24 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 295/8061/20
адміністративне провадження № К/9901/35403/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мацедонської В.Е.,
суддів - Данилевич Н.А., Уханенка С.А.,
перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року
у справі №295/8061/20 за позовом ОСОБА_1 до поліцейського патрульної поліції роти №3 батальйону №1 УПП в Житомирській області Департаменту патрульної поліції Ткачука Миколи Станіславовича про визнання дій працівників поліції протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до поліцейського патрульної поліції роти №3 батальйону №1 УПП в Житомирській області Департаменту патрульної поліції Ткачука Миколи Станіславовича про визнання дій працівників поліції протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, в якому просив скасувати постанову серії ДП18 № 529063 від 02.07.2020 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі в розмірі 425,00 грн. та закрити провадження відповідно до п. 1 ч .1 ст. 247 КУпАП.
20 серпня 2020 року рішенням Богунського районного суду м. Житомира позов задоволено частково, скасовано постанову серії ДП18 № 529063 від 02.07.2020 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі в розмірі 425,00 грн., а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрито. В решті вимог відмовлено.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду скасовано від 11 листопада 2020 року скасовано рішення Богунського районного суду м. Житомира. Прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із таким судовим рішенням, позивач подав касаційну скаргу.
Вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження, Верховний Суд зазначає наступне.
У силу пункту 8 частини 2 статті 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Вищезазначеному конституційному положенню щодо забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у визначених законом випадках кореспондують стаття 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та стаття 13 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 13 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
Параграфом 2 Глави 11 Розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України") закріплений розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ.
Особливості апеляційного та касаційного оскарження судових рішень в окремих категоріях адміністративних справ встановлені статтею 272 КАС України.
Згідно частини третьої статті 272 КАС України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Зокрема, статтею 286 КАС України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже, нормами КАС України не передбачено можливості оскарження в касаційному порядку судових рішень суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
З огляду на те, що предметом спору у цій справі є дії та рішення суб'єкта владних повноважень про накладення адміністративного стягнення, у відкритті касаційного провадження потрібно відмовити.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись статтями 272, 286, 333 КАС України, Верховний Суд
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року у справі №295/8061/20 за позовом ОСОБА_1 до поліцейського патрульної поліції роти №3 батальйону №1 УПП в Житомирській області Департаменту патрульної поліції Ткачука Миколи Станіславовича про визнання дій працівників поліції протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Копію даної ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.Е. Мацедонська
Судді Н.А. Данилевич
С.А. Уханенко