Рішення від 24.12.2020 по справі 200/8942/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2020 р. Справа№200/8942/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мозгової Н.А.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

29 вересня 2020 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ:42098368, місцезнаходження: м. Київ, вул.Бульварно - Кудрявська, 16) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №20651-21262/В-02/82600/20 від 11.09.2020 року, №2600-0310-8/83631 від 25.06.2020 року щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора №21-1416зп від 14.07.2020 року, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.04.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її максимального розміру відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора №21-1416зп від 14.07.2020 року.

Обґрунтовуючи позов, зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києва та з 10.10.2007 року отримує пенсію за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ. У липні поточного року він звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії. За результатами розгляду його заяви було перераховано пенсію із загальним відсотком від заробітної плати - 60%. Рішенням від 11.09.2020 року йому було відмовлено у перерахунку пенсії у розмірі 90% від заробітної плати. Вважає таке рішення відповідача протиправним та таким, що порушує його конституційні права на належний соціальний захист.

Ухвалою суду від 05.10.2020 року адміністративний позов залишений без руху та позивачу надано строк на усунення недоліків.

22.10.2020 року позивач через відділ діловодства та документообігу суду надав документи на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 27.10.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

17.11.2020 року позивач через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву, у якій просив викласти абзац третій прохальної частини позовної заяви наступного змісту: «Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві №20651-21262/В-02/8-2600/20 від 11.09.2020 року щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора №21-1416зп від 14.07.2020 року».

Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні адміністративного позову. Свою позицію обґрунтував тим, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Позивач звернувся до управління із зверненнями від 12.08.2020 року, від 18.08.2020 року та за результатами розгляду яких було повідомлено про те, що розмір пенсії позивача до 01.04.2020 року був обчислений з урахуванням рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 12.07.2016 року у розмірі 90% середнього заробітку та склав 9070,82 грн. 13.12.2019 року Другим Сенатом Конституційного Суду України прийнято рішення №7-р(ІІ)/2019 щодо відповідності Конституції України положення ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України положення с.20 ст.86 Закону №1697, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Позивачу з 01.04.2020 року проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» згідно поданої заяви від 17.07.2020 року та наданої довідки від 14.07.2020 року №21-1416зп, виданої Офісом Генерального прокурора.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), громадянин України, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», та відповідно до ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ:42098368), є суб'єктом владних повноважень, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Судом встановлено, що постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 12.07.2016 року по справі №243/4705/16-а визнано протиправними дії Управління пенсійного фонду України Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Донецької області від 28.04.2016 року №18-57-960 з розрахунку 90% з середнього заробітку.

Зобов'язано Управління пенсійного фонду України Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугою років згідно довідки прокуратури Донецької області від 28.04.2016 року №18-57-960 з розрахунку 90%з середнього заробітку з 16.05.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплати різниці в розмірі пенсії за минулий час (6 місяців) з 15.12.2015 року (а.с.21-22).

13.05.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії (а.с.180).

До заяви про перерахунок пенсії позивачем були додані наступні документи: трудова книжка, довідка про заробітну плату та довідка про стаж (а.с.180 зворотній бік).

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянуло заяву позивача від 13.05.2020 року та надало відповідь від 27.05.2020 року про те, що позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80% посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених Законом. Враховуючи вимоги чинного законодавства, ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії (а.с.179 зворотній бік).

15.07.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії (а.с.189 зворотній бік).

До заяви про перерахунок пенсії були додані наступні документи: довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 року по день звернення, довідка про джерела доходів з 01.07.2000 року, паспорт (а.с.190).

Рішенням №930070802446 позивачу перерахована пенсії за вислугою років з 17.07.2020 року у розмірі 60% від заробітку (а.с.188).

12.08.2020 року та 18.08.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із зверненнями.

Листом від 11.09.2020 року №20651-21262/В-02/8-2600/20 позивача повідомлено про те, що розмір його пенсії до 01.04.2020 року був обчислений з урахуванням рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 12.07.2016 року у розмірі 90% середнього заробітку та склав 9070,82 грн. Статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що пенсійне забезпечення працівників прокуратури здійснюється у розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Вказано, що з 01.04.2020 року проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» згідно поданої заяви від 17.07.2020 року та наданої довідки від 14.07.2020 року №21-1416зп, виданої Офісом Генерального прокурора. В результаті перерахунку розмір пенсії з 01.04.2020 року становить 16380,00 грн., а з 01.07.2020 року 17120,00 грн. Пенсія у новому розмірі, а також доплата з 01.04.2020 року нарахована на основну та додаткову відомість у серпні поточного року (а.с.20).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих визначалося статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ.

На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ):

- прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);

- обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);

- призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).

До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), внаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14.10.2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII (далі - Закон від 14.10.2014 року №1697-VII), який набрав чинності 15.07.2015 року та на цій підставі втратила чинність ч. 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 року №1789-XII.

Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано ст.86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII, відповідно до ч. 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року №76-VIII (далі - Закон від 28.12.2014 року № 76-VIII, набрав чинності 01.01.2015 року) до ч. 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 року № 1789-XII (в редакції Закону від 08.07.2011 року № 3668-VI) та до ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII внесені зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону від 14.10.2014 року №1697-VII попередній Закон від 05.11.1991 року №1789-XII із змінами частково втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої ст. 50-1.

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону від 28.12.2014 року №76-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Окрім цього, 11.10.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VIII, яким викладено у новій редакції, зокрема, п. 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 року № 1697-VII (зі змінами згідно Закону від 28.12.2014 року №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акту, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Так, постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов'язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У даній постанові Верховний Суд звертає увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом від 14.10.2014 року № 1697-VII покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.

Суд зазначає, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує ст. 22 Конституції України.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 (надалі - Рішення №7-р(ІІ)/2019) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Конституційний Суд зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатує, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що "права делегування законодавчої функції парламентом іншому органу влади (у даному випадку Кабінету Міністрів України) Основним Законом України не передбачено. Таке делегування порушує вимоги Конституції України, згідно з якими органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону України). До аналогічних висновків Конституційний Суд України дійшов у рішеннях від 9 жовтня 2008 року № 22-рп/2008, від 23 червня 2009 року № 15-рп/2009" (абзац другий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20 травня 2010 року № 14-рп/2010).

Таким чином, за результатами розгляду конституційної скарги Конституційний Суд вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційний Суд встановив порядок виконання цього рішення, а саме:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

При цьому, суд враховує, що у пункті 2 резолютивної частини Рішення №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, ч. 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII з 13.12.2019 не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Натомість з 13.12.2019 підлягає застосуванню Закон у первинній редакції, відповідно до якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Разом з тим, судом встановлено, що відповідач не заперечує обставин щодо наявності права у позивача на перерахунок пенсії на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від №21-1416зп від 14.07.2020 року.

Спірним є висновки відповідача, які викладені у листі від 11.09.2020 року №20651-21262/В-02/8-2600/20 щодо необхідності здійснення перерахунку пенсії із розрахунку 60 відсотків місячної заробітної плати за відповідну вислугу років та щодо обмеження граничного розміру пенсії.

З цього приводу, суд зазначає наступне.

Частина друга статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII визначає, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що розмір пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

В свою чергу, частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII, яка регулює порядок перерахунку пенсії, не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 86 Закону № 1697-VII, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Крім того, суд враховує, що постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 12.07.2016 року по справі №243/4705/16 а визнано протиправними дії Управління пенсійного фонду України Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Донецької області від 28.04.2016 року №18-57-960 з розрахунку 90%з середнього заробітку. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугою років згідно довідки прокуратури Донецької області від 28.04.2016 року №18-57-960 з розрахунку 90%з середнього заробітку з 16.05.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплати різниці в розмірі пенсії за минулий час (6 місяців) з 15.12.2015 року (а.с.21-22).

Наведене судове рішення набрало законної сили 25.07.2016 року та згідно ст.370 КАС України обов'язкове для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Таким чином, право позивача на отримання пенсії у розмірі 90% встановлене судовим рішенням, не підлягає повторному доказуванню та не може бути звужене.

Щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром, суд зазначає, що такі обмеження були запроваджені Законом № 3668-VI від 08.07.2011 року, частиною 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень якого передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Оскільки позивачу пенсія була призначена у 2007 році, тобто до набрання чинності Законом № 3668-VI від 08.07.2011 року, обмеження пенсії максимальним розміром на позивача не поширюються.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити з 01.04.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її максимального розміру відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора №21-1416зп від 14.07.2020 року підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2020 року перерахунок та виплату пенсії позивачу за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її максимального розміру відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора №21-1416зп від 14.07.2020 року, з урахуванням виплачених сум.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві №20651-21262/В-02/8-2600/20 від 11.09.2020 року щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора №21-1416зп від 14.07.2020 року, суд зазначає наступне.

Лист №20651-21262/В-02/8-2600/20 від 11.09.2020 року не є індивідуальним актом суб'єкта владних повноважень в розумінні п.19 ч.1 ст.4 КАС України, тому суд відмовляє в позовній вимозі позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення викладене в листі №20651-21262/В-02/8-2600/20 від 11.09.2020 року, оскільки цей лист не є за своєю суттю рішенням суб'єкта владних повноважень та актом індивідуальної дії.

Частиною 2 статті 9 КАС України суду надане право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки судом встановлено факт протиправності дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її максимального розміру відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора №21-1416зп від 14.07.2020 року, з урахуванням положень ч.2 ст.9 КАС України, право позивача має бути поновлено шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її максимального розміру відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора №21-1416зп від 14.07.2020 року.

Щодо клопотання позивача про негайне виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду, зокрема про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки позивачем вимоги про стягнення суми пенсії не заявлялися, тому правові підстави для застосування вказаних норм - відсутні.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову в частині, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині.

Відповідно до ч.3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., тому зважаючи на часткове задоволення позову немайнового характеру, пропорційно до задоволеної частини позовних вимог підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - сума судового збору у розмірі 420,40 грн. на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ:42098368, місцезнаходження: м. Київ, вул.Бульварно - Кудрявська, 16) про визнання протиправним та скасування рішення №20651-21262/В-02/8-2600/20 від 11.09.2020 року щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора №21-1416зп від 14.07.2020 року, зобов'язання здійснити з 01.04.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її максимального розміру відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора №21-1416зп від 14.07.2020 року - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ:42098368, місцезнаходження: м. Київ, вул.Бульварно - Кудрявська, 16) щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її максимального розміру відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора №21-1416зп від 14.07.2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ:42098368, місцезнаходження: м. Київ, вул.Бульварно - Кудрявська, 16) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) з 01.04.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її максимального розміру відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора №21-1416зп від 14.07.2020 року, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ:42098368, місцезнаходження: м. Київ, вул.Бульварно - Кудрявська, 16) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.

Повний текст судового рішення складено та підписано 24 грудня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Н.А. Мозговая