Ухвала від 21.12.2020 по справі 640/31376/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

21 грудня 2020 року м. Київ № 640/31376/20

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Клименчук Н.М., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України та Державної фіскальної служби України про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень та рішення про результати розгляду скарги,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - Позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України та Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 24.05.2019 №00038754202, від 24.05.2019 №00038744202, від 24.05.2019 №00038734202, від 24.05.2019 №00038724202 та рішення про результати розгляду скарги від 09.08.2019 №38257/6/99-99-11-05-01-25.

Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Частинами 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується судовий збір: 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який визначається законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду (частина перша статті 4).

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» передбачено, що з 01.01.2020 встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 2102 гривні.

Позивачем заявлено позовні вимоги майнового характеру на загальну суму 285432,38 грн., а тому при зверненні до суду мав бути сплачений судовий збір в сумі 2854,32 грн.

Однак, Позивачем не надано доказу сплати судового збору, водночас, заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування даного клопотання зазначено, що Позивач перебуває у скрутному матеріальному становищі. На підтвердження таких доводів Позивачем надано копію довідки про доходи за період з 01.12.2019 по 30.11.2020, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 .

Розглядаючи заявлене клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Вказаною нормою встановлено можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення такої норми спрямоване на те, щоб сплата судового збору не була перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугує гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Водночас, згідно з статтею 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Позивачем не надано доказів наявності підстав для звільнення від сплати судового збору, визначених статтею 8 Закону України «Про судовий збір». Зокрема, надана Позивачем копія довідка про доходи за період з 01.12.2019 по 30.11.2020, складена фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 не є підтвердженням скрутного матеріального становища, оскільки у довідці відображено виключно суми доходів, отриманих від особи, що видала таку довідку.

Суд зазначає, що належним доказом рівня доходів за 4 квартал 2019 року та 2020 рік Позивача є довідка з органу податкової служби.

Відповідно до частини першої статті 45 Кодексу адміністративного судочинства України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.

Таким чином, сплата судового збору є обов'язком позивача, а тому зловживання правом на відстрочення сплати судового збору є неприпустимим.

Аналізуючи зазначене у сукупності, суд приходить до висновку, що наведені Позивачем обставини в якості підстави для задоволення поданого клопотання не є достатніми для звільнення від сплати судового, у зв'язку з чим, у задоволенні клопотання слід відмовити.

Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, суд вважає за належне вказати, що зазначені вище недоліки позовної заяви повинні бути усунені позивачем шляхом подання до суду із посиланням на реквізити даної ухвали, зокрема:

- документа про сплату судового збору у сумі 2854,32 грн. або доказів перебування Позивача у скрутному матеріальному становищі (довідки із податкового органу про доходи за 4 квартал 2019 року та 2020 рік).

Керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва

УХВАЛИВ:

1. Залишити позовну заяву без руху.

2. Відмовити Позивачу у задоволенні клопотання щодо звільнення від сплати судового збору.

3. Позивачу усунути недоліки позовної заяви у десятиденний строк з дня отримання даної ухвали.

4. Попередити Позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Н.М. Клименчук