24 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/10226/20
категорія 112030400
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №147/ш-16 від 29.01.2020 Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області про ненарахування та невиплату допомоги багатодітним сім'ям ОСОБА_1 за період з квітня 2019 року по червень 2019 року включно;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення державної допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях за період з квітня 2019 року по червень 2019 року включно.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що 19.04.2019 зверталась до Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області із заявою для оформлення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях. До вказаної заяви надала повний пакет документів, окрім посвідчення на доньку, оскільки таке не видавалось у зв'язку із відсутністю бланків, однак вказаний факт слугував підставою для відмови Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області у її задоволенні.
Позивач вважаючи порушеними свої права звернулась з вказаним позовом до суду.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 13.08.2020 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Встановлено відповідачу строк, для подання відзиву на позов.
На виконання вимог ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження представником Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області подано відзив на адміністративний позов №1571 від 17.09.2020 (а.с.67-71). В обґрунтування якого зазначено, що ОСОБА_1 звернулася до управління за призначенням допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях. Під час подання документів спеціаліст з прийому повідомила позивача про необхідність донесення протягом місяця (до 19 травня 2019 року) посвідчення дитини з багатодітної сім'ї на ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 . Наголошує, що оскільки в місячний термін позивач не надала посвідчення на дитину, право на призначення допомоги з 1 квітня 2019 року остання втратила. А тому, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до копії посвідчення НОМЕР_1 має право на пільги, передбачені законодавством України для багатодітних сімей та має чотирьох дітей: ОСОБА_2 2012 року народження, ОСОБА_3 2015 року народження, ОСОБА_4 2017 року народження та ОСОБА_5 2018 року народження (а.с.22).
Як зазначає позивач, 19.04.2019 звернулася до Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області із заявою для оформлення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях. До вказаної заяви додала перелік документів, окрім копії посвідчення на доньку ОСОБА_6 2012 р.н., оскільки таке не видавалось у зв'язку з відсутністю бланків, проте через деякий час від посадової особи Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області під час телефонної розмови отримала пораду відмовитися від поданої заяви у зв'язку із закінченням строку її місячної придатності.
18.07.2019 Управлінням праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області позивачу видано довідку №37 (а.с.50) про те, що станом на 18.07.2019 доньці позивача ОСОБА_2 посвідчення дитини з багатодітної сім'ї не видавалось у зв'язку з відсутністю бланків посвідчення.
Листом Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області №Ш-2115 від 11.09.2019 (а.с.18) повідомило ОСОБА_1 про втрату права з 01 квітня 2019 року на призначення виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях, оскільки до 19.05.2019 позивачем не надано до управління копію посвідчення доньки.
Новий пакет документів для призначення допомоги багатодітним сім'ям з врахуванням вказаної вище довідки позивачем подано 18.07.2019, за результатами розгляду яких відповідно ОСОБА_1 з липня 2019 року по квітень 2024 року призначено вказану допомогу у розмірі 3400 грн, про що повідомлено позивача листом № 147/Ш-16 від 29.01.2020 (а.с.10).
Однак, позивач вважаючи протиправною відмову відповідача у призначенні та нарахуванні вказаної допомоги у період з квітня 2019 по червень 2019 року, ОСОБА_1 звернулась з вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд вважає за необхідне зазначити таке.
Статтею 3 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею 1 Закону України «Про охорону дитинства» № 2402-III від 26.04.2001 (далі - Закон № 2402-III) багатодітна сім'я - сім'я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім'ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Підтвердженням статусу багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї є посвідчення.
Згідно з статтею 8 Закону № 2402-III, кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21.11.1992 (далі - Закон № 2811-XII) відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Суд зазначає, що позивач та її діти як громадяни України мають право на соціальний захист від держави, а соціальний захист - це комплекс організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на захист добробуту кожного члена суспільства. Забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, держава зобов'язується забезпечити дитині захист і піклування, які необхідні для її благополуччя.
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім'ям» №250 від 13.03.2019 передбачено, що для громадян, які звернуться у період з квітня по червень 2019 р. включно за наданням допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях, зазначена допомога призначається з 1 квітня 2019 року на умовах, визначених Порядком, затвердженим пунктом 2 цієї постанови.
Відповідно до п.2 вказаної вище Постанови передбачено затвердити Порядок виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім'ям» №250 від 13.03.2019 затверджено «Порядок виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях» (далі - Порядок №250).
Призначення і виплата допомоги здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання особи, яка претендує на призначення допомоги (далі - заявник), що встановлено п.4 Порядку №250.
Допомога призначається на третю і кожну наступну дитину з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 6-річного віку включно (п.9 Порядку №250).
Відповідно пп.1 п. 7 вказаного Порядку, для призначення допомоги органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта громадянина України (паспортного документа іноземця) або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, подається заява одного з батьків, з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики, та копії таких документів:
- посвідчення батьків багатодітної сім'ї (з пред'явленням оригіналу). У разі досягнення дитиною з багатодітної сім'ї шестирічного віку подається посвідчення дитини з багатодітної сім'ї (з пред'явленням оригіналу);
- свідоцтв про народження всіх дітей (з пред'явленням оригіналів).
Так, пп.5 п. 7 Порядку №250 передбачено, що у разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, які документи повинні бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.
Як зазначалось вище та не спростовано сторонами, 19.04.2019 позивач зверталась до Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області із заявою для оформлення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях з квітня 2019 року.
До вказаної заяви було надано повний пакет документів, окрім посвідчення з багатодітної сім'ї на доньку, оскільки вказане посвідчення не видавалось у зв'язку з відсутністю бланків.
У зв'язку з відсутністю копії посвідчення дитини, Управлінням праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області відмовлено ОСОБА_1 у призначенні та виплаті допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях.
Тобто, підставою відмови у соціальному захисту дітей ОСОБА_1 та призначенні допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях в період з квітня 2019 року по червень 2019 року було саме відсутність копії посвідчення дитини - ОСОБА_2 .
Позивачем в позовній заяві наголошено, що при зверненні із заявою про призначення бажаної соціальної допомоги 19 квітня 2019 року в неї була відсутня можливість подати посвідчення дитини, оскільки в Управлінні праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області відсутні бланки відповідного посвідчення.
Так, відсутність на той час бланків посвідчення дитини з багатодітної сім'ї в Управлінні праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області підтверджується листами відповідача, зокрема: №Ш-2115 від 11.09.2019 (а.с.18-19), №243 від 04.11.2019 (а.с.21).
У свою чергу, суд звертає увагу, що відповідно пп.6 п. 7 Порядку №250 у разі неможливості подання посвідчення батьків багатодітної сім'ї та посвідчення дитини з багатодітної сім'ї подається довідка багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї, видана структурним підрозділом районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради.
Тобто, оскільки у доньки позивача станом на 19.04.2019 було відсутнє посвідчення дитини з багатодітної сім'ї, у зв'язку з відсутністю бланків такого посвідчення, тому Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області, відповідно до пп.6 п. 7 Порядку №250, було наділено повноваженнями по видачі відповідної довідки дитини з багатодітної сім'ї.
Як вже зазначалося у позовній заяві позивач наголошувала, що як засобами телефонного зв'язку та і самостійно неодноразово зверталась до Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області про видачу посвідчення або довідки дитини з багатодітної сім'ї своїй донці - ОСОБА_2 , втім жодних дій з боку відповідача не вчинялось щодо видачі бажаних документів.
Крім того, відповідачем до матеріалів справи не надано жодних доказів неможливості видати донці ОСОБА_7 станом на квітень 2019 року довідку дитини з багатодітної сім'ї, що в свою чергу, позбавило можливості позивача отримати державну допомогу на дітей, які виховуються у багатодітній сім'ї.
Жодних інших підстав відмови у призначенні ОСОБА_7 в період з квітня 2019 року по червень 2019 року державної допомоги на дітей, які виховуються у багатодітній сім'ї Управлінням праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області не вказано.
А тому, підсумовуючи наведене, суд вважає, що відповідач відмовивши позивачці у призначені допомоги на дітей, які виховуються у багатодітній сім'ї, у зв'язку з відсутністю копії посвідчення дитини з багатодітної сім'ї, діяв всупереч вимогам чинного законодавства.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення №147/ш-16 від 29.01.2020 Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області про ненарахування та невиплату допомоги багатодітним сім'ям ОСОБА_1 за період з квітня 2019 року по червень 2019 року включно, суд зазначає наступне.
Пунктом 8 Порядку №250 передбачено, що про призначення допомоги чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження такого рішення орган соціального захисту населення видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п'яти днів після прийняття відповідного рішення.
У свою чергу, лист відповідача №147/Ш-16 від 29.01.2020 носить роз'яснювальний характер про причини не призначення позивачу допомоги на дітей, які виховуються у багатодітній сім'ї станом на квітень 2019 року (а.с.10-11).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною 2 статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
А тому, з метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких вона просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), а саме: визнати протиправною відмову Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області про ненарахування та невиплату допомоги багатодітним сім'ям ОСОБА_1 за період з квітня 2019 року по червень 2019 року включно, викладену у листі №147/Ш-16 від 29.01.2020.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
А тому, оскільки відмова відповідача про ненарахування та невиплату допомоги багатодітній сім'ї ОСОБА_1 за період з квітня 2019 року по червень 2019 року судом визнана протиправною, тому вимога про зобов'язання Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області повторно розглянути заяву позивача про призначення державної допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях за період з квітня 2019 року по червень 2019 року включно, з урахуванням виплачених сум, також підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 1 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених понесених витрат питання щодо відшкодування судового збору не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 371, 382,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області (вул. Європейська, 83, м.Бердичів, Житомирська область,13306. РНОКПП/ЄДРПОУ: 03192810) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області про ненарахування та невиплату допомоги багатодітній сім'ї ОСОБА_1 за період з квітня 2019 року по червень 2019 року включно, викладену у листі №147/Ш-16 від 29.01.2020.
Зобов'язати Управління праці, сім'ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення державної допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях за період з квітня 2019 року по червень 2019 року включно, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст рішення складено: 24.12.2020.