Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 грудня 2020 р. Справа№200/8855/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 починаючи з 05.03.2019 року на підставі чинних розмірів грошового забезпечення з врахуванням 100% доплати підвищення розміру пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 ІПН: НОМЕР_1 суму недоотриманої пенсії за попередній період у повному обсязі за весь період, на визначений ним банківський рахунок.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.10.20120 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії про зобов'язання вчинити певні дії і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Призначено засідання по справі.
19.10.2020 року відповідачем було надано відзив на позовну заяву згідно змісту якого відповідач зазначає, що останній перерахунок пенсії позивача було проведено на 06.04.2018 року на підставі довідки ГУ МВС України в Донецькій області № 9541лк від 23.03.2018 року, відтак пенсія вже є перерахованою. Щодо позовної вимоги про виплату пенсії з урахуванням 100% підвищення відповідач зазначає, що з 01.01.2020 року розмір пенсійних виплат позивача становить 100% від суми підвищення, а тому позовні вимоги в цій частині є безпідставними.
11.11.2020 року представником позивача надано уточнений адміністративний позов та клопотання про витребування у Департаменту персоналу МВС України оновленої довідки про грошове забезпечення з урахуванням щомісячних основних та додаткових платежів грошового забезпечення в повному обсязі начальнику фінансового відділу ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року та станом на 01.01.2020 року.
Ухвалою суду від 07.12.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху і встановлено позивачеві п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви.
18.12.2020 року представником позивача надано уточнений позов, який враховано при розгляді позову по суті.
Ухвалою від 19.12.2020 року поновлено провадження по справі.
Ухвалою від 23.12.2020 року вістрочено сплату судового збору по справі, відмовлено в задоволенні клопотання про витребування у Департаменті персоналу МВС України оновленої довідки про грошове забезпечення з урахуванням щомісячних основних та додаткових платежів грошового забезпечення в повному обсязі начальнику фінансового відділу ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року та станом на 01.01.2020 року.
Сторони в судове засідання не з'явились, належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
В порядку частини першої статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України про що свідчить паспорт громадянина України НОМЕР_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Позивач є пенсіонером за вислугою років, про що свідчить пенсійне посвідчення від 18.01.2003 року, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсійні виплати з 2003 року.
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 23.03.2018 року № 9541лк, яка видана ОСОБА_1 (посада начальник фінансового відділу військової частини НОМЕР_3 ), посадовий оклад - 5500, 00грн., оклад за військовим званням - 1410,00грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3455, 00грн. Усього - 10 365, 00 грн.
30.01.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Листом відповідача від 26.02.2020 року № 700-635/М-03/8-0500/20 від 26.02.2020 року в перерахунку пенсії було відмовлено через відсутність підстав, зазначено, що довідка, на підставі якої було зроблено перрахунок, не містить інших видів надбавок, премій тощо.
Листом Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління МВС України від 21.02.2020 року № 39лк, позивачу роз'яснено, що з метою отримання довідки про складові грошового забезпечення необхідно звертутись до ВЧ НОМЕР_4 , що знаходиться за певною адресою.
З приводу строку звернення до суду.
Відповідно ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Керуючись висновками, зазначеними в постанові Верховного Суду у справі №646/6250/17 суд вважає, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Відтак суд вважає, що строк звернення до суду в межах даної справи не порушено.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
При вирішенні спору по суті позовних вимог суд зазначає, що відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно преамбули Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, […]. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, яка діє з 1 січня 2017 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання зазначених нормативно-правових приписів Кабінет Міністрів України 21 лютого 2018 року прийняв постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 (далі - Постанова № 103).
Пунктом 1 Постанови № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови № 704.
Відповідно до п. “а” ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції від 01 січня 2008 року, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно вказаної статті відсоток грошового забезпечення позивача при визначенні розміру пенсії повинен дорівнювати 68%, що кореспондується з даними Протоколу за пенсійною справою.
Відповідно до п.п. 1, 2 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пункт 3 Порядку № 45 визначає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 та 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ; якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку № 45).
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Резюмуючи наведене суд зауважує, що діючим законодавством встановлена процедура отримання установою пенсійного фонду довідки встановленої форми для перерахунку пенсії. Відсутність такої довідки не породжує у суб'єкта владних повноважень обов'язку перерахувати пенсію пенсіонеру.
Відтак суд відмовляє в задоволенні вказаних позовних вимог.
Враховуючи відсутність довідки про розмір грошового забезпечення позивача, виданої після 23.03.2018 року, суд не вбачає у відповідача обов'язку провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 починаючи з 05.03.2019 року на підставі чинних розмірів грошового забезпечення з врахуванням 100% доплати підвищення розміру пенсії.Відтак зазначені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 ІПН: НОМЕР_1 суму недоотриманої пенсії за попередній період у повному обсязі за весь період, на визначений ним банківський рахунок задоволенню не підлягають як такі, що є похідними від вимог про встановлення обов'язку здійснити перерахунок.
Щодо клопотання позивача про витребування у Департаменті персоналу МВС України оновленої довідки про грошове забезпечення з урахуванням щомісячних основних та додаткових платежів грошового забезпечення в повному обсязі начальнику фінансового відділу ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року та станом на 01.01.2020 року, суд повторно звертає увагу позивача на 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, яким встановлена процедура підготовки списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, та подальше надання довідок про грошове забезпечення за такими списками.
Відповідно витребування оновленої довідки судом порушить встановлену законодавством процедуру. Листів щодо відмови органу, що призначає пенсію, надати до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії матеріали справи не містять; позовних вимог щодо зобов'язання органу, що призначає пенсію, надати до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії також не заявлено.
Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем в межах даної справи доведено правомірність своїх дій, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Також, керуючись приписами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та враховуючи відмову в задоволенні позовних вимог, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судового збору в розмірі 840, 80 грн.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3, ЄДРПОУ13486010) про зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн., 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Стойка