Справа №678/1272/20
Провадження №3-678-646/20
22 грудня 2020 року смт.Летичів
Суддя Летичівського районного суду Хмельницької області Цибульський Д.В., розглянувши адміністративний матеріал №447, який надійшов з Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , непрацюючого, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, за ст.44-3 КУпАП,
встановив:
22.12.2020 року до суду надійшов адміністративний матеріал №447, який направлено Летичівським ВП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП, хоча протокол про адміністративне правопорушення відносно останнього було складено ще 18.10.2020 року.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ставиться у вину те, що він «18.10.2020 року близько 09 год. 00 хв., в АДРЕСА_2 , організував масовий захід (релігійний) з кількістю учасників більше 20 осіб, чим порушив вимоги п.п.1 п.14 постанови КМУ №641 від 22.07.2020 року, та вчинив правопорушення, передбачене ст.44-3 КУпАП».
Дослідивши надані матеріали, суд приходить до висновку повернути справу до Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій для доопрацювання (належного оформлення), оскільки протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №476636 від 18.10.2020 року не відповідає вимогам ст.256 КУпАП та «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом МВС України №1376 від 06.11.2015 року (ч.9 Розділу ІІ).
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №1000-IX від 06.11.2020 року, який набрав чинності 21.11.2020 року, статтю 44-3 КУпАП доповнено частиною 2 такого змісту: «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
А тому, з 22.11.2020 року після набрання чинності вищевказаним Законом, ст.44-3 КУпАП складається із двох частин, які містять різні склади адміністративних правопорушень.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 №476636 від 18.10.2020 року не зазначена відповідна частина ст.44-3 КУпАП, за якою притягується до відповідальності ОСОБА_1 .
Формулювання обвинувачення у викладеній в протоколі формі є не конкретним, а не зазначення частини статті позбавляє суддю можливості належним чином встановити та перевірити фактичні обставини справи для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Крім того вказана обставина, позбавляє особу щодо якої складено протокол, можливості ефективно захищатися від пред'явленого обвинувачення (порушено право на захист) і робить неможливим об'єктивний розгляд справи.
Наведені вище порушення закону є істотними і не можуть бути усунуті судом.
Відповідно до ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Приписами ст.278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), а в разі неправильного їх складення повернути для належного оформлення (доопрацювання).
За наведених обставин матеріали справи на підставі п.2 ст.278 КУпАП слід повернути до Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання (належного оформлення), під час якого необхідно правильно (у відповідності до вимог вищевказаних чинних нормативних актів) скласти протокол про адміністративне правопорушення.
У разі пред'явлення ОСОБА_1 нового (конкретного) обвинувачення (правильного складення протоколу про адміністративне правопорушення) слід виконати вимоги ст.ст.254, 256 КУпАП, звернувши при цьому увагу, що згідно з вимогами вищезазначеної Інструкції (наказ №1376 від 06.11.2015 року) усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до нього, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено (п.п. 6, 7).
З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст.ст.7, 245, 256, 278 КУпАП,
постановив:
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання (належного оформлення).
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: підпис Д.В. Цибульський
Суддя Летичівського
районного суду Д.В. Цибульський