24 грудня 2020 року Справа № 160/15192/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЛозицької І.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
17.10.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 03.11.2020 року № 21523-21494/К-03/8-0400/20 у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року на підставі довідки про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 18.09.2020 року № 1835, оформленої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію з 05 березня 2019 року, відповідно до вимог ст.ст. 43 та 63 Закону № 2262, з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 року у справі № 160/2912/20 (про зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 79% грошового забезпечення), положень Постанови № 704 та включенням в перерахунок пенсії відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у довідці від 18.09.2020 року № 1835.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у квітні 2018 року відповідачем був проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, 01.01.2019 року та 01.01.2020 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» тільки з трьох складових грошового забезпечення: окладу за посадою, окладу за спеціальне звання та відсоткової надбавки за вислугу років. Крім того, позивач зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 визнані протиправними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 додатку № 2 Порядку № 45, у зв'язку із чим, позивач звернувся до суду з вимогою про оформлення та направлення до пенсійного органу оновленої довідки. Так, відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 року у справі № 160/8916/20 позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені та ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області складена та надана до ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлена довідка від 18.09.2020 року № 1835.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив повідомити пенсійний орган про розмір його пенсії з 05.03.2019 року та розмір перерахунку пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням довідки від 18.09.2020 року № 1835.
Листом від 03.11.2020 року № 21523-21494/К-03/8-0400/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії.
Позивач вважає таку відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою суду від 23.11.2020 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а також встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов та докази на його обґрунтування.
Заперечуючи проти позову, відповідач надав свій відзив на позов, який долучений до матеріалів справи. В обґрунтування своїх заперечень проти позову відповідач зазначив, що не погоджується з позовними вимогами та вважає їх необґрунтованими. Вказує, що відповідач, як територіальний орган центрального органу виконавчої влади, у своїй діяльності повинен керуватися, зокрема, обов'язковими до виконання постановами Кабінету Міністрів України, який за своїм конституційним статусом є вищим органом у системі органів виконавчої влади, при цьому, ГУ ПФУ не наділене правом діяти на власний розсуд всупереч вимог підзаконних нормативно-правових актів, відступати від положень останніх, якщо такі є чинними, їх дія не зупинена, в порядку, передбаченому Конституцією і законами України, або вони не визнані неконституційними, протиправними, нечинними чи не скасовані у судовому порядку.
Відповідач звертає увагу на те, що пункти 1, 2 Постанови № 103, які застосовані відповідачем при виплаті пенсії позивачу, були визнані протиправними та нечинними у судовому порядку рішенням суду у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, а відтак, починаючи з цієї дати вказаний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, у відповідній частині втратив чинність і не підлягав застосуванню.
На думку відповідача, оскільки на час здійснення у 2018 році перерахунку та виплати пенсії позивачу, пункти 1,2 постанови № 103 були чинними, вони підлягали застосуванню відповідачем, а, отже, наявні підстави для відмови позивачу у задоволенні позову в цій частині.
Окрім того, відповідач зазначає, що позивачем не враховано той факт, що Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням в адміністративній справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 року, визнаючи протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45, скасовує рішення Уряду щодо правомірності проведення з 1 січня 2018 року перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону № 2262 до 1 березня 2018 року, скасовує визначені Урядом умови і розміри перерахунку пенсій із врахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також порядок виплати перерахованих коштів.
Крім того, відповідач зазначає, що після 24.02.2018 року та скасування з 05.03.2019 року Постанови № 103 та на час розгляду адміністративної справи Урядом України не приймалось відповідного рішення про проведення перерахунку військовослужбовцям на підставі Постанови № 704, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від Пенсійного фонду України не отримувало повідомлень про прийняття Кабінетом Міністрів України нових рішень щодо перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям.
За вказаних підстав відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
21.12.2020 року позивачем надано до суду відповідь на відзив, яку долучено до матеріалів справи. Позивач вважає, що доводи відповідача, викладені у відзиві, є повністю необґрунтованими, а тому просить задовольнити його позовні вимоги.
Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, прийшов до таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є пенсіонером Міністерства надзвичайних ситуацій, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років з 31.12.2005 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.
Згідно висновку від 30.12.2005 року про призначення пенсії у пенсійній справі № 4/388-МНС полковник вн.сл. ОСОБА_1 був звільнений на підставі наказу начальника ГУ МНС України в Дніпропетровській області (п. 65 "а", за віком у відставку), на час звільнення обіймав посаду начальника відділу по робот із персоналом Криворізького ГУ МНС України в Дніпропетровській області, вислуга років - 28 років 04 місяці 04 дні, основний розмір пенсії - 79% грошового забезпечення.
Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області складена довідка від 02.04.2018 року № 1415 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій та видана ОСОБА_1 , про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2008 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою - начальник відділу по робот із персоналом Криворізького ГУ МНС України в Дніпропетровській області, становить:
- посадовий оклад - 5780,00 грн.;
- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник вн.сл. - 1410,00 грн.;
- надбавка за вислугу років 50% - 3595,00 грн.;
Всього:10785,00 грн.
Перерахунок пенсії позивача підтверджується протоколами до пенсійної справи № 4/338 (МНС) від 01.01.2018 року, від 01.01.2019 року та від 01.01.2020 року, з яких вбачається, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 - 70% та складається з трьох складових: посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років.
Не погодившись із зазначеними складовими грошового забезпечення в означеній довідці, позивач звернувся до суду із позовом щодо зобов'язання ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області скласти та надати до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії станом на 05 березня 2019 року.
На підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 року у справі № 160/8916/20 ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області була складена та надана до ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлена довідка від 18.09.2020 року № 1835.
15.10.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив, з урахуванням висновків означеного рішення суду, повідомити про розмір його пенсії з 05.03.2019 року та розмір перерахунку пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням довідки від 18.09.2020 року № 1835.
Листом від 03.11.2020 року № 21523-21494/К-03/8-0400/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Тому, вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України встановалено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 6 статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначається Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
Цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Так, приписами статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч. 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частиною 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Постановою КМУкраїни від 13 лютого 2008 року №45 визначено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно п.1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни, зокрема, у постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393», а саме, пункт 5 викладено в такій редакції: « 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії (пункт 24).
Частинами 1 та 2 статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно частини 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Так, право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином.
Означена позиція Суду була також підтверджена в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996 року, у якому Суд встановив, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Також у рішенні Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08.09.2005року встановлено, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Щодо відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 05 березня 2019 року на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення, то суд зазначає наступне.
Так, відповідно до приписів статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Щодо порядку перерахунку пенсій, то частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII, визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених вказаною статтею.
Разом з тим, обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону № 2262-XII, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру, як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту цього Закону.
Законодавецем делеговані Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, під визначенням «умови» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії; під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методу здійснення перерахунку пенсій, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
При цьому, величина грошового забезпечення, як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій.
Водночас, орган виконавчої влади не уповноважений змінювати умови та перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону № 2262-XII, оскільки, до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна складових грошового забезпечення, а підставою для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, тобто його розмір, а не складові. Відповідно до абзацу 3 статті 1-1 Закону України № 2262-XII Азміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Отже, 05.03.2019 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 набрало законної сили, а тому, з 05.03.2019 року пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, є нечинними.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, яка набрала законної сили 29.01.2020 року, визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців, яка набирала чинності з 01.03.2018 року.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017року № 704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, є чинними.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність посилання відповідача на відсутність порядку перерахунку пенсії, оскільки, необхідність проведення такого перерахунку та його підстави прямо встановлені Законом № 2262-XII, а відсутність відповідного підзаконного акту не може слугувати підставою для звільнення суб'єкта владних повноважень від покладених на нього обов'язків.
Щодо тверджень відповідача щодо відсутності постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 є необґрунтованими, оскільки, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Порядком № 45. Постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року та є чинною на момент виникнення спірних відносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Крім того, суд зазначає, що з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 року у справі № 160/8916/20 та надання на його підставі ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, у останнього виник обов'язок у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку № 45 перерахувати пенсію.
Проте, відповідач, не виконуючи норми чинного законодавства, послався на відсутність підстави для проведення такого перерахунку пенсії.
Разом з тим, такі посилання відповідача є безпідставними з огляду на чинність приписів Порядку №45 та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Також суд звертає увагу пенсійного органу, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 року у справі № 160/2912/20, якою, зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зобов'язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 79 % грошового забезпечення.
Означене рішення набрало законної сили 22.05.2020 року.
Відповідно до частини другої, третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості
Відповідно до приписів статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача підлягають судові витрати з оплати судового збору у розмірі 840,80 грн., сплата яких підтверджується квитанцією № 0.0.1902493236.1 від 12.11.2020 року, яка міститься в матеріалах справи.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 03.11.2020 року № 21523-21494/К-03/8-0400/20 у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року на підставі довідки про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 18.09.2020 року № 1835, оформленої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію з 05 березня 2019 року, відповідно до вимог ст.ст. 43 та 63 Закону № 2262, з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 року у справі № 160/2912/20 (про зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 79% грошового забезпечення), положень Постанови № 704 та включенням в перерахунок пенсії відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у довідці від 18.09.2020 року № 1835.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427) судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 24.12.2020 року.
Суддя І.О. Лозицька