24 грудня 2020 року справа № 0440/6948/18
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,
за участю секретаря судового засідання: Яковенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року у справі № 0440/6948/18 (суддя Врона О.В.) за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» (далі позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (правонаступником є Головне управління ДПС у Дніпропетровській області) (далі - відповідач), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0055121313 від 06.10.2017 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0006241301 від 06.06.2017 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0202551313 від 08.12.2017 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0360731313 від 16.08.2018 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року було відмовлено у задоволенні адміністративного позову позивача у повному обсязі.
З рішенням суду не погодився позивач та подав апеляційну скаргу. У скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, неповне встановлення обставин, що мають значення для вирішення спору, позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що відповідачем безпідставно застосовано до позивача штрафні санкції та нарахована пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску. Позивачем з дотриманням термінів, визначених Законом, нараховуються та сплачуються податки та збори. Суд не надав належної оцінки доказам, що надавалися позивачем на підтвердження своєї позиції, та безпідставно врахував докази відповідача, які на думку позивача не є належними, оскільки оформлені без дотримання вимог закону.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений.
Представник відповідача у судовому засіданні просив залишити скаргу позивача без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Суд апеляційної інстанції, відповідно до ч.1 ст.308 КАС України переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши представника відповідача, вивчивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
З матеріалів справи встановлено, що ТОВ “Аском Сервіс” (код ЄДРПОУ 34561966) є платником єдиного внеску.
06.06.2017 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято рішення №0006241301 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у вигляді штрафу у розмірі 139948,92 грн. та пені за період з 22.11.2016 року по 14.04.2017 року у розмірі 7068,61 грн.
06.10.2017 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято рішення №00055121313 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у вигляді штрафу у розмірі 449528,37 грн. та пені за період з 07.06.2017 року по 03.10.2017 року у розмірі 34603,90 грн.
08.12.2017 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято рішення №0202551313 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у вигляді штрафу у розмірі 350592,91 грн. та пені за період з 21.09.2017 року по 07.12.2017 року у розмірі 42779,22 грн.
16.08.2018 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято рішення №0360731313 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у вигляді штрафу у розмірі 391226,46 грн. та пені за період з 21.03.2018 року по 06.07.2018 року у розмірі 83634,55 грн.
Суми штрафних санкцій та пені нараховані позивачу у зв'язку з несвоєчасною сплатою та не в повному обсязі сум податкових зобов'язань з єдиного внеску на підставі поданих позивачем звітів з ЄСВ, в яких задекларовано суму зобов'язання у розмірі 630012,21 грн., в той час як у підприємства на рахунку обліковується переплата у розмірі 20647,94 грн., якої недостатньо для погашення зобов'язання.
Таким чином, у позивача виникла недоїмка у розмірі 609364,27 грн.
Позивач вважає рішення відповідача протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки не було жодних законних підстав для застосування штрафних санкцій та пені.
Суд, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив з того, що станом на день винесення спірних рішень у позивача була наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску, у зв'язку з чим податковим органом правомірно прийняті рішення №0055121313 від 06.10.2017 року, № 0006241301 від 06.06.2017 року, № 0202551313 від 08.12.2017 року, №0360731313 від 16.08.2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (далі Закон №2464) .
Згідно ст. 8 Закону №2464, єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Кошти, що надходять від сплати єдиного внеску та застосування фінансових санкцій відповідно до цього Закону, не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів та використовуватися на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно абз. 1 ч. 5 ст. 9 Закону, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Згідно ст. 6 Закону №2464, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок.
Згідно ч.ч. 8, 11 ст.9 Закону, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена Наказом Міністерства фінансів України 20 квітня 2015 року № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04 травня 2018 року № 469) визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” , нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.
Відповідно п.п.2. п.2 Розділу VII Інструкції згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах:
- за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;
- за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.
На суму недоїмки платнику ЄСВ нараховується пеня з розрахунку 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення платежу (п. 5 розділу VІІ Інструкції № 449).
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Згідноз п.6.8 Інструкції №449 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Виходячи з аналізу наведених вище норм права, визначальним для вирішення даної справи є факт зарахування сплачених коштів саме на рахунки органів доходів і зборів, оскільки в такому випадку відсутні ознаки складу правопорушення у вигляді несплати єдиного внеску, а зокрема, наслідки, що можуть проявлятися у недоотриманні системою загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідних коштів.
Як свідчить інтегрована картка (картка особового рахунку) позивача за таким видом платежу як єдиний внесок, станом на день винесення спірних рішень у позивача була наявна заборгованість, у зв'язку з чим податковим органом правомірно прийняті рішення №0055121313 від 06.10.2017 року, № 0006241301 від 06.06.2017 року, № 0202551313 від 08.12.2017 року, №0360731313 від 16.08.2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Розрахунок пені та штрафної санкції, податковим органом здійснено з додержанням вимог Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України №449 від 20.04.2015 р., що підтверджено даними інтегрованої картки платника податку ТОВ “Аском Сервіс”.
Факти подвійного нарахування санкцій та пені за один і той же період, на чому наполягав позивач, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
В даному випадку контролюючий орган правильно здійснив розрахунки штрафних санкцій та пені, що визначені спірними рішеннями відповідача.
Представником відповідача підтверджено законність та обґрунтованість винесення оскаржених рішень, натомість позивачем в обґрунтування своєї правової позиції не надано жодного доказу або доводу, які б свідчили про їх протиправність.
Доводи апеляційної скарги позивача висновків суду першої інстанції не спростовують, тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року у справі № 0440/6948/18 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного суду у випадках та в строки , визначені статтями 328,329 КАС України.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 24.12.2020р.
Повний текст постанови виготовлено 24.12.2020р.
Головуючий - суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак