Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 грудня 2020 р. Справа№200/8131/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши в судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
2 вересня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Відповідач 2) про:
- визнання протиправним та скасування рішення Відповідача - 1 про перерахунок пенсії від 19 травня 2020 року №914420179049, від 16 червня 2020 року №914420179049, від 20 липня 2020 року №914420179049, від 24 липня 2020 року №914420179049, в частині відмови у перерахунку пенсії, виходячи із середнього заробітку за останні 60 місяців роботи та у виплаті пенсії за вислугою років без обмеження її максимальним розміром;
- визнання відмови Відповідача - 1 та Відповідача - 2 у перерахунку пенсії, виходячи із середнього заробітку за останні 60 місяців роботи та у виплаті пенсії без обмеження її максимальним розміром, що оформлені Відповідачем-1 у листі від 30 червня 2020 року №0574-03-8/3464 та Відповідачем-2 у листі від 23 липня 2020 року №0500-0903-8/13569, протиправними;
- зобов'язання Відповідача - 1 здійснити перерахунок пенсії за вислугою років, призначеної 31 березня 2017 року, у порядку, визначеному ч.2-4 та ч. 20 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” - 60 % середнього заробітку за 60 останніх місяців роботи, згідно довідки військової прокуратури об'єднаних сил від 12 травня 2020 року №14-140вих20, та виплачувати зазначену пенсію без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, з 13 травня 2020 року по 14 серпня 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за заявою ОСОБА_1 у зв'язку із підвищенням на посаді, відповідачем здійснено перерахунок пенсії за вислугу років згідно статті 86 Закону України “Про прокуратуру”. Позивач вважає, що під час розрахунку пенсії протиправно застосовано обмеження максимального розміру пенсії встановленогочастиною 15 статті 86 Закону України “Про прокуратуру”, оскільки на позивача, як на військовослужбовця, який проходить службу в органах прокуратури в особливий період, поширюються перехідні положення Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №911-VІІІ та Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №1774-VІІІ та обмеження не застосовуються. Позивач вказав, що відповідачем неправомірно здійснено перерахунок пенсії з урахуванням чинної заробітної плати за відповідною посадою, не врахувавши середній заробіток ОСОБА_1 за 60 останніх місяців роботи, згідно довідки військової прокуратури об'єднаних сил. Позивач вказав, що неодноразово звертався із клопотаннями та скаргами щодо неправомірного розрахунку пенсії, проте отримував листи з яких убачається про відмову у визначені належного розміру пенсії. Вважає рішення відповідача-1та відмови відповідачів у перерахунку пенсії протиправними та такими, що підлягають скасуванню як необґрунтованих і незаконних.
Відповідач -1 позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що в роботі керується листом Офісу Генерального прокурора від 18 лютого 2020 року №21-698 та листом Міністерства соціальної політики України від 21 лютого 2020 року №2690/0/2-20/54 щодо погодження порядку дій при перерахунку пенсії працівникам органів прокуратури у зв'язку з прийняттям Другим Сенатом Конституційного Суду України 13 грудня 2019 року Рішення №7-р(ІІ)/2019 13 грудня 2019 року. При цьому, перерахунки пенсії працівникам прокуратури проводяться лише у разі індивідуальних змін. Так, починаючи з 13 грудня 2019 року індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є: призначення на вищу посаду, збільшення вислуги років, присвоєння почесного звання або наукового ступеня, збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера, за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії, після звільнення з роботи. При перерахунку пенсії в довідку про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) враховується:посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років під час перерахунку пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлені на момент виникнення права на перерахунок пенсії. В довідці про складові заробітної плати /грошове забезпечення (за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) враховуються:інші складові заробітної плати (крім посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь- які 60 календарних місяців роботи на прокурорських посадах підряд перед зверненням за перерахунком пенсії.
Разом з тим, коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. У всіх випадках заробіток для перерахування пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, перерахунок пенсії позивача здійснено на підставі поданої довідки з урахуванням чинної заробітної плати за відповідною посадою.
Стосовно виплати пенсії без обмеження граничного розміру відповідач вказав, що згідно з абз. 4 п. 15 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійного страхування”. Максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Вважає, що управлінням недопущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача.
При цьому, суд зазначає, що відповідачем не надано докази направлення відзиву позивачу.
22 жовтня 2020 року відповідач - 2 надав відзив на адміністративний позов у якому вказав, що Головне управління Пенсійного фонду України немає повноважень та підстави для здійснення дій щодо перерахунку пенсії позивачу, оскільки ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бахмутсько-Лиманському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області і саме до цього управління позивач звертався із заявою про перерахунок пенсії. При цьому по суті позовних вимог відповідач - 2 зазначив, що для здійснення перерахунку пенсії застосовується середньомісячний заробіток/чинна заробітна плата за відповідною посадою, що і було здійснено відповідачем - 1 при перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
9 лютого 2020 року позивач надав відповідь на відзив відповідача - 2 у якому вказав, що відповідні повноваження відповідача 2 визначені Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, для вчинення дій щодо відновлення його прав, порушених при здійсненні перерахунку пенсії Відповідачем - 1, тому Відповідач - 2 є належним відповідачем у даній справі. Позивач зазначив, що відповідач 2 частково задовольнив скаргу ОСОБА_1 , тому він оскаржує дії відповідача - 2 в частині відмови у вжитті заходів щодо перерахунку пенсії, виходячи із середнього заробітку за останні 60 місяців роботи, та у виплаті пенсії без обмеження її максимальним розміром. Позивач вказав, що відповідач не може посилатися на лист Офісу Генерального прокурора щодо механізму та порядку перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, оскільки такий механізм визначений статтею 86 Закону України “Про прокуратуру” (в редакції рішення Конституційного Суду від 13 грудня 2019 року) і не потребує додаткового регулювання підзаконними актами. Позивач наголосив, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
2 грудня 2020 року від позивача, засобами поштового зв'язку, надійшла заява, у якій ОСОБА_1 вказав, що у відзивах на адміністративний позов відповідачами не надано жодного заперечення щодо аргументів позивача в частині не застосування обмеження розміру пенсії, що свідчить про визнання позову в цій частині. Крім того позивач зазначив, що відповідачем -1 не додано до відзиву підтвердження направлення його копії позивачу, тому такий відзив не може бути урахованій при розгляді справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 7 вересня 2020 року позовну заяву залишено без руху, у зв'язку із поданням позову без дотримання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 5 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справ (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 5 листопада 2020 року вирішено адміністративну справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 3 грудня 2020 року.
Ухвалою суду від 3 грудня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17 грудня 2020 року.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач - 1, 2 явку своїх представників у судове засідання не забезпечили, докази належного повідомлення про час розгляду справи наявні в матеріалах справи.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, вислухавши пояснення позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Краснолиманським МВ ГУМВС України в Донецькій області 31 липня 1997 року.
Позивач з 31 березня 2017 року перебуває на обліку в Бахмутсько-Лиманському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як одержувач пенсії за вислугою років обчисленої відповідно до Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697, що підтверджується розпорядженням про призначення пенсії.
Наказом Міністра оборони України від 29 грудня 2015 року №1105 вирішено укласти контракт з ОСОБА_1 про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу строком до закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію, прийняти його на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, відрядити до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі для призначення на відповідну посаду зі штатно посадовою категорією “підполковник юстиції” та в порядку переатестації присвоїти відповідне звання підполковник юстиції.
Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 виданого 21 грудня 2016 року.
На час виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 обіймав посаду у Військовій прокуратурі об'єднаних сил, що підтверджується копією посвідчення офіцера серії НОМЕР_3 .
Так, 16 січня 2020 року ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні (з покладанням обов'язків забезпечення повноважень прокурора у провадженнях за фактами безповоротних втрат військовослужбовців у не бойовій обстановці) управління нагляду за додержанням законів, виконання судових рішень у кримінальному провадженні та при проведенні оперативно-розшукової діяльності, що підтверджується копією наказу №58к Військової прокуратури об'єднаних сил.
13 травня 2020 року позивач звернувся до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу, додавши довідку про складові заробітної плати/грошового забезпечення №14140 вих20 від 12 травня 2020 року, що видана Військовою прокуратурою об'єднаних сил.
Рішенням відповідача - 1 від 19 травня 2020 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 13 травня 2020 року, при цьому основний розмір пенсії від середнього заробітку (60%) склав 27416,48 грн., максимальний розмір пенсії встановлено у розмірі 17690 грн.
Так, відповідачем здійснено обчислення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням відомостей довідки про розмір чинної заробітної плати за відповідною посадою 45649,13 грн., при цьому згідно довідки про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за 60 календарних місяців роботи підряд перед перерахунком пенсії) від 12 травня 2020 року №14140вих20 середня заробітна плата/грошове забезпечення ОСОБА_1 (яке позивач отримував працюючи в органах прокуратури) складає 53731,78 грн. (322390,68 грн./60 міс.).
Максимальний розмір пенсії визначений на підставі абз. 4 ч. 15 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру”.
Не погодившись з визначеним розміром пенсії, 27 травня 2020 року позивач звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України з клопотанням про виплату пенсії за вислугу років без обмеження розміром.
Листом від 10 червня 2020 року №8142/м-03/80574/20 повідомлено позивача про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
11 червня 2020 року позивач звернувся до відповідача -1 із скаргою та просив переглянути рішення про перерахунок пенсії від 19 травня 2020 року, перерахувати основний розмір пенсії від середнього заробітку з дотриманням порядку, встановленого ч. 24 та ч. 20 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру”, виплачувати (з 13 травня 2020 року і до звільнення зі Збройних Сил України чи закінчення особливого періоду) без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, нарахувати та виплачувати доплату і підвищення, як учаснику бойових дій, починаючи з 1 червня 2019 року.
Згідно Рішення Відповідача - 1 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 15 червня 2020 року №914420179049 основний розмір пенсії від середнього заробітку склав 27416,48 грн., процент розрахунку - 60 %, розмір пенсії з надбавками 27416,48 грн., максимальний розмір пенсії 17120 грн.
При цьому, Відповідач - 1 листом від 30 червня 2020 року №0574-03-8/3464 вказав, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням відповідача - 1 від 20 липня 2020 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підвищення учаснику бойових дій, так основний розмір пенсії склав 27416,48 грн., цільова допомога учасникам бойових дій 40 грн., підвищення учасникам бойових дій 442,25 грн., розмір пенсії з надбавками 27898,73 грн., при цьому встановлено максимальний розмір пенсії 17690 грн.
Листом від 23 липня 2020 року №0500-0903-8/13569 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про розгляд звернення на веб-портал Пенсійного фонду України відповідно до Закону України “Про звернення громадян” та вказав про перегляд управлінням матеріали пенсійної справи та встановлення підвищення учаснику бойових дій та цільової грошової допомоги у розмірі 40 грн. з 31 березня 2017 року.
Згідно рішення БахмутськоЛиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24 липня 2020 року №914420179049 позивачу встановлено максимальний розмір пенсії 17690 грн.
Тобто, згідно рішень відповідача - 1 при перерахунку пенсії ОСОБА_1 застосовано середньомісячний заробіток/чинна заробітна плата за відповідною посадою (без урахування заробітної плати позивача за 60 місяців), а також встановлено обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Наказом військової прокуратури об'єднаних сил №489к від 7 серпня 2020 року ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас на підставі підпункту “г” пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” з 14 серпня 2020 року.
Не погодившись з розрахунком розміру пенсії та обмеженнямїї максимальним розміром, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
14 жовтня 2014 року прийнятий Закон України № 1697-VІІ “Про прокуратуру” (далі - Закон № 1697).
13 грудня 2019 року Другий сенат Конституційного Суду України ухвалив рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ.
Цим рішенням Конституційний Суду України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; визначив, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення № 7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
“ 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.
Так, зі змісту частини 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” слідує, що пенсія працюючим пенсіонерам перераховується у зв'язку з призначенням на вищу осаду та збільшенням розміру його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті.
Згідно з частиною 3 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” (в редакції, чинній на час звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до частини 4 статті 86 Закону № 1697 середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Положеннями частини 1 статті 81 Закону України “Про прокуратуру” заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Частиною 2 статті 81 цього Закону встановлено, що заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Відповідно до частини 2 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” визначено, що до виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Застосування положень частини 2 статті 86 Закону № 1697 під час перерахунку пенсії прямо передбачено частиною 20 цієї статті.
Розмір виплат, що включаються в заробіток для перерахунку пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за перерахунком пенсії. Застосування положень частини 3 статті 86 Закону № 1697 під час перерахунку пенсії прямо передбачено частиною 20 цієї статті.
Перерахунок пенсії здійснюється із застосуванням середньомісячної суми зазначених виплат за 60 календарних місяців, яка визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Зазначені виплати підлягають коригуванню із застосуванням коефіцієнта підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Застосування положень частини 4 статті 86 Закону № 1697 під час перерахунку пенсії прямо передбачено частиною 20 цієї статті.
Так, позивачем, у зв'язку із підвищенням на посаді та підвищенням посадового окладу, подано заяву про перерахунок пенсії разом із довідкою Військової прокуратури об'єднаних сил від 12 травня 2020 року № 18-524вих-20, додатком до якої є довідка про складові заробітної плати/грошового забезпечення (за будь-які 60 календарні місяці роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії). Вказана вище довідка відображає інформацію про те, що чинна заробітна плата за відповідною посадою становить 45694,13 грн., середня заробітна плата/грошове забезпечення ОСОБА_1 (яке позивач отримував працюючи в органах прокуратури) складає 53731,78 грн. (322390,68 грн./60 міс.).
Враховуючи викладене, суд зазначає, що ОСОБА_1 має право на перерахунок призначеної пенсії за вислугу років у зв'язку із підвищенням на посаді та підвищенням посадового окладу із розрахунку заробітної плати/грошового забезпечення ОСОБА_1 (яке позивач отримував працюючи в органах прокуратури) за 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за перерахунком пенсії.
При цьому пенсійним органом при перерахунку пенсії ОСОБА_1 19 травня 2020 року, 15 червня 2020 року, 20 липня 2020 року, 24 липня 2020 року застосовано середньомісячний заробіток/чинна заробітна плата за відповідною посадою 45694,13 грн.
При цьому, суд погоджується з доводами позивача, що умови і порядок перерахунку пенсії прокурорів визначені частиною 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру”, Офіс Генерального прокурора та Міністерство соціальної політики України не наділені повноваженнями визначати порядок перерахунку пенсії, оскільки ці питання регулюються законом.
Таким чином, посилання відповідача на листи-роз'яснення державних органів є неприйнятними, оскільки вони не є нормативно-правовими актами і, відповідно, не носять обов'язковий характер.
Таким чином, відповідачем протиправно здійснено перерахунок пенсії позивача із застосуванням чинної заробітної плати за відповідною посадою, не урахувавши заробітну плату/грошове забезпечення позивача.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача -1 в частині визначення розміру пенсії за вислугу років із застосуванням чинної заробітної плати/грошового забезпечення за відповідною посадою.
При цьому оскільки такі дії виражені саме рішеннями про перерахунок пенсії від 19 травня 2020 року, від 15 червня 2020 року, від 20 липня 2020 року, від 24 липня 2020 року суд вважає за необхідне, визнати протиправними такі рішення в частині в частині визначення розміру пенсії, із застосуванням чинної заробітної плати/грошового забезпечення за відповідною посадою.
Стосовно позовних вимог в частині виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Згідно статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697- VІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, розділом II Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 1774-VIII “Прикінцеві та перехідні положення” передбачено, що обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Національній поліції України, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені відповідно до законів України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", на період виконання особами, яким вони призначені, повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.
Після завершення особливого періоду виплата пенсій таким особам здійснюється згідно із законодавством.
Згідно з пунктом 13-1 Розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.
Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.
Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами.
При цьому, розділом XIII “Перехідні положення” Закону України “Про прокуратуру” встановлено, що на прокурорів та слідчих військової прокуратури, які не є військовослужбовцями, у разі виконання ними повноважень у районах проведення антитерористичних операцій поширюються соціальні гарантії, передбачені для військовослужбовців військової прокуратури.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 (на час спірних правовідносин) проходив військову службу у військовій прокуратурі об'єднаних сил в особливий період (звільнений з 14 серпня 2020 року) та приймав участь в операції об'єднаних сил, він має право на перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром до дня звільнення зі служби.
На підставі викладено вище, суд дійшов висновку, що відповідачем - 1 протиправно застосовані обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 при перерахунку пенсії.
При цьому, оскільки 30 червня 2020 року Бахмутсько-Лиманським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії без обмеження її максимального розміру, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову, що оформлена листом №0574-03-8/3464 від 30 червня 2020 року.
Таким чином, на підставі викладеного вище, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача - 1 здійснити перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 , із розрахунку 60 % середнього заробітку за 60 останніх місяців роботи, згідно довідки військової прокуратури об'єднаних сил від 12 травня 2020 року №14-140вих20, та виплачувати зазначену пенсію без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, з 13 травня 2020 року по 14 серпня 2020 року.
В той же час суд вважає позовну вимогу щодо визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в перерахунку пенсії, такою, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 (далі - Положення) управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до цього Положення, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому соціальному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсійні виплати; здійснює розгляд звернень, заяв та скарг підприємств, установ, організацій і громадян з питань діяльності Фонду, виявляє та усуває причини, що призводять до подання громадянами скарг (п.п. 5, 7, 14 Положення).
Суд зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду в Донецькій області розглянута скарга позивача щодо розрахунку Відповідачем - 1 розміру пенсії ОСОБА_1 та надана відповідь від 23 липня 2020 року №0500-0903-8/13569 відповідно до Закону України “Про звернення громадян”, яка має інформативний характер.
Суд критично ставиться до тверджень позивача щодо здійснення Відповідачем - 2 перерахунку пенсії з урахуванням надбавки та доплат як учаснику бойових дій, оскільки вказане спростовується матеріалами справи.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для часткового задоволення позову, шляхом визнання протиправними рішення відповідача - 1 про перерахунок пенсії, визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії із розрахунку середнього заробітку/грошового забезпечення за останні 60 місяці роботи та у виплаті пенсії без обмеження її максимальним розміром, та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум, за період з дня первинного перерахунку пенсії по день звільнення позивача зі служби.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно квитанцій про сплату судового збору, позивачем за подання даного адміністративного позову було сплачено судовий збір в розмірі 1681,60 грн.
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені в частині вимог до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача -1 на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Керуючись положеннями статей 2, 7, 9, 11, 44, 72-78, 79, 194, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 19 травня 2020 року № 914420179049, від 15 червня 2020 року №914420179049, від 20 липня 2020 року №914420179049, від 24 липня 2020 року №914420179049 в частині визначення розміру пенсії, із застосуванням чинної заробітної плати за відповідною посадою та в частині обмеження її максимальним розміром.
Визнати протиправною відмову Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , із розрахунку середнього заробітку за останні 60 місяців роботи та у виплаті пенсії без обмеження її максимальним розміром, що оформлена листом від 30 червня 2020 року №0574-03-8/3464.
Зобов'язати Бахмутсько-Лиманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 , із розрахунку 60 % середнього заробітку за 60 останніх місяців роботи, згідно довідки військової прокуратури об'єднаних сил від 12 травня 2020 року №14-140вих20, та виплачувати зазначену пенсію без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, з 13 травня 2020 року по 14 серпня 2020 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, б. 35, код ЄДРПОУ 42172734) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн.
Вступна та резолютивна частина рішення проголошені у судовому засіданні 17 грудня 2020 року, у повному обсязі рішення виготовлене 24 грудня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв