18 грудня 2020 року справа № 580/3716/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 , в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачу в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 02.12.2019 включно;
- стягнути з відповідача на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 02.12.2019 включно у сумі 164 840 грн. 20 коп. із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 01.12.2015 по 28.02.2018 - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 02.12.2019 - березень 2018 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 та наказом командира військової частини НОМЕР_1 №272 від 02.12.2019 був виключений зі списків особового складу частини з 02.12.2019. Відповідач у період з 01.12.2015 по 02.12.2019 не здійснював нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення. 25.08.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення. Проте відповідач відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права.
Відповідач проти позову заперечив. 01.10.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що виплата індексації грошового забезпечення грошового забезпечення має здійснюватись у межах коштів установ та організацій, передбачених на ці цілі. Департаментом фінансів Міністерства оборони України були доведені до військових частин (установ, організацій) роз'яснення від 04.01.2016 №248/3/9/1/2, згідно яких у зв'язку із внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (із змінами), згідно яких індексацію грошового забезпечення військовослужбовців слід не нараховувати до окремого роз'яснення. У межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у січні 2017 року - лютому 2018 року у Міністерства оборони України не було. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 14.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Дослідивши доводи позивача, викладені у позовній заяві, подані письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині та згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №272 від 02.12.2019 був виключений зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення.
Згідно листа військової частини НОМЕР_1 №350/205/192/62/270 від 26.08.2020 позивачу в період з 01.01.2016 по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась. У грудні 2015 року позивачу була виплачена індексація грошового забезпечення у сумі 71 грн. 08 коп., січні 2019 року - 71 грн. 08 коп., лютому 2019 року - 71 грн. 08 коп., березні 2019 року - 134 грн. 47 коп., квітні 2019 року - 134 грн. 47 коп., травні 2019 року - 134 грн. 47 коп., червні 2019 року - 134 грн. 47 коп., липні 2019 року - 206 грн. 72 коп., серпні 2019 року - 206 грн. 72 коп., вересні 2019 року - 206 грн. 72 коп., жовтні 2019 року - 206 грн. 72 коп., листопаді 2019 року - 206 грн. 72 коп., грудні 2019 року - 206 грн. 72 коп.
25.08.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив: нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 у сумі 86 054 грн. 90 коп.; провести перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення (враховуючи фіксовану суму індексації за березень 2018 року) за період з 01.03.2018 по 02.12.2019.
Відповідач листом №350/205/192/62/270 від 26.08.2020 повідомив позивача, що індексація грошового забезпечення в період з 01.01.2016 по 28.02.2018 не нараховувалась та не виплачувалась. Кошти для виплати індексації грошового забезпечення за вказаний період військовій частині НОМЕР_1 виділялись.
Вважаючи, що відповідач протиправно не виплатив індексацію грошового забезпечення, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 2 Закону Українки «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992 військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Статтею 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 (далі - Закон №2011) визначено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно частини 2 статті 9 Закону №2011 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини 3 статті 9 Закону №2011 грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.2001 визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України. (далі - Закон №1282).
Статтею 4 Закону №1282 визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно статті 6 Закону №1282 у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003. (далі - Порядок №1078) і поширюються на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Пунктом 11 Порядку №1078 визначено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Згідно підпункту 2 пункту 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно - правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Отже, на підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Судом встановлено, що станом на грудень 2015 року посадовий оклад позивача складав 830 грн. і був встановлений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007.
Згідно з листом військової частини НОМЕР_1 №350/205/192/62/270 від 26.08.2020 базовим місяцем, з якого обчислюється приріст індексу споживчих цін для позивача, тобто у якому індекс інфляції прирівнюється до 100% є серпень 2014 року.
Отже, приріст індексу споживчих цін для позивача обраховується починаючи з серпня 2014 року, а не з січня 2008 року.
З огляду на це позивач необгрунтовано здійснив розрахунок приросту індексу споживчих цін починаючи з січня 2008 року.
Згідно з листом військової частини НОМЕР_1 №350/205/192/62/270 від 26.08.2020 позивачу у березні 2016 року виплачена індексація за грудень 2015 року у сумі 757 грн. 90 коп., з огляду на що позовна вимога про стягнення індексації за грудень 2015 року задоволенню не підлягає.
Щодо нарахування та виплати індексації за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 судом встановлено, що індексація грошового забезпечення за вказаний період позивачу не проводилась у зв'язку з відсутністю фінансування.
Проте відсутність фінансування не є підставою для невиплати індексації грошового забезпечення, тому позовні вимоги за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 підлягають задоволенню.
Посилання відповідача на ту обставину, що з 01.01.2016 збільшились посадові оклади військовослужбовців, є необгрунтованим, оскільки відповідач не надав доказів на підтвердження вказаної обставини.
Разом з цим, згідно з Порядком №1078 нарахування та виплата індексації відноситься до компетенції відповідача, тому належним способом захисту порушених прав є зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.
Щодо позовних вимог про стягнення індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по грудень 2019 року суд зазначає наступне.
01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», згідно якої з 01.03.2018 підвищено посадові оклади військовослужбовцям.
Згідно з листом військової частини НОМЕР_1 №350/205/192/62/270 від 26.08.2020 оклад позивача у лютому 2018 року складав 830 грн., у березні 2018 року - 3520 грн.
Отже, індекс споживчих цін у березні 2018 року приймається за 100% і індексація нараховується і виплачується у разі, коли поріг інфляції перевищує 103%. Нарахування і виплата індексації проводиться у наступному місяці, у якому поріг інфляції перевищив 103%.
З огляду на зазначене, позовні вимоги про стягнення індексації у місяцях, у яких поріг інфляції не перевищив 103% є необгрунтованими.
З огляду на зазначене є необгрунтованим застосування позивачем індексу інфляції у березні 2018 року у розмірі 241,70%.
Як вбачається з листа військової частини НОМЕР_1 №350/205/192/62/270 від 26.08.2020 за березень-листопад 2018 року поріг інфляції не перевищував 103%, тому індексація грошового забезпечення позивачу не виплачувалась. Починаючи з грудня 2018 року по грудень 2019 року індексація була нарахована і виплачена позивачу.
Враховуючи викладене, позовні вимоги про стягнення індексації за період з березня 2018 року по грудень 2019 року є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) відповідно до законодавства індексацію грошового забезпечення за період 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Інформація заборонена для оприлюднення згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"
А.В. Руденко