24 грудня 2020 р.Справа №160/17133/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ніколайчук С.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) про забезпечення позову до приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Малкової М.В. (02094, м. Київ, вул. Поправки Юрія, офіс,14) про визнання протиправною та скасування постанови,-
ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Малкової М.В., у якій просить визнати протиправною та скасувати постанову.
24 грудня 2020 року позивачем подано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду заяву про забезпечення позову, в якій останній просить зупинити стягнення грошових коштів у загальній сумі 98778,14 грн. у виконавчому провадженні № 63830126, відкритому постановою приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Малковою М.В. про відкриття виконавчого провадження від 07.12.2020 року.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову заявником зазначено, що винесення постанови про відкриття ВП № 63830126, зумовлює примусове виконання виконавчого напису та тягне за собою інші наслідки, передбачені Законом України «Про виконавче провадження», зокрема, стягнення на заробітну плату боржника, що може призвести до негативних фінансових наслідків позивача, зокрема, заявник змушений буде звертатися додатково з окремими позовами, якими визнавати незаконними дії чи рішення виконавця, намагатися повернути грошові кошти, стягнуті із заробітної плати, скасовувати результати прилюдних торгів у випадку реалізації майна, внаслідок чого змушений буде нести додаткові витрати пов'язані з розглядом справ у судах та інших компетентних органах, в результаті чого не відомо чи зможе поновити у такому випадку свої права та повернути витрачені грошові кошти
Вирішуючи заяву про забезпечення позову суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову.
Положеннями ч. 1 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно з ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
З викладеного слідує, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача, та ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову (частина 4 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частина 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначає види забезпечення позову, згідно з якою позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Судом встановлено, що приватним виконавцем приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Малкової М.В. ухвалено постанову про відкриття виконавчого провадження від 07.12.2020 року та постанову про звернення стягнення та інші доходи боржника від 11.12.2020 року ВП № 63830126 та у випадку виконання виконавчого напису в порядку примусового виконання заявник змушений буде звертатися додатково з окремими позовами якими визнавати незаконними дії чи рішення виконавця, внаслідок чого змушений буде нести додаткові витрати пов'язані з розглядом справ у судах та інших компетентних органах, в результаті чого не відомо чи зможе поновити у такому випадку свої права та повернути витрачені грошові кошти, що може призвести до непропорційних негативних наслідків у майновому стані позивача ще до ухвалення рішення в даній адміністративній справі та набранням ним законної сили.
При вирішенні питання про забезпечення позову суд здійснив оцінку необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності ускладнення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист, поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів заявника, оскільки приватним виконавцем виконавчого округу м. Києва Малкової М.В. відкрито виконавче провадження № 63830126, стягнення за яким буде здійснено приватним виконавцем в порядку, встановленому законом.
З огляду на викладене, суд зробив висновок, про задоволення заяви про забезпечення позову та наявність підстав для вжиття заходів адміністративного позову, оскільки на час розгляду заяви існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам заявника до ухвалення рішення в адміністративній справі.
Керуючись статтями 150-154, 241-243, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) про забезпечення позову у справі № 160/17133/20 - задоволити.
Зупинити стягнення грошових коштів у загальній сумі 98778,14 грн. у виконавчому провадженні № 63830126, відкритому постановою приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Малковою М.В. про відкриття виконавчого провадження від 07.12.2020 року, до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 160/17133/20.
Ухвала підлягає негайному виконанню в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук