Рішення від 27.10.2020 по справі 580/842/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2020 року справа № 580/842/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаращенка В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Хіврич В.В.,

представника позивача: Півошенка П.О. - за довіреністю,

представника відповідача: Пожара В.В. - за посадою,

розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» до Офісу великих платників податків Державної податкової служби України про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» звернулось до суду з позовною заявою до Офісу великих платників податків Державної податкової служби України, в якій просить:

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної податкової служби України від 04.12.2019 №0002320503, №0002350503, №0002360503, №0002390503, №0002400503, №0002410503, від 27.02.2020 №000085503, №000089503, №000095503, №000087503, №000093503, №000091503.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 09.09.2020 допущено заміну відповідача у справі Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби на належного відповідача - Офіс великих платників податків Державної податкової служби України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в період з 31.10.2019 по 08.11.2019 на підставі наказу про проведення фактичної перевірки від 30.10.2019 №1313 посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області проведено фактичні перевірки господарських одиниць (АЗС) ТОВ «Сокар Петролеум» (надалі- Товариство). За результатами цих перевірок встановлені порушення, що відображені у актах фактичних перевірок, і на підставі яких Офісом великих платників податків ДПС прийнято оскаржені податкові повідомлення-рішення.

Щодо відображених у актах фактичних перевірок висновків про порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, позивач зазначив, що службові особи контролюючого органу не мають зауважень до товариства щодо ведення відповідних журналів; спеціалізовані електронні контрольно-касові апарати знаходились у належному стані, ПРК були повірені та опломбовані і відповідали технічним вимогам для застосування на АЗС, забезпечено реєстрацію грошових коштів і надавались розрахункові документи- у єдиному технологічному циклі з відпусканням нафтопродуктів.

Відсутні зауваження у ревізорів контролюючого органу і щодо форми та змісту наданих товариством первинних документів, не зафіксовано фактів порушення порядку оформлення первинних бухгалтерських документів, які підтверджують облік товару позивачем, в розумінні ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». В ході перевірки не виявлено фактів неповного відображення господарських операцій з реалізації пального через реєстратори розрахункових операцій, що використовуються в господарській діяльності позивача чи у змінних звітах за формою № 17-НП. Контролюючим органом не встановлено реалізації товариством нафтопродуктів поза РРО відомості яких не занесені до фіскальної пам'яті РРО.

На думку позивача, відображені в актах фактичних перевірок висновки про реалізацію палива, що необліковане у встановленому порядку, зроблені без дослідження первинних бухгалтерських документів, а також без встановлення факту порушення порядку їх оформлення, а тому є неповними, необґрунтованими та суперечливими.

Позивач стверджує, що в актах фактичних перевірок та додатках до них не зазначено інформації щодо методів, способів та обладнання, за допомогою яких здійснювалось зняття фактичних залишків паливно-мастильних матеріалів.

Інформація щодо фактичної кількості паливно-мастильних матеріалів, які зазначені в додатках до актів фактичних перевірок «Відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей)» не може вважатись достовірною, та спростовує висновки посадових осіб податкового органу про реалізацію товариством паливно-мастильних матеріалів, які не є облікованими у встановленому законом порядку.

При цьому наявність неоприбуткованих нафтопродуктів може бути виявлена у результаті співставлення даних обліку звітів АЗС за формою №16-НП та № 17-НП, даних РРО та фактичних вимірювань залишків пального в резервуарах.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002430503, позивач зазначив, що до товариства застосовано штрафну санкцію в розмірі 1 грн. за невідповідність на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті. Проте з такими висновками ревізорів погодитись не можна, оскільки на АЗС 01/4 здійснюється цілодобова реалізація нафтопродуктів та супутніх товарів, з використанням двох зареєстрованих РРО №3000165142 та №3000229092, тому частина готівки на момент перевірки зберігалась в депозитному сейфі, який знаходиться на місці проведення розрахунків (при касова зона), та в якому здійснюється зберігання коштів з двох РРО. Зберігання виручки від реалізації у депозитному сейфі, що знаходиться в при касовій зоні на АЗС регламентовано наказом директора ТОВ «Сокар Петролеум» від 31.01.2019 №99-ОД (копія наказу додається). Ревізорів контролюючого органу про це повідомлено касирами, що знаходились на зміні.

На підставі наведеного позивач вважає, що висновки акту перевірки базуються на припущеннях та не підтверджуються об'єктивними доказами, а оскаржуване податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням норм чинного законодавства України, тому підлягають скасуванню.

Відповідач у відзиві на адміністративний позов проти задоволення адміністративного позову заперечив, мотивуючи свою позицію тим, що за результатами співставлення фактичних залишків пального з даними, як відображено в Х-звітах РРО станом дату проведення перевірки із фактичними показниками пального за результатами здійснених замірів в резервуара на АЗС, з урахуванням похибки 0,8% від фактичних залишків, встановлено надлишок або недостачу пального, внаслідок чого застосовано штрафні санкції.

Також відповідач вважає правомірним застосування до позивача штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002430503 в розмірі 1 грн., оскільки в ході здійснення перевірки на АЗС 01/4 встановлено невідповідність готівкових коштів у місці здійснення розрахунків із денним Х-звітом.

Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» зареєстроване суб'єктом господарювання, код ЄДРПОУ 38305367.

Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи, суд встановив проведення наступних перевірок відносно позивача:

1) 31.10.2019 інспекторами контролюючого орану проведено фактичну перевірку АЗС №01/3 за адресою: Одеська обл, Лимансъкий район, с. Ставка, автодорога Одеса- Мелітополь-Новоазовськ, 51км+150 м, про що складено акт фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №118/15/28/РРО/38305367. Згідно даного акту встановлено порушення товариством пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За даними акту перевірки встановлено надлишок пального на загальну суму 5091,94 грн., а саме: дизельного пального, у кількості 79,7л. за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на суму 2 383,03 грн.; бензину А-95 N. у кількості 2,35л., за ціною 32,49 грн. за 1 літр, на суму 76,35 грн.; дизельного пального NANO, у кількості 83,6л., за ціною 31,49 грн. за 1 літр, на суму 2632,56 грн., що відображено у додатку до акта від 08.11.2019 року.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002390503, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 10 183,88грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

2) 31.10.2019 інспекторами контролюючого орану проведено фактичну перевірку АЗС №01/4 за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, смт. Авангард, вул. Базова, 18 - АЗС 01/4, про що складено акт фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №124/15/28/РРО/38305367. Згідно даного акту встановлено порушення товариством пунктів 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За даними акту перевірки зафіксовано наступне відхилення паливно-мастильних матеріалів, зокрема: нестачу бензину А-92, у кількості 43,26л. за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на суму 1293,47 грн.; надлишок дизельного пального NANO, у кількості 94,96л., за ціною 31,49грн. за 1 літр, на суму 2990,29 грн.; надлишок бензину А-95 N, у кількості 43,69л., за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на суму 1306,33 грн.; надлишок бензину А-95, у кількості 212,68л., за ціною 31,49 грн. за 1 літр, на суму 6697,29 грн.; надлишок дизельного пального N, у кількості 332,12л., за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на суму 9930,38 грн.; надлишок скрапленого газу LPG, у кількості 47,47 л., за ціною 12,29 грн. за 1 літр, на суму 583,40 грн.

Також за даними акту перевірки встановлено невідповідність сум готівкових коштів на місці здійснення розрахунків сумі, яка зазначена в денних звітах реєстраторів розрахункових операцій на суму 92539,12 грн. та 50391,58 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002430503, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 45603,32 грн. (45602,32грн. - за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації; 1 грн. - за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, які зазначені у денних Х-звітах РРО).

3) 31.10.2019 інспекторами контролюючого орану проведено фактичну перевірку АЗС №01/5 за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, смт. Таїрове, вул. 40- річчя Перемоги, 1 “З”, про що складено акт фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №125/15/28/РРО/38305367. Згідно даного акту встановлено порушення Товариством пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За даними акту перевірки зафіксовано надлишок паливно- мастильних матеріалів на загальну суму 13583,62 грн., зокрема: дизельного пального NANO, у кількості 317,67л., за ціною 29,90грн. за 1 літр, на суму 9498,33 грн.; дизельного пального NANO Екстра, у кількості 3759,82л., за ціною 31,49 грн. за літр, на суму 1883,73 грн.; бензину А-95 NANO, у кількості 49,68л., за ціною 32,49 грн. за 1 літр, на суму 1614,10 грн.; скрапленого газу, у кількості 47,80л., за ціною 12,29 грн. за 1 літр, на суму 587,46 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002400503, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 27167,24грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

4) 31.10.2019 інспекторами контролюючого орану проведено фактичну перевірку АЗС №01/6 за адресою: Одеська обл., Ширяївський р-н, Петровірівська сільська рада, автошлях Київ- Одеса 371 км 200 м, про що складено акт фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №123/15/28/РРО/38305367. Згідно даного акту встановлено порушення товариством пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За даними акту перевірки зафіксовано надлишок пально-мастильних матеріалів, на загальну суму 104 028,38 грн., зокрема: бензину А-92 у кількості 2800,76л., на суму 83742,72 грн.; дизельного пального NANO у кількості 678,45л., на суму 20 285,66 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002360503, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 208 056,76грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

5) 31.10.2019 інспекторами контролюючого орану проведено фактичну перевірку АЗС №01/7 за адресою: Одеська обл., Біляївський р-н, територія Холоднобалківської сільської ради, автодорога Київ- Одеса 452 км + 800 м, про що складено акт фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №119/15/28/РРО/38305367. Згідно даного акту встановлено порушення товариством пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За даними акту перевірки зафіксовано нестачу та надлишок паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 22336,81 грн., зокрема: нестачу скрапленого газу LPG, у кількості 163,21л., за ціною 12,29 грн. за 1 літр, на суму 2 005,86 грн.; надлишок бензину А-95+, у кількості 78,2л., за ціною 31,49 грн. за 1 літр, на сум 2 462,51 грн.; надлишок бензину А-95 NANO, у кількості 89,32л., за ціною 32,49 грн. за 1 літр, на суму 2 902,00 грн.; дизельного пального NANO, у кількості 500,55л., за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на суму 14 966,44 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002300503, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 44 673,62грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

6) 31.10.2019 інспекторами контролюючого орану проведено фактичну перевірку АЗС №01/8 за адресою: м. Одеса, Київське шосе, 12/1, про що складено акт фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №128/15/28/РРО/38305367. Згідно даного акту встановлено порушення Товариством пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За даними акту перевірки зафіксовано надлишок та нестачу паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 532 128,70 грн., зокрема: надлишок дизельного палива, у кількості 1141,68л. за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на суму 34 136,23 грн.; надлишок бензину «А-95 NANO», у кількості 7929,54л. за ціною 32,49 грн. за літр, на суму 257 630,75 грн.; надлишок скрапленого газу, у кількості 448,48л. за ціною 12,29 грн. за 1 літр, суму 5511,82 грн. та нестачу бензину А-95 у кількості 7457,92л. за ціною 31,49 грн. за 1 літр, на суму 234 849,90 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002420503, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 1 064 257,40грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

7) 31.10.2019 інспекторами контролюючого орану проведено фактичну перевірку АЗС №01/10 за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 94 “А ”, про що складено акт фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №117/15/28/РРО/38305367. Згідно даного акту встановлено порушення Товариством пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За даними акту перевірки встановлено факт нестачі дизельного палива NANO, у кількості 24,83л. за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на загальну суму 742,42 грн. та надлишок пально-мастильних матеріалів на загальну суму 24420,40 грн., зокрема: бензину А-95 NANO, у кількості 144,16л. за ціною 32,49 грн. за 1 літр, на суму 4683,76 грн.; бензину А-95, у кількості 328,70л. за ціною 31,49 грн. за 1 літр, на суму 10 350,76 грн.; дизельного палива NANO, у кількості 307,22л. за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на суму 9185,88 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002370503, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 49 925,64грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

8) 31.10.2019 інспекторами контролюючого орану проведено фактичну перевірку АЗС №01/12 за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 11 “А”, про що складено акт фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №126/15/28/РРО/38305367. Згідно даного акту встановлено порушення Товариством пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За даними акту перевірки встановлено надлишок пально-мастильних матеріалів на загальну суму 31767,23 грн. зокрема: бензину А-95 NANO, у кількості 173,12л. за ціною 32,49 грн. за 1 літр, на суму 5 624,66 грн.; бензину А-95, у кількості 514,57л. за ціною 31,49 грн. за 1 літр, на суму 16 203,81 грн.; дизельного палива, у кількості 332,4л. за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на суму 9 938,76 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002320503; яким застосовано штрафні санкції у розмірі 63 534,46грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

9) 31.10.2019 інспекторами контролюючого орану проведено фактичну перевірку АЗС №01/13 за адресою: м. Одеса, вул. Стовпова, 85/ 1, про що складено акт фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №122/15/28/РРО/38305367. Згідно даного акту встановлено порушення товариством пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За даними акту перевірки встановлено нестачу бензину А-92, у кількості 18,03л. за ціною 29,90 грн. за 1 літр. на суму 539,10 грн. та факт надлишку пально-мастильних матеріалів на загальну суму 13 410,88 грн., зокрема: бензину А-95 NANO, у кількості 20,98л. за ціною 32,49 грн. за 1 літр, на суму 681,64 грн.; бензину А-95+, у кількості 57,68л. за ціною 31,49 грн. за 1 літр, на суму 1816,34 грн.; дизельного палива NANO, у кількості 364,98л. за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на суму 10 912,50 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002310503, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 27 899,96грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

10) 31.10.2019 інспекторами контролюючого орану проведено фактичну перевірку АЗС №01/14 за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 90, про що складено акт фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №116/15/28/РРО/38305367. Згідно даного акту встановлено порушення Товариством пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За даними акту перевірки встановлено надлишок пально-мастильних матеріалів на загальну суму 40610,84 грн., зокрема: бензину А-92, у кількості 45,64л. за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на суму 1364,65 грн.; бензину А-95, , у кількості 464,67л. за ціною 31,49 грн. за 1 літр, на суму 14 632,48 грн.; бензину А-95 NANO, у кількості 140,65л. за ціною 32,49 грн. за 1 літр, на суму 4569,73 грн.; дизельного палива, у кількості 173,83л. за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на сум) 5197,52 грн.; дизельного палива NANO ЕКСТРА, у кількості 62,10л. за ціпок 31,49 грн. за 1 літр, на суму 1955,48 грн.; газу скрапленого, у кількості 1048.90л. за ціною 12,29 грн. за 1 літр, на суму 890,98 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04,12.2019 №0002350503, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 81 221,68грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

11) 31.10.2019 інспекторами контролюючого орану проведено фактичну перевірку АЗС №01/15 за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, смт Авангард, вул. Ангарська, 2 “В”, про що складено акт фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №121/15/28/РРО/38305367. Згідно даного акту встановлено порушення товариством пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За даними акту перевірки встановлено нестачу пально-мастильних матеріалів на загальну суму 5041,17грн., зокрема: бензину А-92, у кількості 163,5л. за ціною 29,90 грн. за 1 літр, на суму 4 888.65 грн.; газу скрапленого, у кількості 12,41л. за ціною 12,29 грн. за 1 літр, на суму 152,52 грн. та факт надлишку дизельного палива марки «NANO», у кількості 615,5л. за ціною 29,90, на суму 18 403,45 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002330503, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 46 889,24грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

12) 31.10.2019 інспекторами контролюючого орану проведено фактичну перевірку АЗС №01/16 за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 159, про що складено акт фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №129/15/28/РРО/38305367. Згідно даного акту встановлено порушення товариством пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За даними акту перевірки встановлено факт надлишку пально-мастильних матеріалів на загальну суму 42 903,55 грн., зокрема: бензину А-95, у кількості 350,08л. за ціною 31,49 грн. за 1 літр, на суму 11024,02 грн.; дизельного палива NANO ЕКСТРА, у кількості 60,02л/ за ціною 31,49 грн., на суму 1 890,03грн.; дизельного палива, у кількості 301,53л. за ціною 29,90 грн., на суму 9015,75 грн.; газу скрапленого, у кількості 1706,57л. за ціною 12,29 грн. за 1 літр, на суму 20 973,75 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002410503, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 85 807,10грн. за порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

За результатами процедури адміністративного оскарження рішенням ДПС України від 17.02.2020 №6018/6/99-00-08-05-06-06 податкові повідомлення-рішення відповідача від 04.12.2019 №0002300503, №0002310503, №0002330503, №0002370503, №0002420503, №0002430503, скасовані в частині застосованих штрафних санкцій.

В іншій частині податкові повідомлення-рішення залишені без змін.

Внаслідок часткового скасування названих рішень відповідачем прийнято нові податкові повідомлення-рішення від 27.02.2020, а саме:

- податкове повідомлення-рішення №000093503 на суму штрафних санкцій 43016,38грн;

- податкове повідомлення-рішення №000085503 на суму штрафних санкцій 40661,90грн;

- податкове повідомлення-рішення №000095503 на суму штрафних санкцій 594557,60грн;

- податкове повідомлення-рішення №000091503 на суму штрафних санкцій 48440,80грн;

- податкове повідомлення-рішення №000089503 на суму штрафних санкцій 26821,76грн;

- податкове повідомлення-рішення №000087503 на суму штрафних санкцій 36806,90грн.

Не погоджуючись із вказаними рішеннями контролюючого органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіряючи правомірність нарахування штрафних санкцій, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06 липня 1995 року (далі - Закон №265/95-ВР), дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Пунктом 12 частини 1 статті 3 Закону № 265/95-ВР передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

За приписами статті 20 Закону №265/95-ВР до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Розділом V Закону №265/95-ВР передбачено відповідальність за порушення вимог лише цього Закону, зокрема, фінансова санкція, встановлена статтею 20 зазначеного Закону, може бути застосована до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-ХІV (далі - Закон № 996-ХІУ).

Згідно з ч. ч. 1, 3, 5 ст. 9 Закону № 996-ХІV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо.

Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця.

Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Статтею 6 Закону №265/95-ВР передбачено, що облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) здійснюється у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.

Відповідно до п. 8 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 № 246 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.1999 за № 751/4044, придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства/установи за первісною вартістю.

Порядок обліку руху нафти і нафтопродуктів передбачено пунктом 14 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155 (далі - Інструкція), зокрема, п.п. 14.3 передбачено, що облік нафти і нафтопродуктів у фізичних величинах (за об'ємом, масою) ведеться безпосередньо матеріально відповідальними особами, а бухгалтерська служба підприємства здійснює їх кількісно-грошовий облік.

Відповідно до п.п. 14.4 Інструкції матеріально відповідальні особи підприємств (за винятком НПЗ) ведуть кількісний облік нафти та нафтопродуктів у товарній книзі кількісного руху нафтопродуктів (нафти) за формою № 31-НП (додаток 34), у якій зазначаються надходження і відпуск нафтопродуктів за день, а також їх залишки на кінець дня.

Для посилення контролю за станом приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти та нафтопродуктів матеріально відповідальні особи ведуть журнал обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою № 6-НП і журнал вимірювання нафти і нафтопродуктів у резервуарах за формою № 7-НП.

Відповідно до п.п. 10.2.1, 10.2.8, 10.2.10 Інструкції приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками автозаправної станції за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними товарно-транспортних накладних у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. Приймання нафтопродуктів здійснюється відповідно до вимог робочої інструкції оператора АЗС та інструкції з охорони праці, які повинні бути затверджені керівником підприємства, якому належить АЗС.

У разі відсутності розходження між фактично прийнятою кількістю нафтопродукту і кількістю, зазначеною у ТТН, оператор проставляє час надходження автоцистерни на АЗС і власним підписом в накладній засвідчує її приймання. Один примірник ТТН залишається на АЗС, а два - повертаються водієві, який поставляв нафтопродукт.

На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто вчинити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП (додаток 14).

Згідно з п.п. 10.3.1.3, 10.3.2.1, 10.3.2.2, 10.3.3.2, 10.3.4.2 Інструкції облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Відпуск нафтопродуктів відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою №16-НП (додаток 16).

Відпуск дизельного палива за відомостями відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП за марками та видами.

Заправлення за талонами відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Відпуск нафтопродуктів за платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Відповідно до п.п. 10.4.1, 10.4.3 Інструкції на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП.

Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.

Пунктом 16.1 розділу 16 «Облік нафтопродуктів на АЗС» Інструкції передбачено, що матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою № 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

Згідно з п. 16.2 Інструкції бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі № 17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.

Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що облік руху нафтопродуктів за марками і видами ведуть матеріально відповідальні особи АЗС, відповідно первинні документи знаходяться на зберіганні у таких осіб, а також у бухгалтерських службах підприємства.

При цьому слід відмітити, що у розумінні Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Інструкції ані Х-звіт, ані змінний звіт за формою №17-НП не є первинними документами, що слугують підставою для обліковування товарних запасів підприємств, а також документами, які можуть підтверджувати наявність необлікованого товару за місцем реалізації, оскільки вказані документи відображають виключно здійснені облікові операції.

Крім того, Х-звіт РРО не є тим документом, який в силу положень Інструкції може бути використаний для визначення об'єму нафтопродуктів.

Розділ 3 зазначеної Інструкції визначає облік нафти і нафтопродуктів як операцію, яка проводиться на підприємстві під час технологічного процесу і яка полягає у визначенні об'єму і маси нафти або нафтопродуктів для подальших облікових операцій.

За змістом підпункту 4.2.1 пункту 4.2 Розділу 4 Інструкції облік нафти і нафтопродуктів на АЗС ведеться в одиницях об'єму. Для визначення маси та об'єму нафти і нафтопродуктів можуть використовуватися об'ємно-масовий статичний, об'ємно-масовий динамічний, прямий масовий (статичне зважування та зважування під час руху) і об'ємний методи вимірювань відповідно до вимог ГОСТ 26976.

Підпунктом 4.3.1 пункту 4.3 Розділу 4 Інструкції визначено, що об'єм та маса нафти і нафтопродуктів визначаються у стаціонарних резервуарах, залізничних цистернах, танках суден, мірах повної місткості та технологічних трубопроводах, градуйованих відповідно до вимог чинних нормативних документів Держспоживстандарту України, та/або за допомогою об'ємних та масових лічильників.

За пунктами 13.2-13.5 Інструкції передбачено, що інвентаризації підлягають нафта (газовий конденсат) і нафтопродукти, що містяться у резервуарах і технологічних трубопроводах НПЗ, наявних на підприємстві транспортних засобах та тарі незалежно від права власності, а також готівка на АЗС. Інвентаризації підлягають також нафта і нафтопродукти, які згідно з договорами зберігаються на терміналах інших суб'єктів господарювання.

Інвентаризація нафти та нафтопродуктів на підприємствах проводиться не рідше одного разу на місяць.

Основною метою інвентаризації є: виявлення фактичної наявності нафти та нафтопродуктів за марками і видами, а також суми готівки на АЗС; зіставлення фактичної наявності нафти та нафтопродуктів за марками і видами з даними бухгалтерського обліку; виявлення нестандартних нафтопродуктів; перевірка дотримання умов та порядку зберігання нафти та нафтопродуктів, а також готівки на АЗС.

Відповідальність за організацію інвентаризації, правильне та своєчасне її здійснення покладається на керівника підприємства.

Для здійснення інвентаризації розпорядчим документом керівника підприємства створюються робочі і постійно діючі інвентаризаційні комісії, до складу яких залучаються особи, що мають досвід здійснення інвентаризації. Забороняється вводити до складу робочої інвентаризаційної комісії головного бухгалтера підприємства та матеріально відповідальних осіб.

Забороняється призначати головою робочої інвентаризаційної комісії у тих самих матеріально відповідальних осіб одного й того самого працівника два рази підряд.

Розпорядчим документом керівника підприємства установлюються терміни початку та завершення робіт з інвентаризації.

Згідно з п. 13.13 Інструкції під час здійснення інвентаризації нафти та/або нафтопродуктів необхідно: перевірити наявність готівки, талонів, торгових карток і відомостей на АЗС; визначити придатність до застосування ЗВТ та градуювальних таблиць. ЗВТ, що використовуються під час інвентаризації (у тому числі резервуари), мають бути повірені або пройти державну метрологічну атестацію; визначити об'єм і масу нафти та/або нафтопродуктів за марками і видами в резервуарах, технологічних трубопроводах, залізничних цистернах, танках наливного судна в порядку, установленому цією Інструкцією.

Результати вимірювань у резервуарах і технологічних трубопроводах інвентаризаційною комісією заносяться до журналу реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою № 7-НП, а також до акта вимірювання нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою № 3-НП (додаток 26). Розрахунки наявності нафти та/або нафтопродуктів у технологічних нафтопродуктопроводах підприємств заносяться до відомості наявності нафтопродуктів (нафти) у технологічних нафтопродуктопроводах за формою №23-НП (додаток 27) та на АЗС до відомості нафтопродуктів у технологічних трубопроводах АЗС за формою №35-НП (додаток 28).

При цьому суд звертає увагу на те, що під час проведення перевірки контролюючим органом не здійснювалася фактична перевірка залишків нафтопродуктів у резервуарах, а бралися лише дані зі змінного звіту форми № 17-НП та денного Х-звіту, на підставі яких неможливо встановити фактичний надлишок/нестачу нафтопродуктів.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: 12) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).

Окремо суд звертає увагу, що позивачем оприбутковано надлишки нафтопродуктів, які зазначені в актах перевірок ще до їх проведення, на підтвердження чого до суду надано відповідні протоколи інвентаризаційних комісій та акти оприбуткування товарів, тому твердження відповідача, що позивач здійснював реалізацію необлікованих товарів не відповідає дійсності.

Також суд вважає за необхідне звернути увагу на безпідставність висновків податкового органу, які викладені у акті фактичної перевірки від 08.11.2019, зареєстрованого 11.11.2019 за реєстраційним №128/15/28/РРО/38305367, за результатами перевірки АЗС №01/8 за адресою: м. Одеса, Київське шосе, 12/1.

Як встановлено судом, на момент закриття на АЗС 01/8 зміни 30.10.2019 бухгалтерський залишок по паливу «А-95» становив 21563,70л, відповідно при відкритті зміни 31.10.2019 цей залишок залишається незмінним. З огляду на реалізацію палива за зміну 31.10.2019 в розрізі за видами оплат (банківська карта -441,78л; паливна карта-323,47л; готівкою- 855,68л) сумарна реалізація становить 1620,93л. Отже: 21563,70-1620,93=19942,77л. - цей об'єм і складав фактичний залишок станом на закриття зміни 31.10.2019.

В акті перевірки №128/15/28/РРО/38305367 не вірно відображені залишки палива «А-95 Nano», оскільки на момент закриття зміни 30.10.2019 бухгалтерський залишок по палива «А-95 Nano» становив 13497,62л при реалізації за 31.10.2019 (банківська карта -383,00л; паливна карта-55,51л; готівкою- 344,31л) сумарна реалізація становить 782,82л. Отже: 13497,62-782,82 = 12714,80л. - це і є фактичним залишком станом на закриття зміни 31.10.2019.

Суд вважає недостовірними результати вимірювань палива на АЗС, оскільки відповідно до градуювальної таблиці резервуару №4 АЗС №01/8, де зберігається паливо «А- 95 Nano»), при максимальному наповненні резервуару, рівень палива знаходиться на висоті 244см, що дорівнює максимальному обсягу 19974л. Проте, в акті перевірки зазначено, що виміряний обсяг палива «А-95 Nano» становить 21136,6л., тобто більше ніж допустимий розмір резервуару. Зазначені обставини підтверджуються Z-звітом за 30.10.2019, Z-звітом за 31.10.2019, градуювальною таблицею на резервуар №4 АЗС №01/8, де зберігається паливо «А-95 Nano».

Отже, враховуючи вищевикладене, а також те, що в матеріалах справи відсутні докази того, що позивачем здійснювалася реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку за місцем реалізації та зберігання, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для накладення на позивача фінансової санкції за ст. 20 Закону №265/95-ВР, тому оскаржені податкові повідомлення-рішення від 04.12.2019 №0002320503, №0002350503, №0002360503, №0002390503, №0002400503, №0002410503, від 27.02.2020 №000085503, №000089503, №000095503, №000087503, №000093503, №000091503, є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.02.2020 №000093503, в частині застосування фінансових санкцій в сумі 1 грн., за невідповідність сум готівкових коштів на місці здійснення розрахунків сумі, яка зазначена в денних звітах реєстраторів розрахункових операцій, то суд зазначає наступне.

За твердженням позивача, на АЗС 01/4 здійснюється цілодобова реалізація нафтопродуктів та супутніх товарів, з використанням двох зареєстрованих РРО №3000165142 та №3000229092, тому частина готівки на момент перевірки зберігалась в депозитному сейфі, який знаходиться на місці проведення розрахунків (при касова зона), та в якому здійснюється зберігання коштів з двох РРО.

Як встановлено судом, зберігання виручки від реалізації у депозитному сейфі, що знаходиться в при касовій зоні на АЗС регламентовано наказом директора ТОВ «Сокар Петролеум» від 31.01.2019 №99-ОД. Даним наказом встановлено максимальний ліміт залишку готівки у ящику касового апарату на АЗС №01/4 в розмірі: у період часу роботи з початку зміни (з 7:00, з 8:00год), відповідно графіку роботи, до 20-00 год у розмірі 10 000 грн.; у період часу роботи: з 20:00 до 7:00 (до 8:00год), відповідно графіку роботи, у розмірі 5 000 грн.

Виходячи з положень ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

В свою чергу, п. 23 Порядку провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 №833, який визначає загальні умови провадження торговельної діяльності суб'єктами оптової торгівлі, роздрібної торгівлі, закладами ресторанного господарства, основні вимоги до торговельної мережі, мережі закладів ресторанного господарства і торговельного обслуговування споживачів (покупців), які придбавають товари у підприємств, установ та організацій незалежно від організаційно- правової форми і форми власності, фізичних осіб - підприємців та іноземних юридичних осіб, що провадять підприємницьку діяльність на території України (далі - суб'єкти господарювання), забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.

Отже, місце проведення розрахунків не обмежується виключно касовим апаратом, а включає касу, грошовий ящик, сейф тощо. При цьому, скринька РРО та сейф на місці проведення розрахунків фактично є його касою.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно від 14 листопада 2018 року у справі 826/27957/15.

Як наслідок, ревізори мали перевірити та перерахувати усі готівкові кошти, які знаходяться на місці здійснення розрахунків, однак таких дій не вчинили.

З огляду на викладене, висновки перевіряючих про невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денних звітах реєстраторів розрахункових операцій, є помилковими.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачені позивачем судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Сума заявлених майнових вимог позивача складає 1266276,40 грн., тому належна до сплати сума судового збору складає 18994,15 грн. (1266276,40х1,5%).

Позивачем сплачено судовий збір згідно платіжних доручень №№1003739-1003748 від 24.02.2020 та №1003737, №1003738 від 24.02.2020 на загальну суму 33059,19 грн., тобто переплата складає 14065,04 грн., яка підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України. Решта суми судового збору - 18994,15 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної податкової служби України від 04.12.2019 №0002320503, №0002350503, №0002360503, №0002390503, №0002400503, №0002410503, від 27.02.2020 №000085503, №000089503, №000095503, №000087503, №000093503, №000091503.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної податкової служби України (49600 м. Дніпро, пр. О. Поля, 57, код ЄДРПОУ 39440996) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» (18001 м. Черкаси, вул. Надпільна, 226/1, код ЄДРПОУ 38305367) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 18994,15 (вісімнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто чотири) грн. 15 коп.

Повернути товариству з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» (18001 м. Черкаси, вул. Надпільна, 226/1, код ЄДРПОУ 38305367) з Державного бюджету України сплачений судовий збір на суму 14065 (чотирнадцять тисяч шістдесят п'ять) грн. 04 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідні положення та п. 3 Прикінцеві положення КАС України протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 22.12.2020.

Суддя В.В. Гаращенко