Справа № 523/16262/20
Номер провадження 3/523/7536/20
23 листопада 2020 року
Суддя Суворовського районного суду міста Одеси Шурупов В.В., отримавши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, -
Відповідно до наданих на розгляд суду матеріалів, ОСОБА_1 інкримінується те, що він 03.10.2020 року о 12:40 годині, керуючи транспортним засобом «Suzuki», номерний знак НОМЕР_1 , біля будинку №89 по вул.Канатній в м.Одесі, на регульованому перехресті повертаючи ліворуч не надав перевагу пішоходу ОСОБА_2 , який переходив дорогу на зелений сигнал світлофора, та допустив на нього наїзд, в результаті чого сталася дорожньо-транспортна пригода та останній отримав тілесні ушкодження.
Вивчивши матеріали справи відносно ОСОБА_1 , суддя вважає, що вказані матеріали не можуть бути розглянуті судом в теперішній час, у зв'язку з їх неналежним оформленням, а справа підлягає поверненню до УПП в Одеській області для її приведення у відповідність з діючим законодавством, за наступними підставами.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлюється, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставі і в порядку, встановленим законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Положення статті 245 КУпАП визначають, що завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Згідно зі ст.278 означеного Кодексу, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
В силу ст.251 вказаного Кодексу, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як встановлено ст.256 зазначеного Кодексу, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Проте, як слідує з матеріалів адміністративної справи, 03.10.2020 року працівниками КНП «Одеська обласна клінічна лікарня» ООР виявлено відповідні тілесні ушкодження у ОСОБА_2 (а.с.11), але до матеріалів справи працівниками поліції взагалі не додано висновку СМЕ щодо визначення ступеню тяжкості спричинених зазначеній особі тілесних ушкоджень або відомостей щодо його відмови від проходження СМД чи постанови компетентного органу про закриття кримінального провадження за ст.286 КК України, що свідчить про неповноту досудового провадження по справі про адміністративне правопорушення та обумовлює неможливість прийняття суддею остаточного рішення по справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.273 КУпАП, експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, зокрема, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях.
Перелічені вище недоліки, суддя відносить до суттєвих порушень діючого законодавства, що свідчать про неповноту досудового провадження та передчасність висновку працівників поліції щодо обґрунтованості притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ст.124 КУпАП, що унеможливлює за таких обставин розгляд справи відносно вказаної особи та внаслідок чого матеріали цієї справи підлягають поверненню до УПП в Одеській області, для призначення СМД з метою визначення обставин заподіяння та ступеню тяжкості спричинених ОСОБА_2 тілесних ушкоджень, та в залежності від встановленого, - для прийняття відповідного рішення згідно діючого законодавства.
Керуючись ст.ст.7, 124, 245, 251, 256, 278, 283, 289 КУпАП, суддя -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.124 КУпАП, - повернути до Управління патрульної поліції в Одеській області.
Копію постанови направити для виконання до УПП в Одеській області, для відома ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження до Одеського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Суддя: В.В.Шурупов