Постанова від 24.12.2020 по справі 500/1502/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2020 рокуЛьвівСправа № 500/1502/20 пров. № А/857/9976/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді : Кухтея Р.В.,

суддів : Шевчук С.М., Шинкар Т.І.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 липня 2020 року (ухвалене головуючим-суддею Подлісною І.М. в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у м. Тернополі) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся в суд із зазначеним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - ГУ ПФУ, відповідач) щодо зменшення йому розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 по 31.12.2019 - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 позов було задоволено повністю.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ГУ ПФУ подало апеляційну скаргу, в якій через неправильне застосування норм матеріального права, просить його скасувати частково та прийняти постанову, якою у задоволенні позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 04.09.2019 по 31.12.2019 (включно) відмовити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2018 по 04.03.2019 у пенсійного фонду були відсутні правові підстави не враховувати та не застосовувати до спірних правовідносин постанову Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою встановлено відсоткове обмеження виплати перерахованих пенсій. При цьому вказує, що судом першої інстанції не враховано, що у 2019 році діяло обмеження розміру виплати перерахованих відповідній категорії громадян пенсій, встановлене постановою Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Враховуючи, що постанова Кабінету Міністрів України №804 набрала чинності 04.09.2019, вимога позивача щодо виплати йому пенсії в розмірі 100% суми підвищення за період з 04.09.2019 по 31.12.2019 є безпідставною.

Згідно п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні по справі матеріали та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

З матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

06.06.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про проведення перерахунку та виплату йому пенсії (з врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

ГУ ПФУ за результатами розгляду заяви позивача листом №1148-1184/В-02/8-1900/20 від 16.06.2020 повідомило, що з 14.08.2019 Урядом прийнято постанову №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою визначено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення з служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку із скасуванням рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, п.2 Постанови №103, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу має виплачуватись у розмірі 100% суми підвищення пенсії. При цьому, застосував до спірних правовідносин правовий висновок, висловлений Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020.

Суд апеляційної інстанції враховує, що рішення суду першої інстанції від 24.07.2020 оскаржено в апеляційному порядку лише в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , а тому вказане рішення суду в неоскарженій сторонами частині, яким задоволено позовні вимоги, не являється предметом апеляційної перевірки.

Стосовно рішення суду першої інстанції першої інстанції в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії позивача (з врахуванням раніше виплачених сум) з 04.09.2019 по 31.12.2019 включно, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, колегія суддів вважає, що в цій частині висновки суду першої інстанції є помилковими, з врахуванням наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції чинній з 01.01.2017), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З такого законодавчого регулювання слідує, що Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії звільненим із служби військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними у пунктах 2 та 3 статті 116 Конституції України.

З метою реалізації положень ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 було прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).

Відповідно до пункту 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно п.2 Постанови №103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах : з 01.01.2018 - 50%; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75%; з 01.01.2020 - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Так, з матеріалів справи видно та не заперечується сторонами по справі, що починаючи з 01.01.2018 виплата перерахованої пенсії позивача здійснювалася поетапно у таких розмірах : з 01.01.2018 - 50%; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

12.12.2018 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.2 ст.255 КАС України, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Частиною 2 статті 265 КАС України передбачено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, положення пунктів 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратили чинність з 05.03.2019.

Вищевказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 09.04.2020 по справі №640/19928/18, а також в рішенні Верховного Суду від 06.08.2019 по справі №160/3586/19, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними, проте лише до 04.09.2019.

Так, судом першої інстанції вірно зазначено, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №804 від 14.08.2019 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності 04.09.2019 року.

Постановою №804 установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Вказане свідчить про те, що з 04.09.2019 до 31.12.2019 у ГУ ПФУ були правові підстави для виплати позивачу 75% підвищення до пенсії.

Крім цього, колегія суддів вважає за необхідне наголосити на тому, що оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, які в своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав не враховувати положення постанови Кабінету Міністрів України №804.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, відповідач, виплачуючи в період з 04.09.2019 по 31.12.2019 - 75% підвищення до пенсії позивача, діяв відповідно до чинної постанови Кабінету Міністрів України №804, у зв'язку з чим не порушив вимог ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки такий спосіб дій прямо передбачений вказаною постановою Кабінету Міністрів України.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що є безпідставними та не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 04.09.2019 по 31.12.2019 - 75 % суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018 та про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити (з врахуванням раніше виплачених сум) пенсію позивачу з 04.09.2019 по 31.12.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Оскільки позивач у період з 05.03.2019 по 03.09.2019 мав право на отримання повного розміру своєї перерахованої пенсії, що визначений станом на 01.03.2018, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 по 03.09.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату його пенсії (з врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 по 03.09.2019, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Згідно ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є : 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Колегія суддів вважає, що відповідач, здійснюючи в період з 04.09.2019 по 31.12.2019 нарахування та виплату позивачу пенсії, діяв у встановлений чинним на цей період часу законодавством, а тому доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження.

Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому судове рішення, постановлене за результатами апеляційного перегляду в касаційному порядку оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст. 12, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області задовольнити.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 липня 2020 року по справі №500/1502/20 скасувати та прийняти постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 , з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. В. Кухтей

судді С. М. Шевчук

Т. І. Шинкар