П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
17 грудня 2020 р.м.ОдесаСправа № 947/15850/20
Категорія: 113070200 Головуючий в 1 інстанції: Куриленко О.М.
Місце ухвалення: м. Одеса
Дата складання повного тексту: 10.09.2020 р.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
при секретарі - Рощіній К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Київського районного суду м. Одеси від 08 вересня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до першого заступника начальника відділу прикордонної служби "Південний" Одеського прикордонного загону Пулькіна Максима Васильовича, Одеського прикордонного загону, про оскарження постанови,
У червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до першого заступника начальника відділу прикордонної служби "Південний" Одеського прикордонного загону Пулькіна М.В., Одеського прикордонного загону, про
- скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №161318 від 04 червня 2020 року, яка винесена першим заступником начальника відділу прикордонної служби "Південний" Одеського прикордонного загону капітаном М.Пулькіним про визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 202 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн.;
- закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п.1 ст. 247 КУпАП України у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
- стягнення з відповідача на користь позивача суму судових витрат у справі: 5 420 грн. 40 коп.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що 04 червня 2020 року першим заступником начальника відділу прикордонної служби "Південний" Одеського прикордонного загону капітаном Пулькіним М.В. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення стосовно нього за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 202 КУпАП, якою його визнано винним та накладено штраф у розмірі 170 гривень. Зазначає, що підстав для заборони випуску та виходу плавзасобу "Santa Duet" з бази-стоянки не було. Проставлення відміток про дозвіл на вихід у Журналі випуску суден ніколи не робилось, оскільки затверджена наказом Мінтрансу №642 від 16 липня 2004 року форма журналу не передбачає такої графи. Адміністрацією бази-стоянки були перевірені всі необхідні документи щодо плавзасобу "Santa Duet" та всі вони були в порядку, у зв'язку з чим дозвіл на вихід маломірного судна в цій ситуації вважається фактично наданим, оскільки за п.п.4, 5 розділу III Інструкції про порядок обліку та випуску маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води в межах Одеської області, жодних підстав для заборони випуску та виходу плавзасобу не було.
Відповідач Одеський прикордонний загін позов не визнав, вказуючи, що станом на 24 травня 2020 року пункт базування маломірних суден №98 ТОВ "Марина Сосновий берег" не пройшов процедуру щорічного огляду спільною комісією, яка утворюється Лиманською районною державною адміністрацією та не мав відповідного допуску до експлуатації у тому числі за відсутності на об'єкті базування адміністрації даного об'єкту базування. Рішенням позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Лиманської районної державної адміністрації (протокол від 29 травня 2020 року №17, п.2) об'єкту базування №98 ТОВ "Маріна Сосновий берег" надано дозвіл на експлуатацію з 29 травня 2020 року по 01 листопада 2020 року. Позивач здійснив самовільний вихід в територіальне море на маломірному судні "Santa Duet" з об'єкту базування, який на той час не був допущений до експлуатації, всупереч вимогам п. 28 Положення про прикордонний режим та пп.2 п.1 Розділу III Інструкції про порядок обліку та випуску маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води в межах Одеської області, де встановлено прикордонну смугу та контрольований прикордонний район, затвердженої Розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації від 22 березня 2018 року №260/А-2018 (зареєстровано в Головному територіальному управлінні юстиції в Одеській області 06 квітня 2018 року за №31/1404).
Відповідач перший заступник начальника відділу прикордонної служби "Південний" Одеського прикордонного загону Пулькін М.В. звернувся з заявою про розгляд справи без його присутності, у задоволення позову просив відмовити.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 08 вересня 2020 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до першого заступника начальника відділу прикордонної служби "Південний" Одеського прикордонного загону Пулькіна М.В., Одеського прикордонного загону про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності відмовлено в повному обсязі.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального права, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
В обґрунтування апеляційної скарги, ОСОБА_1 зазначає, що судом першої інстанції не надано оцінки такому суттєвому доводу позивача, що він ніякого порушення прикордонного режиму не вчинив, оскільки погодження прикордонної служби для відходу з причалу, незалежно від того чи допущений причал до експлуатації чи ні, за чинним законодавством він взагалі не повинен отримувати.
Інструкцією про порядок обліку та випуску маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води в межах Одеської області, де встановлено прикордонну смугу та контрольований прикордонний район, яка затверджена розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації 22 березня 2018 року №260/А-2018, встановлено лише інформування адміністрацією об'єкту базування прикордонного органу, а не погодження з останнім вихід маломірних суден у територіальне море.
Вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року №1147 "Про прикордонний режим" №1147 були виконані, оскільки відповідну інформацію та необхідні документи від капітана катамарану ОСОБА_1 адміністрація об'єкту базування (причалу №98) отримала та заздалегідь повідомила про відхід судна відповідний підрозділ Державної прикордонної служби.
Викладене, зокрема, підтверджується поясненнями заступника директора ТОВ "Маріна Золотий берег" ОСОБА_2 , які отримані представником позивача - адвокатом Костенко С.К. Цим та іншим поясненням ОСОБА_2 які долучені до справи в якості доказу, судом в оскаржуваному рішенні взагалі не надано ніякої оцінки, тобто цей доказ зі сторони позивача судом проігнорований.
У відзиві Одеського прикордонного загону на апеляційну скаргу вказується, що апеляційна скарга є безпідставною, а викладені у апеляційній скарзі доводи є такими, що не підлягають задоволенню.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 , перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.
Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції:
24 травня 2020 року інспектором прикордонного контролю 3 категорії - дозиметристом ВПС "Південний" Саморига В.О. складено протокол про адміністративне правопорушення №161318 у відношенні ОСОБА_1 .
Підставою для складання даного протоколу стало те, що 24 травня 2020 року о 09 год. 44 хв. від диспетчеру причалу №98 надійшла інформація про вихід з закритого причалу № 98 (Сосновий берег) (контрольований прикордонний район) катамарану "Santa Duet" (прапор Беліз) без погодження з органом охорони державного кордону, в зоні відповідальності якого вони розташовані, тим самим гр. України ОСОБА_1 - капітан катамарану "Santa Duet" порушив п.33 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року №1147 "Про прикордонний режим" та п.32 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року №1147 "Про прикордонний режим", а саме здійснив посадку; висадку пасажирів на об'єкті базування, який не допущений до експлуатації. Своїми діями порушив прикордонний режим, за що передбачена відповідальність за cт. 202 КУпАП.
04 червня 2020 року першим заступником начальника відділу прикордонної служби "Південний" Одеського прикордонного загону капітаном Пулькіним М.В. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №161318.
Зі змісту постанови видно, що 24 травня 2020 року o 09 год. 44 хв. від диспетчера причалу №98 "Сосновий берег" (контрольований прикордонний район) н.п. Ліски надійшла інформація про вихід катамарану "Santa Duet" (прапор Беліз) з причалу, який не допущений до експлуатації, тим самим громадянин України ОСОБА_1 (капітан моторного катамарану "Santa Duet" прапор Беліз) здійснив вихід без погодження з органом охорони державного кордону, в зоні відповідальності якого вони розташовані; здійснив посадку та висадку пасажирів на об'єкті базування, який не допущений до експлуатації, чим порушив прикордонний режим, а саме: п.1 cт. 23 Закону України "Про державний кордон", п.п.28, 32, 33 Положення про прикордонний режим, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1147 27 липня 1998 pоку, пп.2 п.1 Розділу III Інструкції про порядок обліку та випуску маломірних суден, інших плавзасобів в територіальне море та внутрішні води в межах Одеської обл., затвердженої Розпорядженням голови Одеської обл. від 22 березня 2018 року №260/А-20І8. Своїми діями гр. України ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачено відповідальність за cт. 202 КУпАП.
Вищевказаною постановою ОСОБА_1 визнано винним та притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 202 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 170 гривень.
Не погоджуючись з даною постановою, 10 червня 2020 року представником ОСОБА_1 - Костенко С.К. подано скаргу до Північного регіонального управління Одеського прикордонного загону, проте рішенням т.в.о начальника загону Вадовського О. вищевказану скаргу залишено без задоволення.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено неправомірності дій службових осіб прикордонної служби "Південний" Одеського прикордонного загону щодо винесення відносно нього постанови серії №161318 по справі про адміністративне правопорушення від 04 червня 2020 року.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, ст.ст. 202, 222-1 КУпАП, пп.4 п.2, п.п. 5, 6, 28, 32, 33 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року №1147, пп.2 п.2 Розділу ІІ, п.п.1, 2 Розділу ІІІ Інструкції про порядок обліку та випуску маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води в межах Одеської області, де встановлено прикордонну смугу та контрольований прикордонний район, яка затверджена розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації 22 березня 2018 року №260/А-2018, які регулюють спірні правовідносини.
Судова колегія не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 222-1 КУпАП, органи Державної прикордонної служби України розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон України або режимних правил у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, порушенням іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через її територію, невиконанням рішення про заборону в'їзду в Україну, порушенням порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї, а також з порушенням порядку в'їзду до району проведення антитерористичної операції або виїзду з нього (ст. 202, ч.2 ст. 203, ст. 203-1 (щодо порушень, виявлених у пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України, контрольному пункті в'їзду-виїзду або контрольованому прикордонному районі), ст.ст. 204-2, 204-4). Від імені органів Державної прикордонної служби України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: начальники органів охорони державного кордону та Морської охорони Державної прикордонної служби України та їх заступники; інші посадові особи, уповноважені керівником центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону України.
Згідно ст. 202 КУпАП, порушення прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон України або режимних правил у контрольних пунктах в'їзду - виїзду - тягне за собою накладення штрафу на громадян від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Підпунктом 4 п.2 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року №1147 (далі Положення №1147) визначено, що пункт базування - місце (смуга) на урізі води або гідротехнічна споруда, розташовані у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі, визначені місцевими державними адміністраціями або органами місцевого самоврядування за погодженням з органами охорони державного кордону, у зоні відповідальності яких вони перебувають, для постійного і тимчасового тримання поза пристанями, причалами, базами для стоянок маломірних суден, інших плавзасобів. Вимоги до облаштування пунктів базування та типи маломірних суден, інших плавзасобів, яким дозволяється тримання на них, визначаються Правилами користування маломірними суднами на водних об'єктах, а вимоги до безпечної експлуатації таких пунктів - Правилами безпечної експлуатації баз для стоянки маломірних (малих) суден відповідно до законодавства.
Відповідно до п.п.5 та 6 Положення №1147 визначено, що контроль за додержанням прикордонного режиму у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі здійснює Державна прикордонна служба у взаємодії з органами Національної поліції. Особи, винні у порушенні прикордонного режиму, несуть адміністративну або іншу відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 28 Положення №1147 встановлено, що з метою своєчасного облаштування об'єкти базування щороку до початку навігаційного періоду підлягають огляду спільною комісією, яка утворюється райдержадміністраціями, а в містах обласного значення - органами місцевого самоврядування (які розробляють та затверджують акт огляду), до складу якої включаються представники райдержадміністрацій та органів місцевого самоврядування, інспектори Мінприроди, державного органу, що здійснює нагляд за безпекою судноплавства та реєстрацією суден, представники Держрибагентства (у разі потреби), органів Національної поліції, ДСНС і Державної прикордонної служби.
Об'єкти базування, які після здійснення огляду не отримали відповідного дозволу, до експлуатації не допускаються.
Згідно п.32 Положення №1147, посадка і висадка пасажирів, завантаження і розвантаження торговельних та маломірних суден, інших плавзасобів поза об'єктами базування, а також на об'єктах базування, які не допущені до експлуатації, забороняється (крім випадків, пов'язаних із стихійним лихом, аварією та катастрофою, за умови завчасного інформування капітаном (судноводієм, стерновим-мотористом) або власником торговельного та маломірного судна, іншого плавзасобу підрозділу Державної прикордонної служби, у зоні відповідальності якого буде здійснюватися посадка або висадка, завантаження або розвантаження, але не пізніше здійснення таких заходів).
Також п.33 Положення №1147 передбачено, що випуск маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море, внутрішні води України здійснюється адміністраціями об'єктів базування після належного оформлення згідно з інструкціями про порядок обліку та випуску маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води України, які затверджуються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними та Севастопольською міською державними адміністраціями за погодженням з органами охорони державного кордону, в зоні відповідальності яких вони розташовані.
Експлуатація об'єктів базування всіх форм власності та випуск з них маломірних суден та інших плавзасобів без наявності адміністрацій об'єктів базування забороняється.
Маломірні судна, інші плавзасоби можуть виходити (крім засобів розваг на воді, які виходять на відстань до 2 морських миль) у територіальне море та внутрішні води України згідно з інструкціями про порядок обліку та випуску маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води України за умови завчасного, не пізніше ніж за одну годину до виходу, інформування адміністраціями об'єктів базування, які ними обліковуються, відповідних підрозділів Державної прикордонної служби, у зоні відповідальності яких вони перебувають.
Підпунктом 2 п.2 Розділу ІІ Інструкції про порядок обліку та випуску маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води в межах Одеської області, де встановлено прикордонну смугу та контрольований прикордонний район, яка затверджена розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації 22 березня 2018 року №260/А-2018 (далі Інструкція) закріплено, що забороняється посадка і висадка пасажирів, завантаження і розвантаження маломірних суден, інших плавзасобів поза об'єктами базування, на об'єктах базування, які не допущені до експлуатації, а також їх підхід до іноземних та українських суден закордонного прямування під час плавання і перебування у територіальному морі та внутрішніх водах (крім випадків, пов'язаних із стихійним лихом, аварією та катастрофою, за умови завчасного інформування капітаном (судноводієм) або власником торговельного та маломірного судна, іншого плавзасобу підрозділу Держприкордонслужби, в зоні відповідальності якого буде здійснюватися посадка або висадка, завантаження або розвантаження, але не пізніше здійснення таких заходів).
Розділом ІІІ Інструкції визначено Порядок випуску, плавання в територіальному морі і внутрішніх водах України маломірних суден та інших плавзасобів.
Пунктами 1 та 2 Розділу ІІІ Інструкції передбачено, що випуск у акваторію Чорного моря та внутрішні води України в межах Одеської області маломірних суден, інших плавзасобів у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі, а також на території району, міста, селища, села, що прилягає до державного кордону України або до узбережжя моря, яке охороняється органами Держприкордонслужби, де прикордонну смугу та контрольований прикордонний район не встановлено, здійснюється адміністрацією об'єкта базування після належного оформлення згідно з цією Інструкцією.
Випуск маломірних суден, інших плавзасобів з об'єктів базування, які не отримали відповідного дозволу, не допускається.
Як вбачається з протоколу та постанови по справі про адміністративне правопорушення, позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення прикордонного режиму, що виразилось у виході у внутрішні води на катамарані "SantaDuet" (прапор Беліз) з причалу, який не допущений до експлуатації, тобто виході без погодження з органом охорони державного кордону, а також у здійсненні посадки та висадки пасажирів на об'єкті базування, який не допущений до експлуатації.
Згідно витягу з протоколу позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Лиманської районної державної адміністрації від 29 травня 2020 року №17, комісією вирішено надати об'єкту базування №98 ТОВ "Маріна Сосновий беріг" дозвіл на відкриття пристаней, причалів і пунктів базування маломірних суден, інших плавзасобів, їх планування та пересування на водних об'єктах в термін з 29 травня 2020 року по 01 листопада 2020 року.
Таким чином, на момент здійснення ОСОБА_1 (як капітаном судна) посадки пасажирів на борт маломірного судна "SantaDuet" та виходу у море з об'єкту базування №98 ТОВ "Маріна Сосновий беріг" (24 травня 2020 року), останній не пройшов процедуру щорічного огляду спільною комісією, яка утворюється Лиманською районною державною адміністрацією та не мав відповідного допуску до експлуатації, а отже, не був допущений до експлуатації.
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем порушено вимоги п.28 Положення №1147 та пп.2 п.2 Розділу ІІ п.п.1, 2 Розділу ІІІ Інструкції.
Судова колегія не приймає довід апелянта про те, що він взагалі не повинен отримувати погодження прикордонної служби для відходу з причалу, оскільки згідно п.33 Порядку №1147 випуск маломірних суден у територіальне море здійснюється адміністраціями об'єктів базування за погодженням з органами охорони державного кордону, в зоні відповідальності яких вони розташовані.
Крім того, судова колегія зазначає, що згідно письмових пояснень заступника директора ТОВ "Маріна Золотий берег" ОСОБА_2 (на які апелянт посилається як на доказ своїх правомірних дій), 23 та 24 травня 2020 року ОСОБА_3 " (капітан судна ОСОБА_4 ) виходив в море. Він подав до адміністрації бази-стоянки суднову роль, яку вони електронною поштою направили оперативному черговому в ВПС "Південний" Одеського прикордонного загону, а також відповідно до чинного законодавства перед виходом катамарану в море диспетчер повідомив оперативному черговому про це телефоном. Проте, оперативний черговий ВПС "Південний" відповів, що виходити в море не можна, оскільки база-стоянка закрита.
Таким чином, Одеський прикордонний загін не погодив випуск маломірного судна "SantaDuet" у територіальне море.
За таких обставин, судова колегія вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що позивач був правомірною притягнутий до адміністративної відповідальності, а постанова про накладення адміністративного стягнення є законною та обґрунтованою.
Судова колегія не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 272, 286, 308, 310, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Київського районного суду м. Одеси від 08 вересня 2020 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повне судове рішення складено 23 грудня 2020 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.