21 грудня 2020 року Справа № 280/7185/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил (84333, Донецька обл., м.Краматорськ, вул.Маяковського, буд.21; код ЄДРПОУ 39969443)
про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку,
09 жовтня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ виконувача обов'язків військового прокурора обєднаних сил від 10 вересня 2020 року №583к, яким ОСОБА_1 звільнено з військової служби на підставі підпункту «г» пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з 11 вересня 2020 року звільнено з посади начальника відділу представництва інтересів держави, протидії корупції у військовій сфері військової прокуратури об'єднаних сил та з органів прокуратури, виключено зі списків особового складу військової прокуратури об'єднаних сил, усіх видів забезпечення;
поновити ОСОБА_1 на відповідній (рівнозначній) посаді в органі прокуратури України з дня звільнення 11.09.2020;
стягнути з Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 11.09.2020 року і до дня винесення судом рішення (поновлення на посаді).
18 грудня 2020 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Конституційного суду України у справі за №3/116 (20) за поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19 вересня 2019 року №113-IX (зі змінами). В обґрунтування заявленого клопотання представник відповідача вказав на те, що оскаржуваним наказом позивача звільнено з займаної посади в органах прокуратури керуючись п. 3 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 №113-ІХ.
Суд, дослідивши матеріали справи та клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі, дійшов висновку, що клопотання представника відповідача підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Наказом виконувача обов'язків військового прокурора об'єднаних сил від 10.09.2020 № 583-к, керуючись ст. 11 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, п. 3 розд. II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 №113-IX, статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ, статями 2,24 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ, пунктами 242, 245 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, позивача звільнено з посади начальника відділу представництва інтересів держави, протидії корупції у військовій сфері військової прокуратури об'єднаних сил та з органів прокуратури.
В провадженні Конституційного Суду України перебуває справа за поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19 вересня 2019 року №113-IX (із змінами).
Станом на 26 червня 2020 року ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі, здійснюється підготовка справи до розгляду на пленарному засіданні Великої палати Суду у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону № 113-ІХ.
Відповідно до ст. 75 Закону України «Про Конституційний Суд України» обчислення строків конституційного провадження ведеться з дня постановлення ухвали про відкриття конституційного провадження у справі, а у разі відмови Сенату від розгляду справи на розсуд Великої палати - з дня постановлення відповідної ухвали Сенату. Строк конституційного провадження не повинен перевищувати шість місяців, якщо інше не встановлено цим Законом.
Згідно п. 3 ч. 1статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Оскільки при винесенні спірного наказу відповідач керувався, у тому числі, нормами Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19 вересня 2019 року № 113-IX, конституційність якого є предметом розгляду Великої палати Конституційного Суду України, суд дійшов висновку, що існує об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення Конституційним Судом України справи № 3/116(20), у зв'язку з чим провадження у справі підлягає зупиненню до набрання законної сили рішенням Конституційного Суду України у справі № 3/116(20) за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону № 113-ІХ.
Керуючись п. ч. 2 ст. 236, ст. 243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі задовольнити.
Зупинити провадження у справі №280/7185/20 до набрання законної сили рішенням Конституційного Суду України у справі №3/116 (20) за поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19 вересня 2019 року №113-IX (зі змінами).
Зобов'язати сторони повідомити суд про усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у справі.
Копію ухвали надіслати сторонам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її постановлення.
Суддя М.С. Лазаренко