Постанова від 23.12.2020 по справі 824/161/18-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 грудня 2020 року

м. Київ

справа №824/161/18-а, адміністративне провадження №К/9901/2017/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючий - Стародуб О.П.,

судді - Берназюк Я.О., Кравчук В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 07.05.2018р. (суддя - Левицький В.К.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суд від 21.11.2018р. (судді - Смілянець Е.С., Сушко О.О., Залімський І.Г.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неперерахунку йому пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту працівників внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. №268», з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції та в строки, вказані у законодавстві України починаючи з 01.01.2016 р.

Судами встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з 02.07.2000р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з довідкою ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 26.07.2017 № 13/4292, виданою позивачу, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 №260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою «заступник начальника-начальник слідчого відділення Новоселицького РВ - Заступник начальника ВП» становить 8483,38 грн, в тому числі: посадовий оклад - 3250 грн, підполковник міліції/підполковник поліції - 2200 грн, надбавка за стаж служби 45 % - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 325,00 грн, премія 3,11% - 255,88 грн. (а.с. 16)

19.01.2018р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. (а.с. 62)

01.02.2018р. листом №66/Ш-11 відповідач повідомив позивача, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. (а.с 11)

Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

В обгрунтування позовних вимог посилався на те, що призначена йому пенсія підлягає перерахунку у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення, однак відповідач безпідставно відмовив в перерахунку пенсії, чим порушив його право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 16.04.2018р. відмовлено в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі, оскільки доказів виплати позивачу пенсії на підставі проведеного перерахунку відповідач до суду не надав, виправлення вчинених ним порушень у спірних правовідносинах не обґрунтував, докази повного відновлення законних прав та інтересів позивача до суду не надав.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 07.05.2018р., залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2018р., відмовлено в задоволенні позову.

Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону № 900-VIII, ст. 63 Закону №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України № 988 та довідки № 13/4292 від 26.07.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р., яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області, мала протиправний характер, і відповідач, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії листом від 01.02.2018 р. № 66/Ш-11 з підстав відсутності фінансування, діяв протиправно.

Водночас, судами встановлено, що після звернення позивача до суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, а тому право позивача на перерахунок пенсії не порушено.

З ухваленими судовими рішеннями не погодився позивач, звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

В обгрунтування касаційної скарги посилається на те, що суди встановивши що з боку відповідача мала місце протиправна бездіяльність щодо неперерахунку його пенсії, безпідставно відмовили у задоволенні позовних вимог щодо зобов?язання здійснити її перерахунок, оскільки подальші зміни у законодавстві не можуть бути підставою для відмови у позові.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач просив касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.

З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів не погоджується з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18.11.2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015 року.

Відповідно до висновків Верховного Суду у зразковій справі №820/6514/17 від 15.02.2018р. збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» згідно із Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Справа, що розглядається, відповідає ознакам типової, щодо яких постановлено зазначене рішення Верховного Суду.

В ході розгляду справи судами встановлено, що позивач набув право на перерахунок пенсії, а надана відповідачу довідка про розмір грошового забезпечення від 26.07.2017року є підставою для такого перерахунку.

Оскільки, як встановлено судами, відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії позивача, а тому позовні вимоги підлягали задоволенню.

Подальші зміни в законодавстві, які відбулись після звернення позивача до суду та направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, а можуть бути підставою для вчинення відповідними суб?єктами подальших дій та прийняття рішень, пов?язаних з перерахунком пенсії відповідно до таких змін.

Водночас, як встановлено судами попередніх інстанцій відповідач здійснив перерахунок пенсії на підставі довідки від 14.03.2018р. №13/4292, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню частково в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо неперерахунку пенсії на підставі довідки від 26.07.2017р. №13/4292.

Відповідно до частини 1 статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.

Відповідно до частини 3 цієї статті неправильним застосуванням норм матеріального права вважається неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

За таких обставин, судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з прийняттям у справі нового рішення про часткове задоволення позову.

Керуючись статтями 345, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 07.05.2018р. та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суд від 21.11.2018р. скасувати.

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії у справі №824/161/18 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо неперерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 26.07.2017р. №13/4292.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Я.О. Берназюк

В.М. Кравчук