Ухвала від 28.12.2020 по справі 200/12050/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

28 грудня 2020 р. Справа №200/12050/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1

до відповідача: Головного управління ДПС у Донецькій області, місцезнаходження: вул. Італійська, буд. 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515

про: визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень Головного управління ДПС у Донецькій області від 19.05.2020 року № 280160-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 4,28 грн., від 19.05.2020 року № 280161-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 38,13 грн., від 19.05.2020 року № 280162-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 1190,96 грн., від 19.05.2020 року № 280163-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2899,50 грн., про нарахування податкових зобов'язань в сумі 1190,96 грн., від 19.05.2020 року № 280164-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2899,50 грн., від 19.05.2020 року № 280155-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2899,50 грн., від 19.05.2020 року № 280156-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2899,50 грн., від 19.05.2020 року № 280157-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2719,16 грн., від 19.05.2020 року № 280157-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2719,16 грн., від 19.05.2020 року № 280158-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 19,07 грн., від 19.05.2020 року № 280159-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 4,28 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

Також, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Тобто, необхідною умовою розгляду судом позовної заяви є сплата особою, яка звертається з цією заявою, судового збору у визначеному розмірі.

Ознайомившись з матеріалами адміністративного позову суд зазначає, що позивачем у порушення вищезазначених вимог не надано доказів сплати судового збору або обгрунтованого клопотання про звільнення (відстрочення) від сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір”.

Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2020 рік” з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 2102 грн.

З позовної заяви вбачається, що позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 19.05.2020 року № 280160-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 4,28 грн., від 19.05.2020 року № 280161-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 38,13 грн., від 19.05.2020 року № 280162-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 1190,96 грн., від 19.05.2020 року № 280163-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2899,50 грн., про нарахування податкових зобов'язань в сумі 1190,96 грн., від 19.05.2020 року № 280164-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2899,50 грн., від 19.05.2020 року № 280155-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2899,50 грн., від 19.05.2020 року № 280156-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2899,50 грн., від 19.05.2020 року № 280157-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2719,16 грн., від 19.05.2020 року № 280157-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2719,16 грн., від 19.05.2020 року № 280158-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 19,07 грн., від 19.05.2020 року № 280159-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 4,28 грн.

Суд зазначає, що прийняття рішення за результатами розгляду даної позовної заяви може призвести до зменшення або збільшення майна особи, що звернулась до суду.

Таким чином, вимога позивача про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень Головного управління ДПС у Донецькій області від 19.05.2020 року № 280160-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 4,28 грн., від 19.05.2020 року № 280161-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 38,13 грн., від 19.05.2020 року № 280162-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 1190,96 грн., від 19.05.2020 року № 280163-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2899,50 грн., про нарахування податкових зобов'язань в сумі 1190,96 грн., від 19.05.2020 року № 280164-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2899,50 грн., від 19.05.2020 року № 280155-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2899,50 грн., від 19.05.2020 року № 280156-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2899,50 грн., від 19.05.2020 року № 280157-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2719,16 грн., від 19.05.2020 року № 280157-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 2719,16 грн., від 19.05.2020 року № 280158-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 19,07 грн., від 19.05.2020 року № 280159-5533-0522 (форми «Ф») про нарахування податкових зобов'язань в сумі 4,28 грн. є майновою.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано: фізичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 5 Закону України “Про судовий збір” позивача не звільнено від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.

Таким чином, за подання даного адміністративного позову з вимогою немайнового характеру позивачем має бути сплачено судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто на суму 840,80 грн., за наступними реквізитами: Отримувач: Слов'янське УК/м.Слов'янськ/22030101, Р/р UA408999980313121206084005075, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО банку: 899998, Код ЄДРПОУ отримувача: 37803368, Призначення платежу - *;101; реквізити позивача, Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Згідно ч. 2 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Приписами частини 1, 2 статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Згідно ч. 1 ст. 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Згідно ч. 1, 2 ст. 57 Кодексу адміністративного судочинства України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

У справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.

Отже, відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява підписується позивачем особисто, або особою, яка має права її підписувати.

Таким чином, суд звертає увагу на те, що у зв'язку з тим, що позивачем не надано до суду копії паспорта громадянина України, у суду відсутня можливість встановити хто саме поставив підпис під позовною заявою.

Враховуючи вищевикладене, суд вказує, що позивачу необхідно надати суду належним чином засвідчену копію паспорту громадянина України та копію довідки про присвоєння реєстраційного номеру платника податків (ідентифікаційний номер).

Крім того, суд зазначає, що частиною першою статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з абзацом першим частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Отже, КАС України передбачає можливість установлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків. Такі спеціальні строки мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеним частиною другою статті 122 цього Кодексу, а також скороченими строками, визначеними частиною четвертою статті 122 КАС України.

Відносини у сфері оподаткування, права та обов'язки платників податків і зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження та обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Спеціальною нормою, яка встановлює порядок оскарження рішень контролюючих органів, є стаття 56 ПК України. З її змісту вбачається, що у платника податків є право розсуду в обранні адміністративного та/або судового порядку оскарження такого рішення після його отримання. Обрання платником податків в першу чергу адміністративного порядку оскарження рішення не виключає можливості надалі звернутися до суду з відповідним позовом, що визнається досудовим порядком вирішення спору. Водночас якщо після отримання рішення контролюючого органу платник податків звертається до суду з позовом, його право на адміністративне оскарження такого рішення втрачається.

Пунктом 56.18 статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

Відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

З огляду на викладене, суд зазначає, що норма пункту 56.19 статті 56 ПК України є спеціальною щодо норми частини четвертої статті 122 КАС України, має перевагу в застосуванні у податкових спорах і регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов'язань за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України). Вона встановлює строк для їх оскарження протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

Отже, у разі оскарження податкових повідомлень - рішень в адміністративному порядку, особа має право звернутися до суду з вимогою про оскарження таких податкових повідомлень - рішень протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

Зазначена правова позиція узгоджується з позицією викладеній Верховним Судом у постанові від 26 листопада 2020 року у справі № 500/2486/19 (адміністративне провадження № К/9901/19455/200).

З матеріалів адміністративного позову встановлено, що позивач 15 липня 2020 року звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою на спірні податкові повідомлення - рішення та просив їх скасувати.

Рішенням Державної податкової служби про результати розгляду скарги від 11.09.2020 року № 27745/6/99-00-06-02-04-06 скаргу позивача залишено без задоволення, а спірні податкові повідомлення - рішення без змін.

Згідно копії конверту про направлення поштового відправлення встановлено, що рішення ДПС України від 11.09.2020 року № 27745/6/99-00-06-02-04-06 позивач отримав 17.09.2020 року.

Отже, з даним адміністративним позовом позивач повинен був звернутися до суду протягом місяці, тобто до 17.10.2020 року.

Проте, з даним адміністративним позовом позивач звернувся до суду лише 17.12.2020 року, що підтверджується штампом «Укрпошти Експресс» на конверті у якому надійшов до суду позов.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Приписами частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Враховуючи викладене, позивачу необхідно надати суду вмотивоване клопотання про поновлення строків звернення до суду з даним адміністративним позовом та надати суду докази, які підтверджують обставини викладені у клопотанні.

В зв'язку з вищенаведеним, суд вважає, що позивачем не дотримані вимоги ч. 3 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - залишити без руху.

Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали на усунення недоліків шляхом надання суду доказів сплати судового збору належного зразка та у належному розмірі; належним чином засвідченої копії паспорту громадянина України та реєстраційного номеру платника податків (ідентифікаційний номер); клопотання про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом та докази в обґрунтування обставин викладених у клопотанні.

Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.

Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.В. Олішевська