Рішення від 03.12.2020 по справі 686/14902/20

Справа № 686/14902/20

Провадження № 2-а/686/371/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.12.2020

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Стефанишина С.Л.,

секретаря Кшановській Є.З.,

з участю представника позивача Гаврилюка В.О.,

представника відповідача Панчук А.А., Васильків А.А.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до адміністративної комісії виконавчого комітету Хмельницької міської ради, Хмельницької міської ради про скасування постанови,

встановив:

1. Стислий виклад позиції позивача.

12 червня 2020 року ФОП ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до відповідача про скасування постанови, посилаючись на те, що 14 січня 2020 року постановою №148 її було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП та накладено штраф в сумі 850 грн. Незаконність винесеної постанови ФОП ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що у сфері житлово-комунальних послуг відносини будуються на договірних засадах. В правилах благоустрою території міста Хмельницького вказано наявність договору про надання послуг з вивезення побутових відходів, однак зобов'язання укласти його саме з ХКП «Спецкомунтранс» не передбачено. Позивач уклала договір про вивезення побутових відходів з ФОП ОСОБА_1 , а тому висновок про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.152 КАС України за відмову від укладення договору з ХКП «Спецкомунтранс» є незаконним.

2. Стислий виклад позиції відповідача.

30.07.2020 року до суду надійшов відзив на позов від представника відповідача, в якому він зазначив, що рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28 грудня 2017 року №1011 визначені організації, які займаються санітарним очищенням міста Хмельницького, однією з яких є ХКП «Спецкомунтранс». п.8.2 Правил благоустрою території міста Хмельницького визначено, що фізичні особи суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі орендарі приміщень у сфері поводження з відходами зобов'язані укласти договори з юридичною особою, яка у встановленому законом порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкту утворення відходів. ФОП ОСОБА_1 відмовилася від укладення договору, у зв'язку із чим обґрунтовано було притягнута до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги, викладені у позовній заяві підтримав в повному обсязі, зазначив, що у зв'язку із укладеним договором про вивезення побутових відходів із ФОП ОСОБА_1 вимога ХКП «Спецкомунтранс» про укладення договору із ними суперечить нормам ЦК України щодо свободи договору. Його пояснення та наданий примірник договору із додатками до уваги представниками адміністративної комісії взяті не були.

Представники відповідача адміністративної комісії виконавчого комітету Хмельницької міської ради в судовому засіданні заперечили, щодо задоволення позову.

Представник відповідача Хмельницької міської ради в судове засідання не з'явився.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи та дослідивши наявні у ній докази, прийшов до наступного висновку.

3. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини, аргументи сторін, норми права які застосував суд.

Як встановлено в судовому засіданні контролером касиром Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» було складено протокол про адміністративне правопорушення за ст.152 КУпАП порушення Правил благоустрою, в якому вказано, що 26 листопада 2019 року о 15 год. по АДРЕСА_1 ФОП ОСОБА_1 відмовилася укласти договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами із ХКП «Спецкомунтрас», чим порушила п.8.2 Правил благоустрою території міста Хмельницького.

Постановою адміністративної комісії виконавчого комітету від 14 січня 2020 року ФОП ОСОБА_1 було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст.152 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 850 грн.

Згідно ст.152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вимоги щодо поводження із побутовими відходами визначені Правилами благоустрою території міста Хмельницького, затверджених рішенням Хмельницької міської ради від 11 грудня 2019 року №50 (надалі Правила).

Зокрема п.8.1 Правил передбачено, що поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил.

Згідно п. 8.2. Правил, фізичні особи - власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі житлових будинків, будівель, споруд та приміщень, підприємства, установи, організації усіх форм власності, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі орендарі приміщень у сфері поводження з відходами зобов'язані укладати договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів, здійснювати оплату таких послуг та забезпечувати роздільне збирання побутових відходів.

Рішенням виконавчого комітету хмельницької міської ради №87 від 08 лютого 2018 року було введено в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу з визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території міста Хмельницького переможцем за лотом №1 було визначено міське комунальне підприємство «Спецкомунтранс» строком на 5 років.

Згідно ст.1 Закону України «Про відходи» послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування.

Відповідно до п.3 «Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами», затвердженими постановою КМ України від 10 грудня 2008 року №1070 послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб'єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів. Договір про надання послуг укладається між споживачем та виконавцем послуг з вивезення побутових відходів відповідно до Типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, що додається.

Таким чином, укладення договору на вивезення побутових відходів із юридичною особою, визначеною виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів є обов'язковим.

З огляду на що, адміністративною комісією вірно було не взято до уваги наданий представником позивача договір укладений із ФОП ОСОБА_1 про вивезення побутових відходів, оскільки він виконавчим комітетом Хмельницької міської ради у визначеному порядку виконавцем таких послуг на території міста Хмельницького не визначався.

Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.

В силу ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне та об'єктивне встановлення обставин справи, вирішення її у точній відповідності до закону.

Згідно з п.1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Частиною 2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, який повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, що можуть бути використані як докази у справі.

Зважаючи на те, що матеріали справи про адміністративне правопорушення дійсно містять відомості про вчинене адміністративне правопорушення, склад, якого міститься у ст.152 КУпАП суд, погоджується із тим, що позивача до адміністративної відповідальності було притягнуто обґрунтовано, та відсутністю підстав для скасування винесеної постанови.

Суду було надано належні та допустимі докази вчиненого адміністративного правопорушення ФОП ОСОБА_1 , на підставі яких адміністративною комісією було прийнято рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.

Підстав для скасування винесеної постанови суд не вбачає.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст.ст.72-76, 139, 241, 246 КАС України, ст.152 КУпАП, ст.1 Закону України «Про відходи», Правилами надання послуг з поводження з побутовими відходами», затвердженими постановою КМ України від 10 грудня 2008 року №1070, суд, -

ухвалив:

В задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня проголошення судового рішення до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.

Повний текст рішення виготовлений 13.12.2020 року.

Суддя С. Стефанишин