Справа № 761/13224/20
Провадження № 3/761/4062/2020
02 липня 2020 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Левицької Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні протокол № 21 від 06 травня 2020 року, складеного прокурором військової прокуратури Київського гарнізону Слісаренко В.В., щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого на посаді тимчасово виконуючого обов'язки вакантної посади помічника начальника оперативного відділення штабу військової частини НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, ?
Як вбачається з протоколу № 21 від 06 травня 2020 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, лейтенант ОСОБА_1 проходить військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 з 02.01.2020 на посаді тимчасово виконуючого обов'язки вакантної посади помічника начальника оперативного відділення штабу (загалом проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 з 22.10.2008).
Так, ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом, тимчасово виконуючий обов'язки вакантної посади помічника начальника оперативного відділення штабу, у порушення вимог 9, 11, 16, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», нехтуючи своїми службовими обов'язками, 02.05.2020 в період з 05 години 00 хвилин до 12 години 30 хвилин недбало поставився до військової служби в умовах особливого періоду, що виразилось у безпідставному невиході на службу, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Так, лейтенант ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Згідно вимог ст. 45 Дисциплінарного Статуту Збройних Сир України за вчинення адміністративних правопорушень військової служби (дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Приписами ст. 15 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV на військовослужбовців покладаються загальні обов'язки.
Згідно з статтею 130 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил внутрішній порядок досягається, зокрема:
глибоким розумінням, свідомим і неухильним виконанням військовослужбовцями обов'язків, визначених законами України та військовими статутами Збройних Сил України; чіткою організацією бойової підготовки;
зразковим бойовим чергуванням та несенням служби добовим нарядом; неухильним виконанням розпорядку дня.
Відповідно до статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Частиною 2 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Натомість, як зазначено у протоколі, лейтенант ОСОБА_1 , діючи всупереч інтересам служби та наведеним вимогам Статутів Збройних Сил України став на шлях вчинення адміністративного правопорушення, яке виразилось у недбалому ставленні до військової служби.
З листа командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 116/2/7/4823 від 28.04.2020 (вхідний реєстраційний номер військової частини в/ч № 2082 від 29.04.2020) вбачається, що 02.05.2020 - в органах військового управління та для працівників Збройних Сил України встановлено вихідний день, у військах (силах) - парко-господарський день, у військових навчальних закладах - відповідно до навчальних планів.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) № 210 від 29.04.2020 «Про забезпечення організованості і правопорядку під час святкування Міжнародного Дня праці та Дня перемоги над нацизмом війні», було установлено 02.05.2020 - парко-господарським днем.
Додатком № 1 до наказу про забезпечення організованості і правопорядку під час святкування Міжнародного Дня праці та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні від 29.04.2020 № 210 визначено список відповідальних посадових осіб в період з 02.05.2020 по 03.05.2020, а саме: старшого групи - заступника начальника штабу військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_2 , офіцера групи контролю - тимчасово виконуючого обов'язки помічника начальника оперативного відділення лейтенанта ОСОБА_3 та запасного - старшого помічника начальника відділення особового складу та стройового старшого лейтенанта ОСОБА_4 .
З пояснень начальника штабу-першого заступника командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_5 встановлено, що тимчасово виконуючий обов'язки вакантної посади помічника начальника оперативного відділення штабу лейтенант ОСОБА_6 02.05.2020 не з'явився на службу. Після проведення ранкового шикування підполковник ОСОБА_5 зателефонував лейтенанту ОСОБА_7 з метою дізнатись, де саме перебуває останній. З телефонної розмови підполковнику ОСОБА_5 від лейтенанта ОСОБА_3 стало відомо, що прибути на службу останній не може. Також з пояснень вбачається, що 29.04.2020 підполковник ОСОБА_5 повідомляв про необхідність виходу на службу 02.05.2020 лейтенанту ОСОБА_7 .
В судовому засіданні ОСОБА_1 своє вини у вчиненні адміністративного правопорушення, суду пояснив, що він 02.05.2020 в період з 09 години 00 хвилин по 12 годину 30 хвилин був відсутній у місці несення служби (військова частина НОМЕР_1 , яка дислокується у АДРЕСА_2 ) та на роботу фактично запізнився у зв'язку з поганою роботою громадського транспорту через карантинні заходи. Він тимчасово проживає у м. Буча та не має свого власного транспорту. Добирався до метро «Академмістечко» на попутному автотранспорті, далі - на автобусі № 118. Про те, що він запізнювався, він доповідав по мобільному зв'язку своєму начальнику ОСОБА_5 . По приїзду на роботу, а саме 02.05.2020 року, він перебував на робочу місці до 19 год. 30 хв., хоча робочий день був визначений з 09 год. 00 хв. до 13 год. 00 хв.
Вивчивши матеріали протоколу про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступного висновку.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган /посадова особа/ встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган /посадова особа/ оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган /посадова особа/ при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням /проступком/ визнається протиправна, винна /умисна або необережна/ дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Як вбачається з матеріалів протоколу, ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом, тимчасово виконуючий обов'язки вакантної посади помічника начальника оперативного відділення штабу, у порушення вимог 9, 11, 16, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», нехтуючи своїми службовими обов'язками, 02.05.2020 в період з 05 години 00 хвилин до 12 години 30 хвилин недбало поставився до військової служби в умовах особливого періоду, що виразилось у безпідставному невиході на службу, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) № 210 від 29.04.2020 «Про забезпечення організованості і правопорядку під час святкування Міжнародного Дня праці та Дня перемоги над нацизмом війні», було встановлено, 02.05.2020 - парко-господарським днем.
Як вбачається з пояснень ОСОБА_1 , наданих останнім в судовому засіданні, він 02.05.2020 в період з 09 години 00 хвилин по 12 годину 30 хвилин був відсутній у місці несення служби (військова частина НОМЕР_1 , яка дислокується у АДРЕСА_2 ) та на роботу фактично запізнився у зв'язку з поганою роботою громадського транспорту через карантинні заходи. Він тимчасово проживає у м. Буча та не має свого власного транспорту. Добирався до метро «Академмістечко» на попутному автотранспорті, далі - на автобусі № 118. Про те, що він запізнювався, він доповідав по мобільному зв'язку своєму начальнику ОСОБА_5 . По приїзду на роботу, а саме 02.05.2020 року, він перебував на робочу місці до 19 год. 30 хв., хоча робочий день був визначений з 09 год. 00 хв. до 13 год. 00 хв.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, тобто умислу, а саме усвідомлення протиправного характеру своїх дій, передбачення шкідливих наслідків таких дій і бажання їх або свідоме допускання настання цих наслідків.
Таким чином, оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд встановив відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
За таких обставин, оскільки відповідно до вимог п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення, суд вважає за необхідне закрити справу щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 245, 246, 247, 251, 252, 268, 278, 279, 280, 284, 294 КУпАП, суд ?
Закрити справу щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва.
Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено.
Суддя Т.В.Левицька