Справа № 187/1572/20
3/0187/632/20
іменем України
21 грудня 2020 року смт Петриківка
Петриківський районний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Говорухи В.О., розглянувши матеріали, що надійшли від Петриківського ВП Новомосковського ВП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , за ст. 443 КУпАП, -
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого 13.11.2020 о 22 год. 30 хв. ОСОБА_1 знаходячись за адресою пр-кт П. Калнишевського в смт. Петриківка виконувала обов'язки бармена в кафе «Колос» та допустила роботу даного закладу після 22 год. 00 хв, чим, чим порушено вимоги п.п. 10,11 п. 10 Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що дійсно 13.11.2020 близько 22 год. вона перебувала в кафе «Колос» та відпочивала там, однак вона не виконує обов'язки бармена даного кафе, так як з 31.07.2016 вона звільнена.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі Конвенція), яка є джерелом права в Україні кожному гарантовано право на справедливий суд.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 2 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Орган (посадова особа), відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.44-3 КУпАП (в редакції Закону № 530-IX від 17.03.2020) полягає у порушенні правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Вказана норма КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють правила карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм та є обов'язковими для виконання.
В свою чергу в статті 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначено, що карантин - це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.
Згідно ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», установлно з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 грудня 2020 р. на території України карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061) та від 20 травня 2020 р. № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626)
При цьому, вищевказаною Постановою КМУ (в редакції Постанови КМ № 1100 від 11.11.2020) визначено, що на території України на період дії карантину забороняється: проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), діяльність закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) з організацією дозвілля; робота після 22-ї та до 7-ї години суб'єктів господарювання з надання послуг громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос (п.п. 10, 11 п. 10 Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020).
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 55 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно доЦивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Поданий до суду адміністративний матеріал не містять доказів здійснення ОСОБА_1 як посадовою особою, господарської діяльності, а саме діяльності закладів громадського харчування, поза розумним сумнівом. Натомість згідно відомостей з трудової книжки ОСОБА_1 звільнена ФОП ОСОБА_2 з посади бармена 31.07.2016.
Отже, ОСОБА_1 не є суб'єктом на якого поширюється заборона, встановлена п.п. 10,11 п. 10 Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020.
Таким чином, судом в ході розгляду справи не встановлено, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений статтею 443 КУпАП(в редакції Закону № 530-IX від 17.03.2020), оскільки вона не є суб'єктом правопорушення, що викладено в протоколі і за вчинення якого настає адміністративна відповідальність.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 247 КпАП України передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Суд приходить до висновку, що адміністративну справу відносно ОСОБА_1 слід закрити в зв'язку з відсутність в діях останньої складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 443, п. 1 ч. 1 ст. 247КУпАП, -
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 764332 від 13 листопада 2020 року на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 Кодекс України про адміністративні правопорушення, закрити в зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 443 Кодекс України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя: В. О. Говоруха