справа № 361/6415/20
провадження № 3/361/3340/20
06.11.2020
Іменем України
06 листопада 2020 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Дутчак І.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває в декретній відпустці по догляду за дитиною, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 1732 КУпАП,
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення, 11 вересня 2020 року близько 21.44 год. за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинила домашнє насильство, вчинила умисну бездіяльність психологічного характеру, чим спричинила позбавлення їжі, житла внаслідок чого могла бути заподіяна шкода фізичному та психологічному здоров'ю дітей, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 1732 КУпАП.
ОСОБА_1 у суді пояснила, що вона є одинокою матір'ю, яка виховує трьох малолітніх дітей, 11 вересня 2020 року вона дозволила погуляти на вулиці з 20 до 21 год. двом синам ОСОБА_2 13 років та ОСОБА_3 9 років, а вона залишилася вдома з малолітнім ОСОБА_4 , якого вкладала спати та сама заснула. В цей час діти повернувшись додому, не змогли до неї додзвонитися, оскільки її телефон розрядився, а діти залишили ключі від квартири вдома. Вважає, що будь-якого насилля по відношенню до дітей вона не вчиняла, це єдиний випадок, викликаний збігом обставин.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив такі факти та дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно із ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За змістом ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Із змісту ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП вбачається, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та один із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Із протоколу серії АПР18 № 209912 вбачається, що 11 вересня 2020 року близько 21.44 год. за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинила домашнє насильство, вчинила умисну бездіяльність психологічного характеру, чим спричинила позбавлення їжі, житла, внаслідок чого могла бути заподіяна шкода фізичному та психологічному здоров'ю дітей, у квартирі антисанітарні умови, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1732 КУпАП.
У поясненнях свідок ОСОБА_5 , яка є матір'ю ОСОБА_1 , зазначила, що 11 вересня 2020 року близько 22 год. їй зателефонувала сусідка її дочки та повідомила, що її онуки ОСОБА_6 та ОСОБА_3 стоять в під'їзді та не можуть зайти до квартири, оскільки їх матір не відчиняє. Також пояснила, що відразу поїхала до дочки за адресою АДРЕСА_1 , де були присутні працівники поліції, Служба у справах дітей та сусіди, вона, відчинивши квартиру своїми ключами, побачила антисанітарні умови в квартирі та дочку, яка спала поруч із сином ОСОБА_4 .
У акті № 362 від 11 вересня 2020 року обстеження умов проживання зазначено, що у квартирі, де проживають ОСОБА_1 та її троє синів: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , брудно, у кімнатах розкидані речі. Надано час для прибирання оселі до 15 год. 14 вересня 2020 року для повторного обстеження умов проживання, на ОСОБА_1 складено протокол за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 184 КУпАП.
Із акта № 363 від 14 вересня 2020 року обстеження умов проживання вбачається, що в квартирі прибрано у двох кімнатах і кухні, третя кімната захаращена речами та замкнута. ОСОБА_1 пояснила, у цій кімнаті зберігає речі. Продукти харчування наявні, місця для відпочинку та навчання дітей наявні в належному стані, речей для дітей вдосталь. ОСОБА_1 має конфлікт з матір'ю, потребує роботи з психологом. З дітьми у ОСОБА_1 добрі стосунки, вона здійснює догляд в міру своїх можливостей, веде затворницький спосіб життя, не має довіри до оточуючих (сусідів, вчителів, рідних). Сім'я потребує включення під соціальний супровід з метою розвитку соціальних навичок управління домогосподарством, налагодження зв'язків із рідними ОСОБА_1 , підвищення батьківського потенціалу.
У ч. 1 ст. 1732 КУпАП встановлено, що вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 1732 КУпАП, складає: об'єкт, яким виступають суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку; об'єктивна сторона даного правопорушення виражається у діянні (дії або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого; суб'єкт даного адміністративного правопорушення загальний, а суб'єктивна сторона виражається у формі умисної вини та необережності.
Організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства встановлені у Законі України “Про запобігання та протидію домашньому насильству” від 07 грудня 2017 року.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Законі України “Про запобігання та протидію домашньому насильству” домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
У п. п. 14, 17 ч. 1 ст. 1 зазначеного Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству” визначені поняття психологічного та фізичного насильства, зокрема, психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи; фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Враховуючи вище наведене, суд вважає, що матеріали справи не містять фактичних даних, які б підтверджували сам факт психологічного та фізичного насильства зі сторони ОСОБА_1 по відношенню до дітей, у розумінні цих понять визначених Законом України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, а долучені до протоколу фотографії не є підтвердженням домашнього насильства в сім'ї ОСОБА_1 та не стосуються адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1732 КУпАП, тому встановити одну із складових адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1732 КУпАП, а саме наявність об'єктивної сторони цього адміністративного правопорушення - вчинення дій або бездіяльності психологічного чи фізичного характеру, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному чи фізичному здоров'ю дітей, неможливо. Інших доказів до протоколу серія АПР18 № 209912 від 11 вересня 2020 року суду не надано.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Малофєєва проти Росії” (рішення від 30 травня 2013 року, заява № 36673/04), зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Вказані вище обставини в сукупності дають підстави для висновку про відсутність складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1732 КУпАП, у діях ОСОБА_1 .
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, адміністративна справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 1732 КУпАП, підлягає закриттю за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, 1732, 221, 247, 254, 256, 279, 283 - 285 КУпАП,
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1732 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Суддя Дутчак І. М.