Красилівський районний суд Хмельницької області
ін. 31000 , м. Красилів , вул. Булаєнка, 4 тел. (факс): 038 55 4 34 75
Справа №: 677/1411/20
23.12.2020 м.Красилів
Суддя Красилівського районного суду Хмельницької області Вознюк Р.В., за участі секретаря судового засідання Басистої Т.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Кашина В.А., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , заміжньої, має на утриманні одну дитину, непрацюючої, ІПН: НОМЕР_1 ,
- за ч.1 ст. 130 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 238647 від 10.10.2020 ОСОБА_1 ставиться в вину, що 10.10.2020 приблизно о 00 год 35 хв. в м. Красилові по вул. Михайлівська, вона керувала транспортним засобом Рено Лагуна д.н.з. НОМЕР_2 із ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння водій відмовилася на місці зупинки та у медичному закладі у присутності двох свідків, чим порушила вимоги п.2.5 ПДР України, чим скоїла правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в вчинені вказаного адміністративного правопорушення не визнала, вказала, що 10.10.2020 приблизно о 24 годині керувала автомобілем та порушила ПДР України по вулиці Ціолковського, зупинилася, після чого приїхала поліція, на неї одягли кайданки та відвезли в Красилівську ЦРЛ. Стверджує, що відмовилася від огляду в лікарні оскільки не було законних підстав для його проходження. Наголошує, що на місці зупинки пройти огляд на стан сп'яніння їй не пропонували, свідків не було, ознак сп'яніння не мала.
В матеріалах справи містяться письмові пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , від 10.09.2020 в яких свідки підтвердили, що близько 01.10 год ОСОБА_1 відмовилася від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Драгер» та в Красилівській ЦРЛ.
В судовому засіданні поліцейський ОСОБА_4 , який склав протокол серії ДПР18 № 238647 пояснив, що 10.10.2020 зупинив ОСОБА_1 , одягнули на неї кайданки та відразу відвезли до Красилівської ЦРЛ для проходження огляду на стан алкогольного спяніння, на місці зупинки транспортного засобу пройти огляд на стан алкогольного спяніння ОСОБА_1 не пропонували, свідків на місці події не було, а долучені до матеріалів адміністративної справи письмові пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не відповідають дійсності.
Судом неодноразово викликалися у судове засідання свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та вживалися заходи для їх доставки у судове засідання шляхом направлення листів до Красилівського ВП ГУНП в Хмельницькій області для забезпечення участі цих свідків у судових засіданнях 19.11.2020, 27.11.2020, 02.12.2020, 18.12.2020, 23.12.2020.
Долучений до протоколу відеозапис з нагрудної камери поліцейського не містить відомостей, що працівники поліції пропонували водію ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки, та наявності при цьому двох свідків.
Дослідивши надані письмові та відео докази в справі, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до статті 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні будь-якого правопорушення. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно ст. 251 КУпАП на основі доказів встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків та інше.
Відповідно до виписаних у ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин, інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
За змістом ст. 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться в межах обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення. Тому, відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, обставини та суть адміністративного правопорушення повинні бути чітко викладені в протоколі.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 інкримінується порушення вимог п. 2.5 ПДР.
Згідно п.2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно пунктів 6, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року N 1452/735 (далі - Інструкція N 1452/735), огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я.
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Згідно пункту 1 розділу ІІ Інструкції N 1452/735, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу I цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Відповідно до підпунктів 1, 3 пункту 1 розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 року N 1395 (далі - Інструкція N 1395), протокол про адміністративне правопорушення складається відповідно до статті 254 КУпАП. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються письмові пояснення свідків правопорушення у разі їх наявності, акт огляду у разі проведення огляду на стан сп'яніння.
Згідно пункту 4 розділу ІХ Інструкції N 1395, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства.
Частинами 1, 2, 3 статті 266 КУпАП передбачено що, особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 інкримінується порушення вимог п. 2.5 ПДР. В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 у якої були ознаки алкогольного сп'яніння, відмовилася від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки та в медичному закладі в присутності двох свідків.
Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що 10.10.2020 працівниками поліції висловлювалася пропозиція водію ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки, а також присутність при цьому двох свідків.
Також відсутні докази, що ОСОБА_1 відмовилася пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки.
Оскільки ОСОБА_1 не відмовилася від огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки, у працівників поліції не виникли підстави для проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі, відповідно до ч. 3 ст. 266 КУпАП. Зазначені підстави не були встановлені і в судовому засіданні.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, складений з порушенням вимог ч.ч.1, 2, 3 ст. 266 КУпАП, оскільки:
- матеріали справи не містять відомостей, що у ОСОБА_1 були ознаки алкогольного сп'яніння при зупинці транспортного засобу, що давали працівникам поліції підстави для проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння;
- працівники поліції не запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки і вона не відмовився від такого огляду;
- працівники поліції не забезпечили присутність двох свідків при проведені огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, клопотання захисника Кашина В.А. суд доходить висновку, що належних і допустимих доказів про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП, матеріали справи не містять, а тому провадження в справі слід закрити.
Враховуючи викладене, керуючись п.1 ч.1 ст. 247, ст. 251, ст. 252, ст. 266, ст. 283, ст. 284 КУпАП,
постановив:
провадження по справі стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Р. В. Вознюк