Постанова від 22.12.2020 по справі 160/10164/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2020 року м. Дніпросправа № 160/10164/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),

суддів: Чередниченка В.Є., Панченко О.М.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2020р. у справі №160/10164/20

за позовом:ОСОБА_1

до: про:Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

26.08.2020р. ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. / а.с. 1-6/.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2020р. у справі №160/10164/20 за вищезазначеним позовом відкрито спрощене позовне провадження без участі, повідомлення та виклику сторін /а.с.15/.

Позивач, посилаючись у адміністративному позові на те, що він є пенсіонером і перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у липні 2020р. він звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018р. з урахуванням її підвищення у розмірі 100% та ним було отримано відповідь від відповідача - лист від 05.08.2020р. вих. №14907-15429/Ф-02/8-0400/20, з якого йому стало відомо про те, що йому з 01.01.2018р. пенсію перераховано відповідно до вимог чинного законодавства, але він вважає що виплата відповідачем 50% перерахованої пенсії з 01.01.2018р. по 31.12.2018р. та у розмірі 75% перерахованої пенсії з 01.01.2019р. по теперішній час є протиправною і просив такі дії відповідача визнати протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити йому з 01.01.2018р. пенсію в розмірі 100% підвищення пенсії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2020р. у справі №160/10164/20 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено (суддя Віхрова В.С.) /а.с. 41-44/.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції від 29.09.2020р., подав апеляційну скаргу /а.с. 50-52/, у якій посилаючись на те, що судом першої інстанції під час розгляду даної справи було зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 29.09.2020р. у цій справі та ухвалити у справі нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову, і у апеляційній скарзі відповідачем також було заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Матеріали вищезазначеної апеляційної скарги та адміністративна справа №160/10164/20 надійшли до Третього апеляційного адміністративного суду 30.10.2020р. /а.с.49/.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 02.11.2020р. у справі №160/10164/20 відмовлено ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2020р. у справі №160/10164/20, апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2020р. у даній справі залишено без руху та заявнику апеляційної скарги надано строк на усунення недоліків апеляційної скарги, - надання суду апеляційної інстанції документу про сплату судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 2522,4грн. /а.с.61/.

У встановлений судом строк відповідачем недоліки апеляційної скарги було усунуто та до суду апеляційної інстанції надано - платіжне доручення №5894 від 18.11.2020р. про сплату судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду від 29.09.2020р у розмірі 2522,4грн. /а.с. 63-65/ та ухвалами Третього апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020р. у справі №160/10164/20 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2020р. у справі №160/10164/20 / а.с. 66/ і розгляд апеляційної скарги призначено в порядку письмового провадження на 22.12.2020р. /а.с.67/, про що судом було повідомлено учасників справи відповідно до норм діючого процесуального законодавства /а.с.68-70/.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Під час розгляду даної адміністративної справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - позивачу у справі, з 27.07.1996р. призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992р. та позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області / а.с. 7-9/.

21.07.2020р. позивач звернувся до відповідача з заявою щодо здійснення перерахунку його пенсії з 01.01.2018р. у розмірі 100% підвищення суми пенсії / а.с. 10/, але відповідач своїм листом за вих.№14907-15429/Ф-02/8-0400/20 від 05.08.2020р. повідомив позивача про те, що йому виплачується пенсія відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018. / а.с. 11-12/.

Але позивач вважає, що у відповідача при здійсненні перерахунку його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018р. були відсутні підстави для зменшення розміру його пенсії до 50% у 2018р. та до 75% у 2019р. і саме це обумовило його звернення до відповідача за захистом порушеного права з заявою про перерахунок пенсії від 21.07.2020р., а відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії обумовила звернення позивача з цим адміністративним позовом до суду за захистом порушеного права на соціальний захист.

Правовідносини, які виникли між сторонами врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992р. (далі - Закон № 2262-ХІІ), постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок №45).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

А положеннями ст. 51 цього ж Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, які призначені відповідно до Закону №2262 встановлено постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з наступними змінами (далі - Порядок №45).

У подальшому, а саме Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016р. №1774-VIII (далі - Закон №1774) частину 4 статті 63 Закону №2262 викладено у новій редакції: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій».

Отже із прийняттям Закону №1774 Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження визначати не лише порядок, а й умови та розмір перерахунку пенсій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

24.02.2018р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (ділі - Постанова №103), якою також серед іншого були внесені зміни і до пунктів 1, 2 Порядку №45, а саме ці пункти були викладені у новій редакції «Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 1 Постанови №103 було передбачено: «перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на дату проведення перерахунку пенсії позивача, далі - постанова №704), зокрема, затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби безпеки згідно з додатком 4; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.

Пунктом 4 вказаної постанови передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Відповідно до п. 2 Постанови №103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Фактичні обставини справи та аналіз вищезазначених норм права свідчать про те, що відповідач, керуючись підзаконним актом, при перерахунку та виплаті позивачу пенсії з 01.01.2018р. фактично зменшив та розстрочив суми перерахованої пенсії, чим порушив право на отримання гарантованої законом суми підвищеної пенсії.

При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що норми Закону України №2262 не передбачають можливості розстрочення виплати сум підвищення до перерахованих пенсій у зменшеному розмірі, а тому у даному випадку підлягають застосуванню норми закону, а не підзаконного акта, яким є постанова Кабінету Міністрів України, норми якої суперечать закону.

Відповідно до ст. 11 Закону України №2262 законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Загальний порядок виплати пенсій визначено ст. 52 Закону України №2262, відповідно до ч. 3 цієї статті виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Отже з урахуванням наведеного позивач, отримуючи пенсію, яка йому призначена відповідно Закону №2262, мав законні сподівання на своєчасне здійснення перерахунку пенсії у визначених законодавством випадках та виплату перерахованої пенсії без будь-яких обмежень.

З урахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо виплати позивачу перерахованої пенсії за вислугу років у розмірі 50% за 2018р. та 75% за 2019р. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому колегія суддів вважає, що з метою відновлення порушеного права позивача на отримання у повному обсязі (100% суми підвищення пенсії) належних йому сум за період, починаючи з 01.01.2018р. суд першої інстанції зробив правильний висновок щодо необхідності задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести з 01.01.2018 р. перерахунок та виплатити пенсію позивачу в розмірі 100% суми підвищення пенсії, з урахуванням раніше виплачених коштів.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.08.2019р. у справі № Пз/9901/12/19 (№160/3586/19).

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення даної адміністративної справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про часткове задоволення заявлених позивачем вимог, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються зібраними у справі доказами, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 29.09.2020р. у даній адміністративній справі залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача необхідно залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, суперечать зібраним у справі доказам та фактичним обставинам справи, зводяться до переоцінки заявником апеляційної скарги доказів, які були досліджені судом першої інстанції під час розгляду даної адміністративної справи і незгоди з висновками суду з оцінки обставин у справі, а також помилкового тлумачення заявником апеляційної скарги норм матеріального та процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 311,315,316,321,322 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2020р. у справі №160/10164/20 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена у строки та в порядку, які встановлені ст. ст. 329,331 КАС України.

Постанова виготовлена та підписана 22.12.2020р.

Головуючий - суддя А.О. Коршун

суддя В.Є. Чередниченко

суддя О.М. Панченко