуд" запропоновано для підписання редакцію додаткової угоди, яка є ідентичною до проекту договору, який надсилався 05.05.2020 ТОВ «Тернопільбуд» Відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради, окрім частково п. 3 та в п. 4, які передбачають зміни виключно щодо зменшення розміру пайової участі на суму переданих інженерних мереж в розмірі 343747,20 гривень згідно рішення сесії Тернопільської міської ради №7/47/13 від 13.03.2020.

При цьому, лист №01/428 від 14.05.2020 ТОВ "Тернопільбуд" був адресований міському голові м. Тернополя як головній посадовій особі територіальної громади міста і чільнику Виконавчого комітету Тернопільської міської ради.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Разом з цим, ч. 1, ч. 3 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зазначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Наслідком цього було відмова Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від укладення спірної додаткової угоди, мотивована відсутністю на це правових підстав.

За таких обставин між сторонами виник спір з приводу внесення змін до вже укладеного договору на підставі припису закону, що діяв на момент виконання позивачем своїх зобов'язань. Оскільки позивачем у 2019 році виконано вимоги Технічних умов №386/14 від 25.11.2014 в частині робіт кошторисною вартістю 343747,20 грн, що передбачались ними і виконувались за межами земельної ділянки (відповідно до ч. 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (до втрати нею чинності)), та в подальшому прийняті міською радою.

Тому, позивач на підставі норми ч.5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (до втрати нею чинності)), звернувся до відповідача із своїм проектом додаткової угоди щодо зменшення суми розміру пайової участі у розвитку інфраструктури міста на цю ж суму, щодо цього ж об'єкту.

Проект додаткової угоди від 14.05.2020 відповідає умовам договору №378/2 від 08.08.2017, а саме додатку до нього - Розрахунку величини пайового внеску, оформлених між сторонами на підставі примірного договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади, який затверджений рішенням міської ради №6/7/132 від 08.08.2011.

Вказана додаткова угода (за виключенням окремих частин пунктів 3 та 4) відповідає проекту договору, який було отримано попередньо від відповідача 05.05.2020.

Зменшення розміру величини пайового внеску, визначеного основним договором, шляхом внесення до нього змін відповідає ст. 654 ЦК України та ст. 188 ГК України, про що серед іншого свідчить ряд укладених між сторонами з цього приводу додаткових угод: від 22.11.2017, 19.02.2018, 27.07.2018, 20.09.2018 та 06.04.2020. При цьому, останній додатковий договір №378/7 від 06.04.2020 про зменшення суми пайового внеску на суму будівництва зовнішньої мережі дощової каналізації був укладений вже після втрати чинності ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

З огляду на загальні положення про внесення змін у правочини (договори) і зобов'язання, закріплені у ГК України та ЦК України, та в укладеному між сторонами основному договорі, спеціальний Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» надавав окремим суб'єктам, визначеним цим Законом - замовникам будівництва, можливість зменшення суми розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту за виконані ним роботи з будівництва каналізаційної мережі, і за наявності для цього відповідних умов.

Внаслідок прийняття органом місцевого самоврядування у комунальну власність каналізаційної мережі, збудованої позивачем за час дії ч. 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у відповідача виник кореспондуючий обов'язок зменшити розмір пайового внеску замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної системи міста.

При цьому, така можливість може бути реалізована в межах договірних правовідносин, з урахуванням приписів ст. 181 ГК України, ст. ст. 641 - 644, 646 ЦК України, у вигляді двостороннього зобов'язання (договору, правочину), відповідно до ст. 654 ЦК України, ст. 188 ГК України.

Статтею 3 ЦК України визначені загальні засади цивільного законодавства, якими є, зокрема: судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Відмова відповідача від укладення додаткової угоди є непропорційним втручанням у майнові права та інтереси позивача, суперечить основним засадам цивільного законодавства, наведеним у ст. 3 ЦК України та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в чинній на момент укладення основного договору та виконання позивачем свого зобов'язання редакції).

Зазначене співставляється з існуючими у позивача правомірними очікуваннями (законними сподіваннями, справедливого балансу інтересів), що застосовуються у практиці Європейського суду з прав людини (справи Pine Valley Developments Ltdv Ireland (заява № 12742/87), "Федоренко проти України" та ін.), які він мав на момент укладення договорів від 23.10.2014, №378/2 від 08.08.2017. Положення Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором, не передбачали безоплатної передачі збудованих замовником інженерних мереж (об'єктів інженерної інфраструктури) поза межами його ділянки, оскільки згідно з абзацом 2 частини 5 статті 30 цього Закону у разі якщо кошторисна вартість будівництва таких об'єктів перевищить розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту, орган місцевого самоврядування повинен прийняти рішення про відшкодування замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Відповідно до ч.4 ст. 11 ГПК України та ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Згідно зі статтею 5 Господарського процесуального кодексу України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно ст. 16 ЦК України суд може захистити цивільне право або інтерес способом, що встановлений законом або договором, а ст. 20 ГК України передбачено можливість захисту права та законного інтересу шляхом установлення правовідносин. У тому числі шляхом внесення змін в договір (ст. ст. 649, 654 ЦК України, ст. ст. 181, 188 ГК України).

Тому позовні вимоги ТОВ «Тернопільбуд» підлягають до задоволення.

Відповідно до змісту п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 13, ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Принципи змагальності сторін та диспозитивності відображені і в ст. 14, ч. 4 ст. 74 цього Кодексу, за змістом яких суд не може самостійно збирати докази, крім окремих визначених випадків.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76 ГПК України).

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).

Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Як зазначалось вище, поданими суду доказами позивачем доведено наявність передбачених ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" обставин для зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури м. Тернополя на суму 343747,20 грн, за виконані у 2019 році роботи.

Відтак, викладені з цього приводу заперечення відповідача у його відзиві на позов є необґрунтованими.

Аргументи відповідача щодо відсутності у нього визначеного законом чи договором обов'язку вчиняти у примусовому порядку правочин є неприйнятними. Оскільки предметом спору, що вирішується є внесення змін до вже укладеного договору у формі, в якій вчинявся як основний правочин, так і наступні зміни до нього, з урахування проектів (пропозиції) обох сторін та за наявності підстав, передбачених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до ч.2 ст. 187 ГК України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Слід зазначити, що обов'язок судів обґрунтувати своє рішення не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п. 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін проти України" від 10.02.2010, остаточне від 10.05.2011).

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" та ч. 4 ст. 11 ГПК України суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У ч. 4 ст. 165 ГПК України вказано, що якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

Поданий відповідачем відзив (вх. №4649 від 17.07.2020) не містив викладу обставин, про які представником відповідача зазначено вже під час розгляду справи по суті, а саме в судовому засіданні 03.12.2020 та у письмовому виступі в судовому засіданні 17.12.2020. До відзиву також не було долучено доказів, з яких би вбачалась наступна незгода відповідача з такими обставинами.

Передбаченим ст. 167 ГПК України правом на подачу заперечень, у запропонований судом в ухвалі від 30.07.2020 строк, відповідач не скористався.

Його доводи, наведені після подання відзиву та закриття підготовчого провадження не підтверджені доказами відповідача, які могли б бути прийняті та оцінені судом.

Відповідно до ст. ст. 123, 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12-13, 20, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

1. Визнати укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" (46002, Тернопільська область, м. Тернопіль, проспект Степана Бандери, 38, код ЄДРПОУ 01268934) та Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, який діє від імені та в інтересах Тернопільської міської територіальної громади (46000, Тернопільська область, м. Тернопіль, вулиця Листопадова,5 код ЄДРПОУ 04058344) Додатковий договір №378/8 від 14 травня 2020 року до Договору від 24.04.2008, зареєстрованого рішенням виконавчого комітету від 24.04.2008 №796 та Додаткового договору №378/2 від 08.08.2017, у проекті договору, долученого до листа № 01/428 від 14.05.2020, направленого 14.05.2020 та отриманого 03.06.2020 Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, а саме:

Додатковий договір №378/8 до Договору від 24.04.2008, зареєстрованого рішенням виконавчого комітету від 24.04.2008 №796 та Додаткового договору №378/2 від 08.08.2017

" 14" травня 2020 року м.Тернопіль

Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, який діє від імені та в інтересах Тернопільської міської територіальної громади, в особі міського голови Надала Сергія Віталійовича, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", рішення сесії Тернопільської міської ради від 08.04.2011 №6/7/132 "Про затвердження Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади" (надалі - виконавчий комітет) та товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд", код ЄДРПОУ 01268934, в особі генерального директора Лила Василя Йосиповича, який діє на підставі Статуту (надалі - Замовник), з метою зміцнення економічних засад місцевого самоврядування територіальної громади міста, забезпечення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя, уклали даний додатковий договір про наступне:

1. Пункт 1.1. додаткового договору №378/2 від 08.08.2017 доповнити абзацами наступного змісту:

"Вартість будівництва групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано- прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М. Тарнавського в м. Тернополі. 4-а черга будівництва, 17-й п.к. (Блок-секції №25,26 за ГП) становить 24387700,00 грн, в тому числі вартість будівництва житлового будинку становить 21070970,00 грн, вартість будівництва нежитлових приміщень становить 3316730,00 грн.

Вартість витрат на звільнення будівельного майданчика від будівель та споруд, влаштування інженерних мереж та транспортних комунікацій 4-а черга будівництва, 17-й п.к. (Блок-секції №25,26 за ГП) становить 4327853,00 грн, в тому числі для житлового будинку 3739265,00 грн, для нежитлових приміщень 588588,00 грн.

Загальна кошторисна вартість будівництва 4-ї черги будівництва, 17-й п.к. (Блок-секції №25,26 за ГП) без врахування витрат на звільнення будівельного майданчика від будівель та споруд, влаштування інженерних мереж та транспортних комунікацій становить 20059847,00 грн, в тому числі вартість будівництва житлового будинку становить 17331705,00 грн, вартість будівництва нежитлових приміщень становить 2728142,00 грн."

2. Пункт 1 Розрахунку величини пайового внеску до додаткового договору №378/2 від

08.08.2017 доповнити абзацами наступного змісту:

"Вартість будівництва групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано- прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту по вул. Київська-Генерала М. Тарнавського в м. Тернополі. 4-а черга будівництва, 17-й п.к. (Блок-секції №25,26 за ГП) становить 24387700,00 грн, в тому числі вартість будівництва житлового будинку становить 21070970,00 грн, вартість будівництва нежитлових приміщень становить 3316730,00 грн.

Вартість витрат на звільнення будівельного майданчика від будівель та споруд, влаштування інженерних мереж та транспортних комунікацій 4-а черга будівництва, 17-й п.к. (Блок-секції №25,26 за ГП) становить 4327853,00 грн., в тому числі для житлового будинку 3739265, 00 грн, для нежитлових приміщень 588588,00 грн.

Загальна кошторисна вартість будівництва 4-ї черги будівництва, 17-й п.к. (Блок-секції №25,26 за ГП) без врахування витрат на звільнення будівельного майданчика від будівель та споруд, влаштування інженерних мереж та транспортних комунікацій становить 20059847,00 грн, в тому числі вартість будівництва житлового будинку становить 17331705,00 грн, вартість будівництва нежитлових приміщень становить 2728142,00 грн."

3. Пункт 3 Розрахунку величини пайового внеску до додаткового договору №378/2 від 08.08.2017 викласти в наступній редакції:

" 3. Сума пайового внеску при будівництві групи багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктів комерційного призначення, гаражами і стоянками автотранспорту:

433788003, 00 грн * 3% = 13013640,00 грн

85449517, 00 грн * 6% = 5126971,02 грн

Загальна сума пайового внеску становить:

13013640,00 грн + 5126971,02 грн = 18140611,02 грн

Сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №1,2,3:

25692217,00 грн * 3% = 770766,51 грн

11798748,00 грн * 6% = 707924,88 грн

Загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №1,2,3 становить:

770766,51 грн + 707924,88 грн = 1478691,39 грн

Загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №1,2,3 зменшується на суму коштів 1000000,00 грн відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" ст. 40 ч. 8.

1478691,39 грн - 1000000,00 грн = 478691,39 грн

На підставі рішення сесії Тернопільської міської ради № 7/19/18 від 24.10.2017 та у відповідності до ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" розмір пайового внеску зменшується на суму вартості будівництва зовнішніх мереж водопостачання та господарсько-побутової каналізації, збудованих на виконання технічних умов КП "Тернопільводоканал" - загальною вартістю 418764,00 грн, які підлягають зарахуванню як оплата пайового внеску по даному Договору, залишкова сума пайового внеску, яка підлягає до оплати при будівництві Блок-секції №1,2,3 становить 59927,39 грн. (478691,39 грн - 418764,00 грн = 59927,39 грн)

На підставі рішення сесії Тернопільської міської ради № 7/22/37 від 02.02.2018, рішення Тернопільського окружного адміністративного суду №819/414/18 від 16.05.2018 та у відповідності до ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" розмір пайового внеску зменшується на суму вартості будівництва тротуарів, збудованих на виконання технічних умов відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради - загальною вартістю 339780,00 грн, які підлягають зарахуванню як оплата пайового внеску по даному Договору. Частина суми 59927,39 грн зараховується як оплата пайового внеску при будівництві Блок-секції №1,2,3. Різниця в сумі 279852,61 грн, зараховується як оплата пайового внеску при будівництві Блок-секції №6 (448752,30 грн - 279852,61 грн = 168899,69 грн), згідно листа ТОВ "Тернопільбуд" №01/407 від 06.07.2018. Сума пайового внеску при будівництві адміністративно-торгівельного центру:

12922205,00 грн * 6% = 775332,30 грн

Сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №6 за ГП:

11284414,00 грн * 3% = 338532,42 грн

1836998,00 грн * 6% = 110219,88 грн

Загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №6 за ГП становить:

338532,42 грн + 110219,88 грн = 448752,30 грн

Загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №6 зменшується на суму коштів 279852,61 грн відповідно до рішення сесії Тернопільської міської ради № 7/22/37 від 02.02.2018, рішення Тернопільського окружного адміністративного суду №819/414/18 від 16.05.2018, у відповідності до ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та листа ТОВ "Тернопільбуд" №01/407 від 06.07.2018.

Сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №19 за ГП:

15104026,00 грн * 3% = 453120,78 грн

1771981,00 грн * 6%= 106318,86 грн.

Загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №19 за ГП становить:

453120,78 грн + 106318,86 грн = 559439,64 грн

Сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №37,38,39 за ГП:

36769603,00 грн * 3% = 1103088,09 грн

6085412,00 грн * 6% = 365124,72 грн

Загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №37,38,39 за ГП становить:

1103088,09 грн + 365124,72 грн = 1468212,81 грн

Відповідно до рішення Тернопільської міської ради № 7/42/21 від 20.12.2019 та акту прийняття-передачі основних засобів від 27.12.2019, загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №37,38,39 зменшується на суму вартості будівництва зовнішньої мережі дощової каналізації, збудованої на виконання технічних умов №535 від 19.11.2014 відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради - загальною вартістю 487017,60 грн.

Загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №37,38,39 за ГП становить: 1468212,81 грн - 487017,60 грн - 981195,21 грн.

Сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №25,26 за ГП:

17331705,00 грн * 3% = 519951,15 грн

2728142,00 грн * 6% = 163688,52 грн.

Загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №25,26 за ГП становить:

519951,15 грн + 163688,52 грн = 683639,67 грн.

Відповідно до рішення Тернопільської міської ради № 7/42/21 від 20.12.2019 та акту прийняття-передачі основних засобів від 27.12.2019, загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №25,26 зменшується на суму вартості будівництва зовнішньої мережі дощової каналізації, збудованої на виконання технічних умов №535 від 19.11.2014 відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради - загальною вартістю 328136,40 грн.

Відповідно до рішення Тернопільської міської ради № 7/47/13 від 13.03.2020 та акту прийому-передачі основних засобів від 02.04.2020 №1/20, загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №25,26 зменшується на суму вартості будівництва зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації, збудованої на виконання технічних умов №386/14 (взамін ТУ №41/12) від 25.11.2014 КП "Тернопільводоканал" - загальною вартістю 343747,20 грн. Загальна сума пайового внеску при будівництві Блок-секції №25,26 за ГП становить:

683639,67 грн - 328136,40 грн - 343747,20 грн = 11756,07 грн.

4. Пункт 4 Розрахунку величини пайового внеску до додаткового договору №378/2 від 08.08.2017 викласти в наступній редакції:

" 4.Строк сплати пайового внеску:

- до здачі об'єкта будівництва Блок-секції №6 за ГП в експлуатацію - 168899,69 грн

- до здачі об'єкта будівництва Блок-секції №19 за ГП в експлуатацію - 559439,64 грн

- до здачі об'єкта будівництва Блок-секції №37,38,39 за ГП в експлуатацію - 981195,21 грн

- до здачі об'єкта будівництва Блок-секції №25,26 за ГП в експлуатацію - 11756,07 грн

- до здачі об'єкта будівництва в експлуатацію - 12382795,71 грн.

5. Даний додатковий договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє впродовж строку дії Договору. Додатковий договір складений у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному примірнику для кожної із Сторін.

6. Даний додатковий договір становить невід'ємну частину Договору від 24.04.2008, зареєстрованого рішенням виконавчого комітету від 24.04.2008 №796 та додаткового договору №378/2 від 08.08.2017

Виконавчий комітет Товариство з обмеженою

Тернопільської міської ради відповідальністю "Тернопільбуд"

46000 м. Тернопіль, 46002 м. Тернопіль

вул. Листопадова,5 проси. С. Бандери,38

Код 04058344 Код 01268934

Міський голова Генеральний директор

С.В. Надал В.Й. Лило

2. Стягнути з Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 04058344) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" (вул. С. Бандери, буд. 38 , м. Тернопіль, ідентифікаційний код 01268934) 2102 (дві тисячі сто дві) грн - судового збору в повернення сплачених судових витрат.

Видати наказ.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки встановлені ст. ст. 256-257 ГПК України.

Повне рішення складено 28 грудня 2020 року.

Суддя І.П. Шумський