23 грудня 2020 року справа №640/14801/19
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного комітету телебачення і радіомовлення України до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарського штрафу.
Державний комітет телебачення і радіомовлення України (місцезнаходження: 01051, м. Київ, вул. Прорізна, 2) звернувся до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), в якому просить суд стягнути з відповідача адміністративно-господарський штраф у розмірі 37230,00грн. за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу передбаченого ст.28-1 Закону України «Про видавничу справу», відповідно до рішення Держкомтелерадіо №23 від 26.10.2018.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначає, що рішенням Державного комітету телебачення і радіомовлення України №23 від 26.10.2018 про накладення адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого ст.28-1 Закону України «Про видавничу справу», до ФОП ОСОБА_1 було застосовано штраф у розмірі 37230,00 грн. Відповідач зазначений адміністративно-господарський штраф не сплатив. Вказані обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою від 09.10.2019 вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали, а також роз'яснено позивачу, що в разі не усунення недоліків, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута. У визначений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 01.11.2019 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідачка позов заперечила, подавши відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначила, що оскарженим рішення до неї застосовано адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу у розмірі 37230,00грн з вилученням з обігу трьох книжок, які були виставлені на реалізацію в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Не погодившись з вказаним рішенням позивач оскаржила його до суду. Оскільки вказана справа знаходилася у Восьмому апеляційному адміністративному суді, питання неправомірно накладеного адміністративно-господарського стягнення на неї ще не було вирішено, тому просила суд зупинити провадження до набрання законної сили судовим рішенням у справі №1.380.2019.004126.
Ухвалою від 18.12.2019 провадження у справі №640/14801/19 зупинено до набрання законної сили рішенням у справі №1.380.2019.004126 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного комітету телебачення і радіомовлення України про скасування рішення про накладення адміністративно-господарського штрафу.
Ухвалою від 09.10.2020 провадження у справі за позовом Державного комітету телебачення і радіомовлення України до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарського штрафу поновлено.
Інших заяв до суду не надходило.
Суд встановив таке.
Рішенням Державного комітету телебачення і радіомовлення України №23 від 26.10.2018 про накладання адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого ст.28-1 Закону України «Про видавничу справу», до ФОП ОСОБА_1 було застосовано штраф у розмірі 37230,00 грн
Під час розгляду справи встановлено, що відповідач, вважаючи зазначене рішення позивача протиправним, оскаржив його в судовому порядку в рамках розгляду справи №1.380.2019.004126.
Так, за даними програми «Діловодство спеціалізованого суду (ДСС)» судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2020 у справі №1.380.2019.004126 у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю. Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач оскаржила його в апеляційному порядку.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.12.2020 у справі №1.380.2019.004126 апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2020- без змін.
Положеннями ст. 255 КАС України визначено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відтак, судове рішення по справі №1.380.2019.004126 набрало законної сили.
Приписами ч.4 ст. 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на вищевикладену норму, слід дійти висновку, що обставини встановлені в рамках розгляду справи №1.380.2019.004126 не підлягають доказуванню в рамках розгляду даної справи.
Зі змісту рішення суду апеляційної інстанції по справі №1.380.2019.004126 вбачається, що судом апеляційної інстанції було встановлено, що 03.10.2018 Департамент захисту національної державності Служби безпеки України скерував на адресу голови Держкомтелерадіо листа «Щодо поширення антидержавної друкованої продукції» №5/4-18213, в якому зазначив, що в м.Львові Інтернет-магазини: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_2 , « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (« ІНФОРМАЦІЯ_1 », АДРЕСА_3 ), здійснюють розповсюдження видавничої продукції, що має походження або виготовлена та ввозиться з території держави-агресора на територію України без відповідного дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує інформування та реалізує державну політику в інформаційній сфері.
Суд встановив, що ФОП ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність з реалізації видавничої продукції в « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташована за адресою: АДРЕСА_3 . Інтернет-магазин « ІНФОРМАЦІЯ_3 » є інтернет-ресурсом магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
З метою перевірки фактів та обставин розповсюдження видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, працівниками Держкомтелерадіо проведено перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
За результатами перевірки посадовою особою Держкомтелерадіо 23.03.2018 складено протокол №25 про накладення адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави агресора, тимчасово окупованої території, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону України «Про видавничу справу» (далі - Протокол №25).
Зі змісту Протоколу №25 судом встановлено, що 23.10.2018 о 13 год. 10 хв. в «Книгарні на Федорова» за адресою: АДРЕСА_4 ФОП ОСОБА_1 розповсюджувала видавничу продукцію, що виготовлена на території Російської Федерації, без відповідного дозволу. В протоколі наведено опис продукції, яка виявлена в книгарні під час перевірки та підлягає вилученню з обігу, а також зроблено примітку, що вказане порушення вчинено позивачем вперше.
ФОП ОСОБА_1 ознайомлена зі змістом протоколу та його копію отримала 23.10.2018. Зауважень чи заперечень щодо викладених в протоколі фактів та обставин відповідачу не надала.
Із вказаного протоколу судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач відмовився від надання будь-яких пояснень з приводу виявлених щодо нього порушень законодавства, а також не заперечила факту продажу нею вказаної вище продукції без відповідного дозволу. У подальшому позивачем також не було надано на адресу відповідача пояснень щодо виявленого у відношенні неї порушення вимог законодавства.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, на підставі встановлених обставин відповідачем, щодо позивача було прийняте рішення №23 про накладення адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави агресора, тимчасово окупованої території, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону України «Про видавничу справу»(далі - Рішення №23), яким відповідно до ст.28-1 Закону України «Про видавничу справу» застосовано до суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 , адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в розмірі 37230,00 грн. з вилученням з обігу такої видавничої продукції: 1) Автор - В.Долфсма, назва - «Провалы государства. Общество, ринкы и правила. - М.: Изд-во ОСОБА_2 , 2017», ISBN 978-5-93255-500-2, кількість примірників - 1; 2) Автор - К.Ясперс, назва - «Великие философы. - М.: Канон+РООИ «Реабилитация», 2018, ISBN 978-88373-522-5, кількість примірників - 1; 3) Автор - Романо Гвардини, назва - «Смерть Сократа. -СПб: « ІНФОРМАЦІЯ_4 », 2018, ISBN 978-5-93615-197-2, кількість примірників - 1.
З огляду на встановлені в рамках розгляду справи №1.380.2019.004126 обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку правомірність винесеного Державним комітетом телебачення і радіомовлення України рішення №23 від 26.10.2018 про накладання адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону України «Про видавничу справу», яким до ФОП ОСОБА_1 було застосовано штраф у розмірі 37230,00грн.
Судом встановлено, що відповідач після набрання законної сили судовим рішенням по справі №1.380.2019.004126 не здійснив сплату штрафу, що є підставою для його стягнення в судовому порядку.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 Положення про Державний комітет телебачення і радіомовлення України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 341 (в редакції від 24.05.2017) (далі - Положення № 341), визначено, що Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо) є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Держкомтелерадіо є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сфері.
Згідно із пп.12,12-1-3, 12-5, 22 п.4 Положення № 341, Держкомтелерадіо відповідно до покладених на нього завдань: вживає разом з іншими органами державної влади заходів до обмеження доступу видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, згідно із законодавством; видає (відмовляє у видачі, анулює) дозвіл на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України; приймає на підставі звернень правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб рішення про накладення штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без наявності відповідного дозволу; вилучає з обігу видавничу продукцію, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України та розповсюджується на території України без відповідного дозволу; розробляє та затверджує критерії оцінки видавничої продукції, яка дозволена до розповсюдження на території України; веде реєстр видавничої продукції держави-агресора, дозволеної до ввезення та розповсюдження на території України, забезпечує його розміщення на своєму офіційному веб-сайті та єдиному державному веб-порталі відкритих даних; веде Державний реєстр видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції.
Відповідно до приписів ст.28-1 Закону України «Про видавничу справу» від 05.06.1997 №318/97-ВР передбачено, що видавнича продукція, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, може бути ввезена на митну територію України та розповсюджена на її території за умови наявності відповідного дозволу, крім видавничої продукції, що ввозиться громадянами в ручній поклажі або супроводжуваному багажі загальною кількістю не більше 10 примірників.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, забезпечує реалізацію цього Закону шляхом видачі (відмови у видачі, переоформлення, видачі дубліката, анулювання) дозволу на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, на митну територію України (далі - дозвіл).
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Законів України «Про адміністративні послуги», та Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без наявності відповідного дозволу, передбаченого цією статтею, тягне за собою застосування до розповсюджувачів такої продукції адміністративно-господарських санкцій у формі накладення адміністративно-господарського штрафу в розмірі десяти мінімальних заробітних плат за кожен випадок такого розповсюдження, вчиненого вперше, та у розмірі п'ятдесяти мінімальних заробітних плат за кожен наступний випадок такого розповсюдження.
Рішення про накладення штрафу, передбаченого частиною двадцять першою цієї статті, приймає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, на підставі звернень правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб. Мотиви та обґрунтування щодо визначення розміру адміністративно-господарського штрафу мають міститися в рішенні про накладення штрафу.
Відповідно до пунктів 2-3 Порядку накладення Державним комітетом телебачення і радіомовлення України адміністративно-господарських штрафів, затвердженого наказом Державного комітету телебачення і радіомовлення України 17.10.2017 №384 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.11.2017 за № 1367/31235 (в редакції від 15.12.2017) (далі - Порядок № 384), адміністративно-господарські санкції у формі накладення адміністративно-господарського штрафу (далі - штраф) за порушення вимог ст.28-1 Закону України «Про видавничу справу» застосовуються Держкомтелерадіо до розповсюджувачів видавничої продукції за вчинення порушень, передбачених частиною двадцять першою статті 28-1 Закону. Рішення про накладення штрафу приймаються уповноваженими посадовими особами Держкомтелерадіо в межах, визначених ст.28-1 Закону України «Про видавничу справу», на підставі звернень правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб. У таких зверненнях можуть міститься докази щодо розповсюдження видавничої продукції без відповідного дозволу, передбаченого ст. 28-1 Закону України «Про видавничу справу».
Відповідно до приписів ч.2 ст.218 Господарського кодексу України встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Згідно з ч.1 ст.238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Положеннями ст.239 Господарського кодексу України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: адміністративно-господарський штраф, що у розумінні ст.241 Господарського кодексу України є грошовою сумою, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Згідно з ч.1 ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення суми, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення суми у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту. При цьому, питання правомірності застосування та здійснення розрахунку не може бути предметом доказування, оскільки цей розрахунок суб'єкта владних повноважень, не є предметом позову у даній справі, а, отже, суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати його правовий аналіз.
З матеріалів справи встановлено, що позивачем заявлена вимога у справі про стягнення суми згідно із рішенням №23 від 26.10.2018, яким зобов'язано відповідача сплатити протягом 15 робочих днів з дати отримання рішення, адміністративно-господарський штраф у розмірі 37230,00грн.
При цьому, судом встановлено, що відповідачем зазначене рішення було оскаржено в судовому порядку в рамках розгляду справи №1.380.2019.004126.
Як встановлено судом, в рамках розгляду справи №1.380.2019.004126 судом було підтверджено правомірність винесення зазначеного рішення позивача.
Суд зазначає, що відповідачем під час розгляду справи не надано та судом в рамках дотримання принципу офіційного з'ясування обставин у справі не встановлено обставин відсутності у відповідача обов'язку сплати зазначеного штрафу.
За правилами ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262, КАС України, суд
адміністративний позов Державного комітету телебачення і радіомовлення України (місцезнаходження: 01051, м. Київ, вул. Прорізна, 2) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 )про стягнення адміністративно-господарського штрафу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Державного комітету телебачення і радіомовлення України (місцезнаходження: 01051, м. Київ, вул. Прорізна, 2, код ЄДРПОУ - 00013936) адміністративно-господарський штраф у розмірі 37230(тридцять сім тисяч двісті тридцять) грн. 00 коп. за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону країни «Про видавничу справу», відповідно рішення Держкомтелерадіо №23 від 26.10.2018.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.