СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/22244/20
пр. № 3/759/9646/20
23 грудня 2020 року м.Київ
Суддя Святошинського районного суду м. Києва Скорін А.В., розглянувши матеріали, що надійшли з ДОП Святошинського УП ГУНП у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною першою статті 164-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
10.12.2020 року до Святошинського районного суду м. Києва з ДОП Святошинського УП ГУНП у м. Києві надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого частиною першою статті 164-10 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 30.10.2020 року, о 11 год. 45 хв., за адресою: м. Київ, вул. Червонозаводська, 5-А, здійснювала прийом металобрухту без відповідних дозвільних документів, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 164-10 КупАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялась судом належним чином.
Ретельно дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 255930 від 30.10.2020 року; рапорт; письмові пояснення; протокол огляду та вилучення; суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно до диспозиції ст. 164-10 КУпАП адміністративним правопорушенням є порушення законодавства, що регулює здійснення операцій з металобрухтом, посадовою особою суб'єкта господарювання, що здійснює операції з металобрухтом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно статті 280 КУпАП орган при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини пом'якшуючі або обтяжуючі відповідальність, чи заподіяна шкода, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З матеріалів справи, які надійшли до суду не вбачається, що ОСОБА_1 є посадовою особою суб'єкта господарювання, що здійснює операції з металобрухтом, а відповідно остання не є суб'єктом вказаного адміністративного правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, враховуючи, що ОСОБА_1 не є посадовою особою суб'єкта господарювання, вважаю за необхідне закрити провадження по справі, оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Керуючись ч.1 ст.164-10 ст. ст. 221, 245, 247, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Вилучений, відповідно до протоколу огляду та вилучення від 30.10.2020 року: металобрухт вагою 5 кг - повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду, через Святошинський районний суд м. Києва, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Святошинського
районного суду м. Києва А.В. Скорін