Ухвала від 09.12.2020 по справі 240/17239/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

09 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/17239/20

категорія 112030500

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,

за участю: представника відповідача Гайдаша В.Ю.,

представника третьої особи Луценко Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про залишення без розгляду позовної заяви у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Чуднівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправним та скасування розпорядження,

встановив:

Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просять визнати незаконним і скасувати розпорядження голови Чуднівської районної державної адміністрації № 164 від 03.09.2020 "Про внесення змін до структури територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг)".

В обгрунтування позову зазначають, що є інвалідами першої і другої групи, потребують постійного стороннього догляду і є отримувачами соціальних послуг "Відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання" територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації. Метою для прийняття спірного рішення відповідач зазначив забезпечення оптимізації надання соціальних послуг та комплексного підходу до розв'язання проблем жителів територіальних громад з урахуванням їх потреб в соціальних послугах, хоча відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про соціальні послуги" вказана мета є підставою для утворення комплексних установ/закладів надання соціальних послуг, структурні або відокремлені (територіальні) підрозділи яких надають різні соціальні послуги різним групам населення, а не ліквідації підрозділів необхідних для розв'язання проблем жителів територіальних громад.

Позивачі вказують, що є особами, які потребують цілодобового догляду і припинення надання нам соціальних послуг створить загрозу їхньому життю і здоров'ю, призведе до порушення наших прав та прав інших осіб і в цілому територіальної громади.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 18.11.2020.

18.11.2020 відповідач подав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Усною ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 18.11.2020 суд перейшов до розгляду справи у порядку загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.

В підготовчому судовому засіданні суд поставив на обговорення клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник відповідача в судовому засіданні клопотання підтримав, просив на підставі п.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України залишити позов без розгляду, оскільки справу не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства; вказаний спір виник не з учасником публічно-правових відносин і не стосується його управлінських рішень та дій як суб"єкта владних повноважень.

Представник третьої особи в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення клопотання представника відповідача.

Представник позивача в судове засідання не з"явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності. У надісланих до суду запереченнях просив відмовити у задоволенні клопотання відповідача.

Оцінивши доводи клопотання, заслухавши думки учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Положеннями п. 1 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України).

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, іншим суб'єктом при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

У рішенні від 20 лютого 2019 року у справі №522/3665/17 Верховний Суд зазначив, що у разі встановлення обставин, що свідчать про очевидну відсутність законного інтересу (матеріально-правової заінтересованості), адміністративний суд не має юрисдикції для розгляду справи і відмовляє у відкритті адміністративного провадження. Якщо ж очевидних ознак відсутності матеріально-правової зацікавленості на стадії відкриття провадження не встановлено, суд, за наявності інших законних передумов, відкриває провадження. Якщо очевидні ознаки відсутності матеріально-правової зацікавленості виявлені після відкриття провадження, суд має право закрити провадження. При цьому, у вказаному рішенні зазначено, що оскільки йдеться про обмеження доступу до судочинства, очевидність відсутності у позивача законного інтересу повинна бути поза межами обґрунтованого сумніву. Якщо такий сумнів є, він повинен тлумачитися на користь позивача, а отже у цьому випадку суд повинен розглянути справу по суті. Це питання повинно вирішуватися, насамперед, судом першої інстанції, який має широку дискрецію.

Розпорядженням голови Чуднівської районної державної адміністрації № 164 від року "Про внесення змін до структури територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг)" прийняте рішення:

1. Припинити з 04.11.2020 діяльність структурного підрозділу "Відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання" територіального центру обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації.

2. Внести зміни до структури територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної адміністрації та граничної чисельності його працівників і затвердити її згідно з додатком 1.

3. Ввести з 05.11.2020 в дію структуру територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації та граничну чисельність його працівників, затверджену п. 2 даного розпорядження.

4. Визнати таким, що втратив чинність, додаток 1 до розпорядження голови Чуднівської районної державної адміністрації від 23.12.2019 № 243 "Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 11.09.2019 року № 154".

5 Директору територіального центру соціального обслуговування надання соціальних послуг Чуднівської районної державної адміністрації Тетяні Луценко:

1) внести відповідні зміни до Положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації, кошторису штатного розпису та подати на затвердження голові Чуднівської районної державної адміністрації.

2) забезпечити у встановленому чинним законодавством порядку персональне попередження працівникам відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації про наступне вивільнення у зв'язку із скороченням чисельності або штату.

3) підготувати звіт за формою № 4-ПН "Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці" і в установлені терміни подати до Чуднівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості.

4) погодити з відповідними профспілковими органами (за наявності) рішення про можливе наступне вивільнення та направити відповідні письмові подання до виборних органів первинних профспілкових організацій, членами яких є працівники.

Отже, предметом спору є правомірність розпорядження голови Чуднівської районної державної адміністрації № 164 від року "Про внесення змін до структури територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг)", яким припинено діяльність структурного підрозділу "Відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання" територіального центру обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації.

Організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначає Закон України "Про місцеві державні адміністрації" №586-XIV .

Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 №586-XIV склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.

У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.

Типове положення про структурні підрозділи місцевої державної адміністрації та рекомендаційний перелік її структурних підрозділів затверджуються Кабінетом Міністрів України. (ст.5)

Відповідно до ст.13 Закону до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань: 1) забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; 2) соціально-економічного розвитку відповідних територій; 3) бюджету, фінансів та обліку; 4) управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики; 5) промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку; 6) науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та дітей; 7) використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля; 8) зовнішньоекономічної діяльності; 9) оборонної роботи та мобілізаційної підготовки; 10) соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.

Згідно ч.1 ст.19 Закону місцева державна адміністрація здійснює на відповідній території управління об'єктами, що перебувають у державній власності та передані до сфери її управління, сприяє створенню на цих об'єктах систем управління якістю, систем екологічного управління, інших систем управління, приймає рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію підприємств, установ і організацій, що належать до сфери її управління, а також здійснює делеговані відповідною радою функції управління майном, що перебуває у спільній власності територіальних громад

Також, за приписами п.1-3 ст.23 Закону місцева державна адміністрація: 1) реалізує державну політику в галузі соціального забезпечення та соціального захисту соціально незахищених громадян - пенсіонерів, осіб з інвалідністю, одиноких непрацездатних, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб із їх числа, одиноких матерів, багатодітних сімей, інших громадян, які внаслідок недостатньої матеріальної забезпеченості потребують допомоги та соціальної підтримки з боку держави. 2) створює мережу, забезпечує зміцнення і розвиток матеріально-технічної бази установ та закладів, що надають соціальні послуги, центрів обліку бездомних осіб, закладів соціального захисту населення, підвищення рівня і якості обслуговування в них; 3) розробляє і забезпечує виконання комплексних програм поліпшення обслуговування соціально незахищених громадян, осіб та сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, сприяє розвитку послуг відповідно до потреб зазначених категорій громадян.

З огляду на аналіз норм чинного законодавства, суд вважає, що при винесенні спірного розпорядження Чуднівська районна державна адміністрація діяла як суб"єкт владних повноважень на виконання вимог Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та здійснювала владні управлінські функції у сфері соціального забезпечення та захисту соціально незахищених громадян. При цьому, у спірних правовідносинах наявні публічні інтереси громадян, які обслуговуються та постійно перебувають у Відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання" територіального центру обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації, яке вирішено припинити спірним розпорядженням.

Отже, позивачі є суб'єктами правовідносин, які склались в результаті прийняття відповідачем оскаржуваного розпорядження, при здійсненні чітко визначених чинним законодавством владних управлінських функцій, відповідно і дане розпорядження може порушувати їх права, свободи та інтереси .

Таким чином, спірним питанням даної справи фактично є правомірність акту суб'єкта публічного управління.

Враховуючи викладене, суд вважає, що зазначений спір виник з приводу прийняття суб"єктом владних повноважень рішення при реалізації владних управлінських функцій, а відтак, є публічно-правовим спором у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.

Відтак, спір у цій справі не має ознак приватноправового та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні клопотання представника відповідача .

Керуючись статтями п.1 ч.1 ст.238, ст.243, 248,256 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

В задоволенні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви у адміністративній справі №240/17239/20 на підставі п.1 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України, відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос

Повний текст ухвали складено: 24 грудня 2020 року