ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
17 грудня 2020 року м. Київ № 640/3979/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В. при секретарі судового засідання Ващенку В.А.
за участі представників сторін:
від позивача - Пушко І.О.
від відповідача - Кальковець В.Л.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Синергія Газ Енерджи"
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від
19 листопада 2019 року № 0001891401, № 0001901401 та № 0001911401
Товариство з обмеженою відповідальністю «Синергія Газ Енерджи» (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної податкової служби України (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19 листопада 2019 року № 0001891401, № 0001901401 та № 0001911401.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки вважає протиправним визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість та податку на прибуток, виходячи з того, що господарські операції із контрагентами ТОВ «Еластін Мікс», ТОВ «Максвел», ТОВ «Айронкем», ТОВ «Брікман» підтверджені належним чином оформленими первинними та податковими документами, є реальними та відповідають дійсному економічному змісту, а Товариством з обмеженою відповідальністю "Синергія Газ Енерджи" дотримано передбачені законодавством умови для формування витрат та податкового кредиту.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 лютого 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за загальними правилами позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Відповідач у відзиві від 07 квітня 2020 року вказав про відповідність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень вимогам чинного законодавства, підтримавши висновки акта перевірки.
У підготовче засідання 04 серпня 2020 року прибули представники позивача та відповідача.
Під час підготовчого провадження судом вчинено дії в межах статті 180 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 серпня 2020 року закрито підготовче провадження, призначено судове засідання для розгляду справи по суті. Судове засідання призначено на 26 серпня 2020 року.
У зв'язку з підтвердженим випадком зараження працівника суду на COVID-19, згідно з розпорядження керівництва суду від 19 серпня 2020 року №4/з, судове засідання в адміністративній справі № 640/3979/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Синергія Газ Енерджи» до Офісу великих платників податків Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, фіксування судового засідання не здійснювалось, розгляд справи відкладено на 22 вересня 2020 року, яке відкладено на 13 жовтня 2020 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 жовтня 2020 року зобов'язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби надати суду протягом 3-х днів з дня отримання даної ухвали: належним чином засвідчену копію акту перевірки від 22 жовтня 2019 року № 342/28-10-05-01-02/40044588; судове засідання відкладено на 04 листопада 2020 року.
У судовому засіданні 04 листопада 2020 року представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов. Представник відповідача проти позову заперечив, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до приписів статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 04 листопада 2020 року було проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
Відповідачем відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, пункту 77.4 статті 77, пункту 82.1 статті 82 Податкового кодексу України, згідно плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2019 рок, на підставі наказу Офісу великих платників податків ДФС від 12 квітня 2019 року №817, проведена планова виїзна документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Синергія Газ Енерджи» (далі по тексту TOB «Синергія Газ Енерджи») з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2018 року, та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 02 жовтня 2015 року по 31 грудня 2018 року, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки, за результатом якої акт перевірки від 22 жовтня 2019 року № 342/28-10-05-01-02/40044588.
Як висновок проведеної перевірки встановлено наступні порушення:
підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на прибуток на загальну суму 38 695 151 грн, в тому числі по періодах: за 2018 рік - 38 695 151 грн;
підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192, пунктів 198.1, 198.3 статті 198 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на додану вартість на загальну суму 90 09 246 грн, в т.ч.: жовтень 2018 року - 82 466 237 грн; листопада 2018 року - 7 633 009 грн, завищення від'ємного значення податку на додану вартість на 10 902 739 грн, в т.ч. грудень 2018 року - 10 902 739 грн.
За результатом розгляду заперечень від 05 листопада 2019 року, висновки акту перевірки залишені без змін, заперечення - без задоволення.
На підставі вищезазначених висновків, податковим органом прийняті наступні податкові повідомлення - рішення:
№ 0001891401 від 19 листопада 2019 року, яким згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України Товариству з обмеженою відповідальністю «Синергія Газ Енерджи» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на суму 48 368 938,75 грн (сорок вісім мільйонів триста шістдесят вісім тисяч дев'ятсот тридцять вісім гривень сімдесят вісім копійок), в тому числі: за основним платежем - 38695151,00 грн, за штрафними санкціями - 9673787,75 грн;
№ 0001901401 від 19 листопада 2019 року, яким згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192, пунктів 198.1, 198.3 статті 198 Податкового кодексу України Товариству з обмеженою відповідальністю «Синергія Газ Енерджи» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 112 624057, 50 грн (сто дванадцять мільйонів шістсот двадцять чотири п'ятдесят сім гривень п'ятдесят копійок), в тому числі: за основним платежем - 90099246,00 грн, за штрафними санкціями - 22524811,50 грн;
№ 000191140 від 19 листопада 2019 року, яким згідно з пунктом 54.3 статті 54, пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України, відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192, пунктів 198.1, 198.3 статті 198 Податкового кодексу України Товариству з обмеженою відповідальністю «Синергія Газ Енерджи» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на суму 10 902 739 грн (десять мільйонів дев'ятсот дві тисячі сімсот тридцять дев'ять гривень).
За результатом адміністративного оскарження, скарга позивача від 02 грудня 2019 року залишена без задоволення, спірні податкові повідомлення - рішення від 19 листопада 2019 року №№ 0001891401, 0001901401, 000191140 - без змін (рішення про результат розгляду скарги ДПС України від 30 січня 2020 року № 3827/6/99-00-08-05-03-06 міститься в матеріалах справи).
Згідно усталеної судової практики при розгляді справ даної категорії судам належить з'ясовувати, зокрема, такі обставини: рух активів у процесі здійснення господарської операції (фактичне здійснення господарських операцій); підтвердження господарських операцій належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами; установлення спеціальної податкової правосуб'єктності учасників господарської операції зв'язку між фактом придбання товарів (послуг), спорудженням основних фондів, імпортом товарів (послуг), понесенням інших витрат і господарською діяльністю платника податку.
Таким чином, в межах даного спору слід встановити факт здійснення (реальність) господарських операцій позивачем з його контрагентами - ТОВ «Еластін Мікс», ТОВ «Максвел», ТОВ «Айронкем», ТОВ «Брікман», мету придбання та обставини використання придбаних товарів та послуг у власній господарській діяльності позивача, встановити спеціальну податкову правосуб'єктність учасників господарських операцій.
Судом встановлено, TOB «Синегрія Газ Енерджи» задекларовано взаємовідносини з TOB «Еластін Мікс» (код за ЄДРПОУ 42274508) за період 01 січня 2016 року - 31 грудня 2018 року на загальну суму 21 599 97606 грн в т.ч. ПДВ 3 599 996,01 грн.
Зокрема, між ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» (Покупець) та ТОВ «Еластін Мікс» (Продавець) укладено Договір від 18 листопада 2018 року № 3/18/11/2018-ПГ, за умовами якого оптовий Продавець зобов'язується передати у листопаді 2018 року у власність Покупцю для подальшої реалізації природний газ, видобутий в межах території України та/або газ імпортований на територію України (газ імпортного походження код УКТ ЗЕД 2711 21 00 00) та приведеної до стандартних умов (t=20С, тиск газу (Р) = 760 мм ртутного стовпчика (101,325 кПа)), а Оптовий Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Газ, в порядку та на умовах визначених у Договорі.
Пунктом 2.1 визначено, що кількість газу переданого за даним Договором ресурсу листопаду 2018 року складає 1 803 000 куб.м
Згідно пункту 3 Оптовий продавець передає газ у листопаді 2018, який був придбаний ним з ресурсу TOB «Газінторг ЛТД», що належить йому на праві власності, не пізніше останнього календарного дня місяця, з ресурсу якого передається газ, а Оптовий Покупець приймає природний газ. Приймання-передача природного газу в газотранспортній системі здійснюється безпосередньо у власника ресурсу TOB «Газінторг ЛТД» у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу. Приймання-передача газу оформляється актом приймання-передачі природного газу між власником ресурсу і Оптовим Покупцем.
Газ вважається переданим Оптовим Продавцем та прийнятим Оптовим Покупцем при підписанні акту приймання-передачі природного газу.
Відповідно до підпункту 3.6 Договору Оптовий Покупець купує Газ для його подальшої реалізації та не використовує як паливо або сировину Газ, отриманий за цим Договором.
Позивачем додано до матеріалів справи копії актів приймання - передачі №№ 7-15 від 30 листопада 2018 року, підписаних ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» та ТОВ «Еластін Мікс».
Також, між ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» (Покупець) та ТОВ «Газінторг ЛТД» (Продавець) укладено Договір від 20 липня 2018 року № 2/07/2018-ПГ, за умовами якого оптовий Продавець зобов'язується передати у серпні 2018 року у власність Покупцю для подальшої реалізації природний газ, видобутий в межах території України та/або газ імпортований на територію України (газ імпортного походження код УКТ ЗЕД 2711 21 00 00) та приведеної до стандартних умов (t=20С, тиск газу (Р) = 760 мм ртутного стовпчика (101,325 кПа)), а Оптовий Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Газ, в порядку та на умовах визначених у Договорі.
Пунктом 2.1 визначено, що кількість газу переданого за даним Договором ресурсу серпня 2018 року складає 3 000,000 куб.м.
Згідно пункту 3 Оптовий продавець передає газ у серпні 2018, що належить йому на праві власності, не пізніше останнього календарного дня місяця, з ресурсу якого передається газ, а Оптовий Покупець приймає природний газ. Приймання-передача природного газу в газотранспортній системі здійснюється безпосередньо у власника ресурсу TOB «Газінторг ЛТД» у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу. Приймання-передача газу оформляється актом приймання-передачі природного газу між власником ресурсу і Оптовим Покупцем.
Газ вважається переданим Оптовим Продавцем та прийнятим Оптовим Покупцем при підписанні акту приймання-передачі природного газу.
Позивачем додано до матеріалів справи копію акту приймання - передачі № 2 від 31 серпня 2018 року, №б/н від 31 серпня 2018 року.
Між ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» (Покупець) та ТОВ «Марксвел» (Продавець) укладено Договір від 18 листопада 2018 року № 4/18/11/2018-ПГ, за умовами якого оптовий Продавець зобов'язується передати у листопаді 2018 року у власність Покупцю для подальшої реалізації природний газ, видобутий в межах території України та/або газ імпортований на територію України (газ імпортного походження код УКТ ЗЕД 2711 21 00 00) та приведеної до стандартних умов (t=20С, тиск газу (Р) = 760 мм ртутного стовпчика (101,325 кПа)), а Оптовий Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Газ, в порядку та на умовах визначених у Договорі.
Пунктом 2.1 визначено, що кількість газу переданого за даним Договором ресурсу листопаду 2018 року складає 1 803 000 куб.м
Згідно пункту 3 Оптовий продавець передає газ у листопаді 2018, який був придбаний ним з ресурсу TOB «Газінторг ЛТД», що належить йому на праві власності, не пізніше останнього календарного дня місяця, з ресурсу якого передається газ, а Оптовий Покупець приймає природний газ. Приймання-передача природного газу в газотранспортній системі здійснюється безпосередньо у власника ресурсу TOB «Газінторг ЛТД» у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу. Приймання-передача газу оформляється актом приймання-передачі природного газу між власником ресурсу і Оптовим Покупцем.
Газ вважається переданим Оптовим Продавцем та прийнятим Оптовим Покупцем при підписанні акту приймання-передачі природного газу.
Відповідно до підпункту 3.6 Договору Оптовий Покупець купує Газ для його подальшої реалізації та не використовує як паливо або сировину Газ, отриманий за цим Договором.
Позивачем додано до матеріалів справи копії актів приймання - передачі №№ 1-8 від 30 листопада 2018 року, підписаних ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» та ТОВ «Марксвел».
Між ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» (Покупець) та ТОВ «Брікмап» (Продавець) укладено Договір від 09 листопада 2018 року № 2/9/11/2018-ПГ, за умовами якого оптовий Продавець зобов'язується передати у листопаді 2018 року у власність Покупцю для подальшої реалізації природний газ, видобутий в межах території України та/або газ імпортований на територію України (газ імпортного походження код УКТ ЗЕД 2711 21 00 00) та приведеної до стандартних умов (t=20С, тиск газу (Р) = 760 мм ртутного стовпчика (101,325 кПа)), а Оптовий Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Газ, в порядку та на умовах визначених у Договорі.
Пунктом 2.1 визначено, що кількість газу переданого за даним Договором ресурсу листопаду 2018 року складає 2 003 000 куб.м
Згідно пункту 3 Оптовий продавець передає газ у листопаді 2018, який був придбаний ним з ресурсу TOB «Газінторг ЛТД», що належить йому на праві власності, не пізніше останнього календарного дня місяця, з ресурсу якого передається газ, а Оптовий Покупець приймає природний газ. Приймання-передача природного газу в газотранспортній системі здійснюється безпосередньо у власника ресурсу TOB «Газінторг ЛТД» у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу. Приймання-передача газу оформляється актом приймання-передачі природного газу між власником ресурсу і Оптовим Покупцем.
Газ вважається переданим Оптовим Продавцем та прийнятим Оптовим Покупцем при підписанні акту приймання-передачі природного газу.
Відповідно до підпункту 3.6 Договору Оптовий Покупець купує Газ для його подальшої реалізації та не використовує як паливо або сировину Газ, отриманий за цим Договором.
Позивачем додано до матеріалів справи копії актів приймання - передачі №№ 1-11 від 30 листопада 2018 року, підписаних ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» та ТОВ «Брікмап».
Між ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» (Покупець) та ТОВ «Айронкем» (Продавець) укладено Договір від 12 листопада 2018 року № 12/2018-ПГ, за умовами якого оптовий Продавець зобов'язується передати у листопаді 2018 року у власність Покупцю для подальшої реалізації природний газ, видобутий в межах території України та/або газ імпортований на територію України (газ імпортного походження код УКТ ЗЕД 2711 21 00 00) та приведеної до стандартних умов (t=20С, тиск газу (Р) = 760 мм ртутного стовпчика (101,325 кПа)), а Оптовий Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Газ, в порядку та на умовах визначених у Договорі.
Пунктом 2.1 визначено, що кількість газу переданого за даним Договором ресурсу листопаду 2018 року складає 2 003 000 куб.м
Згідно пункту 3 Оптовий продавець передає газ у листопаді 2018, який був придбаний ним з ресурсу TOB «Газінторг ЛТД», що належить йому на праві власності, не пізніше останнього календарного дня місяця, з ресурсу якого передається газ, а Оптовий Покупець приймає природний газ. Приймання-передача природного газу в газотранспортній системі здійснюється безпосередньо у власника ресурсу TOB «Газінторг ЛТД» у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу. Приймання-передача газу оформляється актом приймання-передачі природного газу між власником ресурсу і Оптовим Покупцем.
Газ вважається переданим Оптовим Продавцем та прийнятим Оптовим Покупцем при підписанні акту приймання-передачі природного газу.
Відповідно до підпункту 3.6 Договору Оптовий Покупець купує Газ для його подальшої реалізації та не використовує як паливо або сировину Газ, отриманий за цим Договором.
Позивачем додано до матеріалів справи копії актів приймання - передачі №№ 1-10 від 30 листопада 2018 року, підписаних ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» та ТОВ «Айронкем».
На підтвердження оплати за вищевказаними Договорами позивачем надано копї платіжних доручень.
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
За правилами підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є:
прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:
зменшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);
збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:
збільшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);
зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Пункт 135.1 статті 135 Податкового кодексу України встановлює, що базою оподаткування є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.
Згідно з пунктом 138.2 статті 138 Податкового кодексу України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом ІІ цього Кодексу.
Таким чином, фінансовий результат до оподаткування та, відповідно, база оподаткування податком на прибуток, визначається платником податку на прибуток у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням відповідних коригувань на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами бухгалтерського обліку.
Відповідно до підпункту 139.1.1 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення та зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Водночас, за відсутності факту придбання товарів чи послуг або у разі, якщо придбані товари чи послуги не призначені для використання у господарській діяльності платника податку, відповідні суми не можуть включатися до складу витрат для цілей оподаткування податком на прибуток навіть за наявності складених документів чи сплати грошових коштів.
Згідно з підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит - це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пункт 198.3 статті 198 Податкового кодексу України встановлює, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
З аналізу вказаних правових норм та обставин справи суд приходить до висновку, що необхідними та достатніми підставами для включення позивачем до складу податкового кредиту відповідних сум податку на додану вартість є: придбання ним товару, робіт чи послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності; сплата чи нарахування сум податку на додану вартість у зв'язку з таким придбанням.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається: дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Податковий кодекс України передбачає лише такі випадки для не включення до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), як не підтвердження податковими накладними та/або відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, та/або порушення порядку заповнення податкової накладної оформлення їх з порушенням вимог (пункт 198.6 статті 198, пункт 201.10 статті 201).
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів: а) у паперовому вигляді; б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).
За приписом пункту 201.8 статті 201 Податкового кодексу України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
За визначенням статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Отже, правові наслідки у вигляді виникнення у покупця права на формування відповідних сум податкового кредиту виникають за наявності сукупності таких обставин та підстав, зокрема: фактичного (реального) здійснення оподатковуваних операцій; документального підтвердження реального здійснення господарських операцій сукупністю юридично значимих (дійсних) первинних та інших документів, які зазвичай супроводжують операції певного виду; наявності у сторін спеціальної податкової правосуб'єктності; наявності у покупця належним чином складеної податкової накладної; наявності ділової мети, розумних економічних причин для здійснення господарської операції.
Водночас, наведені вище норми податкового законодавства у взаємозв'язку з приписами законодавства з питань бухгалтерського обліку та звітності визначають окремі випадки, за яких неможливе формування податкового кредиту, зокрема, це: не пов'язаність здійсненої операції (понесених витрат) з господарською діяльністю покупця (придбання товарів/послуг без мети їх використання у господарській діяльності); фіктивність операцій/нездійснення оподатковуваних операцій; видача податкової накладної особою, яка не є платником податку на додану вартість; відсутність у платника податків юридично значимих первинних документів.
Разом з тим, наявність у позивача належним чином формально оформлених податкових накладних не є безперечною підставою для формування податкового кредиту.
Так, відповідно до визначення частини першої статті 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Разом з тим, суд звертає увагу, що позивач не надав суду будь-яких доказів, які б підтверджували реальність (товарність) здійснення господарських операцій із ТОВ «Еластін Мікс», ТОВ «Максвел», ТОВ «Айронкем», ТОВ «Брікман».
Відповідно до пункту 19 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» від 22 вересня 2016 року №1541-VIII оператор газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).
Відповідно до п. ІІ глави 7 «Документальне оформлення приймання-передачі природного газу» розділу III Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10 березня 2016 року №304 (далі - Кодекс газотранспортної системи) до 8-го числа наступного місяця замовники послуг транспортування та суб'єкти, які уклали договори купівлі-продажу природного газу у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу, надають оператору газотранспортної системи:
1) звіт про обсяги газу, які були отримані у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу (від інших замовників послуг транспортування, суб'єктів двосторонніх договорів, оператора газосховища, газовидобувного підприємства, оператора установки LNG), та передані у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу іншим замовникам послуг транспортування газу, суб'єктам ринку природного газу, споживачам за цей газовий місяць у розрізі замовників послуг транспортування, регіонів, структурних підрозділів оператора газотранспортної системи, операторів газорозподільних систем, структурних підрозділів газовидобувних підприємств:
2) примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу з іншим замовником послуг транспортування та/або суб'єктом ринку природного газу учасником договору купівлі- продажу природного газу у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу, оформлений згідно з пунктом 6 цієї глави.
Пунктом 12 глави 7 Кодексу газотранспортної системи визначено: «Перехід права власності на природний газ, який поданий до газотранспортної системи, здійснюється у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу». Оператор газотранспортної системи здійснює адміністрування передачі прав власності на природний газ на підставі поданих номінацій на віртуальну точку, в якій відбувається передача природного газу.
Як зазначає податковий орган (копії відповідей на запити містяться в матеріалах справи) з метою підтвердження фактичного руху природного газу від TOB «Еластін Мікс» до TOB «Синегрія Газ Енерджи» Офісом великих платників податків ДФС направлено запит від 27 червня 2019 року № 32449/10/28-10-14-01-02-12 до оператора газотранспортної системи ПАТ «Укртрансгаз», код за ЄДРПОУ 30019801 стосовно транспортування фактичних обсягів природного газу, що здійснювалось ПАТ «Укртрансгаз» для TOB «Синегрія Газ Енерджи» (як Замовника, так і Отримувача) за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2018 року.
У відповідь листом від 09 липня 2019 року № 1001ВИХ-19-2890 отримано інформацію про обсяги природного газу, які були завантажені на точках входу та отримані на точках виходу в 2016-2018 роках та інформацію щодо руху природного газу в ПСГ AT «Укртрансгаз» на користь TОB «Синегрія Газ Енерджи» в період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2018 року згідно обліку. За даними ПАТ «Укртрансгаз» передача у віртуальній торговій точці та ПСГ природного газу TOB «Еластін Мікс», TOB «Марксвел», ТОВ «Айронкем», ТОВ «Брікман» на користь TOB «Синегрія Газ Енерджи» за перевіряємий період не здійснювалась.
Крім цього, у пунктах 3.6 Договорів, укладених із TOB «Еластін Мікс», TOB «Марксвел», ТОВ «Айронкем», ТОВ «Брікман» зазначено, що Оптовий Покупець купує Газ для його подальшої реалізації та не використовує як паливо або сировину Газ, проте, матеріали справи не містять будь-яких доказів подальшої реалізації газу у вказаних обсягах.
При цьому, судом взято до уваги, Договір про відступлення права вимоги від 19 березня 2019 року № б/н, за умовами якого ТОВ «Газова компанія «Інвестсервіс» (Первісний кредитор) відступає, а ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» (Новий кредитор) приймає право вимоги на загальну суму в розмірі 74 917 484,86 грн по заборгованості з повернення Боржником ТОВ «Газінторг ЛТД» на рахунок Первісного кредитора вказаної суми коштів, яка безпідставно утримується ТОВ «Газінторг ЛТД» після закінчення дії Договору купівлі-продажу природного газу № 1/10/2018-ПГ від 01 жовтня 2018 року, але на які ТОВ «Газінторг ЛТД» не були передані обсяги природного газу Первісному Кредитору протягом дії договору купівлі-продажу природного газу № 1/10/2018-ПГ від 01 жовтня 2018 року і які є безпідставно набутим майном після закінчення дії вказаного договору від 01 жовтня 2018 року відповідно до вимоги від 04 березня 2019 року за вих. № 0403-19.
Між ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» (Покупець) та ТОВ «Газінторг ЛТД» (Продавець) укладено Договір від 22 жовтня 2018 року № 221018-СГ, за умовами якого оптовий Продавець зобов'язується передати у листопаді 2018 року у власність Покупцю для подальшої реалізації природний газ, видобутий в межах території України та/або газ імпортований на територію України (газ імпортного походження код УКТ ЗЕД 2711 21 00 00) та приведеної до стандартних умов (t=20С, тиск газу (Р) = 760 мм ртутного стовпчика (101,325 кПа)), а Оптовий Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Газ, в порядку та на умовах визначених у Договорі.
Пунктом 2.1 визначено, що кількість газу переданого за даним Договором ресурсу листопаду 2018 року складає 500,000 куб.м.
Згідно пункту 3 Оптовий продавець передає газ у листопаді 2018, що належить йому на праві власності, не пізніше останнього календарного дня місяця, з ресурсу якого передається газ, а Оптовий Покупець приймає природний газ. Приймання-передача природного газу в газотранспортній системі здійснюється безпосередньо у власника ресурсу TOB «Газінторг ЛТД» у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу. Приймання-передача газу оформляється актом приймання-передачі природного газу між власником ресурсу і Оптовим Покупцем.
Газ вважається переданим Оптовим Продавцем та прийнятим Оптовим Покупцем при підписанні акту приймання-передачі природного газу.
Позивачем додано до матеріалів справи копію акту приймання - передачі № б/н від 30 листопада 2018 року, підписаного ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» та ТОВ «Газінторг ЛТД».
Між ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» (Покупець) та ТОВ «Газінторг ЛТД» (Продавець) укладено Договір від 20 листопад 2018 року № 4/11/2018-ПГ, за умовами якого оптовий Продавець зобов'язується передати у листопаді 2018 року у власність Покупцю для подальшої реалізації природний газ, видобутий в межах території України та/або газ імпортований на територію України (газ імпортного походження код УКТ ЗЕД 2711 21 00 00) та приведеної до стандартних умов (t=20С, тиск газу (Р) = 760 мм ртутного стовпчика (101,325 кПа)), а Оптовий Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Газ, в порядку та на умовах визначених у Договорі.
Пунктом 2.1 визначено, що кількість газу переданого за даним Договором ресурсу листопаду 2018 року складає 10 000,00 куб.м.
Згідно пункту 3 Оптовий продавець передає газ у листопаді 2018, що належить йому на праві власності, не пізніше останнього календарного дня місяця, з ресурсу якого передається газ, а Оптовий Покупець приймає природний газ. Приймання-передача природного газу в газотранспортній системі здійснюється безпосередньо у власника ресурсу TOB «Газінторг ЛТД» у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу. Приймання-передача газу оформляється актом приймання-передачі природного газу між власником ресурсу і Оптовим Покупцем.
Газ вважається переданим Оптовим Продавцем та прийнятим Оптовим Покупцем при підписанні акту приймання-передачі природного газу.
Між ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» (Покупець) та ТОВ «Газінторг ЛТД» (Продавець) укладено Договір від 20 грудня 2018 року № 20/12/2018-ПГ, за умовами якого оптовий Продавець зобов'язується передати у листопаді 2018 року у власність Покупцю для подальшої реалізації природний газ, видобутий в межах території України та/або газ імпортований на територію України (газ імпортного походження код УКТ ЗЕД 2711 21 00 00) та приведеної до стандартних умов (t=20С, тиск газу (Р) = 760 мм ртутного стовпчика (101,325 кПа)), а Оптовий Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Газ, в порядку та на умовах визначених у Договорі.
Пунктом 2.1 визначено, що кількість газу переданого за даним Договором ресурсу грудня 2018 року складає 8475,385 куб.м.
Згідно пункту 3 Оптовий продавець передає газ у грудні 2018, що належить йому на праві власності, не пізніше останнього календарного дня місяця, з ресурсу якого передається газ, а Оптовий Покупець приймає природний газ. Приймання-передача природного газу в газотранспортній системі здійснюється безпосередньо у власника ресурсу TOB «Газінторг ЛТД» у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу. Приймання-передача газу оформляється актом приймання-передачі природного газу між власником ресурсу і Оптовим Покупцем.
Газ вважається переданим Оптовим Продавцем та прийнятим Оптовим Покупцем при підписанні акту приймання-передачі природного газу.
Позивачем додано до матеріалів справи копію акту приймання - передачі № 15 від 31 грудня 2018 року, підписаного ТОВ «Синегрія Газ Енерджи» та ТОВ «Газінторг ЛТД» та відповідний рахунок на оплату № 4 від 31 грудня 2018 року на загальну суму 76 914 118,88 грн.
Як зазначає податковий орган та вказано у акті перевірки, Офісом великих платників податків досліджено всю наявну інформацію щодо контрагента-постачальника TOB «Газінторг ЛТД» (код за ЄДРПОУ 39865557) та встановлено наступне:
Відповідно до податкової звітності по податку на прибуток за 2016 рік та даних декларацій з податку на додану вартість за червень-грудень 2016, підприємство TOB «Синегрія Газ Енерджи» звітує про відсутність діяльності, за даними Єдиного реєстру податкових накладних взаємовідносини з TOB «Газінторг ЛТД» (код за ЄДРПОУ 39865557) в 2017 році - відсутні, таким чином початкове сальдо по розрахункам з контрагентом-постачальником TOB «Газінторг ЛТД» (код за ЄДРПОУ 39865557) станом на 01.01.2018 становить 0,0 грн.
Під час перевірки Офісом великих платників податків ДФС направлено запит від 27.06.2019 №32449/10/28-10-14-01-02-12 до оператора газотранспортної системи ПАТ «Укртрансгаз», код за ЄДРПОУ 30019801 стосовно транспортування фактичних обсягів природного газу, що здійснювалось ПАТ «Укртрансгаз» для TOB «Синегрія Газ Енерджи» (як Замовника, так і Отримувача) за період з 01.01.2016 по 31.12.2018.
У відповідь листом від 09 липня 2019 року №1001ВИХ-19-2890 отримано інформацію про обсяги природного газу, які були завантажені на точках входу та отримані на точках виходу в 2016-2018 роках та інформацію щодо руху природного газу в ПСГ AT «Укртрансгаз» на користь TOB «Синегрія Газ Енерджи» в період з 01.01.2016 по 31.12.2018 згідно обліку.
За даними ПАТ «Укртрансгаз» за період 01.01.2018-31.12.2018 кількість переданого природного газу у віртуальній торговій точці від контрагента-постачальника TOB «Газінторг ЛТД» на користь TOB «Синегрія Газ Енерджи» склало 21 475,39 тис.м3.
При цьому, за даними Єдиного реєстру податкових накладних кількість переданого природного газу від TOB «Газінторг ЛТД» на користь TOB «Синегрія Газ Енерджи» за період 01.01.2018-31.12.2018 склало 2 199,02 тис.м3., у т.ч. серпень 2018 року - 2199,02 тис.м3.
Таким чином, за результатами співставлення даних ПАТ «Укртрансгаз» та Єдиного реєстру податкових накладних за період 01.01.2018 - 31.12.2018, встановлено відхилення у кількості отриманого природного газу в точках входу від TOB «Газінторг ЛТД» (код за ЄДРПОУ 39865557) в загальній кількості 19 276,37 тис.м3.
Суд зазначає, що позивачем в спростування вищезазначених висновків податкового органу не надано жодних документальних підтверджень.
Суд наголошує, що факт укладення договорів не є доказом реальності здійснення господарської операції.
Будь-які пояснення або докази щодо подальшої реалізації товару також відсутні в матеріалах справи.
Таким чином, позивачем не доведено реальність господарських операцій по відносинам із TOB «Еластін Мікс», TOB «Марксвел», ТОВ «Айронкем», ТОВ «Брікман» та пов'язаність придбаного газу із господарською діяльністю підприємства, що виключає правомірність формування витрат у межах спірних правовідносин.
Суд звертає увагу, що позивач не надав суду будь-яких доказів, які б підтверджували реальність (товарність) господарських операцій із TOB «Еластін Мікс», TOB «Марксвел», ТОВ «Айронкем», ТОВ «Брікман» та, зазначивши мету придбання товарів, не надав доказів на підтвердження використання придбаного у зазначених контрагентів газу, подальшого використання у власній господарській діяльності, а саме подальшу його реалізацію.
При цьому, судом не беруться до уваги доводи відповідача щодо наявності відкритих кримінальних проваджень стосовно TOB «Еластін Мікс», TOB «Марксвел», ТОВ «Айронкем», ТОВ «Брікман», у зв'язку з ненаданням відповідачем жодних доказів на підтвердження викладених у запереченнях та акті перевірки обставин.
У Постанові Верховного Суду від 27 березня 2018 року (№К/ 9901/1349/17) визначено, що сам факт порушення кримінальної справи та отримання свідчень (пояснень) посадових осіб господарюючих суб'єктів, в рамках такої кримінальної справи, не є безперечним фактом, що підтверджує відсутність реальних правових наслідків всіх господарських операцій, проведених Позивачем та його контрагентами.
В рішенні від 05 липня 2016 року по справі №21/1793а16 Верховний Суд України вказав, що сам факт заперечення директором контрагента своєї участі у діяльності товариства та у підписанні товариством від його імені первинних облікових та бухгалтерських документів, за умови, що на час встановлення фактичних взаємовідносин сторін з керівником цього підприємства в Єдиному реєстрі підприємств і організацій України, не може бути свідченням безтоварності спірних операцій.
Оскільки позивачем не доведено реальність господарських операцій по відносинам із TOB «Еластін Мікс», TOB «Марксвел», ТОВ «Айронкем», ТОВ «Брікман» з придбання газу та пов'язаність придбаних товарів із господарською діяльністю позивача, а саме подальшою реалізацією, правомірність формування податкового кредиту у межах спірних правовідносин виключена.
Враховуючи викладене, висновки акта перевірки про порушення позивачем норм Податкового кодексу України є обґрунтованими та не спростовуються матеріалами справи, тому збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість та податку на прибуток за даним епізодом порушення є правомірним.
Таким чином, позовна вимога щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19 листопада 2019 року № 0001891401, № 0001901401 та № 0001911401 нормативно і документально не підтверджуються.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Синегрія Газ Енерджи» - відмовити повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Аверкова
Повний текст рішення виготовлений 21.12.2020.