Справа № 559/2573/20
Номер провадження 3/559/1233/2020
22 грудня 2020 року місто Дубно Рівненська область
Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Ралець Р.В. розглянувши матеріали, які надійшли від Дубенського ВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , жит. АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, роз'яснивши ст. 268 КУпАП, -
25.11.2020 до Дубенського міськрайонного суду Рівненської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП ОСОБА_1
01.12.2020 згідно протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями справу для розгляду передано в провадження судді Ралець Р.В.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 19.11.2020 серії ДПР18№092141, 19.11.2020 о 12 год. 15 хв. в м.Дубно по вул. Львівська, ОСОБА_1 керував т/з в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком на стан алкогольного сп'яніння №381 від 19.11.2020, чим порушив вимоги п. 2.9а Правил Дорожнього руху України, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Окрім того, до суду 22.12.2020 надійшло клопотання Генерального директора ТОВ «Ливарно-мехінічний завод'Ісполін», якмй просить звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів на розгляд трудового колективу (а.с.12-13).
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, підтвердив обставини викладені у протоколі, розкаявся, просив, клопотання Генерального директора ТОВ «Ливарно-мехінічний завод'Ісполін», задоволити.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи, в їх сукупності, вважає, що вина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджена, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Пункт 2.9А ПДР України зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення вимог пункту 2.9А ПДР України передбачена статтею 130 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП , підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення від 19.11.2020 серії ДПР18 № 092141 підписаним ОСОБА_1 (а.с.2), направленням (а.с.3), висновком №381 від 19.11.2020(а.с.4), копією постанови серії БАА №871951 від 19.11.2020(а.с.5).
Згідно з приписами ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Тобто, адміністративна відповідальність має подвійну мету - захист правопорядку і виховання громадян у дусі поваги до закону та правил співжиття, яка реалізується, зокрема, через такі функції адміністративної відповідальності - репресивно-каральну та запобіжно-виховну.
Відповідно до положень ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
В силу приписів статті 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Положення зазначеної статті відображають принцип індивідуалізації адміністративної відповідальності, який означає відповідність заходу впливу, який обирається для правопорушника, меті адміністративній відповідальності. Він передбачає як індивідуальний підхід до застосування примусових заходів залежно від особистих якостей правопорушника та характеру і обставин вчинення проступку, так і можливість пом'якшення і навіть відмови держави від застосування заходів відповідальності, якщо її мета може бути досягнута іншим шляхом.
Реалізація принципу індивідуалізації адміністративної відповідальності тісно пов'язана із інститутом звільнення від неї. Адміністративна відповідальність має подвійну мету - захист правопорядку і виховання громадян у дусі поваги до закону та правил співжиття. Зазначену мету можна конкретизувати через дві основні функції адміністративної відповідальності.
Перша з них, репресивно-каральна (або "штрафна"), полягає в тому, що адміністративна відповідальність є, по-перше, актом відплати держави щодо правопорушника, а, по-друге, засобом, який попереджає нові правопорушення.
Друга функція, запобіжно-виховна, тісно пов'язана з попередньою. Вона покликана забезпечити формування в адресатів адміністративно-правових норм мотивів, які б спонукали їх дотримуватись вимог законів, поважати права і законні інтереси інших осіб.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання Законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 21 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, крім посадової особи, звільняється від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів на розгляд громадської організації або трудового колективу, якщо з урахуванням характеру вчиненого правопорушення і особи правопорушника до нього доцільно застосувати захід громадського впливу.
Положеннями ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язані в тому числі з'ясувати, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації або трудового колективу.
Таким чином, звільнення від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів справи на розгляд трудового колективу для застосування заходів громадського впливу, передбачене ст. 21 КУпАП, є правом суду і застосовується лише в сукупності усіх з'ясованих фактів, що дозволяють вирішити питання про доцільність звільнення правопорушника від адміністративної відповідальності.
Це питання вирішується судом з урахуванням характеру вчиненого правопорушення і особи правопорушника та є правом суду.
При цьому, суд враховує, що відповідно до ст. 252-1 Кодексу законів про працю України, трудовий колектив підприємства утворюють усі громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 працює на посаді чергового на прохідній у ТОВ «Ливарно-мехінічний завод'Ісполін» з 22.07.2019 (а.с.14).
У даному випадку, для застосування положень ст. 21 КУпАП до правопорушника Генеральним директором ТОВ «Ливарно-мехінічний завод'Ісполін», до суду подано клопотання про звільнення від адміністративної відповідальності ОСОБА_1 з передачею матеріалів на розгляд трудового колективу(а.с.12).
В означеному клопотанні вказано, що ОСОБА_1 , працює на посаді чергового на прохідній, водійське посвідчення йому необхідне для виконання трудових обовязків. Позбавлення його права керування транспортними засобами, поставить його сімю в скрутне матеріальне становище.
Також у клопотанні зазначено, що ОСОБА_1 щиро покаявся, характеризується позитивно, користується повагою та авторитетом, посвідчення водія йому необхідне для виконання трудових обов'язків.
При цьому, відповідно до наданих суду характеристик ОСОБА_1 характеризується з позитивної сторони(а.с.15).
Оцінивши в сукупності наведене, зокрема, характер вчиненого правопорушення та фактичні обставини справи, враховуючи особу, що притягається до адміністративної відповідальності, а саме те, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП не притягувався, свою вину визнає та у вчиненому щиро кається, від його дій тяжких наслідків не настало, згідно досліджених матеріалів працює черговим на прохідній, позбавлення права керування транспортним засобом негативно вплине на його життя та обмежить його у виконанні трудових обов'язків, чим поставить в скрутне матеріальне становище його родину, з метою недопущення подібної поведінки ним надалі, з огляду на бажання трудового колективу займатися виховними заходами щодо ОСОБА_1 приймаючи до уваги його позитивну характеристику, суд дійшов висновку про можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинене ним адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП з передачею матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд трудового колективу для розгляду, обговорення, вжиття заходів реагування та з повідомленням у 10-ти денний строк про прийняте рішення трудовим колективом.
На переконання суду, з урахуванням відомостей щодо цієї особи, саме такий захід, як передача на поруки трудовому колективу, у цій справі стане найбільш дієвим та ефективним, що узгоджується з вимогами ст. 1 та ч. 2 ст. 249 КУпАП, тобто, з метою підвищення виховної і запобіжної ролі провадження в справах про адміністративні правопорушення такі справи можуть розглядатися безпосередньо в трудових колективах, за місцем навчання або проживання порушника для вжиття заходів громадського впливу.
Згідно з ч. 2 ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу.
Приймаючи до уваги викладене, керуючись ст. ст. 21, 283, 284, 130 ч. 1 КУпАП,суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , звільнити від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП з передачею матеріалів на розгляд трудового колективу ТОВ «Ливарно-мехінічний завод'Ісполін».
Матеріали направити на розгляд трудового колективу ТОВ «Ливарно-мехінічний завод'Ісполін» (вул.М.Грушевського, 134, м.Дубно, Рівненська область, для застосування заходів громадського впливу.
Про заходи громадського впливу, застосовані до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , Генеральний директор ТОВ «Ливарно-мехінічний завод'Ісполін» ОСОБА_2 , повинен не пізніше як у десятиденний строк з дня одержання матеріалів повідомити суд.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 ч.1 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , - закрити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Рівненського апеляційного суду через Дубенський міськрайонний суд Рівненської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.
Суддя Р.В.Ралець