Постанова від 14.12.2020 по справі 520/6556/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Севастьяненко К.О.

14 грудня 2020 р.Справа № 520/6556/2020

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,

Суддів: Рєзнікової С.С. , Бегунца А.О. ,

за участю секретаря судового засідання Білюк Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

25.05.2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким фактично просить визнати протиправною бездіяльність відповідача Управління праці та соціального захисту населення Новобаварського району Харківської міської ради (далі - УПСЗН) щодо невиплати йому у 2020 році разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язати відповідача виплатити разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше сплаченої суми.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-ХІІ в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) має право на отримання у 2020 році разової грошової допомоги до 5 травня як учасник бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року.

Разом з тим, 09.04.2020 року відповідач, не врахував Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020, справа № 1-247/2018 (3393/18), та здійснив виплату означеної допомоги згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - постанова № 112).

Заперечуючи вимоги адміністративного позову, УПСЗН зазначило, що 27.02.2020 року Конституційним Судом України прийнято рішення № 3-р/2020, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. При цьому, Конституційним Судом України, скасовано лише окремі положення п. 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, а не положення ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідач також зазначив, що до приведення Закону № 3551 у відповідність до Конституції України з урахуванням позиції Конституційного Суду України щодо регулювання вищевказаного кола спірних правовідносин, застосував в своєї діяльності постанову № 112. Саме цим чинним нормативно-правовим актом врегульовано питання розрахунку розміру щорічної разової допомоги до 5 травня, зокрема відносно категорії позивача - 1.390 грн. Відтак, відповідачем своєчасно та у повному обсязі здійснено відповідну виплату, а тому просив в задоволенні позову відмовити.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений в повному обсязі.

Так, судовим рішенням визнано протиправною бездіяльність УПСЗН щодо невиплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язано УПСЗН виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше сплаченої суми.

Судове рішення вмотивовано тим, що відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, з 27.02.2020 року ані приписи п. 26 розділу VI Бюджетного кодексу України у частині дії ст. 13 Закону № 3551-ХІІ, ані приписи ст. 13 цього Закону у редакції п. 20 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» об'єктивно не можуть запроваджувати правил призначення та виплати допомоги до 5 травня учасникам бойових дій.

Тому, з 27.02.2020 року у позивача виникло право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року № 367-ХІV, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня учасникам бойових дій як п'ять мінімальних пенсій за віком.

При цьому, суд наголосив, що норми будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов КМУ, на які посилається відповідач, не можуть змінювати приписів закону України, і не позбавляють позивача цього права, відсутність встановленого механізму їх виплати не звільняє державу в особі уповноваженого органу від обов'язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум допомоги.

Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі відповідач просить його змінити та викласти речення з перше по третє резолютивної частини у наступній редакції:

«Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобоварського району Харківської міської ради, третя особа: Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобоварського району Харківської міської ради щодо невиплати ОСОБА_2 разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік шляхом її нарахування в розмірі меншому ніж п'ять мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобоварського району Харківської міської ради здійснити ОСОБА_1 виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше сплаченої суми, шляхом донарахування та надання до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відповідних відомостей».

Аргументуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач вказує, що УПСЗН в межах повноважень може лише здійснювати донарахування суми допомоги позивачу з подальшим наданням усіх передбачених чинним законодавством документів (супровідного листа, розпорядження та розрахунку) до Обласного центру нарахування та здійсненню соціальних виплат з метою вчинення подальших дій, оскільки здійснення безпосереднього перерахування розрахованих та призначених УПСЗН сум допомог відноситься до компетенції цієї юридичної особи.

Також, відповідач зазначив, що факт не залучення судом першої інстанції до справи у якості співвідповідача юридичної особи, яка реалізує повноваження щодо безпосередньої виплати призначеної УПСЗН допомоги, а саме Обласного центру нарахування та здійсненню соціальних виплат призвело до суттєвого порушення його прав та інтересів.

Крім того, відповідач зазначив, що відсутність у нього повноважень щодо безпосередньої сплати спірної допомоги передбачає також відсутність бюджетних видатків, які можуть бути спрямовані на виконання оскарженого рішення суду.

Відзив на апеляційну скаргу від позивача не надходив, що не перешкоджає апеляційному перегляду справи.

За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення відповідно до положень ст. 317 КАС України скасуванню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 7).

Законом України від 25.12.1998 року № 367-XIV статтю 12 Закону № 3551-ХІІ доповнено частиною 5 наступного змісту - «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком».

Законом України від 28.12.2007року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину п'яту Закону № 3551-ХІІ викладено в такій редакції:

«Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».

Зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008).

Отже, з 22.05.2008 року відновлена редакція ч. 5 ст. 12 Закону № 3551-ХІІ, згідно із якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Пунктом 26 Закону України від 28.12.2014 року № 79-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» установлено, що норми і положення < > статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 45, ст. 425); < > застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Окреме положення пункту 26 розділу VI у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020.

Таким чином, з 27.02.2020 року діє редакція ч. 5 ст. 12 Закону № 3551-ХІІ, згідно із якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Судом установлено, що 09.04.2020 року на рахунок позивача в ОЩАДБАНКУ перерахована одноразова грошова допомога до 5 травня у розмірі, визначеному постановою № 112, - 1.390 грн (а.с. 8. 17).

Мінімальний та максимальний розмір пенсії за віком залежать від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (п. 3 ст. 27 та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»). У період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року мінімальний розмір пенсії за віком складав 1.638 грн.

Статтею 17-1 Закону № 3551-ХІІ передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 року № 423, Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, < >, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, < >.

Згідно із підпунктом 41 п. 4 вказаного Положення Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону № 3551-ХІІ.

Відповідно до абзаців 1 та 2 п. 1 постанови № 112 Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах, зокрема учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1.390 гривень.

Пунктом 2 вказаної Постанови установлено забезпечити подання до 23.03.2020 року районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.

Відповідно до підпункту 3.2.2 п. 3.2 п. 3 Положення про Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобоварського району Харківської міської ради (додаток 119 до рішення 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 року № 7/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міськради 7 скликання» з наступними змінами) основними завданнями Управління є, зокрема, призначення соціальних виплат, установлених законодавством України.

Згідно із п.п. 4.3.2 п. 4.3 п. 4 Положення про Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобоварського району Харківської міської ради - Управління проводить призначення (виплата - через Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат): < > інших видів державної підтримки відповідно до законодавства України.

Відповідно до п.п. 2 п. 3 Положення про Обласний Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 223.11.2016 року № 535, головним завданням Центру є, зокрема, підготовлення документів на виплату всіх видів грошових допомог, відправка документів до підприємств зв'язку та банківських установ для здійснення виплати всіх видів допомог.

Отже, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.

Таким чином, органами, уповноваженими здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та Харківський обласний Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

В даному випадку, безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги позивачу як учаснику бойових дій 09.04.2020 здійснив Харківський обласний Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, а не відповідач по справі - УПСЗН.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, колегія суддів вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування позивачу у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком; зобов'язати відповідача здійснити означене нарахувати та передачу відповідних документів для здійснення виплати у 2020 році позивачу суми недоплаченої грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, до Харківського обласного Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Право суду вийти за межі позовних вимог позивача ОСОБА_1 передбачено положеннями ч. 2 ст. 9 КАС України.

Виходячи з приписів ст. 48 КАС України лише суд першої інстанції має право, за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Питання щодо залучення до участі у справі у якості співвідповідача Харківського обласного Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ані позивачем, ані судом не вирішувалося.

За наведених обставин, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для застосування положень ч. 2 ст. 308 КАС України, скасування судового рішення з прийняттям нового про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування позивачу у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та про зобов'язання відповідача здійснити означене нарахувати та передати відповідні документи для здійснення виплати у 2020 році позивачу суми недоплаченої грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, до Харківського обласного Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення;

Підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права (п.п.1, 4 ч. 1 ст. 317 КАС України).

Інші доводи апеляційної скарги означених висновків колегії суддів не спростовують.

При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 292, 293, 308, 311, 313, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобоварського району Харківської міської ради задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року скасувати з прийняттям нового судового рішення, яким:

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобоварського району Харківської міської ради щодо не нарахування ОСОБА_1 у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобоварського району Харківської міської ради здійснити ОСОБА_1 нарахування у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та передати відповідні документи для здійснення виплати у 2020 році ОСОБА_1 суми недоплаченої грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, до Харківського обласного Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

В задоволені інших вимог адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л.В. Мельнікова

Судді С.С. Рєзнікова А.О. Бегунц

Постанова у повному обсязі виготовлена і підписана 24 грудня 2020 року.