ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
22 грудня 2020 року м. Київ №640/14340/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Київського міського військового комісаріату Київської міської призовної комісії
провизнання протиправним та скасування рішення
встановив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та Київської міської призовної комісії, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення Київської міської призовної комісії, оформлене протоколом від 13.06.2019 №2 №116, про тимчасову непридатність ОСОБА_1 до військової служби до 01.10.2019.
Ухвалою суду від 14.08.2020 позивачу поновлено строк звернення до суду з даним адміністративним позовом, відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, зобов'язано відповідача надати до суду належним чином засвідчені матеріали особової справи ОСОБА_1 та усі інші документи, які стали підставою для прийняття Київською міською призовною комісією оскаржуваного рішення.
Позовні вимоги вмотивовано незгодою позивача з оскаржуваним рішенням Київської міської призовної комісії, яким без урахування стану його здоров'я скасовано рішення Солом'янської районної у місті Києві призовної комісії про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час, натомість, визнано тимчасово непридатним до військової служби (до 01.10.2019).
У позовній заяві позивач також просив залучити до участі у справі третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору: Солом'янський районний військовий комісаріат та Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України. При цьому позивач помилково назвав останню Центральною військово-лікарською комісією Міністерства оборони України.
Проте суд дійшов висновку про відсутність підстав для залучення указаних третіх осіб, оскільки, передусім, позивач не вказав на якій стороні (позивача чи відповідача) необхідно залучити вказаних третіх осіб, а також не обґрунтував яким чином рішення суду у цій справі вплине на права та інтереси вказаних органів.
Відповідачі правом щодо надання відзиву на позовну заяву не скористалися, хоча належним чином повідомлені про судовий розгляд справи.
Розглянувши документи і матеріали, з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Рішенням Солом'янської районної у місті Києві призовної комісії, оформленим протоколом засідання комісії від 05.04.2019 №5, ОСОБА_1 , визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час відповідно до статей 27б, 29б, 30в гр.1 наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, що підтверджується витягом з книги протоколів комісії по приписці (призовної комісії).
Таке рішення ґрунтувалося на даних медичного обстеження позивача.
Для визначення обґрунтованості прийняття вищевказаного рішення Солом'янської районної у місті Києві призовної комісії особову справу позивача передано до Київського міського збірного пункту, куди також було викликано позивача.
Згідно з доводами позивача його медичний огляд у Київському міському збірному пункті не здійснювався, про наслідки відвідування Київського міського збірного пункту не повідомлено.
У подальшому рішенням Київської міської призовної комісії, оформленим протоколом засідання комісії від 13.06.2019 №2/116, скасовано рішення Солом'янської районної у місті Києві призовної комісії, оформлене протоколом засідання комісії від 05.04.2019 №5, та визнано ОСОБА_1 тимчасово придатним до військової служби (до 01.10.2019) відповідно до статті 32 гр.1 Положення №402 для проведення лазерної корекції на лівому оці та про те, що остаточне рішення про ступінь придатності до військової служби буде визначатись після лікування і закінчення відстрочки.
Про вказане рішення позивач дізнався з листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.07.2019 №ВКП/3639.
Не погоджуючись із таким рішенням Київської міської призовної комісії позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до частин першої та третьої статті 1 Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (частина перша). Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною першою статті 15 Закону визначено, що на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).
Згідно з частиною першою статті 18 Закону від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України, які визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час.
Однією з категорій громадян, визначених частиною дев'ятою статті 1 Закону щодо військового обов'язку, є призовники - особи, приписані до призовних дільниць.
Відповідно до частини четвертої статті 15 Закону організація підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу здійснюється міськими (районними) державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з міськими (районними) військовими комісаріатами.
За змістом приписів статті 16 Закону для проведення призову громадян України на строкову військову службу в районах (містах) утворюються призовні комісії, на які покладається:
- організація медичного огляду призовників та призов громадян України на строкову військову службу з призначенням їх для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;
- надання призовникам відстрочки від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 17 цього Закону;
- звільнення призовників від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 18 цього Закону, взяття їх на облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку;
- направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні;
- направлення до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання (перебування) громадян, яких визнано тимчасово непридатними до військової служби;
- організація роботи з вивчення особистостей призовників, їх морально-ділових якостей та сімейного стану;
- направлення до відповідних правоохоронних органів матеріалів на призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу;
- внесення на розгляд призовної комісії вищого рівня клопотань щодо надання громадянам України відстрочок від призову на строкову військову службу у випадках, не передбачених цим Законом.
У разі втрати (зміни) підстав щодо надання призовникам відстрочки від призову на строкову військову службу, передбачених цим Законом, призовна комісія може скасувати (змінити) раніше прийняте нею рішення.
Для керівництва і контролю за діяльністю районних (міських) призовних комісій, зокрема, в місті Києві утворюються Київська міська призовна комісія, на яку покладається:
- керівництво діяльністю районних (міських) призовних комісій;
- організація медичного огляду громадян України, які визнані районними (міськими) комісіями з питань приписки або районними (міськими) призовними комісіями непридатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я, та громадян України, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду чи рішеннями районних (міських) комісій з питань приписки або районних (міських) призовних комісій, а також громадян, які призвані на строкову військову службу безпосередньо перед їх відправленням у військові частини;
- перевірка підстав щодо надання відстрочки або звільнення громадян України від призову на строкову військову службу;
- контроль за обґрунтованим призначенням призовників для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні з урахуванням їх освіти, досвіду, здібностей, інтересів та особистих можливостей;
- розгляд скарг громадян на рішення та дії районних (міських) призовних комісій.
Київська міська призовна комісія має право переглядати та змінювати рішення відповідних районних (міських) призовних комісій та рішень районних (міських) комісій з питань приписки стосовно громадян України, визнаних непридатними до військової служби за станом здоров'я.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач не заперечує наявності у Київської міської призовної комісії повноважень щодо перегляду та зміни рішення Солом'янської районної в місті Києві призовної комісії, оформленого протоколом від 05.04.2019 №5. Оскаржуване рішення Київської міської призовної комісії, оформлене протоколом засідання комісії від 13.06.2019 №2/116, позивач уважає неправильним по суті з огляду на відсутність підстав для його прийняття.
Суд погоджується з такими доводами позивача зважаючи на таке.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Відповідно до пунктів 1.1 та 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
- медичний огляд, поміж іншого, допризовників;
- визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
- установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 визначено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Згідно з пунктом 2.8 розділу ІІ Положення №402 після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норми, що обмежують придатність за родами військ або визначають їх тимчасово непридатними та непридатними до строкової військової служби, оформлюється Висновок лікаря. Висновок підписується лікарем з обов'язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до строкової військової служби, обмеженням за родами військ у відповідності з ТДВ "А" та лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки).
Відповідно до пункту 29.9 розділу ІІ Положення №402 лікар виносить одну з таких постанов:
а) придатний до військової служби за графами ТДВ "А" 1-11;
б) тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до ________ (указати дату);
в) підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд;
г) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
ґ) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Як слідує з пункту 1.2 розділу ІІ Положення №402 Постанови військово-лікарської комісії приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Відповідно до пункту «б» статті 27 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, що є додатком 1до Положення №402, особа з відшаруванням та розривом сітківки будь-якої етіології на одному оці є непридатною до військової служби в мирний час, обмеженою придатною у воєнний час.
Згідно зі статтею 27 Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, що є додатком 2 до Положення №402, громадяни та військовослужбовці, оглянуті за графами I, II, III Розкладу хвороб, після перенесеного відшарування або розриву сітківки будь-якої етіології на одному оці навіть за умови збережених функцій ока (гострота зору, поле зору тощо) визнаються непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час.
За наведених обставин, рішенням Солом'янської районної у місті Києві призовної комісії, оформленим протоколом засідання комісії від 05.04.2019 №5, позивача, зокрема відповідно до пункту «б» статті 27 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, що є додатком 1до Положення №402 на підставі акту обстеження Київської міської офтальмологічної лікарні «Центр мікрохірургії ока» №880445 обґрунтовано визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час.
У ході судового розгляду справи судом не здобуто жодних підстав для перегляду та зміни Київською міською призовною комісією рішення Солом'янської районної у місті Києві призовної комісії, оформленого протоколом засідання комісії від 05.04.2019 №5, та прийняття рішення про визнання позивача відповідно до пункту 32 Розгляду хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, що є додатком 1 до Положення №402, тимчасово непридатним до військової служби до 01.10.2019.
Статтею 32 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, що є додатком 1 до Положення №402, передбачено, що після перенесених гострих хвороб ока та придаткового апарата або хірургічного лікування призовники можуть бути визнані тимчасово непридатними, такими, що потребують лікування, звільнення тощо.
Та обставина, на яку в обґрунтування оскаржуваного рішення Київської міської призовної комісії вказує Київський міський військовий комісаріат в листі від 15.07.2019 №ВКП/3639, адресованому позивачу, що згідно з випискою з медичної картки стаціонарного хворого №626, виданою Київською міською клінічною офтальмологічною лікарнею «Центр мікрохірургії ока» 28.01.2019, позивачу, зокрема, рекомендовано відмежовуючу лазерну корекцію на лівому оці в умовах лазерного відділення, за висновком суду, не є підставою для визнання його тимчасового непридатним до військової служби.
Наведене обґрунтовується тим, що факт проведення хірургічного лікування лівого ока позивача жодним чином не впливає на факт перенесення ним розриву сітківки. Тоді як відповідно до змісту статті 27 Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, що є додатком 2 до Положення №402, саме факт перенесення особою відшарування або розриву сітківки будь-якої етіології на одному оці є визначальним для визнання цієї особи непридатною до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час.
Відповідно до змісту пунктів 2.3.1, 2 .3.3 та 2.3.4 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, Центральна військово-лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України. Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України здійснює, поміж іншого:
- розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи;
- приймає та переглядає постанови ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України;
- розглядає, переглядає, скасовує, затверджує, не затверджує, контролює згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;
- надає роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).
Зважаючи на викладене, листом Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 30.10.2019 №5036 додатково підтверджується те, що з огляду на встановлений позивачу Київською міською клінічною офтальмологічною лікарнею «Центр мікрохірургії ока» вищевказаний діагноз він є непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатний у воєнний час.
Відтак, Київська міська призовна комісія, приймаючи оскаржуване рішення, необґрунтовано скасувала рішення Солом'янської районної у місті Києві призовної комісії оформлене протоколом засідання комісії від 05.04.2019, стосовно позивача та визнала його тимчасово непридатним до військової служби до 01.10.2019.
За наведених обставин таке рішення Київської міської призовної комісії є протиправним і підлягає скасуванню судом, що зумовлює необхідність задоволення позову ОСОБА_1 до Київської міської призовної комісії.
Водночас оскільки оскаржуване рішення не приймалося Київським міським військовим комісаріатом, якого позивач вказав в числі відповідачів, то для задоволення позову до цього відповідача підстави відсутні.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією від 22.06.2020. Отже, на підставі вищевказаної правової норми судові витрати позову відшкодовуються позивачу частково, а саме в розмірі 420,40 грн., тобто 50% від сплачених ним коштів.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Київської міської призовної комісії та Київського міського військового комісаріату задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Київської міської призовної комісії, оформлене протоколом засідання комісії від 13.06.2019 №2 №116, про тимчасову непридатність ОСОБА_1 до військової служби до 01.10.2019.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Київської міської призовної комісії (04112, м. Київ, вул. Паркова-Сирецька, 19, код ЄДРПОУ 07774420).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко