Постанова від 22.12.2020 по справі 380/264/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2020 рокуЛьвівСправа № 380/264/20 пров. № А/857/5489/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,

з участю секретаря судового засідання Копанишин Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 березня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

суддя (судді) в суді першої інстанції - Сидор Н.Т.,

справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження,

місце ухвалення рішення - м. Львів,

дата складання повного тексту рішення: 02.04.2020 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просила визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення їй перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року відповідно до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести їй перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року відповідно до ст. ст. 43, ч. 2 ст. 51, ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити їй перерахунок та виплату одноразово і своєчасно недоотриманих сум пенсії з 01 грудня 2015 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262- ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702, з урахуванням здійснених виплат; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у встановлений судом строк, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 березня 2020 року у задоволенні позову відмовлено.

Рішення мотивоване тим, що оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 проводився на підставі діючої на час здійснення перерахунку Постанови № 103, а довідку від 03.05.2017 № 91-11702 відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018 визнало такою, що не може слугувати підставою для перерахунку пенсії, суд вважає, що відповідач при перерахунку пенсії позивачці з 01.01.2016 не допустив бездіяльності, не здійснивши такого перерахунку на підставі довідки, отриманої в 2017 році від Ліквідаційної комісії ГУМВС у Львівській області, а тому позов в цій частині задоволенню не підлягає. Також суд наголошує, що довідка № 91-11702 від 09.06.2012 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.04.2012, видана Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України у Львівській області, не змінювала грошове забезпечення позивачки, а лише встановлювала відсоткову надбавку на виконання Постанови № 355.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що відповідно до Постанови № 988 її дія розпочалась з 07 листопада 2015 року і саме з цієї дати збільшилось основне грошове забезпечення, а тому призначена їй пенсія підлягає перерахунку саме з 01.12.2015 року. Вказує, що постанова КМУ № 988 розповсюджується на працівників органів внутрішніх справ і містить в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і зазначає, що встановлені різними постановами КМУ надбавки не можуть змінювати одна одну.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 згідно з пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 25.08.2011 є пенсіонером органів внутрішніх справ України.

З 05.03.1994 позивачка перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

На виконання вимог ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015, Постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018, наказу МВС від 06.04.2016 № 260 Головне управління МВС України у Львівській області 22.03.2018 видало та скерувало на адресу Головного управління ПФ України у Львівській області довідку №91-11702 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), у котрій визначено розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на січень 2016 року.

В квітні 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивачці з 01.01.2016, виходячи з розміру грошового забезпечення, вказаного у довідці від 22.03.2018 № 91-11702, згідно з якою: посадовий оклад 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням майор 2000,00 грн, надбавка за стаж служби (40%) 1800,00 грн, премія (2,05%) 129,15 грн, всього 6429,15 грн.

Позивачка, стверджуючи, що право на перерахунок їй пенсії виникло 01.12.2015, звернулась до відповідача з заявою від 29.11.2019, в якій просила провести їй перерахунок пенсії з 01.12.2015 відповідно до довідки від 03.05.2017 №91-11702, виготовленої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області, та довідки від 09.06.2012 № 91-11702, виготовленої Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України у Львівській області, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

У відповідь на вказане звернення Головне управління ПФ України у Львівській області листом від 26.12.2019 № 5416/Я-20/11-06 повідомило позивачку, що перерахунок її пенсії здійснено згідно з довідкою від 22.03.2018 № 91-11702, скерованою на адресу Головного управління ПФ України у Львівській області Ліквідаційною комісією ГУМВС у Львівській області відповідно до Постанови № 103. Також зазначено, що перерахунок пенсії по довідках, виданих Ліквідаційною комісією ГУМВС у Львівській області у 2017 році не проводився, а після визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, не приймалося, повідомлення з Пенсійного фонду України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходило.

Позивачка вважає непроведення відповідачем перерахунку її пенсії з 01 грудня 2015 року відповідно до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення - протиправною бездіяльністю, у зв'язку з чим звернулася до суду з цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції керувався тим, що після визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, не приймалося, повідомлення з Пенсійного фонду України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до головних управлінь ПФ України не надходило.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції і вважає його таким, що не відповідає правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Наведену статтю 63 Закону доповнено вказаною частиною згідно із Законом №900-VIII, який набрав чинності 29 грудня 2015 року.

Частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Підставою для здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-XII, є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена за рішенням суб'єкта владних повноважень, який наділений компетенцією установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ встановлено Постановою Кабінету Міністрів України №988, Постановою «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268» від 18 листопада 2015 року №947.

Збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за своїм розміром є більшим, слугує безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно п. 2 Порядку №45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно пунктів 23-24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Проте, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера, так і рішення, прийняте, зокрема, Кабінетом Міністрів України, про що державні органи повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Згідно з абзацом 5 пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Як вбачається з довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.03.2018 № 91-11702 ОСОБА_1 встановлено посадовий оклад 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням майор 2000,00 грн, надбавка за стаж служби (40%) 1800,00 грн, премія (2,05%) 129,15 грн, всього 6429,15 грн.

Зазначена довідка є чинною, її видано відповідальними органами, а тому з урахуванням наведених вище норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, суд приходить до висновку щодо необхідності зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до Закону №900-VІІ, статті 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру та в подальшому проводити виплати пенсії у новому збільшеному розмірі відповідно до змін, внесених до законодавства України, залишивши під час перерахунку пенсії відсотковий розмір премій, доплат та надбавок, визначений під час призначення пенсії, врахувавши при цьому зміну розмірів посадових окладів і окладів за спеціальним званням.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право позивача на здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним і не може обмежуватись певним строком.

Вищевказане повністю узгоджується з правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 11 серпня 2020 року, справа № 714/19/17 та 24 вересня 2020 року, справа №404/6160/14-а.

Оцінивши подані сторонами докази в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що належним способом захисту права позивача є визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, №947 від 18 листопада 2015 року “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268” та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, №947 від 18 листопада 2015 року “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268” та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року.

Колегія суддів, керуючись статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, якою неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, а також неправильне застосування норм матеріального права встановлено підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, вважає за необхідне скасувати рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 310, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 березня 2020 року у справі № 380/264/20 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ст. ст. 43, ч. 2 ст. 51, ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги в загальному розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. М. Довгополов

судді Л. Я. Гудим

В. В. Святецький

Повне судове рішення складено 23.12.2020 року