08 грудня 2020 рокум. Ужгород№ 260/3666/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Ватлін Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про залучення третьої особи у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 08 грудня 2020 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвала в повному обсязі виготовлена 28 грудня 2020 року.
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не проведення перерахунку з 01.04.2019 року пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/1224 від 12.08.2020 року з урахуванням розміру окладу за посадою (посадового окладу), окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії за вислугу років з урахуванням розміру окладу за посадою (посадового окладу), окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, визначених довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/1224 від 12.08.2020 року та виплатити починаючи з 01.04.2019 року 100 % суми перерахованої пенсії; встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області місячний строк з моменту набрання рішенням суду законної сили для виконання рішення суду та подачі суду звіту про таке виконання.
Ухвалою судді від 09.11.2020 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, запропоновано відповідачеві надати відзив на позовну заяву у разі її заперечення.
30.11.2020 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області не погоджується з вимогами позовної заяви, вважає їх необгрунтованими та зазначає наступне. 21.08.2020 року на адресу відповідача надійшла довідка № 11/1224 від 12.08.2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України в якій, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) та премія станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 704 за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймав ОСОБА_1 . Згадану довідку (у відповідності до примітки, котра безпосередньо міститься в останній) складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 з метою здійснення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача. У той же час, як ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" так і п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України не приймалось. Враховуючи викладене, підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача станом на сьогодні відсутні, у зв'язку з чим, довідку № 11/1224 було повернуто уповноваженому органу без виконання.
Одночасно із поданням відзиву, відповідачем заявлено клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Адміністрацію Державної прикордонної служби України. Необхідність залучення третьої особи мотивована необхідністю підтвердження відповідності довідки № 11/1224 від 12.08.2020 року первинними документами так як, уповноважені органи міністерств та відомств, де проходили службу особи, які отримують пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не надають пояснень на підставі яких первинних документів у довідках вказані конкретні розміри додаткових видів грошового забезпечення пенсіонерів.
Дослідивши заявлене клопотання та необхідні для його розгляду матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для його задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до ч. ч. 4,5 ст.49 КАС України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
З аналізу вказаних норм встановлено, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Як вбачається із позовної заяви, предметом звернення ОСОБА_1 до суду із даним позовом є бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не проведення перерахунку з 01.04.2019 року його пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/1224 від 12.08.2020 року. При цьому, стверджуючи про безпідставність позовних вимог та відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідач посилається на те, що інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України не приймалось та виключно із даних мотивів вказану довідку було повернуто уповноваженому органу без виконання.
З огляду на викладене, з урахуванням предмету позову, правову оцінку відповідно до норм ст. 2 КАС України чому буде надано за результатами розгляду адміністративної справи, суд, дійшов висновку, що законні підстави для задоволення поданого клопотання відсутні.
З урахуванням викладеного, у задоволенні клопотання про залучення третьої особи слід відмовити.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. В задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про залучення третьої особи - відмовити.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
СуддяС.І. Рейті