Постанова від 15.12.2020 по справі 160/5390/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2020 року м. Дніпросправа № 160/5390/20

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Дурасової Ю.В.,

суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2020 (головуючий суддя Неклеса О.М., повний текст складено 10.07.2020)

у справі за позовом ОСОБА_1 до відповідача Правобережного управління соціального захисту населення Чечелівського району Дніпровської міської Ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до суду з позовом до відповідача Правобережного управління соціального захисту населення Чечелівського району Дніпровської міської Ради, в якій просив:

- визнати протиправними дії відповідача по не виплаті призначеної допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 ;

- зобов'язати відповідача виплатити допомогу при народженні дитини ОСОБА_1 на підставі електронної заяви №190527194040170 від 27.05.2019 року на поточний рахунок АТ КБ «ПриватБанк» № НОМЕР_1 ;

- стягнути з Правобережного управління соціального захисту населення Чечелівської району Дніпровської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 4500 грн.;

- стягнути з Правобережного управління соціального захисту населення Чечелівської району Дніпровської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 840 грн. 80 коп.

Позов обґрунтовано тим, що позивач є батьком дитини, яка народилась під час тимчасового перебування родини за кордоном. 27.05.2019 року позивач вернувся до Правобережного Управління соціального захисту населення Чечелівського району Дніпровської міської ради шляхом подання електронної заяви встановленої форми через офіційний Веб-сайт Міністерства соціальної політики http://e-services.msp.gov.ua/ за допомогою електронного цифрового підпису, попередньо оформленого у відділенні ВАТ «Приват Банк». 29.05.2019 року позивач отримав на електронну адресу листа від управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпрі ради (нова назва - Правобережне управління соціального захисту населення Чечелівського району Дніпровської міської ради) в якому зазначено, що електронну заяву успішно розглянуто та призначено допомогу при народженні дитини. Разом з тим, на момент звернення до суду, жодної виплати позивачем не отримано. Скориставшись допомогою адвоката, у відповідь на адвокатський запит, позивач дізнався про те, що йому відмовлено у призначенні допомоги у зв'язку з тим, що не надано необхідних документів та даних. Вважає, що такі дії відповідача порушують права позивача на належний соціальний захист.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2020 позов задоволено частково.

Зобов'язано Правобережне управління соціального захисту населення Чечелівської району Дніпровської міської ради повторно розглянути електронну заяву №190527194040170 від 27.05.2019 року ОСОБА_1 про призначення допомоги при народженні дитини та прийняти законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог чинного законодавства з врахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного управління соціального захисту населення Чечелівського району Дніпровської міської Ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 420,40 грн.

Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що ОСОБА_2 звертаючись до відповідача з електронною заявою діяв в порядку та у спосіб передбачені законом для отримання державної допомоги при народженні дитини. Разом з тим, враховуючи той факт, що син позивача народився поза межами України, а тому не був зареєстрований належним чином в Державному реєстрації актів цивільного стану громадян, що виключило можливість відповідачу шляхом електронно взаємодії підтвердити факт народження дитини. Отримання позивачем електронного листа від Мінсоцполітики про розгляд його заяви та призначення державної грошової допомоги створило у ОСОБА_2 правомірне очікування на отримання призначеної допомоги. Відповідачем в свою чергу не надано належних доказів того факту, що він не зміг зв'язатись з позивачем для отримання належних документів для підтвердження факту народження дитини. Разом з тим, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, який у своїй діяльності керується виключно приписами чинного законодавства, не маючи можливість діяти на власний розсуд, був позбавлений можливості призначити державну допомогу позивачу на народження дитини, через відсутність даних підтверджуючих факт народження дитини, що виключає можливість визнання протиправною його дії щодо не призначення допомоги ОСОБА_2 .

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, зазначає, що судом першої інстанції порушено норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Посилається на те, що допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним із батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів самої дитини.

До апеляційного суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, доводи якого зводяться до законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції. Просить відмовити в задоволенні вимог апеляційної скарги, залишивши рішення суду першої інстанції без змін. Посилається на те, що на момент звернення за допомогою при народженні дитини батьки не виконали усі передбачені законодавством вимоги для призначення допомоги при народженні дитини, тому відповідач не мав правових підстав прийняти рішення про призначення допомоги при народженні дитини. Необхідні документи були подані лише під час судового розгляду до суду та із спливом передбаченого законом терміну на призначення допомоги.

Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дитина народилася під час тимчасового перебування родини за кордоном у м. Поццуолі, провінція м. Неаполь, Італія, що підтверджується свідоцтвом про народження № 270 від 20.06.2018 року. Актовий запис про народження №536-260 від 20.06.2018 року, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану Муніципалітету місто Поццуолі. Дитина - ОСОБА_3 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно Довідки Генерального консула №536-260 від 24.07.2018 року дитина зареєстрована громадянином України.

27.05.2019 року позивач звернувся до Правобережного Управління соціального захисту населення Чечелівського району Дніпровської міської ради шляхом подання електронної заяви встановленої форми через офіційний Веб-сайт Міністерства соціальної політики http://e-services.msp.gov.ua/ за допомогою електронного цифрового підпису, попередньо оформленого у відділенні ВАТ «Приват Банк».

Того ж дня на електронну адресу ОСОБА_2 отримав відповідь від Міністерства соціальної політики із вітанням та роз'ясненням про те, що електронну заяву на призначення допомоги при народженні дитини було успішно зареєстровано, зазначено її номер - НОМЕР_2 . Також в електронному листі було зазначено, що заяву розглядатиме саме той орган соціального захисту населення, який зазначено у заяві, тобто Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.

29.05.2019 року позивач отримав на електронну адресу листа від управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпрі ради (нова назва - Правобережне управління соціального захисту населення Чечелівського району Дніпровської міської ради) із надписом: «Мінсоцполітики. Вам призначено допомогу при народженні дитини. Вітаємо!!! Вашу електронну заяву за номером 190527194040170 розглянуто».

Разом з тим тривалий час позивач не отримував, жодних виплат, що обумовило необхідність звернення за правовою допомогою. Із відповіді на адвокатський запит від 31.03.2020 року №12/4-38 позивач дізнався про те, що прийнято рішення про відмову у призначенні допомоги при народженні дитини, яке мотивовано відсутністю документа, що підтверджує факт народження дитини та невірних даних банку для перерахування допомоги.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", норми Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751.

Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.

Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Статтею 6 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

При цьому, документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Слід взяти до уваги, що про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Отже вказана норма чітко передбачає строк, в який суб'єкт владних повноважень має надати заявникові письмове повідомлення після прийняття відповідного рішення - протягом 5 днів.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Статтею 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено, що допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Водночас, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Отже, звернення для призначення допомоги має бути надіслано не пізніше 12-ти місяців з дня народження дитини.

Колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що умови призначення і виплати видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (Порядок № 1751).

Зокрема, умови призначення і виплати допомоги при народженні дитини визначено пунктами 10-16 Порядку № 1751.

Так, відповідно до п. 11 Порядку № 1751 для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається:

1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).

При цьому, заява, зазначена у підпункті 1 пункту 11 Порядку № 1751, може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом.

У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що позивач ( ОСОБА_2 ) звертаючись до відповідача з електронною заявою діяв в порядку та у спосіб передбачені законом для отримання державної допомоги при народженні дитини.

Разом з тим, враховуючи те, що син позивача народився поза межами України, а тому не був зареєстрований належним чином в Державному реєстрації актів цивільного стану громадян, що виключило можливість відповідачу шляхом електронно взаємодії підтвердити факт народження дитини.

При цьому, отримання позивачем електронного листа від Мінсоцполітики про розгляд його заяви та призначення державної грошової допомоги створило у ОСОБА_2 правомірне очікування на отримання призначеної допомоги.

Водночас, колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що матеріали справи не містять належних доказів того факту, що відповідач не зміг зв'язатись з позивачем для отримання належних документів для підтвердження факту народження дитини.

Натомість, оскільки відповідач є суб'єктом владних повноважень та у своїй діяльності керується виключно приписами чинного законодавства, тому був позбавлений можливості призначити державну допомогу позивачу на народження дитини, через відсутність даних підтверджуючих факт народження дитини.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції вказаний факт виключає можливість визнання протиправною дії відповідача щодо не призначення допомоги ОСОБА_2 .

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача призначити допомогу по народженню дитини, слід зазначити наступне.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Водночас, частиною 4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Отже суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача (якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд).

При цьому, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, суд не може підміняти орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. Водночас суд має правові підстави зобов'язати відповідача прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції, позивач, заявляючи вимоги про зобов'язання відповідача призначити допомогу по народженню дитини, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження відповідача.

Аналогічна правова позиція щодо наведених обставин викладена у постанові Верховного Суду від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17 (№ К/9901/2399/17).

Однак, в ході розгляду справи судом встановлено порушення прав позивача відповідачем, тому з метою відновлення прав позивача, суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог (ч. 2 ст. 9 КАС) та дійшов правильного висновку зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення грошової допомоги на народження дитини від 27.05.2019 року та прийняти відповідне рішення за результатами розгляду.

У рішеннях по справах «Клас та інші проти Німеччини», «Фадєєва проти Росії», «Єрузалем проти Австрії» Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення грошової допомоги на народження дитини від 27.05.2019 року та прийняти відповідне рішення за результатами розгляду.

Частиною 3 статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., і суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, сума судових витрат, яка підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного управління соціального захисту населення Чечелівського району Дніпровської міської Ради, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, складає 420, 40 грн.

Стосовно розподілу судових витрат щодо правничої допомоги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.

В позовній заяві позивач просив стягнути з Правобережного управління соціального захисту населення Чечелівської району Дніпровської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 4500 грн.

Частиною 1 ст.132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Пунктом 1 частини 3 ст.132 КАС України визначено, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч.2 ст.134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Згідно з ч.3 ст.134 КАС України для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

На підтвердження понесених позивачем витрат на правничу допомогу адвоката матеріали справи містять:

- договір №04/03-1 про надання правничої допомоги від 04.03.2020 року (а.с. 31-34),

- розрахунок наданих послуг від 14 квітня 2020 року (а.с. 35),

- акт про оплату послуг від 14.04.2020р. (а.с. 36),

- квитанція №1 (а.с. 37).

Розрахунок наданих послуг від 14.04.2020 року та квитанція №1 складає:

- усні консультації та правовий аналіз наданих документів з питання звернення до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного управління соціального захисту населення Чечелівського району Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - 400грн.

- підготовка адвокатського запиту про надання інформації до Правобережного управління соціального захисту населення Чечелівського району Дніпровської міської ради - 800 грн.

- підготовка адміністративного позову до Правобережного управління соціального захисту населення Чечелівського району Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - 2800грн.

- подача адміністративного позову про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії до суду - 500грн.

Водночас, частиною 9 ст. 139 КАС України передбачено, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:

1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи;

2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;

3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо;

4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що жодна з позовних вимог, яка була поставлена позивачем у позові не задоволена судом, при цьому квитанція №1 від 14.04.2020 року не є офіційним документом що підтверджує сплату позивачем адвокату витрат в розмір 4500грн., що викликає сумнів у суду та дає підстави для відмови щодо стягнення з відповідача на користь позивача витрат на правову допомогу в розмірі 4500грн.

Отже, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з частковим задоволенням позовних вимог: зобов'язання відповідача повторно розглянути електронну заяву позивача про призначення допомоги при народженні дитини та прийняття рішення з врахуванням висновків суду; стягнення на користь позивача судового збору - 420,40 грн.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.

З огляду на результати розгляду справи, характер спірних відносин судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2020 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.

В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 21.12.2020.

Головуючий суддя Ю. В. Дурасова

суддя Л.А. Божко

суддя О.М. Лукманова