22 грудня 2020 рокуСправа № 160/14350/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О.
при секретарі судового засідання Шурпіновій К.О.
за участю представників:
позивача відповідача 2 Петрушевської І.О. Гарбузової О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Міністерства юстиції України до Брагинівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, Дніпропетровської обласної ради, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 03.11.2020 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Міністерства юстиції України до Брагинівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, Дніпропетровської обласної ради, про:
- визнання протиправною бездіяльності Брагинівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, що полягає у неприведенні свого найменування у відповідність до вимог частини другої статті 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»;
- зобов'язання Дніпропетровської обласної ради привести найменування Брагинівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області у відповідність до вимог частини другої статті 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
2. Ухвалою суду від 09.11.2020 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні 24.11.2020, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору.
3. 24.11.2020 від Дніпропетровської обласної ради надійшов відзив на позовну заяву.
4. 24.11.2020 у судове засідання прибули представники позивача та обласної ради, представник сільської ради не прибув, розгляд справи відкладено до 08.12.2020.
5. 08.12.2020 від обласної ради надійшли пояснення по справі.
6. 08.12.2020 у судове прибули представники позивача та обласної ради, представник сільської ради не прибув, розгляд справи відкладено до 22.12.2020, оскільки строк на подання відзиву сільської радою не закінчився.
7. 09.12.2020 надійшла відповідь на відзив.
8. 22.12.2020 у судове засідання прибули представники позивача та обласної ради, представник сільської ради не прибув, учасники справи підтримали обрані правові позиції.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
9. Позивач вважає, що Брагинівською сільською радою допущено порушення частини третьої статті 7 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» в частині не приведення найменування Брагинівської сільської ради у відповідність до вказаного Закону.
10. Найменування Брагинівської сільської ради містить символіку комуністичного тоталітарного режиму, а саме походить від ім'я більшовика та комуністичного діяча радянської влади ОСОБА_1 , що підтверджено правовим висновком від 12.10.2020 № 12 Комісії з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
11. Брагинівська сільська рада наділена об'єктивною можливістю самостійно реалізувати надані їх повноваження з метою забезпечення законності, а також має право приймати відповідні рішення, пов'язані із забезпеченням законності та виконання вимог закону, ініціювати питання про своє перейменування та відповідно звернутися з цим до обласної ради.
12. Сільською радою не вжито заходів, спрямованих на виконання вимог Закону № 317-VІІІ, які могли б бути враховані Комісією на момент прийняття правового висновку, а об'єктивні обставини (причини) неможливості виконання вимог закону відсутні.
13. Щодо позовних вимог до Дніпропетровської обласної ради позивач зазначив, що згідно зі статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема пунктом 26, встановлено, що прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і в порядку, визначених законом, вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях.
14. Питання найменування та перейменування органу місцевого самоврядування врегульоване «Положенням про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР», затвердженим Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 № 1654-Х.
15. Пунктом 13 цього Положення встановлено, що найменування і перейменування сільрад проводиться виконавчим комітетом обласної Ради народних депутатів за поданням виконавчих комітетів відповідних районних, міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів.
16. Постановою Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» від 12.09.1991 № 1545-ХІІ встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР, з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
17. Отже, вказане Положення на цей час є чинним та пунктом 13 цього Положення врегульовано, що повноваження з приводу присвоєння найменувань і перейменувань органів місцевого самоврядування входить до компетенції адміністративного органу, сучасним аналогом якого є орган місцевого самоврядування регіонального рівня, тобто обласна рада.
18. Відповідно до аналізу зазначених норм вбачається, що обласна рада законодавчо наділена повноваженнями приймати рішення з питань перейменування Брагинівської сільської ради.
19. Таким чином, у обласної ради існує встановлений законом обов'язок вчинити дії, а саме, привести найменування Брагинівської сільської ради у відповідність із вимогами Закону № 317-VІІІ.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ
Брагинівська сільська рада
20. Брагинівська сільська рада заяв по суті спору не надала, заяв, клопотань не заявила.
Дніпропетровська обласна рада
21. Дніпропетровська обласна рада проти позовних вимог про зобов'язання вчинити певні дії заперечила, зазначивши, що відповідно до частини третьої статті 7 цього Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», частини першої статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» та повноважень наданих Брагинівській сільській раді саме сільська рада мала і має можливість самостійно на пленарних засіданнях вирішити питання щодо приведення свого найменування у відповідність до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
22. Пунктом 13 «Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР», затвердженого Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 № 1654-Х визначено, що найменування і перейменування сільрад проводиться виконавчим комітетом обласної Ради народних депутатів за поданням виконавчих комітетів відповідних районних, міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів.
23. Відповідно до цього пункту обласна рада може здійснити перейменування сільської ради лише за поданням виконавчого комітету відповідної сільської ради.
24. Брагинівська сільська рада взагалі не зверталася до Дніпропетровської обласної ради з поданням, або будь-яким іншим документом, щодо приведення свого найменування у відповідність до вимог вищезазначеного закону.
25. Позивач не зазначає норм діючого законодавства, які порушені Дніпропетровською обласною радою відносно здійснення дій, спрямованих на приведення найменування Брагинівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області у відповідність до вимог частини другої статті 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
26. Питання реєстрації та/або припинення діяльності сільських рад не належить до компетенції обласної ради.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
27. Відповідно до пункту 29 частини першої статті 85 Конституції України, пункту 8 статті 7 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», враховуючи пропозиції, подані органами місцевого самоврядування, та рекомендації Українського інституту національної пам'яті, Верховною Радою України 12.05.2016 була прийнята постанова «Про перейменування деяких населених пунктів», якою село Брагинівка Петропавлівського району Дніпропетровської області за пропозицією Брагінівської сільської ради (лист від 19.02.2016 № 39) було перейменовано в село Богинівка Петропавлівського району Дніпропетровської області.
28. 17.07.2020 за вх. № 20060-33-20 до Міністерства юстиції України надійшло звернення Українського інституту національної пам'яті, згідно із яким інституту з відкритих джерел інформації стало відомо про Брагинівську сільську раду та Брагинівську сільську об'єднану територіальну громаду Петропавлівського району Дніпропетровської області, назви яких не відповідають чинному законодавству. Зокрема зазначено, що Брагинівська об'єднана територіальна громада була утворена внаслідок об'єднання Брагинівської, Олександропільської, Осадченської та Хорошівської сільських рад. Назва Брагинівської об'єднаної територіальної громади є похідною від Брагинівської сільської ради, що у свою чергу, є похідною від колишньої назви села Богинівка - Брагинівка, у назві якої використано ім'я ОСОБА_1 (?- 1919) - особи, пов'язаної з діяльністю комуністичної партії та встановленням радянської влади на території України (більшовик, з травня 1918 року - голова Петропавлівського ревкому; з листопада 1918 року - голова Петропавлівського більшовицького партосередку; влітку-восени 1919 року - комісар більшовицького партизанського загону; загинув у жовтні 1919 року). Таким чином, назва села Брагинівка як така, що пов'язана з діяльністю комуністичної партії та встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, містила символіку комуністичного тоталітарного режиму та підлягала обов'язковому перейменуванню. Всупереч цьому, органом місцевого самоврядування с. Богинівка до сьогодні не ухвалено рішення щодо перейменування Брагинівської сільської ради з урахуванням вищезазначеної постанови Верховної Ради України на Богинівську.
29. Листом від 28.07.2020 за вих. № 33332/20060-33-20/19.3.2 Міністерство юстиції України звернулось до Брагинівської сільської ради щодо надання пояснень причин неприведення свого найменування у відповідність із вимогами Закону.
30. 26.08.2020 за вх. № 62591-61-20 на адресу Міністерства юстиції України надійшла відповідь Брагинівської сільської ради на лист від 28.07.2020, яким сільська рада повідомила, що дане питання буде розглянуто на черговій сесії сільської ради.
31. Комісією з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» сформовано Правовий висновок про невідповідність найменування юридичної особи Брагинівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 12.10.2020 № 12:
- підстава для проведення правової експертизи: лист Українського інституту національної пам'яті від 16.07.2020 № 1909/2.2-07-20, службова записка Департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України від 06.10.2020 № 7015-19.3.2;
- відомості про об'єкт правової експертизи: повне найменування: Брагинівська сільська рада Петропавлівського району Дніпропетровської області; ідентифікаційний код юридичної особи: 04339037; відомості про керівника: Сінгур Василь Григорович; дата державної реєстрації: 21.05.1997; дата запису: 26.09.2005; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ;
- предмет дослідження: найменування об'єкта правової експертизи;
- Комісія звернулась до об'єкта правової експертизи (лист Міністерства юстиції України від 28 липня 2020 року № 33332/20060-33-20/19.3.2) з проханням надати пояснення щодо причин неприведення свого найменування у відповідність до вимог Закону. Брагинівська сільська рада Петропавлівського району Дніпропетровської області листом від 25.08.2020 № 210 надала відповідь, що питання щодо назви Брагиніської сільської ради розглядатиметься на черговій сесії сільської ради.
32. За результатами правової експертизи Комісією встановлено:
- повне найменування об'єкта правової експертизи: Брагинівська сільська рада Петропавлівського району Дніпропетровської області;
- найменування об'єкта правової експертизи не відповідає частині другій статті 3 Закону, оскільки є похідним від колишньої назви села Богинівка - Брагинівка, у назві якого використано ім'я ОСОБА_1 - особи, пов'язаної з діяльністю комуністичної партії та встановленням радянської влади на території України (більшовик, з травня 1918 року - голова Петропавлівського ревкому; з листопада 1918 року - голова Петропавлівського більшовицького партосередку; влітку-восени 1919 року - комісар більшовицького партизанського загону; загинув у жовтні 1919 року);
- відповідно до підпункту «є» пункту 4 частини першої статті 1 Закону до символіки комуністичного тоталітарного режиму віднесено, зокрема, назви населених пунктів, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР. УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювати в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов'язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з'їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях;
- окрім того, постановою Верховної Ради України від 12.05.2016 № 1353-VІІІ «Про перейменування деяких населених пунктів» село Брагинівка Петропавлівського району Дніпропетровської області перейменовано на село Богинівка.
33. Витягом з протоколу № 3 засідання Комісії з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 12.10.2020 підтверджується розгляд питання 8 за порядком денним щодо невідповідності найменування юридичної особи Брагинівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код - 04339037) вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
34. За результатами розгляду вказаного питання Комісією одноголосно ухвалено підтримати Правовий висновок про невідповідність найменування юридичної особи Брагиніської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області вимогам Закону.
35. Наказом Міністерства юстиції України від 19.10.2020 № 3609/5:
- затверджено Правовий висновок Комісії з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 12.10.2020 № 12 «Про невідповідність найменування Брагинівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»;
- визнано, що найменування Брагинівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області не відповідає частині другій статті 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
36. Підпунктом «є» пункту 4 частини першої статті 1 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09.04.2015 № 317-VIII (далі - Закон № 317-VIII) визначено термін символіка комуністичного тоталітарного режиму, це символіка, що включає:
- є) назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об'єктів топоніміки населених пунктів, підприємств, установ, організацій, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов'язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з'їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім назв, пов'язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури).
37. Пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки визнається наругою над пам'яттю мільйонів жертв комуністичного тоталітарного режиму, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму та заборонена законом (частина перша статті 3 Закон № 317-VIII).
38. Пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки юридичною особою, політичною партією, іншим об'єднанням громадян, друкованим засобом масової інформації та/або використання у назві символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є підставою для відмови в реєстрації та/або припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян, підставою для відмови в реєстрації та/або припинення випуску друкованого засобу масової інформації (частина друга статті 3 Закон № 317-VIII).
39. У разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, друкованими засобами масової інформації вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади (частина третя статті 3 Закон № 317-VIII).
40. Рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам цього Закону приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку (частина четверта статті 3 Закон № 317-VIII).
41. Юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі порушення його вимог зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону. При цьому такі юридичні особи звільняються від сплати адміністративного збору під час державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом (пункт 3 статті 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 317-VIII).
42. У разі недотримання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті Закону, їхня діяльність підлягає припиненню в установленому законом порядку, крім випадків, коли юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вжито заходів щодо дотримання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об'єктивними причинами (пункт 4 статті 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 317-VIII).
43. Відповідно до частини п'ятої статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755-IV) у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати: символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, заборона використання яких встановлена Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
44. Частиною третьою статті 9 Закону № 755-IV встановлено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності).
45. Статтею 16 Закону № 755-IV встановлені вимоги до найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу.
46. У найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, заборона використання яких встановлена Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (абзац третій частини п'ятої статті 16 Закону № 755-IV).
47. Підстави та порядок присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій визначає Закон України «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» від 24.05.2012 № 4865-VI (далі - Закон № 4865-VI).
48. Згідно із частиною шостою статті 1 Закону № 4865-VI забороняється присвоювати юридичним особам та об'єктам права власності імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади у комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік (крім випадків, пов'язаних з розвитком української науки та культури), працювали у радянських органах державної безпеки, назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних радянських республік та похідні від них, а також назви, пов'язані з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім пам'ятників та пам'ятних знаків, пов'язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури).
49. Статтею 12 Закону № 4865-VI встановлено, що юридичні особи, яким присвоєні імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій, зобов'язані:
1) забезпечити внесення відповідних змін в установчі документи та провести державну реєстрацію цих змін відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»;
2) добросовісно та належним чином використовувати присвоєні імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій;
3) виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством.
50. Відповідно до першої другої статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
51. Відповідно до частини другої статті 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
52. Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (частина перша статті 10 Закону № 280/97-ВР).
53. Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами (частина друга статті 10 Закону № 280/97-ВР).
54. Відповідно до частини дев'ятої статті 16 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні ради мають печатки із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України.
55. До виключної компетенція сільських, селищних, міських рад віднесено прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами (пункт 41 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР).
56. Територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження (частина перша статті 71 Закону № 280/97-ВР).
57. Згідно із пунктом 2 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські, районні в містах, районні, обласні ради після набрання чинності цим Законом здійснюють повноваження, передбачені Конституцією України і цим Законом.
58. Відповідно до абзацу другого пункту 1 «Положення про Міністерство юстиції України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 (далі - Положення № 288) Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує зокрема, формування та реалізує державну правову політику, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
59. Згідно із підпунктом 83-14 пункту 4 Положення № 288 Мін'юст, відповідно до покладених на нього завдань, приймає рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки».
60. «Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2015 № 354 (далі - Порядок № 354).
61. Згідно із пунктом 2 Порядку № 354:
- ініціатор - фізична та/або юридична особи, об'єднання громадян, правоохоронний орган, орган державної влади, орган місцевого самоврядування;
- об'єкт правової експертизи - юридична особа, політична партія, її обласна, міська, районна організація або інше структурне утворення, передбачене статутом партії, інше об'єднання громадян, діяльність, найменування та/або символіка яких досліджуються на відповідність вимогам Закону.
62. За результатами правової експертизи щодо кожного об'єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону (пункт 15 Порядку № 354).
63. Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Закону та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Закону (пункт 18 Порядку № 354).
64. Пунктом 13 «Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР», затвердженим Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 № 1654-Х (далі - Положення № 1654-Х) встановлено, що найменування і перейменування сільрад проводиться виконавчим комітетом обласної Ради народних депутатів за поданням виконавчих комітетів відповідних районних, міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів.
65. Постановою Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» від 12.09.1991 № 1545-ХІІ встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР, з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
VІ. ОЦІНКА ТА ВИСНОВКИ СУДУ
66. Відповідно до статті 3 Європейської хартії місцевого самоврядування від 15.10.1995, ратифікованої Законом України № 452/97-ВР від 15.07.1997 (далі - Хартія) місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення.
67. Будь-який адміністративний нагляд за органами місцевого самоврядування може здійснюватися тільки згідно з процедурами та у випадках, передбачених конституцією або законом (частина перша статті 8 Хартії).
68. Будь-який адміністративний нагляд за діяльністю органів місцевого самоврядування, як правило, має на меті тільки забезпечення дотримання закону та конституційних принципів. Однак вищі інстанції можуть здійснювати адміністративний нагляд за належністю виконання завдань, доручених органам місцевого самоврядування (частина друга статті 8 Хартії).
69. Адміністративний нагляд за органами місцевого самоврядування здійснюється таким чином, щоб забезпечити домірність заходів контролюючого органу важливості інтересів, які він має намір охороняти (частина третя статті 8 Хартії).
70. Вирішуючи заявлений спір по суті, суд виходить із того, що найменування Брагинівської сільської ради не відповідає частині другій статті 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», що підтверджено Правовим висновком від 12.10.2020 № 12.
71. Обов'язок привести найменування Брагинівської сільської ради, як юридичної особи, протягом одного місяця з дня набрання чинності Закону № 317-VIII, тобто протягом одного місяця з 21.05.2015, сільською радою не виконано, що безумовно є порушенням вимог вказаного Закону, та свідчить про допущену бездіяльність у зв'язку із чим позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
72. При цьому, пунктом 3 статті 7 Закону № 317-VIII, який є спеціальним у розглянутій сфері правовідносин, обов'язок по приведенню у відповідність із вимогами вказаного Закону установчих документів, найменування та/або символіки, покладено саме та таких юридичних осіб.
73. Позовні вимоги, звернуті до Дніпропетровської обласної ради, щодо зобов'язання привести найменування Брагинівської сільської ради у відповідність до вимог Закону № 317-VIII, суд вважає необґрунтованими, оскільки наявна процедура, передбачена пунктом 13 Положення № 1654-Х, встановлює перейменування сільських рад за поданням виконавчих комітетів відповідних районних, міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів.
74. Матеріалами справи не підтвердження звернення до обласної ради з поданням про перейменування Брагинівської сільської ради, крім того, такій похідній позовній вимозі має кореспондувати основна позовна вимога щодо визнання протиправними дій або бездіяльності обласної ради, що позивачем у цьому позові не заявлено. Таким чином, вимоги, звернуті до обласної ради задоволенню не підлягають.
75. Оскільки чинне законодавство покладає обов'язок привести власне найменування у відповідність із вимогами Закону № 317-VIII безпосередньо на сільську раду, суд вважає, що належним відповідачем за такою похідною позовною вимогою є саме сільська, а не обласна рада, у зв'язку із чим задовольняючи позов частково, покладає обов'язок щодо приведення найменування у відповідність із законом на Брагинівську сільську раду.
76. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
77. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
вирішив:
1. Адміністративний позов Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 00015622; вул. Архітектора Городецького, 13, м. Київ, 01001) до Брагинівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04339037; вул. Шкільна, 7, с. Богинівка, Петропавлівський район, Дніпропетровська область, 52705), Дніпропетровської обласної ради (код ЄДРПОУ 23928934; пр. Олександра Поля, буд. 2, м. Дніпро, 49004) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Брагинівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, що полягає у не приведенні свого найменування у відповідність до вимог частини другої статті 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
3. Зобов'язати Брагинівську сільську раду Петропавлівського району Дніпропетровської області привести своє найменування у відповідність із вимогами Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
6. Повне рішення складено 24.12.2020.
Суддя І.О. Верба