Справа № 2-568/11
16 березня 2011 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Українець В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної державної у м. Києві адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату коштів,
11 лютого 2011 року ОСОБА_1 звернулася в Солом'янський районний суд м. Києва з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій відповідачів протиправними, зобов'язання провести нарахування та виплату їй коштів на підставі ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'як щорічну допомогу за 2007-2010 роки.
Свої вимоги мотивує тим, що є постраждалою від аварії на ЧАЕС як особа, що евакуйована із зони відчуження та віднесена до ІІ категорії.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'та на підставі Закону України «Про вона як особа, що евакуйована із зони відчуження та віднесена до ІІ категорії має право на щорічну допомогу на оздоровлення, проте їй така допомога виплачується в розмірі, який передбачений не Законом, а постановою КМ України. У 2007-2010 роках вона отримала таку допомогу в розмірі, що є значно меншим, ніж передбачено законом.
Ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 17 лютого 2011 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду в частині вимог за 2007-2009 роки.
Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної державної у м. Києві адміністрації копію позовної заяви отримало 03 березня 2011 року. Будь-яких заперечень проти позову до суду не подало.
З письмових заперечень Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат вбачається, що проти задоволення позову він заперечує. У письмових запереченнях зазначено, що Центр здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від органів праці та соціального захисту населення. На підставі розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району м. Києва Центром позивачу виплачена щорічна допомога на оздоровлення.
При проведені перерахування коштів на виплату зазначеної допомоги Центр діяв в межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства і ніяким чином не порушував права та законні інтереси позивача, строки виплати допомоги порушені також не були.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Встановлено, що позивач є постраждалою від аварії на ЧАЕС як особа, що евакуйована із зони відчуження та віднесена до ІІ категорії.
Відповідно до абзацу 7 ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(у редакції Закону на 2007 рік) щорічна допомога на оздоровлення евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей виплачується в розмірі трьох мінімальних заробітних плат.
Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'було встановлено інший розмір щорічної допомоги на оздоровлення зазначеним категоріям осіб, зокрема громадянам, евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей виплаті підлягала щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 75 гривень.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік'дію ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'було зупинено.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 зупинення дії цієї статті визнано таким, що не відповідає Конституції України.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України'текст ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'текст статті 48 викладено в новій редакції.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зазначені зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України'він приймає рішення щодо конституційності актів, зазначених у пункті 1 статті 13 цього Закону.
У разі якщо ці акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Тобто з 22 травня 2008 року дію попередньої редакції ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'було відновлено.
Позивачу у вересні 2010 році виплачена щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 75 гривень, тобто після відновлення дії положень ст. 48 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вбачається, що на день виплати позивачу коштів діяли два нормативно-правові акти (Закон України та постанова Кабінету Міністрів України), які по різному регулюють встановлення розміру одноразової щорічної допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації застосувало розмір зазначеної допомоги, встановлений постановою КМ України від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»-75 гривень.
Разом з тим, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'Кабінет Міністрів України не уповноважений на свій розсуд змінювати, у тому числі зменшувати, конкретні розміри компенсацій і допомоги, зокрема допомоги на оздоровлення, встановлені цим Законом.
Частиною 1 ст. 67 зазначеного Закону встановлено, що конкретні розміри всіх передбачених ним доплат, пенсій та компенсації підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а її ст. 75 встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент -Верховна Рада України. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім -своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Дія ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'на 2007 рік Верховною Радою України зупинялась, проте Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 таке зупинення визнано неконституційним. Також визнано неконституційними зміни щодо нової редакції ст. 48 на підставі Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
За таких обставин дії Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної державної у м. Києві адміністрації що до виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік у меншому розмірі є протиправними, тому така вимога підлягає задоволенню.
У вимогах до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню виплат слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до п. 4.1 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27 січня 2007 року № 65 Центр здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від органів праці та соціального захисту населення.
Щорічна допомога на оздоровлення виплачена Центром позивачу на підставі розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації, тому в діях Центру відсутні порушення права позивача.
З огляду на наведене, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 75, п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008,ст. 20, ч. 4 ст. 48, ч. 1 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(у редакції Закону на 2007 рік), ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Положенням про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27 січня 2007 року № 65, статтями 9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 99, 100, 102, 128, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік на підставі ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(у редакції Закону на 2007 рік) у розмірі трьох мінімальних заробітних плат.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації вжити дій для нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік на підставі ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції Закону на 2007 рік) у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за виключенням виплат ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік, здійснених Управлінням праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації.
Відмовити в задоволенні вимог до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню виплат.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: