Постанова від 23.10.2020 по справі 207/2567/20

№ 207/2567/20

№ 3/207/957/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2020 року суддя Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області І.М. Юрченко, розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з відділу забезпечення заходів з попередження надзвичайної ситуації у м. Кам'янське Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності,

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, працюючу директором Комунального закладу «середня загальноосвітня школа № 38 ім. І.О. Секретнюка» Кам'янської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Кам'янське, смт. Карнаухівка, вул. Пушкіна, 14Б, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 188-16 КпАП України,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення: 01.01.2020 року о 13 год. 20 хв. в приміщенні Комунального закладу «середня загальноосвітня школа № 38 ім. І.О. Секретнюка» Кам'янської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Кам'янське, смт. Карнаухівка, вул. Пушкіна, 14Б, ОСОБА_1 не виконала законні вимоги посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань цивільного захисту, нагляду та контролю за станом захисту території від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, а саме: не виконала заходи, викладені у п. 4 Припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 10.01.2020 року № 18.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала. Суду пояснила, що вона не має власних коштів, щоб усунути приписи, фінансування школи здійснюється її засновником - Кам'янською міською радою, яка і виділяє відповідні кошти на всі потреби учбового закладу. Також надала суду письмові пояснення, в яких зазначила, що згідно п. 3 статті 37 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та п. 9.1 статті 9 Статуту КЗ «СЗШ №38 ім. І.О.Секретнюка» КМР Комунальний заклад «Середня загальноосвітня школа №38 ім. І.О.Секретнюка» Кам'янської міської ради є власністю Засновника (територіальної громади м. Кам'янського в особі Кам'янської міської ради і тому засновник зобов'язаний забезпечити: утримання та розвиток заснованого ним закладу освіти, його матеріально-технічної бази на рівні, достатньому для виконання вимог державних стандартів, ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти, вимог трудового законодавства, оплати праці педагогічних та інших працівників, охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки тощо.

Фінансово-господарська діяльність Закладу згідно п.11.2 статті 11 Статуту КЗ «СЗШ №38 ім. І.О.Секретнюка» КМР проводиться на основі кошторису, який складається і затверджується відповідно до законодавства. В кінці року Заклад надає Засновнику проект бюджету на потреби. На початок року Засновником формуються та надаються кошторисні призначення на рік, згідно яких проводяться видатки. В 2020 році до проекту бюджету Закладом було закладено видатки для усунення приписів ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області №18 від 10.01.2020 року на встановлення пожежної сигналізації, обслуговування пожежної сигналізації, обладнання будівлі пристроєм від прямого попадання блискавки, встановлення протипожежних дверей, люків, придбання вогнегасників, пожежних рукавів, протигазів для дітей та працівників, але в кошторисі Засновником були виділені видатки тільки на протипожежні двері і люк (договір купівлі-продажу товарів №135 від 10.08.2020р. В Держказначейській службі України м. Кам'янського були зареєстровані відповідні юридичні та фінансові зобов'язання під №63 від 10.08.2020 р., але на даний час кошти не надійшли. На початок навчального року адміністрацією закладу був написаний лист до директора департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради ОСОБА_2 про необхідність виділення коштів для усунення протипожежних приписів ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області від 10.01.2020 №18. В проект бюджету на 2021 рік Закладом закладено видатки для усунення приписів ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області №18 від 10.01.2020р. на встановлення пожежної сигналізації, обслуговування пожежної сигналізації, обладнання будівлі пристроєм від прямого попадання блискавки, встановлення протипожежного люка, придбання вогнегасників, пожежних рукавів, протигазів для дітей та працівників. На підставі вищезазначеного просила закрити закрити провадження у адміністративній справі відносно неї у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 247 КУпАП передбачені обставини, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення.

Вказаною статтею передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: 1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення; 2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку; 3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність; 4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони; 5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; 6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; 7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу; 8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або не скасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також порушення по даному факту кримінальної справ; 9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження по справі.

Відсутність самої події адміністративного правопорушення - означає, що діяльність особи не є такою, що могла б розцінюватися як правопорушення.

Склад правопорушення - наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.

Відповідно до ч. 1 ст. 188-16 КпАП України, невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань цивільного захисту, нагляду та контролю за станом захисту територій від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, щодо розроблення та реалізації заходів у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого статтею 188-16 КпАП України, полягає у невиконанні законних вимог посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, до компетенції якого віднесено питання захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру щодо розроблення та реалізації заходів у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Такі вимоги є похідними від повноважень спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, до компетенції якого віднесено питання захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, серед яких: забезпечення реалізації політики держави у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання цим ситуаціям та реагування на них, ліквідації їх наслідків та наслідків Чорнобильської катастрофи; керівництво діяльністю підпорядкованих йому органів управління з питань надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, спеціальних і спеціалізованих формувань; здійснення контролю за проведенням аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; координація діяльності центральних органів виконавчої влади у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; здійснення оповіщення населення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру, 4 забезпечення належного функціонування галузевих територіальних і локальних систем оповіщення; здійснення державного нагляду і контролю за розробленням та реалізацією заходів у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; затвердження планів локалізації і ліквідації аварій (катастроф); проведення науково-дослідних робіт у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; здійснення інших повноважень, визначених законами України, актами Президента України.

Невиконання законних вимог посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, які реалізуються під час виконання їх повноважень утворює об'єктивну сторону цього правопорушення.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.

Суб'єктами правопорушення можуть бути посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності.

Дослідивши матеріали справи, вважаю необхідним закрити провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, оскільки об'єктивна сторона за ч. 1 ст. 188-16 КпАП України у даному випадку відсутня, виходячи з наступного.

Згідно п. 3 статті 37 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та п.9.1 статті 9 Статуту КЗ «СЗШ №38 ім. І.О.Секретнюка» КМР (ар.с.9-38) комунальний заклад «Середня загальноосвітня школа №38 ім. І.О.Секретнюка» Кам'янської міської ради є власністю Засновника (територіальної громади м. Кам'янського в особі Кам'янської міської ради) і тому Засновник зобов'язаний забезпечити: утримання та розвиток заснованого ним закладу освіти, його матеріально-технічної бази на рівні, достатньому для виконання вимог державних стандартів, ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти, вимог трудового законодавства, оплати праці педагогічних та інших працівників, охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки тощо.

Фінансово-господарська діяльність Закладу згідно п.11.2 статті 11 Статуту КЗ «СЗШ №38 ім. І.О.Секретнюка» КМР проводиться на основі кошторису, який складається і затверджується відповідно до законодавства. В кінці року Заклад надає Засновнику проект бюджету на потреби. На початок року Засновником формуються та надаються кошторисні призначення на рік, згідно яких проводяться видатки.

В 2020 році до проекту бюджету (арс.39) Закладом було закладено видатки для усунення приписів ГУ ДСНС України у Дніпропетровькій області №18 від 10.01.2020р. на встановлення пожежної сигналізації, обслуговування пожежної сигналізації, обладнання будівлі пристроєм від прямого попадання блискавки, встановлення протипожежних дверей, люків, придбання вогнегасників, пожежних рукавів, протигазів для дітей та працівників, але в кошторисі (ар.с.40-41) Засновником були виділені видатки тільки на протипожежні двері і люк (договір купівлі-продажу товарів №135 від 10.08.2020р. (ар.с.42-43). В Держказначейській службі України м. Кам'янського були зареєстровані відповідні юридичні та фінансові зобов'язання під №63 від 10.08.2020р. (ар.с.44), але на даний час кошти не надійшли.

На початок навчального року адміністрацією закладу був написаний лист (ар.с.45) до директора департаменту з гуманітарних питань Кам'янської міської ради ОСОБА_2 про необхідність виділення коштів для усунення протипожежних приписів ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області від 10.01.2020 №18.

В проект бюджету на 2021 рік (ар.с.46) Закладом закладено видатки для усунення приписів ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області №18 від 10.01.2020р. на встановлення пожежної сигналізації, обслуговування пожежної сигналізації, обладнання будівлі пристроєм від прямого попадання блискавки, встановлення протипожежного люка, придбання вогнегасників, пожежних рукавів, протигазів для дітей та працівників.

Відповідно до ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Відсутність об'єктивних ознак складу правопорушення в даному випадку означає відсутність самої події адміністративного правопорушення, складу правопорушення в цілому, що є обставиною, що виключає провадження в справі про адміністративне правопорушення.

На підставі ч. 1 ст. 188-16 КпАП України, та керуючись ст.ст. 247, 268, 283, 284, 285 КпАП України, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 188-16 КпАП України - закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через місцевий суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя І.М. Юрченко