09 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/17239/20
категорія 112030500
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В.,
за участю: представника відповідача - Гайдаша В.Ю.,
представника третьої особи Луценко Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Чуднівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправним та скасування розпорядження,
встановив:
Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просять визнати незаконним і скасувати розпорядження голови Чуднівської районної державної адміністрації № 164 від 03.09.2020 "Про внесення змін до структури територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг)".
В обгрунтування позову зазначають, що є інвалідами першої і другої групи, потребують постійного стороннього догляду і є отримувачами соціальних послуг "Відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання" територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації. Метою для прийняття спірного рішення відповідач зазначив забезпечення оптимізації надання соціальних послуг та комплексного підходу до розв'язання проблем жителів територіальних громад з урахуванням їх потреб в соціальних послугах, хоча відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про соціальні послуги" вказана мета є підставою для утворення комплексних установ/закладів надання соціальних послуг, структурні або відокремлені (територіальні) підрозділи яких надають різні соціальні послуги різним групам населення, а не ліквідації підрозділів необхідних для розв'язання проблем жителів територіальних громад.
Позивачі вказують, що є особами, які потребують цілодобового догляду і припинення надання нам соціальних послуг створить загрозу їхньому життю і здоров'ю, призведе до порушення наших прав та прав інших осіб і в цілому територіальної громади.
Провадження у справі відкрито за правилами прощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 18.11.2020.
18.11.2020 відповідач подав клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.8 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Усною ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 18.11.2020 суд перейшов до розгляду справи у порядку загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.
В підготовчому судовому засіданні суд поставив на обговорення клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п.8 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник відповідача в судовому засіданні клопотання підтримав, просив на підставі п.8 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України закрити провадження у справі, оскільки оскаржуване розпорядження №164 від 03.09.2020 було виправлено суб"єктом владних повноважень шляхом внесення до нього, розпорядженням від 05.11.2020 №198 змін.
Представник третьої особи в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення клопотання представника відповідача.
Представник позивача в судове засідання не з"явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності. У надісланих до суду запереченнях просив відмовити у задоволенні клопотання відповідача.
Оцінивши доводи клопотання, заслухавши думки учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Підстави для закриття провадження у справі встановлені статтею 238 КАС України.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Таким чином, для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів: самостійне виправлення суб'єктом владних повноважень оскаржуваних порушень; відсутність підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких дій чи бездіяльності протиправними.
Предметом спору є правомірність розпорядження голови Чуднівської районної державної адміністрації № 164 від року "Про внесення змін до структури територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг)" яким припинено діяльність структурного підрозділу "Відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання" територіального центру обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації.
Так, розпорядженням голови Чуднівської районної державної адміністрації № 164 від року "Про внесення змін до структури територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг)" прийняте рішення:
1. Припинити з 04.11.2020 діяльність структурного підрозділу "Відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання" територіального центру обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації.
2. Внести зміни до структури територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної адміністрації та граничної чисельності його працівників і затвердити її згідно з додатком 1.
3. Ввести з 05.11.2020 в дію структуру територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації та граничну чисельність його працівників, затверджену п. 2 даного розпорядження.
4. Визнати таким, що втратив чинність, додаток 1 до розпорядження голови Чуднівської районної державної адміністрації від 23.12.2019 № 243 "Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 11.09.2019 року № 154".
5 Директору територіального центру соціального обслуговування надання соціальних послуг Чуднівської районної державної адміністрації Тетяні Луценко:
1) внести відповідні зміни до Положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації, кошторису штатного розпису та подати на затвердження голові Чуднівської районної державної адміністрації.
2) забезпечити у встановленому чинним законодавством порядку персональне попередження працівникам відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації про наступне вивільнення у зв'язку із скороченням чисельності або штату.
3) підготувати звіт за формою № 4-ПН "Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці" і в установлені терміни подати до Чуднівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості.
4) погодити з відповідними профспілковими органами (за наявності) рішення про можливе наступне вивільнення та направити відповідні письмові подання до виборних органів первинних профспілкових організацій, членами яких є працівники.
В тож же час, розпорядженням голови Чуднівської РДА від 05.11.2020 №198, на яке посилається відповідач, внесено наступні зміни до розпорядження голови Чуднівської РДА від 03.09.2020 №164 "Про внесення змін до структури територіального центру соціального обслуговування:
пункт 1 викладено в такій редакції: "Припинити діяльність структурного підрозділу "Відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання" територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації з дня, наступного за днем набрання чинності наказом директора територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації про припинення обслуговування громадян (припинення надання соціальної послуги стаціонарного догляду)".
пункт 3 викладено в такій редакції: "Ввести в дію структуру територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації та граничну чисельність його працівників, затверджену п.2 даного розпорядження, з дня, визначеного п.1 даного розпорядження".
Суть спору зводиться до того, що спірним розпорядженням ліквідується "Відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання" територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації і позивачі можуть бути позбавлені права на отримання соціальних послуг.
В той же час, розпорядженням відповідача від 05.11.2020 №198 фактично лише змінено дату припинення діяльності "Відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання" територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації.
Тобто, ліквідація структурного підрозділу РДА, що і оскаржують позивачі, залишилася, тому відсутні підстави стверджувати про самостійне усунення відповідачем порушень. Отже, вказаним розпорядженням порушені права та інтереси позивачі не поновлені.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, тому клопотання відповідача не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями п.8 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
В задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі 240/17239/20 на підставі п.8 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України, відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Капинос
Повний текст ухвали складено: 24 грудня 2020 року